Czego szukasz

Czy warto korzystać z doradztwa personalnego?

Doradztwo personalne jest ogółem działań, mających na celu pozyskanie i zatrzymanie pracownika w firmie. Jest to złożony proces, który rozpoczyna się już na etapie rekrutacji i rozmów kwalifikacyjnych. Działania związane z doradztwem personalnym powinny być prowadzone w każdej firmie, bowiem stworzenie kompetentnej i umiejącej ze sobą współpracować grupy pracowników jest obowiązkowym warunkiem sukcesu każdego przedsiębiorstwa.

kobieta pracuje, laptop

Doradztwo personalne jest ściśle powiązane z zarządzaniem zasobami ludzkimi (HR od ang. human resources). W zakres znaczeniowy tego pojęcia wchodzi: rekrutowanie, motywowanie, szkolenie oraz zwalnianie pracowników.

Doradztwo personalne – od czego zacząć?

Podstawą działalności każdej firmy są pracownicy, którzy zazwyczaj wyłaniani są w kilku etapowym procesie rekrutacji. Podstawą rekrutacji są rozmowy kwalifikacyjne, które powinny być przeprowadzone przez osoby kompetentne. Jednakże nie każdy przedsiębiorca, w tym zwłaszcza początkujący, dysponuje budżetem, umożliwiającym mu stworzenie działu HR. Wyjściem z tej sytuacji są profesjonalne agencje doradztwa personalnego, które nazywane są również agencjami pracy.

Agencje doradztwa personalnego

Zadaniem agencji doradztwa personalnego jest nie tylko pozyskanie pracowników, ale także ich utrzymanie, które polega na wykazywaniu zainteresowania indywidualną karierą pracowników. Wobec tego doradca personalny powinien skupić się również na:

  • motywowaniu pracowników do pracy,
  • zapewnieniu środowiska umożliwiającego pracownikom samorealizację,
  • zapewnieniu możliwości awansu i rozwoju osobistego,
  • nagradzaniu pracowników.

Cechy dobrego doradcy personalnego

Agencja doradztwa personalnego powinna być zaznajomiona z branżą, w ramach której działa dana firma. Ponadto powinna poznać zasady funkcjonowania, jednostki organizacyjne, a także misję i wizję konkretnego przedsiębiorstwa. Bez tej wiedzy doradca personalny może mieć problem z doborem wykwalifikowanych pracowników, a jego działania w zakresie motywowania i rozwoju pracowników mogą nie przynieść pożądanego efektu.

Podstawową zaletą skorzystania z usług agencji doradztwa personalnego jest brak ryzyka popełnienia błędu przy zatrudnianiu pracownika, a także możliwość stworzenia wykwalifikowanej kadry, która jest gwarancją sukcesu każdej firmy.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie