Czego szukasz

Będzie świadczenie 500+ dla niepełnosprawnych?

Na niedzielnej konwencji w Krakowie PiS zapowiedział dodatek 500+ dla osób niepełnosprawnych. Jakie warunki trzeba będzie spełnić żeby dostać pieniądze oraz od kiedy przyznany będzie dodatek?

Spacerująca rodzina

Nowe 500+ dla niepełnosprawnych

W niedzielę odbyła się konwencja PIS, na której premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że dodatek 500 + dla osób niepełnosprawnych ma być wprowadzony w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Chcemy przeznaczyć pieniądze na comiesięczny stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności – mówił premier Mateusz Morawiecki. Będzie to najprawdopodobniej 500 zł miesięcznie dla osób powyżej 18. roku życia. Chcemy ulżyć osobom, które zostały najbardziej poszkodowane przez los.

Dodatek 500+ był jednym z postulatów protestujących rok temu w sejmie rodziców osób niepełnosprawnych. Rząd odrzucił wtedy ten postulat.

Do kogo ma trafić nowe świadczenie?

Według rzeczniczki rządu Joanny Kopcińskiej świadczenie miałoby trafić do:

  • około pół miliona dorosłych niepełnosprawnych
  • całkowicie niezdolnych do pracy,
  • którzy oprócz renty socjalnej nie mają innych stałych źródeł utrzymania (takich jak na przykład świadczenie emerytalne czy renta z tytułu niezdolności do pracy).

Skąd pieniądze?

Według premiera nowe świadczenie 500+ dla osób niepełnosprawnych ma być finansowane z podatku handlowego i Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, funkcjonującego od stycznia 2019 r.

Dzięki wygranej w sądzie Unii Europejskiej Polska będzie mogła pobierać podatek handlowy, który dotychczas był zawieszony.

Co jeszcze zmieni się w świadczeniu 500 +? >>>

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie