Czego szukasz

Babciowe wraca do łask, czyli wprowadzenie programu „Aktywny rodzic”

Czy ktoś jeszcze pamięta pomysł wprowadzenia babciowego? Idea opierała się na tym, że wracające do pracy mamy miały zatrudnić do opieki nad dzieckiem babcię -ten program się nie przyjął . Na jego fundamentach stworzono program „Aktywny rodzic”. Co musisz o nim wiedzieć? Przeczytaj!

Aktywny rodzic - co to za program?

„Aktywny rodzic”, czyli jaki?

Gdy usłyszałam hasło „aktywny rodzic” po raz pierwszy, nie ukrywam, myślałam, że dotyczy dofinansowania karty Multisport lub zapewnienia dostępu do lokalnych zajęć sportowych.

Okazało się jednak, że pod tą tajemniczą nazwą kryje się reinkarnacja projektu babciowego.

„Aktywny rodzic” – to nowy program wsparcia, nad którym pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jego celem jest zaktywizowanie zawodowe matek dzieci do lat trzech, a dzieciom zapewnienie opieki.

Wracająca do pracy kobieta otrzyma 1500 złotych, które będzie mogła przeznaczyć na wybraną przez siebie formę opieki. To może być klubik dziecięcy, żłobek, niania, czy też wyżej wymieniona babcia.

Ulgi i świadczenia dla rodziców, czyli ile dostaniesz na dziecko w 2024

Jakie warunki należy spełnić?

Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Aleksandra Gajewska, zapewnia, że system będzie prosty, intuicyjny i łatwy w obsłudze, opierając się na podobnych zasadach, na których działa program 800+.

Aby otrzymać świadczenie, należy spełnić kilka warunków:

  • prawo do otrzymania świadczenia będzie przysługiwało matkom dzieci do 36-tego miesiąca życia,
  • warunkiem przyznania będzie powrót mamy do pracy po macierzyńskim,
  • trzeci warunek to dochód, pensja matki musi wynosić minimum najniższego krajowego wynagrodzenia.

Plany wprowadzenia programu

Konkretna data nie jest jeszcze znana. Jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada, że „Aktywny rodzic” na pewno będzie dostępny w tym roku, a przybliżony termin to trzeci kwartał 2024 r.

Źródła: www.infor.pl, www.rp.pl

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie