Czego szukasz

5 rzeczy, które musisz mieć w swojej szafie, gdy planujesz powrót do pracy

Kiedy Marta wracała do pracy po odchowaniu swoich bliźniaków, nie miała zbyt wielu funduszy, aby zbudować nową garderobę. Właściwie mogła sobie pozwolić na zakup kilku sztuk odzieży. Wspólnie opracowałyśmy listę pracowniczych niezbędników, które wraz z ciuchami, jakie już miała w szafie, pozwoliły jej stawić czoła nowym wzywaniom bez żadnych kompleksów. Chcesz wiedzieć, na co zdecydowanie warto postawić? Czytaj dalej!

  • Justyna Kowalcze - 21/11/2019

Zestaw ratunkowy

Zanim ruszysz na zakupy, zwróć uwagę na kilka ważnych szczegółów. Po pierwsze, niech Twój zestaw ratunkowy będzie spójny. Tych kilka sztuk garderoby powinno pasować do siebie nawzajem pod względem koloru, grubości tkaniny i stylu. Tylko w ten sposób możliwe będzie ich łączenie i efektywne wykorzystanie.

Po drugie, postaw na gładkie materiały. Owszem, wzorzyste ubrania wyglądają modnie i interesująco, trudniej je jednak zestawiać z innymi w gustowne stylizacje. Po trzecie, pilnuj jakości. W sytuacji, gdy tych kilka ubrań będzie Ci służyło dzień po dniu, warto, by oddychały, trzymały fason, nie mechaciły się, i nie mięły zbytnio.

To co? Czas na listę? Najwyższy czas!

1. Spódnica ołówkowa przybywa na ratunek

Spódnica ołówkowa w bazowym kolorze (czarnym, granatowym, grafitowym) to obowiązkowa pozycja w szafie każdej pracującej kobiety. Dzięki klasycznemu krojowi łatwo ją połączyć niemal z każdą górą! Świetnie się prezentuje z żakietem, elegancką bluzką, grubszym golfem, cienkim sweterkiem w serek, podkoszulkiem, ramoneską, topem, szpilkami, botkami, kozakami i trampkami… Ile kobiet i okazji, tyle możliwości!

2. Eleganckie spodnie ratują życie

Jakiego byś nie zajmowała stanowiska, postaw na parę eleganckich spodni w kant. W zależności od tego, jaką masz sylwetkę, mogą to być wąziutkie cygaretki, luźniejsze w udach marchewki lub rozszerzające się ku dołowi szwedy.

Ważne, by dobrze wyglądały zarówno z butami na płaskim obcasie, jak i szpilkami. Żongluj górnymi elementami garderoby oraz obuwiem, by za każdym razem stworzyć nieco inną stylizację i osiągnąć inny efekt. I pamiętaj, że jeśli Twoje spodnie mają szlufki, koniecznie powinnaś w nie wsunąć pasek!

3. Klasyczna mała czarna i jej supermoce

Mała czarna do pracy nie powinna być znów taka mała. Idealna długość sukienki, w której masz być odbierana jak profesjonalistka, to długość w kolano. Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką zgrabnych nóg, możesz odjąć 5 centymetrów, nigdy więcej!

Noś ją na co dzień z żakietem, kardiganem, marynarką czy ramoneską. Dodaj prosty naszyjnik lub apaszkę, aby przełamać monotonię. A na większe wyjście postaw na szpilki i wyrazistą biżuterię – zobaczysz, jak to odmieni Twoją małą czarną!

4. Żakiet do zadań specjalnych

Nic nie zastąpi żakietu, gdy masz wyglądać naprawdę elegancko i profesjonalnie! Wkładając go, wyślesz czytelny dla wszystkich sygnał, że poważnie podchodzisz do swoich obowiązków oraz że jesteś osobą godną zaufania.

Jeśli obowiązuje Cię ścisły dress code, najlepiej kup żakiet w komplecie ze spodniami i spódnicą ołówkową. Kiedy Twoja praca nie narzuca takich rygorów, nie wahaj się postawić na kolor, dzięki któremu złagodzisz nieco formalizm tego elementu garderoby.

5. Biała koszula nie do zastąpienia

Białej koszuli po prostu nie da się wykluczyć z szafy! Co więcej, nie warto! Żaden inny ciuch nie ma takiej mocy katapultowania stylizacji na szczyty elegancji i klasy, jak ona. Żaden inny ciuch nie daje takich możliwości kombinowania, łączenia i zestawiania. Żaden inny ciuch wreszcie, nie stanowi tak wdzięcznego tła dla wszelkiej maści akcesoriów. Z czym chcesz ją założyć dzisiaj? Czy będzie to etniczna chusta, minimalistyczna srebrna biżuteria, jedwabna apaszka, skórzany pleciony pasek, filcowa broszka, sznur korali lub też czerwone szelki, efekt WOW gwarantowany!

Jeśli w najbliższym czasie wracasz do pracy, niech kwestia garderoby nie spędza Ci snu z powiek. Kilka dobrze przemyślanych elementów z pewnością wystarczy na początek. Ba! Mała szafa o dobrze znanej zawartości może wręcz ułatwić Ci życie, gdy rano będziesz próbowała ogarnąć siebie, dzieci, odwózkę do szkoły i przedszkola, a także miejskie korki. Powodzenia!

Zobacz też jakie są metody tworzenia garderoby kapsułowej!

I sprawdź jak jeszcze możesz przygotować się do powrotu do pracy!

Zdjęcia: Justyna Kowalcze

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Justyna Kowalcze
Kolorowa stylistka osobista. Jej misją nie jest moda, są nią kobiety. Pragnie, by akceptowały swoje ciała i czuły się pięknie każdego dnia. Dlatego pracuje nad powierzonym wizerunkiem tak długo, aż zobaczy blask radości w oczach klientki. Prywatnie mama Hani i Marysi oraz żona Michała, zakręcona na punkcie książek, gór i podróży.

Wyzwania firm w kontekście pandemii

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.
  • Natalia Gozdowska - 16/09/2020
dwie kobiety w maseczkach spotkały się w biurze, witają się łokciami

Od paru miesięcy uczymy się funkcjonować zawodowo w innej rzeczywistości. Po całkowitym zamknięciu biur, zaczynają do nich wracać pracownicy, jednak w większości firm, fizyczna obecność jest wciąż rotacyjna lub funkcjonuje na zupełnie innych zasadach.

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie „Zawodowy styl życia”, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.

Docenienie pracy zdalnej

Pracodawcy, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wprowadzili większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Zespoły pracują w mniejszym wymiarze w biurach, część z nich ma możliwość wyboru miejsca pracy, a niektórzy funkcjonują w systemie rotacyjnym, który umożliwia zmniejszenie liczby personelu na jednej przestrzeni.

Według Pracuj.pl zdecydowana większość pracowników (89%) po opanowaniu pandemii chce pracować przynajmniej częściowo zdalnie. Jednak tylko 10% chciałoby wykonywać 100% etatu spoza biura, co pokazuje potrzebę integracji i współpracy w zespole, nie tylko w świecie wirtualnym. 57% respondentów pracujących zdalnie uznało, że taki model wykonywania obowiązków pozwolił im bardziej docenić możliwość przychodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami.

Eksperci prognozują, że z czasem ten trend się rozwinie, a przestrzeń biurowa będzie służyć przede wszystkim do spotkań projektowych, warsztatów kreatywnych, sytuacji, kiedy fizyczne bycie obok siebie jest koniecznością. Oczywiście nie bez znaczenia są tu ogromne oszczędności firm, związane z infrastrukturą.

Przeczytaj także: [07] Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Budowanie relacji w rozproszonych zespołach

Powyższy trend wiąże się niestety nieodłącznie z większymi wyzwaniami pracodawców, jeśli chodzi o budowanie więzi pomiędzy funkcjonującymi wirtualnie pracownikami. W badaniu „Zawodowy styl życia” respondenci wybierali spotkania (67%) i wyjazdy (59%) czy wspólne warsztaty (48%) jako najskuteczniejsze metody integracji. To oczekiwanie jest trudne do realizacji w obecnych warunkach. Ducha wspólnoty można oczywiście budować poprzez media społecznościowe lub różnego rodzaju narzędzia wirtualne, jednak nie zastąpi to spotkań na żywo.

Analitycy trendów prognozują stopniowy zanik pracy etatowej na korzyść pracy dorywczej, co utrudni dodatkowo tworzenie społeczności wewnątrz firmy i zaangażowanie pracowników w formie, jaka była nam znana dotychczas, na korzyść przedefiniowanego employee experience. Co zrobić więc, aby zmodyfikować perspektywę patrzenia na biznes, na współpracowników i pracowników, na zarządzanie, budowanie relacji i bycie „w pracy” razem?

Przeczytaj także: Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Przeformułowanie oferty benefitów

W nowych ofertach pracy pojawia się coraz mniej benefitów. Niektóre z nich dotychczas wiązały się z fizycznym „byciem” w biurze, więc siłą rzeczy musiały zniknąć, inne są ograniczane ze względów kosztowych czy z powodu zmniejszenia ich atrakcyjności (karty sportowe, karnety do kina itp.). Jeśli benefity mają wciąż pozostać czynnikiem, który uatrakcyjnia ofertę pracy, muszą zostać zmienione tak, by mogły być wykorzystywane w świecie online.

Według Pracuj.pl zyskają oferty, które będą pomagać pracownikom w wykonywaniu pracy zdalnej, np. dostęp do szkoleń w sieci, usługi personalnych asystentów, dofinansowanie do przedszkoli czy dobry sprzęt służbowy.

Wsparcie i zrozumienie pracujących rodziców

Pandemia była niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców. 57% z nich miało w czasie pandemii trudności z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego. Dodatkowo sytuacja, której doświadczyliśmy, pokazała jak w powiększającym lustrze problemy, z którymi kobiety mierzą się na co dzień. Nie bez powodu mówi się, że rola matki to praca na pełen etat. Zamknięcie w domu z dziećmi i jednocześnie konieczność wykonywania pracy zdalnej było sytuacją ekstremalną, bardzo obciążającą psychicznie.

Przeczytaj także: Mieć wolność chłonięcia świata – kobiece rozmowy w czasie kwarantanny

Według Pracuj.pl 83% matek uważało, że miały większe trudności w wykonywaniu obowiązków w trakcie pandemii od bezdzietnych koleżanek, ale aż 46% nie czuło się traktowanych przez przełożonych ze zrozumieniem.

Warto pamiętać, że temat przyciągania talentów do organizacji oraz budowania kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu jest wciąż aktualny, a nawet szczególnie ważny w najbliższych latach. Firmy doceniające różnorodność i dbające o równowagę pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym pracowników będą w dłuższej perspektywie czasowej budować przewagę konkurencyjną. Nawet jeśli w tym momencie rynek pracownika wydaje nam się przeszłością.

Źródło: media.pracuj.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce! – HeReos Conference już 18 września!

Już w najbliższy piątek 18.09 dołącz do wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy! Podczas HeReos Conference zaplanowano aż cztery ścieżki tematyczne, obejmujące najważniejsze obszary HR w kontekście obecnej, nowej rzeczywistości. Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto? Zapraszamy na wystąpienie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj. Skorzystaj z rabatu #mamopracuj i zapisz się już dziś!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 15/09/2020

„Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce” – HeReos Conference już 18 września

Chcesz się dowiedzieć, co charakteryzuje firmy przyjazne rodzicom i które z nich naprawdę zasłużyły na ten tytuł?

Koniecznie weź udział w konferencji HeReos Conference i posłuchaj wystąpienia Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj pt. „Jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto?”.

Zapisz się na to wydarzenie używając naszego kodu rabatowego #mamopracuj, a otrzymasz 15% rabatu!

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, zatem jeżeli chcesz wysłuchać wystąpień siedząc wygodnie we własnym fotelu, to wybierz Pakiet ONLINE i użyj kodu rabatowego #mamopracuj, specjalnie dla Czytelniczek i Czytelników portalu mamopracuj.pl!

Jeżeli masz ochotę dołączyć do uczestników „na żywo” i wziąć udział w warsztatach 19 września i super After Party w CulinaryOn w Warszawie, wybierz Pakiet HYBRYDOWY.

Koniecznie sprawdź jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie organizatorzy i dlaczego HeReos Conference to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Kliknij w link i poznaj szczegóły: www.heroesconf.pl

Do zobaczenia!

Grafiki: HREmbassy, organizator HeRoes Conference

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail