Co się dzieje na rynku pracy?
Końcówka roku znów zaskakuje na plus, wystarczy spojrzeć na dane, by się o tym przekonać. Przykładowo, bezrobocie w październiku wyniosło 5,7 procent, czyli tyle samo, co we wrześniu, ale o wiele mniej niż w analogicznym okresie rok temu (październik 2017 to 6,6% bezrobocia). Są co prawda miejsca, gdzie bezrobocie praktycznie nie występuje (do 3%), szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław, Poznań i Katowice, jak również takie lokalizacje, w których od lat sytuacja się nie poprawia. Mowa tu głównie o obszarach wiejskich i mniejszych miastach.
Niemniej, gdyby popatrzeć na zmiany, które zaszły na rynku pracy w ostatnich latach, to widać same superlatywy. Nie do końca jednak przyznają to pracodawcy, jak i wielu pracowników, bo choć eksperci są zdania, że obecnie mamy tzw. “rynek pracownika” (co sprawia, że pracodawcom ciężko znaleźć pracowników), to nie na wszystkich stanowiskach (co oznacza, że nie każdy pracownik może przebierać w ofertach).
Dla kogo pewna, dobrze płatna praca?
Jak zauważają analitycy rynku pracy, oferowanych jest tysiące ofert zatrudnienia na przeróżne rodzaje stanowiska, ale bardzo często są to propozycje dla ludzi z kilkuletnim doświadczeniem. Takie osoby – menedżerowie wysokiego stopnia – mają naprawdę dużo opcji do wyboru i faktycznie to oni decydują ostatecznie, dla kogo będę pracować.
Pracodawcy muszą z jednej strony wystawiać swoje ogłoszenia na tak sprawdzone serwisy pracy, jak https://pl.jobsora.com, a z drugiej powinni starać się dotrzeć do potencjalnych kandydatów za pośrednictwem innych kanałów, na przykład biznesowych, jak LinkedIn.
Pewny, sprawdzony pracownik na wagę złota
Ta sytuacja powoduje jeszcze inne konsekwencje. Mianowicie pracodawcy starają się za wszelką cenę ograniczyć rotację w kadrach i zatrzymać pracowników na dłużej. Zdają sobie sprawę z tego, jak ciężko znaleźć nowego, dobrego kandydata, a nawet jak się uda – to trzeba przeznaczyć bardzo duże środki na to, by odpowiednio go przeszkolić.
Nie jest łatwo zatrzymać najlepszych zatrudnionych, bo oceniają oni sytuacje i wiedzą, że mogą zarabiać więcej, a jeśli aktualny szef nie potrafi zaspokoić tych finansowych wymagań, to bardzo prawdopodobne, że poszukają czegoś innego.
Jakie są oczekiwania pracowników?
To tak naprawdę zależy od wieku, bo starsi pracownicy cenią bardziej przywiązanie do danego miejsca pracy, więc poszukują dobrze płatnego, długoterminowego zatrudnienia. Nie jest to dziwne, bo dawniej nie zmieniało się pracy zbyt często, a człowiek przyzwyczajał się do jednego stanowiska. Młode osoby zaś chcą zupełnie czegoś innego – liczy się inspirująca praca, a także możliwość stałego rozwoju osobistego. Młodzi pracownicy nie chcą – mówiąc obrazowo – “umierać” za pracę, bo bardzo cenią swój czas wolny, chcą rozwijać pasje, zwiedzać świat, a swoboda to dla nich sprawa nadrzędna.
Dział HR musi być skuteczny
Dzisiaj też, bardziej niż dawniej, wzrasta rola działów HR, od których zależy dobór odpowiedniej kadry. Zatrudnieni tu specjaliści muszą się mocno napracować, by wyszukiwać potencjalnie najlepszych, dobrze rokujących kandydatów. To dlatego też w procesie rekrutacji coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie. Te zdobycze techniki powinny wspierać działalność tych działów, bo dzięki nim można dotrzeć do konkretnych grup docelowych, jak i środowisk.
Jak widać, rynek pracy zmienia się nieustannie, a obecnie mamy kolejną odsłonę tego procesu. Niby to dobry czas dla pracowników, ale jak pokazaliśmy w artykule – zależy o jakich stanowiskach mówimy. W jednych bowiem jest niedobór, w innych nadmiar, więc nawet osoba o najwyższych kwalifikacjach w danej dziedzinie może mieć problem, by znaleźć zatrudnienie w zawodzie.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: Storyblocks.com