Czego szukasz

Skąd wziąć pieniądze na biznes franczyzowy? 3 podpowiedzi

Skąd wziąć pieniądze na uruchomienie biznesu, jeśli nie masz oszczędności, ani bogaty wujek z Ameryki nie czeka za rogiem? Bo zanim zaczniesz zarabiać, musisz zgromadzić odpowiedni kapitał na start. Mam dla Ciebie 3 sposoby na pozyskanie kapitału na własną firmę. Zobacz jakie!

młoda kobiet prowadzi telefoniczną rozmowę

Skąd wziąć pieniądze na biznes?

Oczywiście najpiękniej byłoby, gdybyśmy mieli odpowiednio wysokie oszczędności. Jeżeli tak jednak nie jest, można pomyśleć o pożyczeniu pieniędzy od rodziny lub poszukaniu wspólnika wśród znajomych. Licencję franczyzową może kupić zarówno osoba fizyczna, jak i spółka.

Dotacja z urzędu pracy

Jeżeli poważnie myślisz o biznesie, polecam poszukanie zewnętrznych źródeł finansowania przedsięwzięcia. Jedną z możliwości jest dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej, którą można uzyskać w Urzędzie Pracy. Jest to dotacja bezzwrotna. Warunkiem koniecznym jest jednak prowadzenie działalności przez minimum 1 rok.

W przypadku franczyzy trzeba pamiętać o tym, że z dotacji nie mogą być finansowane żadne opłaty, w tym również wstępna opłata w franczyzowa. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wynegocjować z franczyzodawcą, aby zamiast wystawić fakturę za opłatę wstępną, obciążył nas kosztami za marketing, reklamę, podstronę internetową czy branding (logo, wizualizacja graficzna, projekt wizytówek).

Niskooprocentowane pożyczki

Inną opcją są niskooprocentowane pożyczki oferowane przez Urzędy Pracy oraz inne instytucje (na przykład projekt Wsparcie na Starcie), w tym banki, które podpisały odpowiednie umowy współpracy. Poza tym, że pożyczki te udzielane są na preferencyjnych warunkach, to często po wskazanym w umowie okresie, ulegają częściowemu umorzeniu.

Przeczytaj też: 12 podpowiedzi jak założyć biznes bez pieniędzy?

Crowdfunding

Bardzo popularny jest crowdfunding czyli finansowanie społecznościowe za pośrednictwem specjalnych portali internetowych.

Przedsięwzięcie jest w takim przypadku finansowane poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem. W zamian twórca projektu oferuje wspierającym unikalne bonusy (bilety, spotkania, gadżety), oferuje swoje produkty lub usługi, bądź też oddaje udziały w swoim przedsięwzięciu.

Warto dywersyfikować źródła pozyskiwania kapitałów. Im więcej uda nam się zgromadzić funduszy, tym łatwiej będzie nam rozwijać naszą firmę. Tym szybciej uzyskamy też zwrot z inwestycji i zaczniemy zarabiać na własne potrzeby.

Sprawdź jakie pomysły na biznes franczyzowy przygotowaliśmy dla Ciebie.

Lista franczyz w kolejności alfabetycznej:

        

     Edukido

         

Logo MathRiders         

         


 Zdjęcie: 123 rf

 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ekonomista, pasjonuje ją aktywny rozwój biznesu, szczególnie franczyza, dlatego kilka miesięcy temu założyła portal biznesowy www.RynekFranczyzy.pl i została pierwszym w Polsce brokerem franczyzowym. Asertywna idealistka, która lubi łamać stereotypy i zachęcać do działania innych. Z jej inicjatywy powstał także serwis dla mam www.MamaSprzeda.pl. Szczęśliwa mama 6-letniej Hani.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie