Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Czy dania gotowe to dobry pomysł na rozszerzanie diety dziecka?

  • Dominika Kamińska
  • 30 stycznia 2019
  • 5 MIN. CZYTANIA
dobry pomysł na rozszerzanie diety dziecka
Dziecięce zapotrzebowanie na energię rośnie wraz z wiekiem. Być może zanim się obejrzysz, Twój maluszek będzie pałaszować obiadki, deserki i inne dania. Kiedy warto zacząć naukę nowych smaków? Jak zaplanować prawidłowe rozszerzanie diety? Czy na tym etapie warto sięgnąć do gotowych dań przeznaczonych dla niemowląt? Sprawdź!

Rozszerzanie diety niemowląt – jakie są zalecenia?

Wielu rodziców nurtuje kwestia rozszerzania diety dziecka. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, aby karmić noworodki i niemowlęta do ukończenia przez nie 6. miesiąca życia wyłącznie mlekiem matki. Pokarm ten zawiera składniki odżywcze niezbędne do zapewnienia dziecku zdrowego i zrównoważonego rozwoju.

Pierwsze przystawienia do piersi maluszka zapewniają mu swoistą i w pełni naturalną szczepionkę dzięki zawartym w mleku matki oligosacharydom mleka kobiecego (HMO) i przeciwciałom, a każde kolejne – zaspokajają jego potrzeby żywieniowe. Skład kobiecego pokarmu zmienia się wraz z potrzebami niemowlęcia, stanowi więc najlepiej zbilansowany sposób żywienia. Jeśli to możliwe, warto nie rezygnować z niego zbyt wcześnie.

Wraz z upływem czasu Twoje niemowlę potrzebuje jednak coraz więcej energii. Rośnie także zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, w tym żelazo. Układ pokarmowy malucha dojrzewa, dlatego jest zdolny trawić i wchłaniać produkty inne niż mleko, a rozwijający się maluszek jest gotów na poznawanie nowych smaków i konsystencji. Zgodnie z zaleceniami Sekcji Żywieniowej Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, nowe smaki u dziecka możesz wprowadzać najwcześniej po ukończeniu przez nie 4. miesiąca życia. Jak zrobić to prawidłowo?

Pierwsze kroki w krainie nowych smaków

Początek 5. miesiąca życia to czas, kiedy można podjąć pierwsze kroki w stronę nowych produktów w diecie dziecka. Aby łagodnie zapoznawać maluszka z kolejnymi smakami, warto rozpocząć rozszerzanie diety od jednoskładnikowych dań o konsystencji gładkiego purée, najlepiej warzywnych przecierów.

Rodzice zazwyczaj z uwagą śledzą reakcje swoich pociech podczas karmienia – maluszek może krzywić się i marszczyć brwi, jednak nie oznacza to, że podany produkt mu nie smakuje. Często właśnie w ten sposób dziecko wyraża swoje zaskoczenie nowym, nieznanym dotąd smakiem i może minąć nawet kilka tygodni, zanim w pełni go zaakceptuje.

Planując codzienne menu swojego dziecka, należy wziąć pod uwagę schemat żywienia niemowląt. To zbiór zaleceń dotyczących żywienia niemowląt w pierwszym roku ich życia. Opracowany został przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci i stanowi przewodnik dla rodziców wprowadzających nowe produkty do diety swoich pociech. Według zawartych w nim wskazań, pierwszych rozdrobnionych pokarmów, np. przetartych warzyw, owoców, kleików i kaszek, maluszek może spróbować najwcześniej w 5-6 miesiącu życia.

Samodzielne gotowanie czy dania gotowe?

Jeśli i Ty zastanawiasz się nad własnoręcznym przyrządzaniem domowych posiłków dla swojej pociechy, powinnaś pomyśleć o kilku kwestiach. Samodzielne przygotowanie posiłków dla dziecka wymaga czasu – jeśli pracujesz, może okazać się to trudniejsze. Chodzi tu nie tylko o sam proces gotowania, ale także czas poświęcany na gromadzenie wiedzy związanej z żywieniem dziecka. Często łatwiej sięgnąć po gotowy obiadek – i nie ma w tym nic złego. To przecież produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci. Ich receptura została opracowana przez specjalistów tak, aby spełniać rygorystyczne wymogi dotyczące jakości użytych składników i procesu produkcji.

Jeśli chcesz zagwarantować jak najwyższą jakość serwowanych maluszkowi produktów, a dodatkowo leży Ci na sercu dobro naszej planety, możesz wybrać gotowe obiadki powstające na bazie surowców pochodzących z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, np. produkty z linii Gerber Organic. Warzywa i owoce, na bazie których zostały one przygotowane, pozyskiwane są z upraw prowadzonych w zgodzie z naturą, poszanowaniem praw przyrody, a także troską o środowisko naturalne.

Planując rozszerzanie diety dziecka, możesz zdecydować się na samodzielne przygotowywanie posiłków lub sięgnąć po alternatywę w postaci gotowych dań przeznaczonych dla niemowląt. Niezależnie od wyboru pamiętaj, że codzienny jadłospis niemowlęcia powinien być złożony ze wszystkich istotnych dla jego prawidłowego rozwoju składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Dziecko podczas każdego posiłku powinno otrzymać dostosowaną do wieku porcję zbilansowanego dania, którego skład odpowiada jego potrzebom wynikającym z danego etapu rozwoju. Wybieraj więc tylko te produkty, które są odpowiednie dla grupy wiekowej Twojego maluszka.

Gotowe dania

Każda mama chce zapewnić swojemu dziecku to, co najlepsze. Nie oznacza to jednak, że samodzielne przygotowywanie posiłków dla maluszka jest jedyną możliwą decyzją. Jeśli brak Ci czasu oraz wiedzy dotyczącej żywienia niemowląt, bądź obawiasz się, że przyrządzane w domowym zaciszu posiłki nie zaspokoją potrzeb żywieniowych Twojego dziecka – warto sięgnąć po dania gotowe, których receptura została opracowana przez ekspertów.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Zobacz więcej

artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 1 MIN. CZYTANIA
kobieta ma białe włosy
  • Jagoda Jasińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
grafika informująca o wydarzeniu w Google
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 2 MIN. CZYTANIA
wywiad
ABB Karolina Dziarek-Ciuraszkiewicz
  • Dominika Cienkiewicz
  • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Dominika Cienkiewicz
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
dwie dziewczynki finanse bez tajemnic
  • Sylwia Schlegel
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
dieta dla nastolatków
  • Dominika Kamińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
styl business casual
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Przejdź do treści