Czego szukasz

10 powodów, dla których warto czytać umowy

Jest przynajmniej 10 powodów przemawiających za czytaniem umów, zanim je podpiszesz. Na pewno większość zapisów umowy zrozumiesz, a o resztę wystarczy, że dopytasz. Umowa ma być zabezpieczeniem dla obu stron. Również dla Ciebie.

rodzina z dzieckiem w banku podpisuje umowę

Umowy! Bardzo ważny temat i dotyczy każdego. Spotykamy się z nimi na każdym kroku. Podpisujemy umowy przy zakupie abonamentu telefonicznego, wykupując wakacyjną wycieczkę, czy zatrudniając się. I niestety zdarza się, że podpisujemy, nie zapoznając się z ich treścią, a to podstawowy błąd. Czy mamy obowiązek znać się na wszystkich zapisach prawnych, które zawierają umowy? Nie, ale warto je czytać przed podpisaniem!

1. Umowy piszemy na “złe czasy”

Nie chodzi o to, aby być podejrzliwą, czy wywoływać tzw. wilka z lasu, ale żeby zabezpieczyć się również na te mniej pozytywne i mniej pożądane przez nas sytuacje, które, czy tego chcemy czy nie, życie czasem niesie ze sobą. Zastanawiając się jaki czarny scenariusz może ono przynieść, oczami wyobraźni możesz zobaczyć, jak zabezpiecza Cię umowa, którą właśnie masz podpisać.

2. Klauzule niedozwolone

Najczęściej możemy się z nimi spotkać w tzw. umowach konsumenckich. Obecnie UOKiK prowadzi bazę decyzji, w której znajdziemy wiele postanowień, nie mających prawa znajdować się w naszych umowach, a jeżeli już tam się znajdą, warto wiedzieć, że takie klauzule nas nie obowiązują.

3. Brak zapisów dotyczących obowiązków stron

Zbyt często podpisujemy umowy nie zdając sobie sprawy, że są w nich np. zawyżone kary umowne lub nie ma w nich zapisów zabezpieczających wykonywanie danej umowy. Zdarza się, że w umowie brakuje zapisów dotyczących odbioru przedmiotu umowy albo zapisów dotyczących płatności itp. Warto czytać i zadawać pytania.

4. Brak postanowień istotnych

Te postanowienia odnoszą się do umów uwzględnionych w kodeksie cywilnym, czyli np. umowy najmu, umowy o dzieło czy umowy zlecenie i wyraźnie pokazują co musi określać taka umowa. Jeśli umowa nie zawiera tych postanowień może być nawet w całości nieważna.

5. Negocjuj warunki umowy

To najczęściej zaniedbywany przez nas element podpisywania umów. Nie negocjujemy, nie próbujemy zmieniać warunków umowy, nie zadajemy pytań.

Zależnie od tego jaką masz pozycję w prowadzonych rozmowach, możesz negocjować warunki umowy. Dotyczy to większości umów m.in. takich jak umowa sprzedaży mieszkania, umowa o pracę, współpracę biznesową, czy dotyczącą wakacyjnego wyjazdu.
Trudniejsze może być negocjowanie w przypadku umów z dużymi operatorami, dostarczających nam np. prąd, gaz czy wodę.

6. Porada prawna

Nie zawsze możesz sobie pozwolić na koszty związane z taką poradą, ale jeżeli nie chcemy pozostawiać losowi swojej przyszłości, a sami nie jesteśmy w stanie ocenić jakie zagrożenia nas mogą czekać, lepiej udać się po pomoc prawną. Zwłaszcza w przypadku umów, których widzimy dużo zagrożeń.

Natomiast jeśli nie stać Cię na prawnika, przeczytaj dokładnie umowę, na pewno dużo zrozumiesz, a to daje Ci przestrzeń i możliwość wyjaśniania niejasnych zapisów i zadawania pytań.

7. Nie spiesz się 

Jeśli nie możesz poświęcić wystarczającej ilości czasu na przeanalizowanie umowy, poproś o możliwość przeczytania jej na spokojnie w domu. Sprawdź wszystkie załączniki, bo one będą Ci tak samo obowiązywać, jak cała reszta.Umowę możesz podpisać dopiero wtedy, gdy wszystko co w niej jest zapisane, będzie dla Ciebie zrozumiałe.

8. Rozwiązanie umowy

Umowa zawiera prawa i obowiązki obu stron i jej bardzo ważnym elementem jest punkt mówiący o warunkach i zasadach odstąpienia od umowy. Koniecznie zwróć na to uwagę, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę.

9. Koszty umowy

Często zapisane drobnym drukiem dodatkowe koszty umowy, nie mogą zostać niezauważone. Czytając umowę nie możesz ominąć zapisów dotyczących marży, prowizji oraz koniecznie dopytaj o inne koszty dodatkowe, którymi możesz zostać obciążona.

10. Gotowe wzory umów

Możesz wykorzystać wzory umów dostępne w internecie. Jednak nie możesz robić tego na ślepo i bez analizy takiego wzoru umowy. Zwrócć uwagę, czy dany wzór umowy zawiera objaśnienia poszczególnych paragrafów

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie