Czego szukasz

500 + Niedługo minie termin składania wniosków

Pieniądze z programu 500+ mogą pobierać rodzice wszystkich dzieci, również jedynaków. Niemniej jednak nie oznacza to, że z automatu świadczenie pojawi się na koncie rodziców. Jak zawsze – najpierw szereg obowiązków. Pamiętaj, że wniosek powinnaś złożyć do 30 czerwca, jeśli chcesz mieć pewność, że otrzymasz świadczenie wychowawcze wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

500 plus termin składania wniosków

500 + termin składania wniosków

Od samego początku program 500+ budził ogromne kontrowersje. Wiele rodzin ucieszyło się z rządowej zapomogi, inni poczuli się gorsi.

Kto? Rodzice jedynaków, a także rodzice samotnie wychowujący, którzy nieraz minimalnie przekraczali kryterium dochodowe i tracili istotne dla nich pieniądze na pierwsze dziecko.

Po kilku latach program, który miał na celu zwiększenie liczby urodzeń w Polsce zmienił się w program socjalny. Od dwóch lat pieniądze z 500+  przyznawane są na każde dziecko, bez konieczności sprawdzania wysokości zarobków rodziców.

Wg wyliczeń program obejmie aż 2 miliony jedynaków, 500+ trafi również do rodzin przysposabiających dziecko oraz do dzieci przebywających w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Na wypadek śmierci rodzica pobierającego świadczenie przejdzie na drugiego z rodziców.

Przeczytaj jeszcze: Dobry Start na nowych zasadach – co musisz wiedzieć i wniosek do pobrania

Prawo do świadczenia 500 +

W tym roku rodzice chcący skorzystać ze wsparcia z programu „Rodzina 500 plus” muszą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia wychowawczego. Prawo do tego świadczenia ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Wnioski były przyjmowane już od 1 lutego b.r.

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Przeczytaj także: Jak uzyskać świadczenia 300+, 500+ i 1000+?

Co jeśli przegapisz termin?

„Wnioski przyjmujemy już od 1 lutego, zdecydowana większość rodziców już złożyła wniosek. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, nie powinni zwlekać. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca. Złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku” – wyjaśnia szefowa MRiPS.

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Wniosek można złożyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Empatia lub PUE ZUS. Wnioski przyjmowane są również drogą tradycyjną – podczas wizyty w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Nie zapomnij!

Pamiętaj, że od 1 lipca możesz już złożyć wniosek o świadczenie 300+ dla uczniów. Ten wniosek możesz złożyć wyłącznie wersji elektronicznej!

Źródło: businessinsider.com.pl

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie