Czego szukasz

Aktywność i przedsiębiorczość kobiet wiejskich – pokongresowe wrażenia

Mamo Pracuj robimy dla wszystkich Mam. Nie tylko dla tych, mieszkających w największych polskich miastach. Cieszymy się, że czytają nas również mieszkanki wsi i małych miejscowości. Specjalnie dla Was, Drogie Mamy piszemy o panelu z IV Kongresu Kobiet w Warszawie, pt „Aktywność i przedsiębiorczość kobiet wiejskich”. Czekamy na Wasze sugestie, oczekiwania i potrzeby. Będziemy starali się im sprostać.

 • Joanna Majorek - 28/09/2012

Jestem kobietą, mieszkanką wsi. Tu się urodziłam i wychowałam, po 10 latach spędzonych w mieście powróciłam na wieś, aby tutaj żyć, wychowywać córkę, działać. Dlatego, jakże bliska wydawała mi się tematyka jednego z paneli odbywających się podczas IV Kongresu Kobiet pod zachęcająco brzmiącym tytułem „Aktywność i przedsiębiorczość kobiet wiejskich”. Czego się spodziewałam po tej dyskusji? Czy oczekiwałam odpowiedzi na pytania, co robić na wsi, jak zorganizować czas kobietom jak i czym je zainteresować, aby nie tylko interesowały się życiem swojego otoczenia, ale aby chciały je kształtować i na nie wpływać.

Myślę, że tak… nie oczekiwałam odpowiedzi typu: powinniście zrobić to i to, porozmawiać z tym i tym, napisać pismo takie a takie… Chciałam posłuchać, co interesuje kobiety na wsi, jak się wspierają i organizują. Jak można być aktywną na wsi? Tymczasem panel zamienił się w jarmark. Prowadzące, mimo usilnych starań nie były w stanie zapanować nad zgromadzonymi licznie kobietami, bowiem każda z uczestniczek miał coś do powiedzenia.

Ale od początku. Zaczęłyśmy od stwierdzenia, że polska wieś się zmieniła i że na wsi jest trudniej niż w mieście. I pewno to prawda, bo żyje się tutaj inaczej, jest więcej obowiązków, zobowiązań. Żyjemy na różnych wsiach, tych po PGRach, w tych, gdzie są gospodarstwa kilkudziesięcio hektarowe, tych, gdzie w ogóle nie ma rolnictwa, a pobliskie miasteczka nic nie oferują, bo same „ledwo ciągną”. I jest nam trudno. Młodzi ludzie nie widzą perspektyw na wsi i nie chcą wracać, prowadzić gospodarstw po dziadkach, czy rodzicach.

Gdzie zatem kobieta ma szukać swojego miejsca na przedsiębiorczość i aktywność?

Jak pokazują badania przeprowadzone na potrzeby panelu, kobieta może być przedsiębiorczą tylko wtedy, kiedy jest odpowiednio wykształcona (z czym bym mocno polemizowała!), kiedy ma akceptację otoczenia i najbliższych oraz posiada determinacji (i tutaj całkowita zgoda). Idąc w ślad za badaniami i odpowiadając na pytanie, co dla mieszkanki wsi jest ważne, aby prowadzić własną działalność, kobiety odpowiadały, że dla 46% to niezależność od pracodawcy, dla 33% samospełnienie i realizacja własnych planów oraz aż 34% kobiet uważa, że kobiet – matek może i umie wyobrazić sobie prace na własny rachunek.

Statystyki te świadczą o tym, że kobiety na wsi chcą być twórcze, kreatywne. I są. Dlatego wielka szkoda, że zabrakło przykładów na poparcie tych statystyk. Wprawdzie Pani Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Dmosińskiej w Nagawkach Maria Sadzewicz Nowak próbowała przekonywać, że można i należy działać i aktywizować otoczenie, to o wiele mocniej były słyszalne głosy kobiet, które napotykają trudności na swojej drodze. Padały tutaj przykłady nie łączenia KRUsu z ZUSem, zakazu sprzedaży produktów wykonanych przez Koła Gospodyń Wiejskich na imprezach i festynach, braku dotacji…

Zdecydowanie zabrakło informacji o sukcesach kobiet w samorządach terytorialnych takich jak Ewy Filipiak – Pani Burmistrz Wadowic, Barbary Małeckiej – Wójta gminy Stary Dzików, czy kobiet, działaczek Kół Gospodyń czy Stowarzyszeń.

Wierzę, że mimo wszystkich przeszkód, ograniczeń zdołamy, my kobiety na wsi przełamać siebie, bariery wewnętrzne i wokół nas. Dlatego już dzisiaj zapraszam do lektury wywiadów przeprowadzonych z mieszkankami wsi – mamami, które aktywnie działają na rzecz wsi, swojego otoczenia oraz samych siebie, które specjalnie dla Was będę publikować na łamach Mamo Pracuj.

Zdjęcie: freedigitalphotos.net

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Majorek
Mama 5-letniej Emilki, zwolenniczka życia slow, czyli wiejskiej sielanki. Pogłębia tajniki zdrowej kuchni, mogłaby spędzać długie godziny w kuchni lub filcując, słuchając Tiny Turner, Fasolek i Zauchy. Od niedawna znów mama na pełnym etacie za biurkiem.
Podyskutuj

Video: „Dlaczego kobiety dobrze sprawdzają się w biznesie?”

Wiosna to doskonała okazja, aby zmienić coś w swoim życiu, także zawodowym. Z nową energią ruszyć z miejsca i zacząć działać :) Może własna firma to coś, co od dawno chodzi Ci po głowie? Chciałabyś dowiedzieć się czy to dobra opcja dla Ciebie? Czy warto założyć firmę i od czego zacząć? Co pomoże, a co będzie przeszkadzało w prowadzeniu firmy? Zapraszam Cię do obejrzenia naszej rozmowy z Antoniną Bochińską - kobietą przedsiębiorczą, współwłaścicielka Early Stage.
 • Agnieszka Kumorek - 10/04/2019
Antonina Bochińska, współwłaścicielka szkół językowych Early Stage

Webinar „Dlaczego kobiety dobrze sprawdzają się w biznesie?”

Naszym gościem była Antonina Bochińska – kobieta przedsiębiorcza. Współwłaścicielka Early Stage. Od 5 lat dyrektor Early Stage, wspierający zespół metodyczny, administracyjny oraz team marketingu i HR w bardzo dynamicznym rozwoju szkoły.

O czym rozmawiałyśmy podczas webinaru?

 • Dlaczego kobiety tak dobrze odnajdują się w biznesie?
 • Jakie cechy mają kobiety, które pomagają w prowadzeniu własnej firmy?
 • Co nam przeszkadza i jak pokonać te ograniczenia?
 • Od czego zacząć, jaki zrobić pierwszy krok w stronę przedsiębiorczości?
 • Co trzeba mieć na początek, żeby zacząć?

Zapraszamy do oglądania! 🙂

Jak można pracować z Tonią i rozwijać swój biznes?

W drugiej części webinaru Tonia opowiadała jak współpracuje z setką kobiet, które są jej partnerami biznesowymi i jak można dołączyć do grupy franczyzobiorców Early Stage.

Jeśli to jest temat, który chciałabyś lepiej poznać to możesz od razu skontaktować się z Izą Mieszałą [email protected] i zapytać o szczegóły współpracy.

O historii powstania oddziału Early Stage w Pruszczu Gdańskim możesz przeczytać w opowieści Joanny >>> Jak już działać, to odważnie – ciąża, przeprowadzka, własna firma i ślub – historia Asi

Poznaj też fantastyczną historię Magdy i jej przeprowadzki do Ełku – razem z własną firmą >>> Sprawdzony biznes, który nie boi się konkurencji

A jeśli masz pytania do mnie lub do naszego gościa – zapraszamy Cię do kontaktu z nami: [email protected]

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kumorek
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbaty w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.

Pomysły na sprawdzony biznes dla mamy? Franczyza dla Mamy 2019

Prowadzenie własnej firmy to Twoje marzenie, ale hamuje Cię brak pomysłu na biznes? A może boisz się ryzyka nowego pomysłu? Nie musisz zaczynać od zera - skorzystaj ze wsparcia doświadczonego partnera biznesowego i zacznij zarabiać! Poznaj fantastyczne, sprawdzone przez inne mamy, pomysły na biznes. Sprawdź szczegóły i już dzisiaj dowiedz się więcej. Dołącz do akcji Franczyza dla Mamy 2019!
 • Franczyzadlamamy.pl - 10/04/2019
uśmiechnięta kobieta

Pomysły na sprawdzony biznes dla mamy? Franczyza dla Mamy

Jak znaleźć wymarzony pomysł na biznes dla mamy? Biznes, który pozwoli Ci robić to, co kochasz i rozwijać się?

Zobacz nasze podpowiedzi i załóż biznes we współpracy ze znaną marką. Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia partnerów biznesowych, którzy swoje biznesy prowadzą od wielu lat. Pracuj na własny rachunek i realizuj sprawdzony pomysł na biznes.

Sprawdź jakie pomysły mamy dla Ciebie i już dzisiaj zadzwoń aby poznać szczegóły!

 • Szkoły językowe
 • Zajęcia rozwijające kompetencje miękkie u dzieci i młodzieży
 • Zajęcia kreatywne dla dzieci
 • Lekcje programowania dla dzieci
 • Zajęcia sportowe dla maluszków

Który z nich wybierzesz? Mamy propozycje dla mam, które chcą zająć się biznesem w niepełnym wymiarze godzin, jak i dla tych, które gotowe są pracować więcej.

Sprawdź jakie pomysły na biznes przygotowaliśmy dla Ciebie

Najedź na wybrane logo i kliknij, aby poznać szczegóły wybranego pomysłu na biznes.

Pomysły przedstawione są w kolejności alfabetycznej:

         

Akademia JA – to biznes, który oferuje zajęcia rozwijające kompetencje miękkie u dzieci i młodzieży i odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynku. Własny Ośrodek Akademii JA zakładasz bez opłat wstępnych ani miesięcznych!

Akademia Twórczego Rozwoju Bystrzak – lubisz pracę z dziećmi i organizację aktywności dla nich? Zakładając swój oddział Akademii Bystrzak będziesz organizowała podróżnicze kursy rozwoju intelektu dla dzieci, twórcze urodziny oraz wakacje i ferie w mieście.

      Edukido

Early Stage – chcesz dołączyć do pasjonatów nauczania języka angielskiego? Early Stage to szkoła języka angielskiego założona przez Mamę, dzisiaj zarządzana przez Córkę, w której panuje rodzinna atmosfera i która pomoże Ci zbudować dobry biznes, bez zbędnego ryzyka.

Edukido – to pomysł na biznes, dzięki któremu będziesz kształtować badawczą postawę i ciekawość świata u najmłodszych poprzez twórczą zabawę klockami LEGO®! Wspieraj dzieci w rozwoju i zarabiaj konkretne pieniądze.

          

Akademia Komputerowa Komputrilo – to firma założona przez mamę trójki dzieci. Oferuje kursy programowania dla dzieci, które są najlepszym sposobem na zarażanie ich pasją do świata nowych technologii. Stwórz własną Akademię i pomagaj innym rodzicom wspierać rozwój dzieci.

Szkoły językowe Leonardo School i Leader School – to nauka języków obcych i szkolenia z efektywnych metod nauczania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jeśli czujesz się dobrym menadżerem, to powinnaś dobrze rozważyć tę propozycję!

            

RoboCAMP – to ciekawy pomysł na zajęcia z robotami LEGO dla dzieci i elastyczna forma współpracy z franczyzodawcą. Duży wybór zajęć, niski wkład własny, stała opłata franczyzowa, a do tego dużo wsparcia i merytorycznej wiedzy.

SOCATOTS Piłkarskie Maluszki – jeśli chcesz założyć własny biznes, pracować z dziećmi i dbać o ich zdrowy rozwój, to pomyśl o otwarciu własnej szkółki piłkarskiej SOCATOTS. Nie musisz mieć kwalifikacji trenera, Mamy to przecież najlepsze trenerki na świecie!

Chcesz wiedzieć więcej? Oglądaj nasze Live’y na Facebooku

Już wkrótce zaprosimy Was na transmisje video z przedsiębiorczymi mamami, które rozwijają swoje biznesy. Wszystko będzie się działo na naszym profilu na FB >>> zapraszamy!

Co to jest franczyza?

Ty kupujesz pomysł na biznes, a w zamian dostajesz znaną markę i wsparcie franczyzodawcy. To biznes dla tych, którzy cenią sobie niezależność z prowadzenia własnej firmy, ale chcą mieć wsparcie od dużego partnera. Prowadzisz biznes w oparciu o sprawdzony model biznesowy. Oznacza to, że franczyzodawca przekazuje przedsiębiorcy kompletną wiedzę w zakresie prowadzenia biznesu, w ramach określonego systemu franczyzowego. Franczyzodawca i franczyzobiorca pozostają niezależnymi przedsiębiorcami, a ich wzajemne prawa i obowiązki reguluje umowa franczyzowa.

Franczyza to świetny pomysł na biznes dla mamy!

W wielu krajach Europy Zachodniej, franczyza jest bardzo popularnym sposobem na własny biznes, chętnie wybieranym przez mamy. To właśnie matki, zdeterminowane do działania i zarabiania, nie chcą w nieskończoność szukać swojego własnego pomysłu na biznes. Chcą działać ze sprawdzonym partnerem, pracować elastycznie i zarabiać.

Sprawdź, jakie warunki oferują nasi franczyzodawcy, którzy szukają przedsiębiorczych mam do współpracy!

Zanim zdecydujesz się na inwestycję – pamiętaj – nawet najlepsza franczyza nie zagwarantuje sukcesu, jeśli się w nią nie zaangażujesz!

Akcja Franczyza dla Mamy 2019 – sprawdzone pomysły na biznes doczekała się już 6 edycji i potrwa do 31.03.2020.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Franczyzadlamamy.pl
Franczyza dla Mamy to projekt portalu Mamo Pracuj prezentujący sprawdzone pomysły na biznes dla mam. Nie masz pomysłu na własny biznes? Skorzystaj z franczyzy! Portal Mamo Pracuj nie bierze odpowiedzialności za wyniki biznesowe prowadzenia działalności przez franczyzobiorców.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail