Czego szukasz

22 pomysły: Jak pracować we własnym domu?

Mama decydująca się na pozostanie w domu ze swoim dzieckiem, ale chcąca równocześnie być aktywna zawodowo, ma wiele możliwości pracy z domu. Może to być praca zdalna, czyli wykonywana na odległość, może świadczyć różne usługi u siebie w domu lub podejmować pracę na umowy zlecenia/dzieło.

  • Sylwia Zgórkiewicz - 16/01/2012
Mama pracuje w swoim domu na stole kuchennym

Taka praca nie musi być ograniczona ani czasem, ani miejscem, powinna być na tyle elastyczna, aby można było sobie pozwolić na godzenie obowiązków domowych i służbowych. Wśród przykładów zajęć dla mam, wyłoniły się trzy kategorie:

1. Zajęcie wymagające posiadania konkretnego zawodu lub ukończenia specjalistycznego kursu. Jeśli mama nie ma wykształcenia w danym kierunku, być może uda jej się znaleźć czas na podniesienie swoich kwalifikacji przez uczestnictwo w wybranym szkoleniu.

Przykłady:

Grafika

Jeśli masz talent do rysunków, pracy szukaj w wydawnictwach lub redakcjach czasopism. Rysując ilustracje do komiksów, bajek dla dzieci, magazynów czy portali internetowych, zarabiasz i równocześnie rozwijasz swoją pasję i umiejętności.

Grafika komputerowa

Twoja oferta może trafić do wszelkich portali internetowych, oficyn wydawniczych lub do innych firm z każdej niemal branży, dla których możesz tworzyć w domu np. ulotki, plakaty, grafikę do reklam, do kart z menu, szablony i grafiki do stron WWW, itp.

Projektowanie stron www

Pod tym szerokim pojęciem kryje się szereg zagadnień związanych z tworzeniem, redagowaniem i administrowaniem stronami internetowymi. Coraz więcej z tych zadań może wykonać każdy, kto sprawnie posługuje się programami komputerowymi, nawet jeżeli nie posiada specjalistycznej wiedzy informatycznej. Istnieje wiele kursów przygotowujących do zarządzania treścią stron WWW. Jako projektant możesz oferować kompleksową usługę w postaci tworzenia, uruchamiania, a następnie administrowania stronami internetowymi.

Redakcja serwisów internetowych

Jeśli potrafisz obsługiwać systemy zarządzania treścią (z ang. CMS), możesz redagować strony internetowe dla firm. Do Twoich zadań będzie należała m.in. aktualizacja strony, umieszczanie na niej tekstów i zdjęć, promowanie jej w Internecie.

Promowanie firmy w social mediach

Wraz ze wzrostem znaczenia np. Facebooka firmy coraz poważniej podchodzą do mediów społecznościowych. Wiele z nich zleca administrację firmowego profilu osobom z zewnątrz. Jeśli lubisz życie w Internecie i umiesz animować ciekawe dyskusje – to wyzwanie dla Ciebie.

Terapia psychologiczna, terapia logopedyczna

Mamy z wykształceniem psychologicznym, logopedycznym również mogą uprawiać zawód, pozostając w domu. Byłoby idealnie, gdyby była możliwość zorganizowania nawet niewielkiego gabinetu w domu. W takiej sytuacji same narzucicie sobie godziny przyjmowania, dopasowane do rytmu dnia waszego dziecka. Osoby z dyplomami psychologa czy logopedy mogą też zainteresować się obecnie coraz bardziej popularną metodą terapii EEG BIOFEEDBACK. Wystarczy przeszkolenie w tym kierunku oraz zainwestowanie w sprzęt do przeprowadzania sesji terapeutycznych. Można się też zainteresować udzielaniem porad w waszej dziedzinie przez Internet.

Korepetycje, lekcje gry na instrumentach

Jeśli tęsknisz za pracą pedagoga, udzielaj korepetycji lub lekcji gry na instrumencie. Tylko od Ciebie będzie zależeć, ile godzin tygodniowo poświęcisz na lekcje. Jeśli masz starsze dziecko, możesz (oczywiście za zgodą klienta) włączyć je do Twoich spotkań z uczniem. To stworzy dla was świetną okazję do połączenia czasu spędzonego razem i nauki, na którą być może bez ram lekcyjnych nigdy nie znalazłabyś czasu.

Księgowość

Posiadając wymagane prawem uprawnienia, możesz pracować jako księgowa. W tym wypadku możesz albo założyć własną działalność, albo możesz pracować dla takiego biura księgowego, które umożliwi Ci pracę w domu. W pierwszym przypadku zbierasz pojedyncze zlecenia z różnych firm lub współpracujesz na stałe z jedną. Swoje usługi zaproponuj np. osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą albo wyspecjalizuj się w wypełnianiu PIT-ów.

Fotografia

Jeśli fotografowanie jest Twoją pasją, masz odpowiedni sprzęt i w dodatku potrafisz robić dobre zdjęcia, zorganizuj w domu ministudio. Fotografuj dzieci, dzieci koleżanek i wszystko, co ci się spodoba. Możesz także wziąć udział w kursie fotografii rodzinnej czy dziecięcej i zacznij sprzedawać swoje zdjęcia Możesz również zająć się samą obróbką zdjęć czy też robieniem albumów na zlecenie. Zrób kurs fotografii dziecięcej z 10% zniżką!

Copywriting

Ukończone studia dziennikarskie nie są koniecznością. Jeśli masz lekkie pióro, poszukaj pracy jako COPYWRITER. To osoba zajmująca się pisaniem wszelkiego rodzaju tekstów zamieszczanych na stronach WWW czy opracowywaniem haseł lub ulotek promocyjnych. Być może równocześnie specjalizujesz się w pewnej dziedzinie: film, muzyka, taniec, literatura, motoryzacja. Próbuj więc zainteresować swoją osobą takie tematyczne portale czy też działy na stronach WWW, dla których możesz pisać recenzje, felietony, reportaże.

Jeśli chcesz zarabiać na pisaniu – weź udział w kursie on-line Zacznij zarabiać na pisaniu. Dowiesz się krok po kroku od czego zacząć i gdzie szukać zleceń. Wcale nie musisz być polonistką, żeby zacząć pisać proste teksty i zacząć zarabiać. Sprawdź!

Przeczytaj też książkę Zostań freelancerem i zobacz jak zarabiać na pracy z domu!

Popularne są też EKSPERCKIE FORA INTERNETOWE, gdzie również jako specjalista w jakiejś dziedzinie (dieta, psychologia, medycyna, prawo, kosmetologia) możesz znaleźć oferty zatrudnienia. Z forami internetowymi wiąże się też inna możliwość pracy-zlecenia, a mianowicie można zostać MODERATOREM FORUM.

Korekta i redakcja tekstów

Wiąże się na pewno z pracą dziennikarza i copywritera. Dla osób z doskonałą znajomością gramatyki i ortografii języka polskiego. Z usług korektora korzystają wydawnictwa, dzienniki, agencje reklamowe i serwisy internetowe.

Tłumaczenie tekstów

Będąc tłumaczem (przysięgłym lub zwykłym), możesz w domu wykonywać zlecenia dla biur czy biur tłumaczeń lub możesz takich zleceń tłumaczeń tekstów, korespondencji z zagranicznymi firmami szukać na własną rękę.

Markwting i PR

Wiele firm poszukuje osoby, która zajęłaby się kwestiami marketingu danego przedsiębiorstwa – zdobywaniem klientów, poszukiwaniem reklamodawców, wymyślaniem strategii reklamowych oraz tworzeniem wizerunku firmy na zewnątrz. Jeśli tylko firma nie ma zbyt wielkiego zasięgu i nie będzie chciała wysyłać Cię na konferencje na drugi koniec kraju, a kampanie będą miały charakter lokalny, a nie ogólnopolski, może się to okazać świetnym zajęciem i zostaniesz specjalistą ds. e-marketingu.

Telemarketing

Są firmy dające możliwość wykonywania tej pracy zdalnie. Otrzymasz bazę klientów i zapewne odpowiednie oprogramowanie, umożliwiające Ci wykonywanie połączeń. W zleceniach dla takiej osoby będzie sprzedaż czy reklamowanie produktów przez telefon.

Usługi kosmetyczne i fryzjerskie

Jeśli tylko masz ku temu możliwość, zorganizuj w domu minigabinet, w którym możesz robić makijaże okazjonalne czy manicure albo wyczarowywać piękne fryzury. Te umiejętności też opanujesz na stosownym kursie. Twoja działalność nie musi mieć wielkiego zasięgu, wystarczy, że dobrze się rozreklamujesz i będziesz działać na rynku lokalnym.

Zdalne prowadzenie biura

Zdarzają się oferty pracy zdalnej dla sekretarek. Przyjmując tego rodzaju ofertę, będziesz np. zajmować się wprowadzaniem danych, obsługą korespondencji czy umawianiem spotkań. Możesz zostać wirtualną asystentką – freelancerką.

2.  Druga kategoria to „twórcza ręka”. Potrzebne są odpowiednie zdolności, pomysł, trochę odwagi i możesz zaczynać. Wszelkie produkty typu hand made są na czasie, a oryginalność jest w cenie. Warto wymyślić coś niepowtarzalnego. Zastanów się, co jest Twoim największym talentem. A ponieważ coraz więcej ludzi kupuje przez Internet, każdą rzecz, jaką wyprodukujesz, sprzedasz przez serwis aukcyjny lub tworząc swój własny sklep internetowy. Prześledź Internet, zorientuj się, jakie produkty sprzedaje się w sieci lub czego po prostu jeszcze nie ma – może masz szanse „odkryć Amerykę”?

Przykłady:

Usługi krawieckie

To nie jest zapomniana pasja naszych babć, ale wracająca do łask sztuka. Jako krawcowa możesz wykonywać drobne przeróbki lub szyć. Nie musisz się ograniczać do ubrań. Mogą to być poduszki, zabawki, przebrania dla dzieci, torebki czy chusty. Wszystko zależy od Twojej inwencji twórczej. A jeśli do tego potrafisz szydełkować, robić na drutach czy haftować, to może się przed Tobą otworzyć wiele nowych możliwości.

Usługi kulinarne

W kuchni czujesz się jak ryba w wodzie, a dookoła wszyscy zachwycają się Twoimi wypiekami? Zaproponuj sąsiadce, koleżance upieczenie tortu dla dziecka, ciasteczek na święta i w ten sposób rozkręć swój kulinarny minibiznes. Potem przenieś działalność do „sieci”, ustal cennik, zrób „smakowite” zdjęcia. Warto rozważyć też oferowanie swoich usług na domowe przyjęcia. Wiele kobiet lubi wydawać przyjęcia w domu, ale niekoniecznie chce się angażować w gotowanie. Możesz gotować w swojej kuchni i dostarczać posiłki wprost na przyjęcie albo usługi świadczyć w domu Twoich klientek.

Ponadto możesz zająć się robieniem:  biżuterii, kartek okazjonalnych, figurek z masy solnej, ozdób świątecznych, obrazków do dziecięcego pokoju itd. …. Możliwości jest wiele. Niewykluczone, że masz jakiś ukryty talent i  bycie w domu z dzieckiem, to idealny moment na jego odkrycie i do tego zrobienie z niego źródła dochodów. Uruchom swoją wyobraźnię!

3.  Trzecia kategoria to Twój własny pomysł na biznes. A takich pewnie może być tyle, ile mam czyta ten artykuł. Może będzie to coś tak oczywistego jak prowadzenie sklepu internetowego  lub coś bardziej wyszukanego. Ważne, abyś mogła sama zarządzać swoim czasem i sama decydować, skąd pracujesz. Kategorię pozostawiam pustą, gdyż może się w niej zawierać wszystko, co tylko sobie wymyślisz.

Jak widać, w dobie Internetu praca w domu jest na wyciągnięcie ręki. Jedyną „inwestycją” i równocześnie narzędziem pracy jest komputer i stałe łącze. Z ich pomocą doszkolisz się, znajdziesz klientów, znajdziesz pracodawcę, będziesz się komunikować, sprzedawać. Warto skorzystać z tego udogodnienia naszych czasów.

W niniejszym artykule nie podejmujemy tematu form zatrudnienia, skupiając się jedynie na inspirujących przykładach „pracy z domu”. Każda mama musi sama zadecydować, jaka forma będzie dla niej najbardziej korzystna. Do wykonywania niektórych zawodów będzie konieczna działalność gospodarcza (jak założyć działalność gospodarczą już niebawem w naszym serwisie), a część prac można wykonać na umowę zlecenie czy dzieło, lub też w formie telepracy – o telepracy piszemy tutaj.

Ponadto zaproponowane przykłady mogą być pomysłem na pracę w niepełnym wymiarze godzin albo, jeśli poświęcimy temu zajęciu więcej czasu i energii, stać się naszym głównym źródłem dochodów.

Współautorki: Agnieszka Kaczanowska, Joanna Gotfryd

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Sylwia Zgórkiewicz
Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i studiów Public Relations. Przez dłuższy czas zajmowała się organizacją szkoleń w jednym z Banków. Po narodzinach synka Filipa współtworzy pierwszą w Małopolsce firmę zajmującą się Home Stagingiem (scenydomowe.pl).
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail