Czego szukasz

Zrozumieć współczesny rynek pracy

Jeszcze jakiś czas temu na rynku pracy panowała walka o to, by zdobyć zatrudnienie. Dzisiaj oczywiście też tak jest, ale coraz większy problem mają pracodawcy, bo nie mogą znaleźć odpowiedniego pracownika. Sytuacja dość zaskakująca, szczególnie patrząc na to, jakie jeszcze kilka lat temu było bezrobocie. Sprawdźmy dokładnie, o co w tym chodzi.

  • Dominika Kamińska - 20/12/2018
rozmowa o pracę

Co się dzieje na rynku pracy?

Końcówka roku znów zaskakuje na plus, wystarczy spojrzeć na dane, by się o tym przekonać. Przykładowo, bezrobocie w październiku wyniosło 5,7 procent, czyli tyle samo, co we wrześniu, ale o wiele mniej niż w analogicznym okresie rok temu (październik 2017 to 6,6% bezrobocia). Są co prawda miejsca, gdzie bezrobocie praktycznie nie występuje (do 3%), szczególnie w dużych miastach, jak Warszawa, Wrocław, Poznań i Katowice, jak również takie lokalizacje, w których od lat sytuacja się nie poprawia. Mowa tu głównie o obszarach wiejskich i mniejszych miastach.

Niemniej, gdyby popatrzeć na zmiany, które zaszły na rynku pracy w ostatnich latach, to widać same superlatywy. Nie do końca jednak przyznają to pracodawcy, jak i wielu pracowników, bo choć eksperci są zdania, że obecnie mamy tzw. “rynek pracownika” (co sprawia, że pracodawcom ciężko znaleźć pracowników), to nie na wszystkich stanowiskach (co oznacza, że nie każdy pracownik może przebierać w ofertach).

Dla kogo pewna, dobrze płatna praca?

Jak zauważają analitycy rynku pracy, oferowanych jest tysiące ofert zatrudnienia na przeróżne rodzaje stanowiska, ale bardzo często są to propozycje dla ludzi z kilkuletnim doświadczeniem. Takie osoby – menedżerowie wysokiego stopnia – mają naprawdę dużo opcji do wyboru i faktycznie to oni decydują ostatecznie, dla kogo będę pracować.

Pracodawcy muszą z jednej strony wystawiać swoje ogłoszenia na tak sprawdzone serwisy pracy, jak https://pl.jobsora.com, a z drugiej powinni starać się dotrzeć do potencjalnych kandydatów za pośrednictwem innych kanałów, na przykład biznesowych, jak LinkedIn.

Pewny, sprawdzony pracownik na wagę złota

Ta sytuacja powoduje jeszcze inne konsekwencje. Mianowicie pracodawcy starają się za wszelką cenę ograniczyć rotację w kadrach i zatrzymać pracowników na dłużej. Zdają sobie sprawę z tego, jak ciężko znaleźć nowego, dobrego kandydata, a nawet jak się uda – to trzeba przeznaczyć bardzo duże środki na to, by odpowiednio go przeszkolić.

Nie jest łatwo zatrzymać najlepszych zatrudnionych, bo oceniają oni sytuacje i wiedzą, że mogą zarabiać więcej, a jeśli aktualny szef nie potrafi zaspokoić tych finansowych wymagań, to bardzo prawdopodobne, że poszukają czegoś innego.

Jakie są oczekiwania pracowników?

To tak naprawdę zależy od wieku, bo starsi pracownicy cenią bardziej przywiązanie do danego miejsca pracy, więc poszukują dobrze płatnego, długoterminowego zatrudnienia. Nie jest to dziwne, bo dawniej nie zmieniało się pracy zbyt często, a człowiek przyzwyczajał się do jednego stanowiska. Młode osoby zaś chcą zupełnie czegoś innego – liczy się inspirująca praca, a także możliwość stałego rozwoju osobistego. Młodzi pracownicy nie chcą – mówiąc obrazowo – “umierać” za pracę, bo bardzo cenią swój czas wolny, chcą rozwijać pasje, zwiedzać świat, a swoboda to dla nich sprawa nadrzędna.

Dział HR musi być skuteczny

Dzisiaj też, bardziej niż dawniej, wzrasta rola działów HR, od których zależy dobór odpowiedniej kadry. Zatrudnieni tu specjaliści muszą się mocno napracować, by wyszukiwać potencjalnie najlepszych, dobrze rokujących kandydatów. To dlatego też w procesie rekrutacji coraz większą rolę odgrywają nowoczesne technologie. Te zdobycze techniki powinny wspierać działalność tych działów, bo dzięki nim można dotrzeć do konkretnych grup docelowych, jak i środowisk.

Jak widać, rynek pracy zmienia się nieustannie, a obecnie mamy kolejną odsłonę tego procesu. Niby to dobry czas dla pracowników, ale jak pokazaliśmy w artykule – zależy o jakich stanowiskach mówimy. W jednych bowiem jest niedobór, w innych nadmiar, więc nawet osoba o najwyższych kwalifikacjach w danej dziedzinie może mieć problem, by znaleźć zatrudnienie w zawodzie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

Wyzwania firm w kontekście pandemii

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.
  • Natalia Gozdowska - 16/09/2020
dwie kobiety w maseczkach spotkały się w biurze, witają się łokciami

Od paru miesięcy uczymy się funkcjonować zawodowo w innej rzeczywistości. Po całkowitym zamknięciu biur, zaczynają do nich wracać pracownicy, jednak w większości firm, fizyczna obecność jest wciąż rotacyjna lub funkcjonuje na zupełnie innych zasadach.

Pandemia zmieniła nie tylko skalę zatrudnienia i sposób rekrutacji, ale również nasze podejście do pracy i oczekiwania w stosunku do pracodawców. Zespół Pracuj.pl na przełomie kwietnia i maja 2020 r., przeprowadził wśród użytkowników swojego portalu badanie „Zawodowy styl życia”, którego efektem była identyfikacja wyzwań w zakresie wykorzystania biur i przestrzeni do pracy, integracji pracowników w sytuacji rozproszenia, modyfikacji oferty benefitów, a także akceptacji i zrozumienia w stosunku do pracujących rodziców.

Docenienie pracy zdalnej

Pracodawcy, by zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, wprowadzili większą elastyczność, jeśli chodzi o wybór miejsca pracy. Zespoły pracują w mniejszym wymiarze w biurach, część z nich ma możliwość wyboru miejsca pracy, a niektórzy funkcjonują w systemie rotacyjnym, który umożliwia zmniejszenie liczby personelu na jednej przestrzeni.

Według Pracuj.pl zdecydowana większość pracowników (89%) po opanowaniu pandemii chce pracować przynajmniej częściowo zdalnie. Jednak tylko 10% chciałoby wykonywać 100% etatu spoza biura, co pokazuje potrzebę integracji i współpracy w zespole, nie tylko w świecie wirtualnym. 57% respondentów pracujących zdalnie uznało, że taki model wykonywania obowiązków pozwolił im bardziej docenić możliwość przychodzenia do biura i bezpośrednich spotkań ze współpracownikami.

Eksperci prognozują, że z czasem ten trend się rozwinie, a przestrzeń biurowa będzie służyć przede wszystkim do spotkań projektowych, warsztatów kreatywnych, sytuacji, kiedy fizyczne bycie obok siebie jest koniecznością. Oczywiście nie bez znaczenia są tu ogromne oszczędności firm, związane z infrastrukturą.

Przeczytaj także: [07] Rynek pracy w trakcie i po pandemii. Możliwe scenariusze, szanse i ryzyka

Budowanie relacji w rozproszonych zespołach

Powyższy trend wiąże się niestety nieodłącznie z większymi wyzwaniami pracodawców, jeśli chodzi o budowanie więzi pomiędzy funkcjonującymi wirtualnie pracownikami. W badaniu „Zawodowy styl życia” respondenci wybierali spotkania (67%) i wyjazdy (59%) czy wspólne warsztaty (48%) jako najskuteczniejsze metody integracji. To oczekiwanie jest trudne do realizacji w obecnych warunkach. Ducha wspólnoty można oczywiście budować poprzez media społecznościowe lub różnego rodzaju narzędzia wirtualne, jednak nie zastąpi to spotkań na żywo.

Analitycy trendów prognozują stopniowy zanik pracy etatowej na korzyść pracy dorywczej, co utrudni dodatkowo tworzenie społeczności wewnątrz firmy i zaangażowanie pracowników w formie, jaka była nam znana dotychczas, na korzyść przedefiniowanego employee experience. Co zrobić więc, aby zmodyfikować perspektywę patrzenia na biznes, na współpracowników i pracowników, na zarządzanie, budowanie relacji i bycie „w pracy” razem?

Przeczytaj także: Czy Gig Economy będzie rosnąć w 2020 r.? Prognozy dla freelancerów

Przeformułowanie oferty benefitów

W nowych ofertach pracy pojawia się coraz mniej benefitów. Niektóre z nich dotychczas wiązały się z fizycznym „byciem” w biurze, więc siłą rzeczy musiały zniknąć, inne są ograniczane ze względów kosztowych czy z powodu zmniejszenia ich atrakcyjności (karty sportowe, karnety do kina itp.). Jeśli benefity mają wciąż pozostać czynnikiem, który uatrakcyjnia ofertę pracy, muszą zostać zmienione tak, by mogły być wykorzystywane w świecie online.

Według Pracuj.pl zyskają oferty, które będą pomagać pracownikom w wykonywaniu pracy zdalnej, np. dostęp do szkoleń w sieci, usługi personalnych asystentów, dofinansowanie do przedszkoli czy dobry sprzęt służbowy.

Wsparcie i zrozumienie pracujących rodziców

Pandemia była niewątpliwie ogromnym wyzwaniem dla pracujących rodziców. 57% z nich miało w czasie pandemii trudności z oddzieleniem czasu prywatnego i służbowego. Dodatkowo sytuacja, której doświadczyliśmy, pokazała jak w powiększającym lustrze problemy, z którymi kobiety mierzą się na co dzień. Nie bez powodu mówi się, że rola matki to praca na pełen etat. Zamknięcie w domu z dziećmi i jednocześnie konieczność wykonywania pracy zdalnej było sytuacją ekstremalną, bardzo obciążającą psychicznie.

Przeczytaj także: Mieć wolność chłonięcia świata – kobiece rozmowy w czasie kwarantanny

Według Pracuj.pl 83% matek uważało, że miały większe trudności w wykonywaniu obowiązków w trakcie pandemii od bezdzietnych koleżanek, ale aż 46% nie czuło się traktowanych przez przełożonych ze zrozumieniem.

Warto pamiętać, że temat przyciągania talentów do organizacji oraz budowania kultury organizacyjnej opartej na zaufaniu jest wciąż aktualny, a nawet szczególnie ważny w najbliższych latach. Firmy doceniające różnorodność i dbające o równowagę pomiędzy życiem osobistym, a zawodowym pracowników będą w dłuższej perspektywie czasowej budować przewagę konkurencyjną. Nawet jeśli w tym momencie rynek pracownika wydaje nam się przeszłością.

Źródło: media.pracuj.pl

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce! – HeReos Conference już 18 września!

Już w najbliższy piątek 18.09 dołącz do wydarzenia, na które wszyscy czekaliśmy! Podczas HeReos Conference zaplanowano aż cztery ścieżki tematyczne, obejmujące najważniejsze obszary HR w kontekście obecnej, nowej rzeczywistości. Chcesz dowiedzieć się jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto? Zapraszamy na wystąpienie Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj. Skorzystaj z rabatu #mamopracuj i zapisz się już dziś!
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 15/09/2020

„Najbardziej angażująca konferencja HR w Polsce” – HeReos Conference już 18 września

Chcesz się dowiedzieć, co charakteryzuje firmy przyjazne rodzicom i które z nich naprawdę zasłużyły na ten tytuł?

Koniecznie weź udział w konferencji HeReos Conference i posłuchaj wystąpienia Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, współzałożycielki Fundacji Mamo Pracuj pt. „Jak tworzyć miejsca pracy przyjazne rodzicom i dlaczego warto?”.

Zapisz się na to wydarzenie używając naszego kodu rabatowego #mamopracuj, a otrzymasz 15% rabatu!

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, zatem jeżeli chcesz wysłuchać wystąpień siedząc wygodnie we własnym fotelu, to wybierz Pakiet ONLINE i użyj kodu rabatowego #mamopracuj, specjalnie dla Czytelniczek i Czytelników portalu mamopracuj.pl!

Jeżeli masz ochotę dołączyć do uczestników „na żywo” i wziąć udział w warsztatach 19 września i super After Party w CulinaryOn w Warszawie, wybierz Pakiet HYBRYDOWY.

Koniecznie sprawdź jakie atrakcje przygotowali dla Ciebie organizatorzy i dlaczego HeReos Conference to wyjątkowe wydarzenie, na którym nie może Cię zabraknąć!

Kliknij w link i poznaj szczegóły: www.heroesconf.pl

Do zobaczenia!

Grafiki: HREmbassy, organizator HeRoes Conference

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail