Czego szukasz

10 powodów, dla których warto czytać umowy

Jest przynajmniej 10 powodów przemawiających za czytaniem umów, zanim je podpiszesz. Na pewno większość zapisów umowy zrozumiesz, a o resztę wystarczy, że dopytasz. Umowa ma być zabezpieczeniem dla obu stron. Również dla Ciebie.

  • Ewa Moskalik - Pieper - 18/10/2017
rodzina z dzieckiem w banku podpisuje umowę

Umowy! Bardzo ważny temat i dotyczy każdego. Spotykamy się z nimi na każdym kroku. Podpisujemy umowy przy zakupie abonamentu telefonicznego, wykupując wakacyjną wycieczkę, czy zatrudniając się. I niestety zdarza się, że podpisujemy, nie zapoznając się z ich treścią, a to podstawowy błąd. Czy mamy obowiązek znać się na wszystkich zapisach prawnych, które zawierają umowy? Nie, ale warto je czytać przed podpisaniem!

1. Umowy piszemy na “złe czasy”

Nie chodzi o to, aby być podejrzliwą, czy wywoływać tzw. wilka z lasu, ale żeby zabezpieczyć się również na te mniej pozytywne i mniej pożądane przez nas sytuacje, które, czy tego chcemy czy nie, życie czasem niesie ze sobą. Zastanawiając się jaki czarny scenariusz może ono przynieść, oczami wyobraźni możesz zobaczyć, jak zabezpiecza Cię umowa, którą właśnie masz podpisać.

2. Klauzule niedozwolone

Najczęściej możemy się z nimi spotkać w tzw. umowach konsumenckich. Obecnie UOKiK prowadzi bazę decyzji, w której znajdziemy wiele postanowień, nie mających prawa znajdować się w naszych umowach, a jeżeli już tam się znajdą, warto wiedzieć, że takie klauzule nas nie obowiązują.

3. Brak zapisów dotyczących obowiązków stron

Zbyt często podpisujemy umowy nie zdając sobie sprawy, że są w nich np. zawyżone kary umowne lub nie ma w nich zapisów zabezpieczających wykonywanie danej umowy. Zdarza się, że w umowie brakuje zapisów dotyczących odbioru przedmiotu umowy albo zapisów dotyczących płatności itp. Warto czytać i zadawać pytania.

4. Brak postanowień istotnych

Te postanowienia odnoszą się do umów uwzględnionych w kodeksie cywilnym, czyli np. umowy najmu, umowy o dzieło czy umowy zlecenie i wyraźnie pokazują co musi określać taka umowa. Jeśli umowa nie zawiera tych postanowień może być nawet w całości nieważna.

5. Negocjuj warunki umowy

To najczęściej zaniedbywany przez nas element podpisywania umów. Nie negocjujemy, nie próbujemy zmieniać warunków umowy, nie zadajemy pytań.

Zależnie od tego jaką masz pozycję w prowadzonych rozmowach, możesz negocjować warunki umowy. Dotyczy to większości umów m.in. takich jak umowa sprzedaży mieszkania, umowa o pracę, współpracę biznesową, czy dotyczącą wakacyjnego wyjazdu.
Trudniejsze może być negocjowanie w przypadku umów z dużymi operatorami, dostarczających nam np. prąd, gaz czy wodę.

6. Porada prawna

Nie zawsze możesz sobie pozwolić na koszty związane z taką poradą, ale jeżeli nie chcemy pozostawiać losowi swojej przyszłości, a sami nie jesteśmy w stanie ocenić jakie zagrożenia nas mogą czekać, lepiej udać się po pomoc prawną. Zwłaszcza w przypadku umów, których widzimy dużo zagrożeń.

Natomiast jeśli nie stać Cię na prawnika, przeczytaj dokładnie umowę, na pewno dużo zrozumiesz, a to daje Ci przestrzeń i możliwość wyjaśniania niejasnych zapisów i zadawania pytań.

7. Nie spiesz się 

Jeśli nie możesz poświęcić wystarczającej ilości czasu na przeanalizowanie umowy, poproś o możliwość przeczytania jej na spokojnie w domu. Sprawdź wszystkie załączniki, bo one będą Ci tak samo obowiązywać, jak cała reszta.Umowę możesz podpisać dopiero wtedy, gdy wszystko co w niej jest zapisane, będzie dla Ciebie zrozumiałe.

8. Rozwiązanie umowy

Umowa zawiera prawa i obowiązki obu stron i jej bardzo ważnym elementem jest punkt mówiący o warunkach i zasadach odstąpienia od umowy. Koniecznie zwróć na to uwagę, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę.

9. Koszty umowy

Często zapisane drobnym drukiem dodatkowe koszty umowy, nie mogą zostać niezauważone. Czytając umowę nie możesz ominąć zapisów dotyczących marży, prowizji oraz koniecznie dopytaj o inne koszty dodatkowe, którymi możesz zostać obciążona.

10. Gotowe wzory umów

Możesz wykorzystać wzory umów dostępne w internecie. Jednak nie możesz robić tego na ślepo i bez analizy takiego wzoru umowy. Zwrócć uwagę, czy dany wzór umowy zawiera objaśnienia poszczególnych paragrafów

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Podyskutuj

MaMy Kalendarz. Idealne narzędzie do planowania dla rodziny

To, że każda mama jest mistrzynią planowania, organizowania, ogarniania tysiąca wątków w jednym czasie, to całkiem oczywiste, ale dlaczego miałaby być z tym wszystkim sama? Jak zachęcić całą rodzinę do planowania, do dzielenia się obowiązkami, do pamiętania o różnych BARDZO ważnych sprawach? W mojej rodzinie najlepiej sprawdza się MaMy Kalendarz! Zobaczcie najnowszą edycję i skorzystajcie ze zniżki!
  • Agnieszka Kaczanowska - 18/08/2019
MaMy Kalendarz wersja 2019/2020

Cały tydzień przed nami! Ale MaMy Kalendarz 😉

MaMy Kalendarz ma układ tygodniowy, zaprojektowany tak, aby pomóc organizować życie rodzinne. Każdy domownik ma swoją rubrykę, w której można zapisywać wszystkie ważne, mniej ważne, przyjemne i mniej przyjemne czynności, jakie go czekają każdego dnia! Jest także miejsce na nagrody-naklejki, o wadze których nie trzeba przekonywać rodziców każdego przedszkolaka ;-).

W naszym domu, niedzielny wieczór to czas, kiedy planujemy, kto zawozi, a kto odbiera dzieci ze szkoły/przedszkola, kto z kim i kiedy idzie do lekarza. Kiedy są moje, a kiedy męża, spotkania i gimnastyki naszych dzieci. Czy też kiedy mamy czas dla siebie tylko we dwoje. Jakiś czas temu do planowania posługiwaliśmy się kalendarzem Google, ale o ile przyjemniej usiąść nad kalendarzem z pisakiem w ręku!

Patrząc na cały tydzień, szukamy także sposobów miłego wspólnego spędzania wolnego czasu.

Poważna zabawa z naklejkami?

Wspólne planowanie z naklejaniem będzie z pewnością wielką frajdą dla wszystkich domowników, szczególnie tych najmłodszych. Przeźroczysta nakładka na kalendarz pozwala planować i ustalać wydarzenia, które odbywają się regularnie. Ot, prosty i genialny pomysł.

Nasze dzieci są jeszcze na tyle małe, że dni tygodnia rozumieją tylko z nazwy, ale takie planowanie pozwala im lepiej zrozumieć, kiedy jest początek tygodnia i jak blisko do weekendu. Że tańcząca dziewczynka to gimnastyka, a samolot to delegacja taty… a może i wspólne wakacje ;-).

Podział obowiązków, czyli nieskończona lista spraw do załatwienia

Każda strona kalendarza kończy się perforowaną (czytaj do oderwania) listą zakupową. Zatem planując każdy tydzień, od razu można zapisywać co jest do kupienia i co najważniejsze w planowaniu, KTO ma to zrobić. Listę można sobie po prostu oderwać i pójść z nią do sklepu.

W naszej rodzinie zakupy jakoś inaczej się odbywają (sama nie wiem jak…), w każdym bądź razie, w tej części na zakupy planujemy sprawy do załatwienia: zamówić bilety do kina na niedzielny seans dla dzieci, zanieść pranie do magla czy kupić prezent dla Babci na urodziny. Ponieważ każdy ma swój kawałek do oderwania i swoją listę, trudniej o tym zapomnieć.

Piękny, prosty i elegancki…

MaMy Kalendarz jest taki, jaki powinien być rodzinny kalendarz! Zaplanowany idealnie i wykonany z wielką starannością o każdy szczegół. Grafika przyjemna dla oka sprawia, że spokojnie można zawiesić go na ścianie w salonie, przedpokoju, kuchni czy gabinecie (jeśli ktoś ma ;-)).

Czego kalendarz nie zawiera? Zbędnych elementów!

Każdy zestaw MaMy Kalendarza to:

  • kalendarz ścienny, 53 strony
  • odrywana lista zakupów lub spraw do załatwienia
  • przeźroczysta nakładka z naklejkami na imiona członków rodziny
  • arkusz naklejek (w tym naklejki motywacyjne oraz naklejki symbolizujące różne aktywności rodzinne/przypominajki)
  • 4 naklejki na plan lekcji, do przyklejenia na nakładkę
  • cienkopis przymocowany do kalendarza, dzięki czemu zawsze będzie pod ręką
  • praktyczna kieszonka na naklejki, rachunki, listy czy wszystkie inne ważne papierki!

Dodatkowo ze strony www.mamykalendarz.pl możemy pobrać dodatkowe karty do wykorzystania w trakcie całego tygodnia oraz zamówić same zestawy naklejek, gdy nam ich zabraknie.

Czegoś ci brakuje? Masz pomysł na dodatek do kalendarza?

Autorki czekają na Twoje opinie i sugestie!

Zdjęcia: Z archiwum Kalendarz MaMy

Odwiedź MaMy Kalendarz na Instagramie >>> 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  
Podyskutuj

Magiczne wakacje w Polsce szlakiem Parków Narodowych

Dokąd jechać na wakacje, żeby było ładnie, żeby dzieci się nie nudziły i żeby można było fajnie spędzać czas całą rodziną? Czy trzeba lecieć na drugi koniec świata, żeby zachwycać się niesamowitymi krajobrazami? Czy można uniknąć zgiełku popularnych kurortów?
  • Kasia Myślicka - 14/08/2019
dzieci na wycieczcie górskiej

Wakacje w Polsce

A może tak postawić na wakacje w rytmie slow? No tak, ale co z dziećmi? Nie będą się nudzić? Jeśli zabierzemy je na wydmy, gdzie poczują się niczym na pustyni, w skalne labirynty czy na spływ rzeką na pewno nie. Te i inne atrakcje znajdziemy w Parkach Narodowych, których w Polsce mamy aż 23! W tym 8 uznanych za światowy rezerwat biosfery! Dla porównania w Hiszpanii jest 15, a we Francji tylko 10 Parków Narodowych.

Wigierski Park Narodowy

Nazwa bierze się od jeziora Wigry, przepięknie położonego na Suwalszczyźnie. W parku jest w sumie ponad 40 jezior, wszystkie otoczone lasami należącymi do Puszczy Augustowskiej. Atrakcje typowe dla pojezierza – ryby, grzyby i kajaki. Na terenie parku wytyczonych jest sporo tras rowerowych. Wypożyczalnie kajaków znajdują się w miejscowości Wigry. Można także wybrać się na kilkudniowy spływ rzeką Czarna Hańcza lub popływać na najładniejszym jej odcinku przebiegającym przez Puszczę od Maćkowej Rudy (tu też są wypożyczalnie) do miejscowości Frącki. Lokalną atrakcją turystyczną jest kolejka wąskotorowa.

Najbardziej malownicza część Suwalszczyzny leży ok. 40 km na północ od Wigier. Poprzecinaną wzgórzami i jeziorami panoramę można podziwiać m.in. z Góry Zamkowej. Warto zajrzeć do miejscowość Smolniki, nad jezioro Jaczno czy do Stańczyk znanych z nieużywanych wiaduktów kolejowych przypominających rzymskie akwedukty.

Słowiński Park Narodowy

Ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to jeden z najpiękniejszych i najciekawszych odcinków polskiego wybrzeża. Wydmy znajdują się między morzem i jeziorem Łebsko, niedaleko miejscowości Rąbka, tuż za Łebą. Prowadzi do nich szlak pieszy, ale można także się dostać statkiem lub „maleksowymi” taksówkami.

Co jeszcze można robić w okolicy? Wspinać się na platformy widokowe, robić wycieczki do latarni morskich czy wybrać się na poszukiwanie najpiękniejszych i najmniej zatłoczonych bałtyckich plaż. W tym celu musimy podjechać kawałek dalej w stronę Ustki, m.in. do miejscowości Orzechowo i Pąddąbie.

Roztoczański Park Narodowy

Kolejny przyrodniczy skarb naszego kraju to Roztocze. Poprzecinane szlakami turystycznymi, trasami dydaktycznymi i ścieżkami rowerowymi to idealny kierunek, jeśli chcemy zaszczepić dzieciom miłość do przyrody. Różnej długości trasy rowerowe na płaskim terenie wspaniale nadają się na rodzinne wycieczki. Warto wybrać się do rezerwatu przyrody nad rzeką Tawia – gęsto zarośnięte brzegi rzeki na myśl przywodzą dżunglę :), a wspaniałej atmosfery dodają drewniane mostki przerzucone przez rzekę.

Możesz też poznać 7 zasad udanych, górskich wycieczek z dziećmi >>>

Na terenie Parku jest kilka zalewów z kąpieliskami, a w Zwierzyńcu można wybrać się na kilkugodzinny spływ rzeką Wieprz. Symbolem Parku jest konik polski, którego można spotkać w rezerwatach. W okolicach warto odwiedzić Puławy i Nałęczów – jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Z kolei w Zamościu można zwiedzić odrestaurowaną twierdzę oraz przejść podziemną trasą

Park Narodowy Góry Stołowych

Jedno z najciekawszych miejsc w polskich górach na wyjazd z dziećmi to właśnie Góry Stołowe. Niesamowite formacje skalne pozwalają puścić wodze wyobraźni i przenieść się w iście baśniowe klimaty. Fantazyjne formy skalne można znaleźć m.in. w masywie Szczelińca Wielkiego, a tak zwane Skalne Grzyby na terenie między miejscowościami Batorów i Karłów.

Z kolei w Błędnych Skałach znajdują się skalne labirynty. Ciekawie prezentują się także Radkowskie Skały i Filary Skalne. W obszarze chronionym u podnóży Szczelińca Wielkiego znajduje się przepiękny Wodospad Pośny. Do wszystkich tych miejsc prowadzą świetnie oznakowane szlaki piesze. Na obrzeżach Parku leży najładniejsze z polskich uzdrowisk – Kudowa-Zdrój, a także Duszniki-Zdrój i Polanica.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kasia Myślicka
Mama kilkuletnich bliźniaków, które stara się zarazić swoją pasją do podróży i aktywnego trybu życia. Od kilku lat mieszka w Prowansji. Po godzinach prowadzi blog Kids&Go, na którym zamieszcza informacje o sprawdzonych miejscach na wyjazdy z dziećmi i praktyczne porady przydatne do planowania rodzinnych podróży.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail