Czego szukasz

Zrozumieć współczesny rynek pracy

Jeszcze jakiś czas temu na rynku pracy panowała walka o to, by zdobyć zatrudnienie. Dzisiaj oczywiście też tak jest, ale coraz większy problem mają pracodawcy, bo nie mogą znaleźć odpowiedniego pracownika. Sytuacja dość zaskakująca, szczególnie patrząc na to, jakie jeszcze kilka lat temu było bezrobocie. Sprawdźmy dokładnie, o co w tym chodzi.

  • Dominika Kamińska - 20/12/2018
rozmowa o pracę

Co się dzieje na rynku pracy?

Końcówka roku znów zaskakuje na plus, wystarczy spojrzeć na dane, by się o tym przekonać. Przykładowo, bezrobocie w październiku wyniosło 5,7 procent, czyli tyle samo, co we wrześniu, ale o wiele mniej niż w analogicznym okresie rok temu (październik 2017 to 6,6% bezrobocia). Są co prawda miejsca, gdzie bezrobocie praktycznie nie występuje (do 3%), szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław, Poznań i Katowice, jak również takie lokalizacje, w których od lat sytuacja się nie poprawia. Mowa tu głównie o obszarach wiejskich i mniejszych miastach.

Niemniej, gdyby popatrzeć na zmiany, które zaszły na rynku pracy w ostatnich latach, to widać same superlatywy. Nie do końca jednak przyznają to pracodawcy, jak i wielu pracowników, bo choć eksperci są zdania, że obecnie mamy tzw. “rynek pracownika” (co sprawia, że pracodawcom ciężko znaleźć pracowników), to nie na wszystkich stanowiskach (co oznacza, że nie każdy pracownik może przebierać w ofertach).

Dla kogo pewna, dobrze płatna praca?

Jak zauważają analitycy rynku pracy, oferowanych jest tysiące ofert zatrudnienia na przeróżne rodzaje stanowiska, ale bardzo często są to propozycje dla ludzi z kilkuletnim doświadczeniem. Takie osoby – menedżerowie wysokiego stopnia – mają naprawdę dużo opcji do wyboru i faktycznie to oni decydują ostatecznie, dla kogo będę pracować.

Pracodawcy muszą z jednej strony wystawiać swoje ogłoszenia na tak sprawdzone serwisy pracy, jak https://pl.jobsora.com, a z drugiej powinni starać się dotrzeć do potencjalnych kandydatów za pośrednictwem innych kanałów, na przykład biznesowych, jak LinkedIn.

Pewny, sprawdzony pracownik na wagę złota

Ta sytuacja powoduje jeszcze inne konsekwencje. Mianowicie pracodawcy starają się za wszelką cenę ograniczyć rotację w kadrach i zatrzymać pracowników na dłużej. Zdają sobie sprawę z tego, jak ciężko znaleźć nowego, dobrego kandydata, a nawet jak się uda – to trzeba przeznaczyć bardzo duże środki na to, by odpowiednio go przeszkolić.

Nie jest łatwo zatrzymać najlepszych zatrudnionych, bo oceniają oni sytuacje i wiedzą, że mogą zarabiać więcej, a jeśli aktualny szef nie potrafi zaspokoić tych finansowych wymagań, to bardzo prawdopodobne, że poszukają czegoś innego.

Jakie są oczekiwania pracowników?

To tak naprawdę zależy od wieku, bo starsi pracownicy cenią bardziej przywiązanie do danego miejsca pracy, więc poszukują dobrze płatnego, długoterminowego zatrudnienia. Nie jest to dziwne, bo dawniej nie zmieniało się pracy zbyt często, a człowiek przyzwyczajał się do jednego stanowiska. Młode osoby zaś chcą zupełnie czegoś innego – liczy się inspirująca praca, a także możliwość stałego rozwoju osobistego. Młodzi pracownicy nie chcą – mówiąc obrazowo – “umierać” za pracę, bo bardzo cenią swój czas wolny, chcą rozwijać pasje, zwiedzać świat, a swoboda to dla nich sprawa nadrzędna.

Dział HR musi być skuteczny

Dzisiaj też, bardziej niż dawniej, wzrasta rola działów HR, od których zależy dobór odpowiedniej kadry. Zatrudnieni tu specjaliści muszą się mocno napracować, by wyszukiwać potencjalnie najlepszych, dobrze rokujących kandydatów. To dlatego też w procesie rekrutacji coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie. Te zdobycze techniki powinny wspierać działalność tych działów, bo dzięki nim można dotrzeć do konkretnych grup docelowych, jak i środowisk.

Jak widać, rynek pracy zmienia się nieustannie, a obecnie mamy kolejną odsłonę tego procesu. Niby to dobry czas dla pracowników, ale jak pokazaliśmy w artykule – zależy o jakich stanowiskach mówimy. W jednych bowiem jest niedobór, w innych nadmiar, więc nawet osoba o najwyższych kwalifikacjach w danej dziedzinie może mieć problem, by znaleźć zatrudnienie w zawodzie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

10 książek, które pozytywnie wpłyną na Twoją karierę

Zmienić coś. Rozkręcić biznes, zacząć coś swojego. Pokazać swoją wartość. I przestać tracić czas! Niemal każda z nas raz na jakiś czas doświadcza takich pragnień: stać się kimś ważnym, osiągnąć sukces i móc być dumną z siebie. Jeśli czytasz ten artykuł, to wiedz, że już zrobiłaś krok w stronę dobrych zmian – szukasz informacji, jak je rozpocząć. I te 10 tytułów na pewno Ci w tym pomoże.
  • Karolina Wojtaś - 11/03/2019
młoda kobieta czyta cos na smartfonie

1. „Szef to zawód. Psychologia szefa” (Jerzy Gut, Wojciech Haman)

To nie książka dla tych, którzy pragną zostać szefami, ale dla tych, którzy już nimi są… i nie spełniają się w tej roli. Oparta na dwudziestoletnim doświadczeniu biznesowym autorów pozycja podpowiada, jak tworzyć dobry zespół pracowników, jak motywować swoich podwładnych, a także przekazywać swoje decyzje.
Pozycja wyjątkowa, bo dopasowana do polskich realiów, a przez to niezwykle wiarygodna.

2. „Wzór na sukces. Wyrób w sobie dobre nawyki” (Judith Williamson)

Ta książka to nic innego, jak… kurs! Składa się on z 14 części i pomaga zmienić nastawienie do życia, nabrać optymizmu, pozbyć się kompleksów i wreszcie zacząć działać. To, co wyróżnia tę niezwykłą książkę na tle innych, to bogaty zestaw ćwiczeń, dzięki którym rzeczywiście mamy okazję sprawdzić własne postępy. Jeśli więc wierzysz, że sukces jest w Tobie, że masz szansę robić w życiu to, czego pragniesz, tylko musisz się „uwolnić” z pewnych błędów i przekonań – wiesz już, co kupić w księgarni.

3. „Zadbaj o swoją prezencję” (Dianna Booher)

W tej książce skupiono się na zupełnie innym aspekcie osiągania sukcesu, mianowicie – na dobrej prezencji. Według autorów to właśnie ona sprawia, że ludzie potrafią zjednywać sobie innych i nakłaniać ich do współpracy. Komu przede wszystkim polecamy tę książkę? Tobie, jeśli chcesz mówić tak, aby ludzie Cię słuchali. Jeśli chcesz nauczyć się panować nad emocjami i wzbudzać szacunek. Jeżeli pragniesz wpływać na otoczenie i czuć się szanowaną.

4. „Przeskok. Jak rozwinąć własny biznes, gdy wciąż pracujesz na etacie” (Grzegorz Kubera)

Kobiet (i mężczyzn), do których skierowana jest ta książka, jest tysiące. „Uwięzieni” na etacie licznymi zobowiązaniami, marzący o własnym biznesie, ale niemający wystarczająco odwagi i wiedzy, aby dokonać zmian. Ta książka pozwoli Ci zrozumieć, jak zyskać jedno i drugie – nawet, gdy masz 50 lat i kredyt. Przesłanie autora jest bardzo zachęcające – masz siły, masz chęci, więc przestań się blokować!

5. „15 tajemnic zarządzania czasem. O czym wiedzą ludzie sukcesu?” (Kevin Kruse)

Powiedzmy sobie szczerze – wszystkim nam wydaje się, że czasu jest za mało. Że zrobilibyśmy więcej, że działalibyśmy efektowniej, że odnieślibyśmy sukces… gdyby tylko doba była dłuższa. A przecież ludzie, którzy odnoszą rzeczywiste sukcesy, nie kupili sobie dodatkowych godzin – mają dokładnie tyle dnia, ile my. Jak więc to zrobili? Odpowiedź w książce, razem z opisami nawyków miliarderów, sportowców oraz licznych, prężnie działających przedsiębiorców.

6. „Sukces jest kobietą” (Curly Martin)

Fantastyczne jest to, że ktoś napisał książkę dedykowaną tylko kobietom, uwzględniając typowo damskie cechy. Autorka ma spore doświadczenie i pełne prawo do udzielania porad – pracowała na stanowiskach kierowniczych przez ponad 20 lat. W książce dzieli się tym doświadczeniem pomagając czytelniczkom stworzyć własny model rozwoju osobistego, nabrać pewności siebie, ustalić główne cele, realizować plany i… odnosić piękne sukcesy. Bardzo polecamy.

7. „Liderzy jedzą na końcu” (Simon Sinek)

To także pozycja kierowana w stronę osób, które co prawda mają już własną firmę i własny zespół pracowników, ale ciągle czują, że coś im „zgrzyta”. W książce skupiono się na budowaniu postaci lidera, którym powinien być dobry szef – wyrozumiały, wzbudzający zaufanie, ale potrafiący zmotywować i zachęcić do działania. Chcesz wiedzieć, jak się to robi w innych firmach? W tej książce znajdziesz odpowiedź.

8. „Możesz to zrobić!” (Paul Hanna)

Tutaj nie znajdziesz słów „kariera”, „biznes”, „sukces”. Znajdziesz za to odpowiedzi na pytania, jak poprawić swoją samoocenę, radzić sobie w kontaktach z negatywnymi ludźmi, dobrze i optymistycznie nastawić się do życia, a nawet – jak poprawić życie w małżeństwie. Jaki to ma związek z karierą? Otóż dowiadujesz się, że MOŻESZ wiele. A to podstawa zawodowego sukcesu.

9. „Sukces bez wyrzeczeń” (Martin Bjergegaard, Jordan Milne)

Czy możliwe jest cieszenie się życiem osobistym i jednoczesne osiąganie sukcesu zawodowego? Czy można żyć szczęśliwie i odseparować od siebie te dwa aspekty życia? A także – jak zdobywać wspólników i znajdować nowe metody działania, gdy stare zawodzą? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w tej książce. I zrobisz to… bez wyrzeczeń!

10. „Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem?” (Laura Vanderkam)

Bądźmy szczerzy – z chęcią podejrzelibyśmy po cichu życie ludzi sukcesu i sprawdzili, jak wypełniają sobie dzień. O której wstają? Co jedzą? Jak odpoczywają? Nie musisz jednak niczego podglądać – wystarczy, że sięgniesz po tę książkę i przeczytasz wywiady z ludźmi, którzy wiele osiągnęli. A potem po prostu zaczniesz ich… naśladować.

Zdjęcie: 123 rf

Zdjęcia okładek książek: internet

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Karolina Wojtaś
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.

Video: Jak wejść do branży IT?

Przed rozpoczęciem zmiany zawodowej dobrze jest zweryfikować czy posiadamy właściwe predyspozycje. Warto także sprawdzić czy to, co podoba nam się w teorii - w praktyce będzie równie interesujące. Co zatem powinniśmy zrobić? Jak wejść do branży IT? Zobacz co podpowiada ekspertka :)
  • Agnieszka Kumorek - 10/03/2019
uśmiechnięta kobieta siedzi przed laptopem

Wywiad z ekspertką IT na grupie #Mamo Pracuj w IT

Zapraszamy do posłuchania naszego wywiadu z ekspertką IT – Moniką Braun, o tym jak wejść do branży IT.

Monika to… wiele pasji skumulowanych w jednej osobie: zapalony coach, wyznawca agile, propagator rozwijania umiejętności miękkich oraz miłośnik pracy z ludźmi. Na co dzień pracuje w Allegro oraz prowadzi szkolenia i warsztaty.

Zawsze z pasją dzieli się doświadczeniami i wiedzą, wspierając w odkrywaniu swoich możliwości i szukaniu nowych efektywnych sposobów na znalezienie swojego miejsca i pasji życiowych.

A tematem rozmowy jest tytułowe pytanie: Jak wejść do branży IT?

Agnieszka Czmyr-Kaczanowska z Fundacji Mamo Pracuj pytała:

  • jakie ścieżki można obrać na początek?
  • co można zrobić, zanim wie się w jakim kierunku w IT pójść?
  • czy warto mieć mentora i jak go znaleźć?
  • jak zweryfikować czy w ogóle nadaję się do branży IT? Jaki test można zrobić?

Jeśli jesteś zainteresowana odpowiedziami, to poniżej znajdziesz nagranie całego wideo:

A może jesteś ciekawa czy po kursie można znaleźć pracę? Zobacz drugie video >>>

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie #MamoPracujwIT i jego efektach odwiedź stronę projektu >>>

Zdjęcie: pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kumorek
Jestem osobą, która nie potrafi się nudzić. Lubię różnorodność, dlatego skończyłam studia łączące zajęcia humanistyczne, graficzne i informatyczne. Odpoczywam podczas długich spacerów, a znajomi wiedzą, że dobrej herbaty w miłym towarzystwie nigdy nie odmówię.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail