Czego szukasz

Czwarta ciąża, czyli czy wielodzietność jest trendy?

Serio? Czwarta ciąża? Wiesz na co się piszesz? Lincz społeczeństwa, hejt znajomych (zwłaszcza tych bezdzietnych), cała rodzina się odwróci – nie masz co liczyć na czyjąś pomoc. Do tego kolejne nieprzespane noce i babranie się w brudnych pieluchach, w dodatku w chwili, kiedy dzieci zaczęły się robić coraz bardziej samodzielne. No i zawsze możesz usłyszeć, że zrobiłaś to tylko dla kolejnego 500+ i emerytury, prawda? Czy faktycznie tak to wygląda?

  • Agnieszka Wadecka - 14/05/2019
wielodzietna rodzina pozuje do zdjęcia

Minusy kolejnej ciąży

No tak, znowu trzeba pokonać te wszystkie trudy: senność, zmęczenie, mdłości… Do tego ciągle trzeba gdzieś chodzić – to do lekarza, to na badania, żeby było mało to trzeba to godzić z pracą, szkołą, przedszkolem, wywiadówkami, zajęciami dodatkowymi dzieci i wszystkimi obowiązkami domowymi. „Czy warto było szaleć tak?” pytam siebie cytując słowa piosenki.

Kiepsko to wygląda, nie?

Właśnie nie! Wiadomo, fizjologicznych aspektów nie przeskoczymy – jedne ciąże są łatwe i przyjemne, inne znowu trudne, a nawet irytujące, chociaż decydując się na czwarte dziecko z reguły podejrzewamy czego możemy się spodziewać. A cała reszta to kwestia organizacji. Jeśli potraktujesz to jako trening własnej cierpliwości i zarządzania czasem, to wierz mi, w pewnym momencie zauważysz, jak bardzo możesz być z siebie dumna. Do tego skoro ogarniasz ten chaos, to ogarniesz też kolejne dziecko. Kto jak nie Ty?

Lincz na ulicy

Niestety, wychodząc na spacerek możesz się nasłuchać. Na pocieszenie powiem tylko, że te niezbyt miłe komentarze dotykają zarówno kobiet w ciąży, matek z gromadką i tych, które wiozą w wózeczku swoje pierwsze i często jedyne dziecko. Obecnie społeczeństwo każdą formę przyrostu naturalnego nazywa efektem 500+ i uważa, że dzieci się rodzą tylko z tego powodu. A matki czwórki i więcej dzieci mają je tylko po to by otrzymać tę super wysoką, budzącą zachwyt emeryturę. W najlepszym przypadku zostaniesz tylko obrzucona krzywym spojrzeniem.

Niestety o miejsce w komunikacji miejskiej również będzie ciężko (albo to ja mam takiego pecha). Wiem, łatwo się mówi, ale po prostu trzeba olać takie komentarze i robić swoje. W końcu żaden z komentatorów nie urodzi, nie wychowa i nie będzie się zajmował Twoim dzieckiem, więc nie ma prawa decydować o Twoim życiu i Twoich wyborach.

A może te komentarze to zazdrość? 🙂 To tylko by potwierdzało, że ciąża i wielodzietność jest trendy, a Ty znajdujesz się w grupie influencerek kreujących rzeczywistość, prawda?

Pozytywne zaskoczenie

Przyznaję szczerze, że sporo czasu minęło zanim zaczęłam się dzielić informacją o mojej czwartej ciąży. Po pierwsze chciałam przejść przez pierwszy, dla mnie dość trudny etap ciąży na spokojnie, po drugie chciałam też odczekać do tego bezpiecznego i pewnego czasu ciąży, kiedy byłam już spokojna i wiedziałam, że dziecko dobrze się rozwija. A po trzecie, choć może to dość błahy powód, trochę obawiałam się reakcji rodziny i znajomych, zwłaszcza, że dotychczas były one różne.

Jednak ich reakcje bardzo mnie zaskoczyły i to pozytywnie! Otrzymaliśmy mnóstwo gratulacji, ciepłych słów, cały czas ktoś nam mówi lub pisze, że nas dopinguje i podziwia – właśnie za organizację, spokój jaki udaje nam się zachować i za radość jaką czujemy z powodu tego kolejnego człowieczka w naszym życiu.

Do tego rodzina też nam pomaga, nawet osoby, które wcześniej tego nie robiły. To wszystko jest bardzo, bardzo miłe.

Przeżyj to jeszcze raz

Pamiętasz jeszcze te miłe aspekty bycia w ciąży? Kopniaczki ze środka brzucha, ciążowe pyszne smaki, kompletowanie wyprawki albo podglądanie dzidziusia na usg? Przyznam, że ja zdążyłam zapomnieć, zresztą w poprzednich ciążach dużo się stresowałam, odliczałam dni do końca i chciałam jak najszybciej urodzić.

Choć nie powinno się mówić „nigdy więcej”, to jednak nie planujemy już z mężem kolejnej ciąży. Czwórka dzieci to od zawsze był nasz plan maksimum. Zdając sobie z tego sprawę staram się „wycisnąć” jak najwięcej z każdego dnia ciąży. Mimo, że bardzo chcę poznać lokatorkę mojego brzuszka, to nie odliczam szaleńczo dni, cieszę się rosnącym brzuchem, pozwalam sobie zjeść ogórka kiszonego i przepić go słodkim jogurtem. Nawet dużą radość dało mi schowanie swoich ciuchów na dno szafy (jeszcze wiele dni razem przed nami :p ) i noszenie ciążowych ubrań.

Czy wielodzietność jest modna?

Mam wrażenie, że duże rodziny przestają dziwić ludzi. Na ulicach widzę ich coraz więcej, a nawet podglądam kilka takich na Instagramie i to często dużo większych niż model 2+3. Wcale nie wyglądają na smutne i nieradzące sobie, a wręcz są bardzo pozytywnie odbierane. Od siebie mogę powiedzieć, że na pewno wielodzietność daje dużo radości.

Czy mam te słowa  potwierdzić za kilka miesięcy jak będziemy się przyzwyczajać do nowej rzeczywistości z noworodkiem? 😉

A może jest wśród Was trochę wielodzietnych mam? Dajcie znać jak sobie radzicie i łączycie wychowanie z obowiązkami i pracą!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama trójki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.

Żyć szczęśliwie = bez Facebooka? Jaki wpływ mają na nas social media?

Wielu z nas nie wyobraża sobie już życia bez Facebooka, Instagrama, Twittera czy Snapchata. Social media są oczywistą i naturalną częścią naszej codzienności. Czy jednak przez to jesteśmy szczęśliwsi? Jak wskazują badania przeprowadzane przez ostatnie lata – niekoniecznie.
  • Karolina Wojtaś - 10/07/2019
młoda kobieta z telefonem w ręce

Jaki wpływ mają na nas social media?

Choć niemal każdy z nas skarży się na za krótką dobę, okazuje się, że na social media znajdujemy czas. Według raportu firmy McKinsey („Cyfrowi Polacy – przyśpieszenie e-rewolucji”) aż 72% Polaków między 15 a 64 rokiem życia codziennie korzysta z Facebooka i innych mediów społecznościowych.

Z kolei według Mediakix, przeciętny człowiek spędza w social media aż około 5 lat swojego życia – przy założeniu, że spędzamy około 40 minut dziennie w serwisie YouTube, 35 minut na Facebooku, 25 minut na Snapchacie, 15 na Instagramie oraz minutkę na Twitterze, który w naszym kraju nie jest jeszcze szalenie popularny.

Czy jesteśmy tego świadomi? Oczywiście. Wszyscy wiemy, że podczas przeglądania nowych wpisów znajomych czy oglądania zarekomendowanych przez nich filmów czas ucieka w szalonym tempie. Część z nas regularnie obiecuje sobie ograniczenie czasu spędzonego właśnie w social mediach, niektórzy nawet ostatecznie rezygnują z wirtualnego życia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w jednym z badań aż 41% użytkowników Facebooka i Instagrama stwierdziło, że media społecznościowe zabierają im za dużo wolnego czasu (za: Independent.com).

Social media – pożeracze czasu

O współczesnych młodych ludziach, uzależnionych od social mediów, mówi się, że są próżni i skoncentrowani na sobie. To niekoniecznie tak. Potrzeby uznania i przynależności, czyli ostatnie w znanej piramidzie Maslowa, są nie tylko naturalne, ale i bardzo silne. Kiedyś spełnialiśmy te potrzeby, spędzając czas w towarzystwie bliskich i znajomych, a poziom sympatii wobec własnej osoby można było ocenić poprzez ilość zaproszeń na domówki czy choćby grille. Dzisiaj uznanie i przynależność do grupy definiują „lajki” na Facebooku oraz pozytywne komentarze.

Oczywiście zdobycie uznania w mediach społecznościowych jest znacznie trudniejsze niż uzyskanie sympatii poprzez uczestniczenie w imprezie „na żywo”. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę działalność tzw. „hejterów” czy znacznie większą gotowość ludzi do krytykowania, gdy są oddzieli od prawdziwego świata ekranem.

Facebook = problemy z samooceną

Zarówno ta krytyka (którą rzadko można nazwać konstruktywną), jak i hejt, mocno zaniżają nasze poczucie wartości. Na problemy z samooceną u osób korzystających z Facebooka ma także wpływ naturalne porównywanie swojego życia z tym, co widzimy na ekranie, czyli z „idealnym” życiem znajomych. Wyniki badania przeprowadzonego w Kopenhadze wskazują, że ludzie nagminnie korzystający z Facebooka często cierpią na „facebookową zazdrość”. Czego zazdrościmy?

Wszystkiego – wakacji w Grecji, szczęścia rodzinnego, narodzin nowego członka rodziny (nawet, gdy sami nie planujemy kolejnego dziecka), pracy i pasji. Zazdrościmy, bo informacje, które widzimy na ekranie, są umiejętnie podane. Nikt nie wspomni o awanturze z mężem i podejrzeniach o niewierność, a fotki z Grecji, na których para promienieje szczęściem, w ogóle nie nasuwają takich podejrzeń.

Fotografia noworodka w objęciach mamy, z przeszczęśliwym ojcem przy boku, nie pozwalają sądzić, że oboje są zmęczeni, a on to właściwie zastanawia się, kiedy minie jej baby blues. Widzimy to, co mamy zobaczyć – lukier, słodycz, szczęście. I wierzymy, że ktoś tak żyje, w wiecznym uśmiechu, w wiecznej radości. Tylko dlaczego to nie jesteśmy my?

Facebook ma zatem ogromny wpływ na naszą samoocenę – po pierwsze, z racji wspomnianego dysonansu między „udanym” życiem innych a własnym (krzyczące, nieposłuszne dzieci, kiepska praca z czepiającym się szefem, mąż, któremu trzeba palcem wskazać, gdzie jest zmywarka). Po drugie, z racji porównywania choćby swojej… sylwetki.

Badania Martina Graffa z University of South Wales wskazują, że kobiety spędzające mniej niż godzinę dziennie na Facebooku znacznie pozytywniej oceniają swoją figurę niż te, które lubują się w przesiadywaniu w social mediach. Dlaczego? Bo te pierwsze nie stykają się tak często z wyidealizowanymi fotografiami, więc po prostu bardziej siebie lubią.

Samotność w obliczu social mediów

Na samym końcu, choć nie najmniej ważne, są problemy z nawiązywaniem głębszych relacji oraz samotność – one także są skutkiem nadmiernego korzystania z social mediów. Jak udowodnili badacze, dłuższe braki w komunikacji niewerbalnej (gesty, dotyk, spojrzenie) powodują, że oceniamy nasze życie jako gorszej jakości – pewnych komponentów komunikacji nie da się zastąpić nawet najbardziej odpowiednim emotikonem.

Im dłużej nie spotykamy się z ludźmi albo spotykamy się tylko w sieci, tym bardziej jesteśmy też narażeni na samotność. Wchodzimy w koło wzajemnej gloryfikacji, lajkujemy, komentujemy i wstawiamy swoje „idealne” zdjęcia, a w ostateczności i tak potrzebujemy kogoś, komu można byłoby się zwyczajnie wygadać, powiedzieć: „Ale mam beznadziejny dzień”. Problem w tym, że im więcej czasu spędzamy w social mediach, tym mniej poświęcamy na kontakty „w realu”. Te zaległości czasem trudno odrobić. Skutek? Głębokie poczucie osamotnienia.

Social media mogą być ok. Pod pewnymi warunkami

Coraz więcej osób decyduje się na ucieczkę od social mediów, choć to najbardziej kategoryczne rozwiązanie. Ty nie musisz tego robić. Wystarczy, że ograniczysz czas spędzany na Facebooku, Instagramie czy Snapchacie. I zaczniesz traktować media społecznościowe jako dodatek do prawdziwego życia, a nie jego zastępnik.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Karolina Wojtaś
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.

Wakacyjna apteczka – co powinnaś do niej spakować?

Czym charakteryzują się wyjazdy z dziećmi? Między innymi tym, że są nieprzewidywalne. Może nie wydarzyć się nic, a może dziać się naprawdę sporo – upadki, insekty, problemy żołądkowe…W myśl przysłowia ”przezorny zawsze ubezpieczony” lepiej jest przygotować się na różne dolegliwości przed wyjazdem i mieć pod ręką wakacyjną apteczkę.
  • Kasia Myślicka - 10/07/2019
rodzina pakuje walizkę na wakacyjny wyjazd

Podstawowy zestaw nie zajmuje aż tak wiele miejsca, a skompletować go można pamiętając o kilku najważniejszych zagadnieniach:

  • temperatura i bóle,
  • ochrona przed słońcem,
  • owady i pogryzienia,
  • skaleczenia i upadki,
  • problemy żołądkowe oraz
  • choroba lokomocyjna.

Oczywiście można byłoby wymieniać różne przypadłości w nieskończoność. Jednak nie przesadzajmy z rozmiarem apteczki. Zawsze w końcu można udać się do apteki, a przy poważniejszych objawach lepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Wakacje z dziećmi – niezbędne w apteczce

Podstawą, która zawsze powinna być pod ręką przy podróżach z dziećmi jest termometr oraz lek na ból i gorączkę.

Ochrona przeciwsłoneczna

Nie może także zabraknąć ochrony przed słońcem. To nie jest coś co zawiera apteczka, ale traktujmy ten temat poważnie. Przy kupowaniu kremu wybieramy specjalne formuły dla dzieci. Im większy filtr SPF, tym lepiej. Zwłaszcza gdy jedziemy na Południe Europy – 50 SPF nie mniej! Drugi punkt obowiązkowy, to balsam po opalaniu. Nawet, gdy stosowaliśmy krem z filtrem, skóra była narażona na działanie słońca i dobrze jest jej ulżyć i ją nawilżyć. W przypadku oparzenia, koniecznie pokryć skórę pianką na oparzenia.

Komary, kleszcze i inne owady

Spray lub żel przeciw komarom i kleszczom to podstawa, nawet jeśli nie planujemy wakacji w lesie. Dlatego że są wszędzie! Niestety. Z kolei maść łagodząca swędzenie działa cuda. Nie jestem pewna, czy to efekt placebo, ale wystarczy posmarować i narzekanie się kończy 🙂 Jeśli planujemy wakacje na wsi lub w lesie, dobrze jest mieć ze sobą zestaw do wyciągania kleszczy.

Skaleczenia i stłuczenia

To chyba najczęstsza przypadłość wakacyjna – upadki, obtarcia to chleb powszedni przy najmłodszych dzieciach. Podstawą są więc plasterki różnej wielkości, gaza i bandaż, preparat do odkażania ran. Na rozcięcia warto mieć plasterki chirurgiczne. Możemy dodatkowo zaopatrzyć się w żel pomagający w gojeniu się ran, pomaga także na poparzenia. Z kolei na potłuczenia idealny jest żel arnikowy -zapobiega robieniu się guzów. Bardzo wygodny jest w postaci sticku.

Problemy żołądkowe

Najmniej przyjemna przypadłość, niestety może się zdarzyć w najmniej odpowiednim momencie. Biegunka jest niebezpieczna z powodu odwodnienia. Warto mieć przy sobie płyny nawadniające w postaci kropli dla najmłodszych lub saszetek z rozpuszczalnym proszkiem dla starszych dzieci.

Choroba lokomocyjna

Młodszym dzieciom można podawać tylko preparaty ziołowe. Sprawdzone działanie ma imbir. Od 6-tego roku życia można podawać aviomarin. Należy pamiętać, że ma właściwości nasenne. Można także spróbować opaski uciskowej na nadgarstek.

Apteczka przygotowana, walizki spakowane, teraz tylko miejmy nadzieję, że wakacje upłyną w spokoju i nie trzeba będzie do niej sięgać.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kasia Myślicka
Mama kilkuletnich bliźniaków, które stara się zarazić swoją pasją do podróży i aktywnego trybu życia. Od kilku lat mieszka w Prowansji. Po godzinach prowadzi blog Kids&Go, na którym zamieszcza informacje o sprawdzonych miejscach na wyjazdy z dziećmi i praktyczne porady przydatne do planowania rodzinnych podróży.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail