Czego szukasz

10 powodów, dla których warto czytać umowy

Jest przynajmniej 10 powodów przemawiających za czytaniem umów, zanim je podpiszesz. Na pewno większość zapisów umowy zrozumiesz, a o resztę wystarczy, że dopytasz. Umowa ma być zabezpieczeniem dla obu stron. Również dla Ciebie.

 • Ewa Moskalik - Pieper - 18/10/2017
rodzina z dzieckiem w banku podpisuje umowę

Umowy! Bardzo ważny temat i dotyczy każdego. Spotykamy się z nimi na każdym kroku. Podpisujemy umowy przy zakupie abonamentu telefonicznego, wykupując wakacyjną wycieczkę, czy zatrudniając się. I niestety zdarza się, że podpisujemy, nie zapoznając się z ich treścią, a to podstawowy błąd. Czy mamy obowiązek znać się na wszystkich zapisach prawnych, które zawierają umowy? Nie, ale warto je czytać przed podpisaniem!

1. Umowy piszemy na “złe czasy”

Nie chodzi o to, aby być podejrzliwą, czy wywoływać tzw. wilka z lasu, ale żeby zabezpieczyć się również na te mniej pozytywne i mniej pożądane przez nas sytuacje, które, czy tego chcemy czy nie, życie czasem niesie ze sobą. Zastanawiając się jaki czarny scenariusz może ono przynieść, oczami wyobraźni możesz zobaczyć, jak zabezpiecza Cię umowa, którą właśnie masz podpisać.

2. Klauzule niedozwolone

Najczęściej możemy się z nimi spotkać w tzw. umowach konsumenckich. Obecnie UOKiK prowadzi bazę decyzji, w której znajdziemy wiele postanowień, nie mających prawa znajdować się w naszych umowach, a jeżeli już tam się znajdą, warto wiedzieć, że takie klauzule nas nie obowiązują.

3. Brak zapisów dotyczących obowiązków stron

Zbyt często podpisujemy umowy nie zdając sobie sprawy, że są w nich np. zawyżone kary umowne lub nie ma w nich zapisów zabezpieczających wykonywanie danej umowy. Zdarza się, że w umowie brakuje zapisów dotyczących odbioru przedmiotu umowy albo zapisów dotyczących płatności itp. Warto czytać i zadawać pytania.

4. Brak postanowień istotnych

Te postanowienia odnoszą się do umów uwzględnionych w kodeksie cywilnym, czyli np. umowy najmu, umowy o dzieło czy umowy zlecenie i wyraźnie pokazują co musi określać taka umowa. Jeśli umowa nie zawiera tych postanowień może być nawet w całości nieważna.

5. Negocjuj warunki umowy

To najczęściej zaniedbywany przez nas element podpisywania umów. Nie negocjujemy, nie próbujemy zmieniać warunków umowy, nie zadajemy pytań.

Zależnie od tego jaką masz pozycję w prowadzonych rozmowach, możesz negocjować warunki umowy. Dotyczy to większości umów m.in. takich jak umowa sprzedaży mieszkania, umowa o pracę, współpracę biznesową, czy dotyczącą wakacyjnego wyjazdu.
Trudniejsze może być negocjowanie w przypadku umów z dużymi operatorami, dostarczających nam np. prąd, gaz czy wodę.

6. Porada prawna

Nie zawsze możesz sobie pozwolić na koszty związane z taką poradą, ale jeżeli nie chcemy pozostawiać losowi swojej przyszłości, a sami nie jesteśmy w stanie ocenić jakie zagrożenia nas mogą czekać, lepiej udać się po pomoc prawną. Zwłaszcza w przypadku umów, których widzimy dużo zagrożeń.

Natomiast jeśli nie stać Cię na prawnika, przeczytaj dokładnie umowę, na pewno dużo zrozumiesz, a to daje Ci przestrzeń i możliwość wyjaśniania niejasnych zapisów i zadawania pytań.

7. Nie spiesz się 

Jeśli nie możesz poświęcić wystarczającej ilości czasu na przeanalizowanie umowy, poproś o możliwość przeczytania jej na spokojnie w domu. Sprawdź wszystkie załączniki, bo one będą Ci tak samo obowiązywać, jak cała reszta.Umowę możesz podpisać dopiero wtedy, gdy wszystko co w niej jest zapisane, będzie dla Ciebie zrozumiałe.

8. Rozwiązanie umowy

Umowa zawiera prawa i obowiązki obu stron i jej bardzo ważnym elementem jest punkt mówiący o warunkach i zasadach odstąpienia od umowy. Koniecznie zwróć na to uwagę, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę.

9. Koszty umowy

Często zapisane drobnym drukiem dodatkowe koszty umowy, nie mogą zostać niezauważone. Czytając umowę nie możesz ominąć zapisów dotyczących marży, prowizji oraz koniecznie dopytaj o inne koszty dodatkowe, którymi możesz zostać obciążona.

10. Gotowe wzory umów

Możesz wykorzystać wzory umów dostępne w internecie. Jednak nie możesz robić tego na ślepo i bez analizy takiego wzoru umowy. Zwrócć uwagę, czy dany wzór umowy zawiera objaśnienia poszczególnych paragrafów

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Podyskutuj

Kalendarz wakacyjny DIY i rodzinna lista przyjemności

Jak pokazać dzieciom, że ponad 11 tygodni wakacji to dużo czasu i fajnie aby cieszyć się z każdego dnia? Jak pokazać, że czekają na nich różne atrakcje (wspólne wyjazdy, obóz czy wyjazd z babcią) ale też, że są dni kiedy musimy wymyślić coś fajnego aby było fajnie, po prostu? Z pomocą przyszły kredki, kartka i rodzinna burza mózgów. I tak powstają nasze wakacyjne kalendarze DIY! Co sądzisz o tym pomyśle?
 • Agnieszka Kaczanowska - 18/06/2019

Kalendarz wakacyjny DIY

Próbowałam pokazać na zwykłym kalendarzu ile mamy dni wakacji, co się będzie działo i kiedy. Ale to nie działało, to było jakieś abstrakcyjne… Dlatego razem z moją wesołą gromadką, już trzeci rok, przygotowujemy wakacyjne kalendarze DIY 😉

Każde dziecko, z moją pomocą lub bez (na szczęście w tym roku tylko jedno jej potrzebowało) ;-), rysuje na dużej kartce z bloku technicznego swój kalendarz. Zaznaczają każdy dzień wakacji i wszystkie już zaplanowane atrakcje: wyjazd z rodzicami, obóz w górach (starsze) czy to co chcieliby robić – każdego dnia.

A tak wyglądają  kalendarze moich dzieci 😉

Lista rodzinnych przyjemności

Aby nie było, że tylko oni „pracują”, ja w tym czasie spisuję listę przyjemności.

Lista przyjemności, to tworzona razem lista pomysłów na wspólne spędzenie czasu. Liczą się zarówno małe atrakcje jak lody, dużo lodów i jeszcze więcej lodów, jak i podróż wodnym tramwajem, jazda konna, spanie na kempingu czy odwiedziny koleżanek z nocowaniem, a nawet pomalowanie paznokci ;-).

Oczywiście rodzice też swoje przyjemności dodają (no może nie wszystkie trzeba pisać ;-))

Listę wieszamy na lodówce, czy w innym widocznym miejscu aby każdego dnia widzieć i planować kolejne przyjemności.

A może przyda Ci się nasze 101 pomysłów na udane wakacje? >>>

Co potrzebne aby powstał kalendarz?

 • Kartka A3 (njalepsza, nie za duża nie za mała) z bloku technicznego, może być kolorowa
 • Kredki, pisaki, co tam jeszcze chcecie 😉
 • Linijka i ołówek i gumka

No i jeszcze kartka dodatkowa na listę przyjemności 😉

Spodobał Ci się nasz pomysł?

Zrób swój kalendarz lub listę lub i jedno i drugie i podeślij do nas!

Na pewnie zaglądniemy!

Zdjęcia: własność autorki i jej dzieci 😉

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  

Gdybym robiła remont generalny drugi raz, to…

Remont generalny to jest wyzwanie! Kto przeżył ten wie. Kto planuje, ten niedługo się dowie. Zwłaszcza jeśli zabieramy się za to pierwszy raz w życiu ;) Tak było w moim przypadku. Błędów oczywiście nie udało się uniknąć. Ale z efektu końcowego jestem zadowolona. Jeśli jesteś ciekawa na co dzisiaj zwróciłabym większą uwagę, to zapraszam do lektury artykułu!
 • Agnieszka Kumorek - 18/06/2019
kobieta i mężczyzna podczas remontu

Długo zabierałam się za opisanie naszej jesiennej „przygody”. W końcu minęło już pół roku odkąd wprowadziliśmy się do własnego mieszkania. Emocje opadły i mogłam na spokojnie pomyśleć nad tym, co zrobiliśmy dobrze, a co można było zrobić lepiej 😉

Bo z perspektywy czasu zmieniłabym kilka rzeczy, i…

…gdybym robiła remont generalny drugi raz, to…

Rezerwowałabym ekipę remontową dużo wcześniej

Wiedzieliśmy, że budowlańcy mają długie terminy oczekiwania, więc zaczęliśmy szukać ekipy (w naszym odczuciu) dużo wcześniej. Chcieliśmy, żeby remont zaczął się od września lub października, więc 3 miesiące wcześniej mąż obdzwaniał poleconych specjalistów.

Jak się okazało to już było za późno 😉 Ludzie z polecenia mieli zajęcie na pół roku do przodu, a nawet dłużej. Odpowiadali nam, że mogą przyjść, ale w grudniu…

Na szczęście nam jakoś się udało. Zapraszaliśmy kilka ekip i porównywaliśmy ich wyceny i nasze odczucia 😉 Remont generalny ruszył od końcówki września.

Moja rada: remont generalny, a nawet kupno mieszkania do remontu, warto zacząć od „zaklepania” dobrej ekipy.

Pamiętałabym, że ekipa to Twoi pracownicy a nie koledzy

Brzmi jak oczywista oczywistość. Klient płaci, klient wymaga. Ale kiedy ekipa ma tyle lat co ty, to można trochę o tym zapomnieć…a to niedobrze. „Koleżeńskie” relacje sprawdzały się, gdy wszystko szło dobrze.

Wiadomo jednak, że sielanka nie trwała cały czas i musieliśmy wyegzekwować oczywiste błędy, powiedzieć co nam się nie podoba, negocjować – wtedy rozmowa robiła się trudna.

Moja rada: warto zachować większy dystans z ekipą. Nie trzeba być bardzo oficjalnym, ale podział ma być jasny – zatrudniona osoba/fachowiec robi wszystko najlepiej jak się da, a zatrudniający wymaga i egzekwuje to, na co się umawialiście.

Przygotowałabym się wcześniej na to, że zgranie terminów i materiałów jest trudne 😉

Nie wiem do końca jak opisać ten punkt, bo jest bardzo obszerny. Przy remoncie dobrze mieć naprawdę mocnego skilla logistyki (albo mocne nerwy :P).

W umowie remontowej mieliśmy rozpisane etapy prac, co będzie potrzebne do ich realizacji itp. Nie mieliśmy gdzie trzymać materiałów, więc wszystko chcieliśmy załatwiać na bieżąco. No i się zaczęło… codzienne (a nawet częściej) wizyty w Castoramie, objazdówka po sklepach z drzwiami, wybór meblarza, który zrobi meble do kuchni na wymiar, dogadywanie się z terminem montowania paneli, ogarnięcie elektryki…

Ja nie zdawałam sobie sprawy, że po pierwsze: nawet na coś o standardowych wymiarach czeka się tak długo, po drugie: każdą z tych rzeczy montują inne osoby (o zgrozo), które trzeba ze sobą zgrać, bo inaczej prace stoją…

Nawet jak to piszę, to biorę dwa głębokie oddechy, bo wszystko mi się przypomina 😉

Moja rada/rady: przygotować się psychicznie, że tak już po prostu jest. Załatwiać wszystko najwcześniej jak się da (w końcu niektórych rzeczy nie trzeba przechowywać, np. zgód na podłączenie trzeciej fazy :P). Jeśli ma się taką możliwość, to wziąć ekipę, która zajmie się kilkoma rodzajami prac lub kompleksowo wszystkim.

Dwa razy zastanowiłabym się nad robieniem projektu mieszkania

To już jest rzecz bardzo względna. Znam wiele osób, które zrobiły projekt, trzymały się go i dzięki temu zaoszczędziły sporo czasu i nerwów. My podeszliśmy do tematu zbyt spontanicznie. Zrobiliśmy projekt, podobał się nam… i na tym się skończyło 😉 Nie płaciliśmy za opcję z dokładnymi wymiarami… a przy rynku wtórnym niestety co chwilkę wychodziły nowe kwestie pod tytułem „tego się tak nie da zrobić”. To wystająca rurka, to ściana nie-nośna, ale z żelbetonu 😉 , to drzwi, które były 70, ale nowe 70 już nie pasują, konieczność zrobienia podwieszanego sufitu lub ściana, która musi pójść pod innym kątem, bo „coś tam”.

Sporo rzeczy musieliśmy modyfikować/zmieniać w trakcie.

Moja rada: robić projekt od A do Z, nie bać się dopłacić za dokładne wymiary itd. Inaczej może się okazać, że z niego po prostu nie skorzystamy 😉

Na koniec podsumuję, co w moim odczuciu zrobiliśmy dobrze (taki optymistyczny akcent) 🙂

 • wszystko było zapisane w umowach i na wszystko – WSZYSTKO – braliśmy pisemne zgody, dzięki czemu uniknęliśmy kilku mało przyjemnych sytuacji;
 • przed remontem, w trakcie i po poprosiliśmy znajomego, który zna się na budowniczych kwestiach i który powiedział nam: na co mamy zwrócić uwagę, co jest zrobione super, a do czego ekipa ewidentnie się nie przyłożyła;
 • nie kupowaliśmy najtańszych materiałów, dużo czasu poświęcaliśmy na porównywaniu stosunku ceny do jakości produktów – dzięki czemu z większości jesteśmy bardzo zadowoleni;
 • poinformowaliśmy wcześniej sąsiadów o planowanym remoncie, wywiesiliśmy też kartkę, że „przepraszamy za niedogodności” i dbaliśmy, żeby na korytarzu każdego dnia był porządek a prace nie przedłużały się do późnego wieczoru;
 • prawie codziennie byliśmy w mieszkaniu, żeby zobaczyć postępy prac, dzięki czemu na bieżąco mogliśmy ustalać z ekipą co jest ok, a co chcemy zmienić. Przy rynku wtórnym okazało się to bardzo ważne – wychodziło mnóstwo rzeczy, które zmuszały nas do zmiany wcześniejszych planów.

Remont generalny przeżyliśmy. W najbliższym czasie nie chcemy do tego wracać 😉 Wiemy już, że jest to bardzo czasochłonne zajęcie, które wymaga sporo cierpliwości.

Dzisiaj siedzimy w naszym salonie i wspominamy to wszystko z uśmiechem 🙂
Tobie też tego życzę. Powodzenia!

Zdjęcie artykułu: źródło 123rf.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kumorek
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbaty w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail