Czego szukasz

Czy czekają nas nowe zmiany w programie 500 plus?

Ostatnio pojawiają się w sieci przecieki, że program 500 plus ustąpi miejsca programowi 300 plus. Takie informacje mogą zaniepokoić niejedną rodzinę, dla której pieniądze z programu, to nie możliwość odłożenia na przyszłoroczne wakacje, ale szansa na dopięcie i tak już „ciasnego” domowego budżetu. To jakie zmiany nas czekają?

Rodzina 500 plus

Słyszałaś już o nowych pomysłach debatujących ekonomistów na temat flagowego programu naszego Rządu Rodzina 500 plus?

Minister Henryk Goryszewski zaproponował rozwiązanie mające jego zdaniem wesprzeć rodziny wielodzietne, jednak nadal nie rozwiązujące kwestii pomocy dla, np. samotnych matek.

I tak, idąc proponowanym przez ministra Goryszewskiego rozwiązaniem, rodziny z dwójką dzieci otrzymywałyby 300 zł na drugie dziecko.

Z kolei na trzecie dziecko rodziny wielodzietne otrzymywałyby 700 zł i 1000 zł na czwarte lub więcej.

Zmiany w 500 plus?

Do tych pomysłów pojawiających się ostatnio w debatach ekonomistów odniósł się wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, twierdząc, że program 500 plus jest programem fundamentalnym, nie tylko z punktu widzenia społecznego, ale również demograficznego, wobec czego, jeśli mają nastąpić jakieś zmiany, to tylko „in plus”.

Zatem nie wchodzi w grę obniżenie kwoty wypłacanej na drugie dziecko i jeśli tylko budżet pozwoli wydatki na takie cele mają być zwiększane.

Minister Mateusz Morawiecki dodał, że:

„będziemy myśleć o zmianie progu dochodowego na jednego członka rodziny”, co przy odpowiednich zmianach może sprawić, że więcej rodzin z jednym dzieckiem będzie mogło być beneficjentem tego programu 500 plus”.

Dla kogo 500 plus?

Dla przypomnienia świadczenie jest przyznawane na drugie i każde kolejne dziecko, bez względu na osiągane przez rodziców dochody.

Na pierwsze dziecko możesz otrzymać świadczenie, gdy nie przekroczysz 800 zł kryterium dochodowego na członka rodziny lub 1200 zł, jeżeli Twoje dziecko jest niepełnosprawne.

Źródło:

Rzeczpospolita

Radio Zet

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie