Czego szukasz

Biznes MLM – Mamy Lubią Marzyć

Wszystko zaczęło się od marzenia… Brzmi dość banalnie, ale jeżeli masz wielkie marzenia, to potrzeba Ci dużo wytrwałości, aby je zrealizować. U mnie ciągle były wymówki, a najczęstszą był brak czasu. Teraz, gdy od kogoś słyszę, że nie ma czasu, to tylko uśmiecham się ze zrozumieniem i przypominam sobie, jak to było ze mną. Nie ma wymówek, nie ma braku czasu, bo jeżeli się bardzo chce, to wiem, że można.

  • Aneta Rydz - 10/05/2012

SZANSE PUKAJĄ DO DRZWI – TYLKO TRZEBA JE OTWORZYĆ….

Byłam na urlopie wychowawczym, bardzo zaangażowana w macierzyństwo i bycie mamą na cały etat. Chciałam rozwijać biznes rodzinny i taki miałam pomysł na życie. Wiedziałam, że nie chcę wrócić do pracy na etat. Układanka sama się tworzyła. Gdzieś głęboko we mnie obudziło się też dawne marzenie o projektowaniu wnętrz…..I nagle wszystko się posypało. Nie ma biznesu, są długi, problemy i ciągłe pytania… co dalej… Walczyłam sama ze sobą, żeby się nie poddawać, nie ulec, nie wybrać najprostszego sposobu i iść do byle jakiej pracy, bo co ze mną, czy tego tak naprawdę chcę? Żyć nie takim życiem, o jakim marzę, żyć i czuć, że nie o to mi chodzi, że nie wykorzystuję swoich możliwości i potencjału, że za parę lat zrezygnuję z siebie samej….Każda z nas przez to przechodzi, każda z nas chce rozwinąć skrzydła i pofrunąć. Każda z nas chce się realizować. Wiem, że gdy szukamy rozwiązań, to one w końcu do nas przychodzą.

DETERMINACJA W POSZUKIWANIACH  OPŁACIŁA SIĘ…ALE POTRZEBNY BYŁ CZAS…

Przeczytałam ogłoszenie o pracy dodatkowej w sprzedaży dodatków do wyposażenia wnętrz. Tak, to jest to – pomyślałam. Zobaczyłam ofertę i …. Nie były to dodatki do wnętrz, poza tym, mam to sprzedawać i chodzić z katalogiem? To jakaś pomyłka. Człowiek szuka normalnej pracy, a tu jakąś akwizycję mi wciskają…. Ja naprawdę tak pomyślałam. Minęło 2 lub 3 miesiące i byłam w takiej sytuacji, że zaczęło nam brakować na życie. Stwierdziłam, że spróbuję.

DO SUKCESU NIE MA DROGI NA SKRÓTY..

Rozpoczęłam współpracą z firmą MLM, czyli multi level marketing. Zapytacie, co to jest. To jest biznes. Jest określony produkt, jest klient, jest obrót i jest dla mnie premia, bo ja tych klientów dla danej firmy znajduję.  Nie inwestuję dużych pieniędzy, bo założeniem jest, że to biznes dla każdego. Mam czas i to właśnie czas i swoje zaangażowanie w ten biznes wkładam. Czy potrzebne jest doświadczenie? Nie. Nikt mnie nie pytał o wykształcenie, znajomość języków obcych. Doświadczenie w tym biznesie ma sponsor, czyli osoba, która cię do tego biznesu zaprasza i uczysz się od niej, jak działać, co robić, jak pozyskiwać klientów. To bardzo duża pomoc, właściwie tak to się powinno odbywać. Masz nad sobą przewodnika, mentora. Gdy otwierasz własny, tradycyjny biznes uczysz się, jak pozyskiwać klientów. W MLM działa to tak samo. Ale jak w każdym biznesie osób, które odniosły sukces, jest stosunkowo niewiele w porównaniu z osobami, które przystępują do firm MLM. To sprawia, że praca w tym biznesie i wiara w zarabianie pieniędzy jest podważana przez społeczeństwo, bo bardzo mało jest osób, którym się udało osiągnąć wysokie dochody.

DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE?

Nie uczymy się od początku tego biznesu z podejściem przedsiębiorcy. Nie zainwestowałam dużych pieniędzy, to się nie angażuję, bo gdy mi nie wyjdzie to i tak nic nie stracę. Nie traktujemy tego jak szansy na lepsze życie, na pogodzenie pracy z macierzyństwem, na realizację swoich marzeń i swój rozwój. Efekt jest taki, że np. po 4–5 miesiącach działania mamy marne efekty, a sponsor obiecywał, że osiągnę już pierwszy poziom w tabeli tytułów dyrektorskich. I wtedy mówimy, że nie działa, że to nie dla nas i nawet przed samym sobą nie przyznamy się do porażki. A tak naprawdę czasem zostawiłam koleżankom katalog, nie zrobiłam przez cały miesiąc spotkania, na którym mogłabym przedstawić korzyści, jakie mam przy podjęciu współpracy z firmą i tłumaczę się albo brakiem czasu, albo tym, że się nie nadaję.

NIE NADAJĘ SIĘ DO MLM, TO MOŻE BIZNES TRADYCYJNY?

A gdyby tak otworzyć sklep? Czynny od 10.00 do 18.00? Czy miałabym klientów? Gdyby ich nie było, pewnie wymyśliłabym jakąś promocję, rabat, kartę upominkową… Rozdawałabym ulotki na ulicy, aby przyciągnąć do sklepu klientów obniżonymi cenami. Podjęłabym działanie, aby biznes rozkręcić. I codziennie byłabym w sklepie! A nie raz na tydzień, czy raz na miesiąc. To jaka jest różnica między sklepem a biznesem MLM? Ktoś za ciebie wymyślił plan marketingowy, nie masz na głowie całej logistyki z zaopatrzeniem, a mimo wszystko szukasz wymówek, że nie masz do kogo iść z ofertą. Takie działanie nie doprowadzi cię do sukcesu w firmie MLM i dodatkowo zepsujesz swoim podejściem wizerunek nie tylko danej firmy, ale w ogóle systemu MLM.

MLM TO KORZYŚCI – DOWIEDZ SIĘ, JAKIE

Jeżeli rozpoczynamy współpracę z biznesem MLM, sami musimy się zastanowić, co chcemy mieć z tej współpracy dla siebie. Czerp korzyści i taką informację przekazuj dalej. Można kupować dla siebie taniej produkty, czyli kupujesz bez marży, z pominięciem przedstawiciela, ale przedstawiciel nie traci klienta. On dostanie prowizję za twoje zakupy, bo pozyskał Cię dla firmy. Niestety nie każdy przedstawiciel to rozumie i nie mówi o możliwości kupowania taniej, bo boi się stracić swój zarobek z marży. Jesteś bezpośrednim klientem firmy i nie zobowiązuje to do działania. Gdy chcesz zarobić dodatkowe pieniądze, to zaczynasz działać jako przedstawiciel-sprzedawca. Zarabiasz na marży – kupujesz w cenie przedstawiciela i sprzedajesz w cenie katalogowej. Czy można na tym zarobić? To zależy od nas samych, ile w to włożymy pracy i zaangażowania. I jest jeszcze jedna forma zarabiania w biznesie MLM – to tworzenie dla danej firmy struktury klientów, czyli ich pozyskiwanie, aby kupowali taniej na własne potrzeby. Jak to się robi? Poleca się produkty. Jeżeli ja sama jestem zadowolona z produktów danej firmy, to chętnie je polecam i tak to działa. To nie żadna piramida, bo piramida jest nielegalna i zabroniona. Biznes MLM jest wpisany w PKD jako rozwój sieci sprzedażowej.

KUPUJESZ – POLECASZ – ZARABIASZ W MLM

Często podaję przykład proszku do prania – kupiłam w znanej sieci sklepów proszek i polecę go przyjaciółce, sąsiadce i koleżance. Po tygodniu okazuje się, że też go kupiły i też poleciły, bo dodatkowo na ten proszek była promocja. Okazało się, że w sumie z mojego polecenia proszek kupiło 10 osób, które zrobiły obrót konkretnemu marketowi, a ja z tego polecenia nie mam nic. A w MLM jest tak, że w zależności od wysokości obrotu za zakupy z poleceń wypłacona zostaje dla mnie premia/prowizja. Potrzebna jest do tego działania wytrwałość i wewnętrzna motywacja oraz zadanie sobie pytania, po co to robię? Ja jestem mamą dwójki dzieci – najprostsza odpowiedź – robię to dla dzieci….I tak, i nie. Dla dzieci, żeby stać mnie było na dodatkowe zajęcia, na wyjazdy na wakacje…to takie przyziemne sprawy. Podjęłam wyzwanie pracy w biznesie MLM dla siebie. Aby zmienić siebie, swoje życie, swoje dotychczasowe patrzenie na świat i opuścić strefę komfortu. Nie chcę ograniczać się do tzw. domowego trójkąta bermudzkiego – kanapa, lodówka, telewizor. Biznes MLM to trudny biznes, bo aby osiągnąć w nim sukces, trzeba nad sobą pracować, trzeba się zmieniać i rozwijać. I wykorzystywać szanse – jesteśmy mamami, w swoich grupach, kręgach – warto wykorzystać to nie po to, by jedynie odnieść korzyść, ale po to, by pokazać, że można w ten sposób zmienić swoje życie.

MLM TO ETYCZNY BIZNES

Kiedyś, na spotkaniu, na którym omawiałam za i przeciw pracy na etat, własnego biznesu i biznesu MLM uczestnik powiedział, że jest to najbardziej etyczny biznes. Dlaczego? W tym biznesie jest tak, że gdy pomożemy osobie, która chce pracować, zarobić  pieniądze z budowania struktury, to sami zaczynamy zarabiać. W biznesie tradycyjnym tego nie ma, bo każdy boi się konkurencji. Dla mnie MLM to same pozytywy – pracuję wtedy, gdy mogę, czyli ja ustalam swoje godziny pracy, angażuję się i im więcej poświęcam czasu, tym większe mam zarobki i najważniejsze dla mnie to dzieci – widzą mamę codziennie uśmiechniętą, bo jestem po prostu szczęśliwa.  

WEŹ ŻYCIE WE WŁASNE RĘCE. I CO SIĘ WTEDY STANIE? COŚ STRASZNEGO – NIE BĘDZIE KOGO OBWINIAĆ. 

Erica Jong

 

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Rydz
Projektant kariery i trener, organizator konferencji dla kobiet, proaktywna i przedsiębiorcza mama. Pomaga mamom w budowaniu ich własnych biznesów i pokazuje, w jaki sposób osiągnąć niezależność finansową. Autorka książki „Mamo Działaj – 100 dni do zmiany dla każdej Mamy”.
Podyskutuj

Jeśli nie własna firma, to co? 4 pomysły dla aktywnej mamy

Wiele z nas ma w sobie mniejszą lub większą potrzebę realizowania niezawodowych projektów. Nie ma znaczenia, czy chodzi o prowadzenie schroniska dla zwierząt, wspieranie osób wracających na rynek pracy, prowadzenie zajęć sportowych „pod chmurką”, czy organizację incydentalnego wydarzenia - ciekawego koncertu, wykładu czy warsztatu. Wszystkie te pomysły da się zrealizować i to często nie tak dużym kosztem. Jakie możliwości daje w tym zakresie polskie prawo?
  • Daria Milewska - 07/10/2019
kobieta pracuje laptop biurko

Stowarzyszenie

Stowarzyszenie w swojej najpopularniejszej formie (czyli tzw. stowarzyszenie rejestrowe – podlegające obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i posiadające osobowość prawną) jest organizacją zakładaną przez co najmniej 7 osób fizycznych.

Musi posiadać statut, władze i może zatrudniać pracowników. Jego najważniejszym organem jest walne zebranie członków, czyli wszystkich osób, które do stowarzyszenia przystąpiły.

Cel działania stowarzyszenia może być dowolny, natomiast nie może ono działać w celach zarobkowych. Prawo dopuszcza jednak, aby stowarzyszenie gromadziło majątek ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej. Środki te mogą być jednak przeznaczane wyłącznie na działalność statutową stowarzyszenia (czyli innymi słowy – do realizacji celów, do których dane stowarzyszenie zostało powołane).

Fundacja

Fundacja może być założona przez tzw. fundatora, czyli osobę fizyczną lub prawną, która określa cel fundacji i składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację (czyli wyposaża fundację w majątek w momencie jej powstania).

Fundacje powoływane są przede wszystkim w celu ochrony zdrowia, rozwoju gospodarki i nauki, oświaty i wychowania, kultury i sztuki, opieki i pomocy społecznej, ochrony środowiska oraz opieki nad zabytkami.

W statucie fundacji można określić w jakim zakresie fundacja będzie prowadziła działalność gospodarczą. Ustawa nie ogranicza przedmiotu prowadzonej przez fundację działalności gospodarczej – warunkiem jest jedynie, aby była ona prowadzona w rozmiarach służących celom fundacji.

Fundacja, w przeciwieństwie do stowarzyszenia, jest tworzona wyłącznie przez fundatora, tj. jej założyciela i nie posiada członków, a jedynie zarząd fundacji. Nadany przez fundatora statut określa sposób powołania i kompetencje zarządu fundacji oraz ewentualnie innych władz. W statucie określa się także cel fundacji i jej majątek – w tym majątek przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej.

Inicjatywa lokalna

Inicjatywa lokalna jest nadal niestety mało znaną, ale bardzo użyteczną formą realizacji projektów. Opiera się ona na umowie pomiędzy wnioskodawcą (mieszkańcem danej gminy/miasta, który złożył wniosek w trybie inicjatywy lokalnej), a wójtem/ burmistrzem/ prezydentem miasta.

Na podstawie umowy wnioskodawca przy pomocy swojej gminy realizuje pomysł z zakresu m.in. edukacji, ochrony przyrody, turystyki, kultury fizycznej, czy budowy lub remontu dróg.

Kluczowa w inicjatywie lokalnej jest współpraca – każda ze stron (wnioskodawca z jednej strony, a gmina/miasto z drugiej) daje coś od siebie: pracę społeczną, środki finansowe albo rzeczowe. W ramach inicjatywy lokalnej można np. zasadzić gminny ogródek warzywny czy zorganizować koncert plenerowy dla mieszkańców albo cykl zajęć plastycznych dla dzieci.

Istotne jest, aby realizowany projekt nie był nastawiony na zysk oraz był ogólnodostępny dla mieszkańców danej gminy. Szczegółowe warunki realizowania projektów w ramach inicjatywy lokalnej określa indywidualnie każda gmina.

Budżet obywatelski (partycypacyjny)

Budżet obywatelski jest dosyć nową formą realizacji przez obywateli własnych projektów. Dopiero od kilku lat istnieje prawny obowiązek jego tworzenia w miastach na prawach powiatu (w mniejszych miastach i gminach decyzja o jego utworzeniu nadal jest dobrowolna).

Czym jest budżet obywatelski? W dużym skrócie – budżet obywatelski jest pewną pulą środków, którą corocznie gmina/miasto wyodrębnia w swoim budżecie w celu realizacji projektów zgłaszanych bezpośrednio przez mieszkańców.

A projekty mogą być bardzo różne – od typowo inwestycyjnych (np. budowa chodnika, czy remont drogi), po sportowe (np. cotygodniowy nordic walking dla seniorów), czy kulturalne (np. doposażenie biblioteki). Zatem w ramach budżetu obywatelskiego można zrealizować zarówno projekt długoterminowy, jak i jednorazowe wydarzenie.

Terminy zgłaszania projektów i zasady ich oceny oraz kwalifikacji do realizacji każda gmina określa indywidualnie.

Polskie prawo umożliwia realizowanie pozazawodowych pomysłów i projektów w bardzo różny sposób – chociażby w jednej z czterech opisanych powyżej form. To, która z nich będzie najbardziej adekwatna w określonym przypadku, zależy przede wszystkim od rodzaju pomysłu, długości trwania ewentualnego projektu oraz planowanego budżetu.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Daria Milewska
Adwokat oraz mama kilkunastomiesięcznej Basi – absolutnego wulkanu energii. Prowadzi kancelarię adwokacką w Warszawie pod marką Milewska Legal. Wspiera od strony prawnej polskich i zagranicznych przedsiębiorców, a także fundacje i stowarzyszenia. Prywatnie miłośniczka podróży, zumby i języków obcych.

Kto może dostać dotację w 2019 i 2020 roku?

Dotacje na własny biznes to temat, o który często pytacie. Z jakich programów można skorzystać w 2019 i 2020 roku i jakie będą możliwości uzyskania dotacji od 2021 roku? Sprawdź!
  • Agnieszka Pierzak - 02/10/2019
trzy_stosy_monet_z_ktorych_wyrastaja_rosliny

Dotacje 2021-2027 – nowa perspektywa finansowa UE

Prace w sprawie nowej perspektywy budżetowej UE (tj. 2021-2027) rozpoczęły się już w 2018 roku. W maju 2019 Komisja Europejska przedstawiła propozycję podziału środków. Do Polski mają trafić około 64 mld euro – to 20 proc. mniej niż w obecnej perspektywie (2014-2020).

Tak znaczne cięcia nie będą jednak dotyczyć obszaru związanego z rynkiem pracy i wyłączaniem społecznym. Zdaniem Komisji Europejskiej obywatele są najważniejszym kapitałem Unii i to wokół nich powinien rozwijać się proces integracji.

Zgodnie z przedstawionymi przez Komisję dokumentami – na wspieranie mobilności, podnoszenie kompetencji i poprawę zatrudnienia, ale także na włączenie społeczne i rozwijanie postaw aktywnego obywatelstwa i partycypacji w życiu UE przewidziano nawet 8% wzrost środków.

O tym jakie konkretnie działania aktywizacyjne będą finansowane dowiemy się dopiero najwcześniej w 2020 roku, kiedy powstaną dokumenty szczegółowe na szczeblu krajowym.

Dotacje 2014-2020 – kto może dostać dotację?

Obecnie obowiązuje perspektywa finansowa 2014-2020. O tym jakie działania były finansowane obecnie pisaliśmy już szczegółowo w artykułach

Dotacje na opiekę nad dziećmi do lat 3

Dotacje na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech

Kobiety posiadające dzieci do 3 roku życia oprócz działań aktywizacyjnych (tj. kursy szkolenia podnoszące kwalifikacje, staże, pośrednictwo pracy czy dotacje na rozpoczęcie działalności) mogły liczyć na zapewnienie opieki nad dziećmi w czasie kursów/szkoleń/staży.

Ze środków unijnych zostały również dofinansowane żłobki, w których ceny za opiekę nad dzieckiem (z racji częściowego dofinansowania z UE) kształtowały się na poziomie cen w żłobkach samorządowych.

Wiele z tych projektów realizowanych jest nadal, gdyż do końca tej perspektywy finansowej mamy jeszcze cały rok.

Aktualne projekty unijne 2019 i 2020

Informację o realizowanych projektach w danym województwie można uzyskać w punktach informacyjnych funduszy europejskich.

Wiele instytucji prowadzi nawet swoje kanały na You Tube oraz kampanie informacyjne na temat funduszy w mediach społecznościowych. Przykładem tego jest WUP w Krakowie, który do promocji działań aktywizacyjnych dla osób do 29 roku życia prowadzi kampanię #jestespowerful

Program POWER

Działania w ramach programu POWER są realizowane nie tylko w Małopolsce, ale w każdym województwie, zatem osoby młode z innych województw również mogą korzystać z programu POWER.

Dowiedz się więcej: Inwestuj w rozwój krok po kroku – jak dostać dofinansowanie z programu POWER

Dotacje dla osób bez pracy – czy na macierzyńskim i wychowawczym dostanę dotację?

Projekty aktywizacyjne, a zwłaszcza te nastawione na dotacje przeznaczone są dla osób bez pracy (nie muszą być one zarejestrowane w urzędzie pracy). Kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich, które myślą o swojej działalności niestety nie mogą skorzystać z tych funduszy, gdyż w okresie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego de facto pozostają związane z pracodawcą, a wiec nie są osobą bezrobotną.

Dowiedz się więcej: Czy na macierzyńskim mogę dostać dotację na rozwój biznesu?

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Pierzak
Z funduszami europejskimi związana jestem od 2006 r. Najpierw jako pracownik instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie środków europejskich, a od momentu kiedy zostałam mamą prowadzę wspólnie z mężem firmę pomagającą pozyskiwać fundusze unijne i rozliczać projekty finansowane ze środków UE. Taki model pracy bardzo mi odpowiada i pozwala łączyć miłość do dzieci i rodziny z pasją pracy - www.pierzak.pl
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail