Czego szukasz

Budżet na święta – jak zaplanować wydatki

Nie każdy potrafi na tyle rozsądnie planować codzienne wydatki, żeby wystarczyło mu pieniędzy do następnej wypłaty. W okresach szczególnie trudnych dla osób łatwo kupujących towary zbędne oraz kompletnie niepotrzebne, jak Święta Bożego Narodzenia, warto dokładnie przemyśleć domowy budżet.

Lista niezbędnych wydatków

Święta Bożego Narodzenia to dla członków każdego gospodarstwa domowego ogromne obciążenie finansowe. Szybka pożyczka online pozwala pomóc w planowaniu świątecznego budżetu i godnym przeżyciu tych ważnych dni. Aby zapanować nad chaosem, należy rozpocząć przygotowania do świąt od zrobienia rzetelnej i bardzo szczegółowej listy planowanych wydatków. Pierwsza lista powinna być dość ogólna: należy na niej uwzględnić potrawy na każdy z uroczystych dni, napoje, prezenty, wydatki na ewentualne podróże, dekoracje mieszkania, balkonu oraz ogrodu. Warto pamiętać o rozrywkach, które zapewni się gościom, a także o kartkach świątecznych z życzeniami i znaczkach. Następnie należy rozpisać potrawy na składniki i wstępnie oszacować, ile będą one kosztowały oraz przemyśleć, gdzie najlepiej kupić poszczególne produkty. Kwoty dobrze jest zaokrąglać w górę, a wstępny budżet na jedzenie i napoje powiększyć o 10% uzyskanej kwoty – ceny przed świętami często bardzo wzrastają.

Na czym można zaoszczędzić?

Oto sprawdzone sposoby na oszczędzenie pieniędzy przed świętami:

  • Prezenty świąteczne najlepiej kupić dużo wcześniej – ceny będą niższe, a w razie niezadowolenia z produktów będzie czas na zwrot i wymianę towarów.
  • Najbardziej cieszą samodzielnie przygotowane prezenty, można więc choć część z nich zastąpić własnoręcznie zrobionymi pysznymi przetworami, chutney z cebuli lub marynowane kostki fety z papryczkami chili w ozdobnych słoikach z podpisami z pewnością mile zaskoczą gości.
  • Gotowe kartki ze znaczkami można zastąpić zrobionymi w internecie, spersonalizowanymi, z dołączonymi fotografiami rodziny i czworonogów i wysłać je e-mailem bądź przez Facebook’a.
    Gdy nikogo nie ma w domu, nie opłaca się mieć włączonych lampek choinkowych, stroików ani dekoracji zewnętrznych.
  • Świąteczne zakupy produktów żywnościowych należy zrobić wcześniej w kilku, dobrze znanych, większych sklepach. Ceny będą znacznie niższe nikt w osiedlowych sklepikach, a w razie pomięcia jakichś produktów jest czas na ich dokupienie w rozsądnych lub w promocyjnych cenach.
  • Nie warto przygotowywać ogromnych ilości jedzenia. Po świętach cała rodzina jest zmuszana do jedzenia resztek makowca z Wigilii bądź śledzi w occie z uroczystego śniadania. Dodatkowo część rzeczy nie jest już z pewnością świeża i jedzenie ich grozi rozstrojem żołądka.

Zdjęcie: nadesłane przez partnera

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie