Czego szukasz

Z czego zrezygnować, żeby nie zwariować?

Co jest ważne, a co ważniejsze? Ćwiczenia z Chodakowską, domowy obiad na stole, czy posprzątany dom? Z czego zrezygnować, żeby nie zwariować? #OgarnęTo, mówi zgodnie 6 mam: Beata, Ula, Agnieszka, Magda, Marta i Małgosia, a Matka Po Godzinach rysuje!

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 18/01/2016

Świat się nie kończy

Gdy są i dzieci, i praca, i dom, i mąż, i przyjaciele, i setki książek i filmów, które chce się poznać, i świat, który bardzo kusi, naprawdę można zwariować. Nie da się wszystkiego przygarnąć jednocześnie, jeśli wsiąkamy w jedno, zawalamy drugie. Najważniejsze to chyba dać sobie prawo do zawalenia, uświadomić sobie, że nie możemy być w kilku miejscach jednocześnie, zlekceważyć wyrzuty sumienia.

Okazuje się, że świat się nie kończy, gdy raz na obiad będzie mrożonka, gdy dom wygląda czasem, jakby przeszedł przez niego huragan, że dzieci nie przestaną nas kochać, gdy uczciwie im powiemy: „dzisiaj nie mam siły na wieczorne czytanie”. Nie musimy być na każdej imprezie, nie musimy wędrować z plecakiem przez Indie ani ćwiczyć z Ewą Chodakowską, ani być panią prezes w wielkiej korporacji.

Musimy robić to, co jesteśmy w stanie zrobić dzisiaj, najlepiej jak potrafimy. Gdy przestaniemy się mierzyć z wizerunkiem naszych facebookowych znajomych, życie stanie się prostsze. I oczywiście tak się mądrzę, ale mnie często dopada to bycie nieidealną kobietą, nienadążającą, a moje postanowienie bycia tu i teraz nie do końca jestem w stanie zrealizować codziennie.

Dystans łapię podczas wyjazdów. Gdziekolwiek, byle uciec od rzeczywistości. Niezależnie, czy są to wyjazdy babskie, czy rodzinne, zawsze działają. Wracam ze zdwojoną energią i dystansem, do siebie przede wszystkim, aż do następnego razu.

Beata Ostrowska – mama dwóch dziewczynek, prowadzi serwis www.NOTsoFAR.pl – wyjątkowe rodzinne miejsca w Polsce

Obiad czy sprzątanie?

Cały czas z tym walczę, albo może lepiej powiedzieć: walczę o lepszą organizację mojego czasu. To znaczy wiem, że na pewno mogę się lepiej zorganizować, że mam wiele słabych punktów, które wymagają popracowania, tak aby efektywniej (chociaż nie lubię tego wyrażenia) wykorzystywać czas, który mam.

Jako mama, która ma pogodzić dom – życie – dzieci – może chwilę dla męża – i dla siebie, to przede wszystkim czuję, że zrezygnowałam z ambicji, że każdego dnia będzie wszystko zrobione na 5 z plusem 🙂 I chyba to jest najtrudniejsze, żeby na koniec dnia nie mieć do siebie wyrzutów, że znowu się czegoś nie zrobiło. Ale przyznaję, że często mi to uczucie towarzyszy i frustruje.

Nie prasuję, nie magluję pościeli, kupiłam mop ze specjalnym płynem do mycia podłogi (co sprawia, że jest łatwiej i szybciej), czasami wybieram czy będzie posprzątane czy ugotowane. Miałam przez pewien czas osobę do pomocy w sprzątaniu – ale to też nie do końca się sprawdzało – bo najpierw ja odgruzowywałam dom, aby ktoś mógł sprzątać dalej. Są dni, że gdy stawiam na sprzątanie, to kupuję gotowy obiad.

Wiem, że cała ta organizacja, to kwestia układania zadań wg stopnia ważności, ale również umiejętność podzielenia/ rozdzielenia zadań pomiędzy domowników (no i konsekwentne wymaganie). Ponieważ nadal czuję braki w tej materii wykupiłam sobie kurs Pani Swojego Czasu  i teraz w tym upatruję nadzieję, na „lepszy czas”.

Ula Mikołajczyk – mama trójki, 6, 2 i pół lat i 6 miesięcy

Nie widzę zabawek na podłodze

Na pewno z częstych wizyt u rodziców – jednych i drugich. Jedziemy wtedy, kiedy mamy siły i zapraszamy do nas, ponieważ to jest łatwiejsze logistycznie. Zrezygnowałam ze sprzątania – oczywiście nie zupełnie, ale jakoś tak mniej widzę 🙂 Zrezygnowałam z ciągłego sprzątania zabawek, robimy to raz wieczorem, w ciągu dnia pełna wolność, są wszędzie. Zrezygnowałam z chodzenia w butach na obcasie – w każdej chwili jestem gotowa, aby pobiegać po krzakach. Zrezygnowałam z udawania, że jest super, zwłaszcza wtedy, kiedy budzimy się kilka razy w nocy, bo komuś rosną zęby lub znów trzeba iść na zwolnienie lekarskie. Wtedy jest ciężko i czasami prosimy o pomoc znajomych i rodzinę. Zrezygnowałam z bycia Zosią Samosią – nie wstydzę się prosić o pomoc.

Marta Maściszewska-Malinowska – mama już wkrótce dwójki dzieci, prowadzi warsztaty dla mam www.familymanager.pl

Już nie odmawiam… sobie

Zrezygnowałam z nadmiaru marzeń. Ich miejsce zajęły plany. Ale tylko takie, które… ogarniam. Znaczy: możliwe do zrealizowania solo albo z niewielką pomocą moich przyjaciół w określonym czasie. Przyjęłam zasadę, że wszystkie siły rzucam na pierwszy ogień. Jeśli pomysł „chwyci”, pozwalam się rzeczom toczyć we własnym tempie. Jeśli nie – odpuszczam.

Z nieustannego sprzątania. Jedyne o co dbam bez kompromisów, to czystość – nieład może sobie trwać do upojenia (czyli do dnia, w którym dzieci wyprowadzą się z domu, a mąż…cóż, starych drzew się nie przesadza). Słowem: rozrzucone zabawki – tak, lepka podłoga – nie.

Z odmawiana sobie drobnych przyjemności. Kawa o poranku; spotkanie z ludźmi, z którymi chcę się spotykać; gazeta z obrazkami przeczytana w wannie pełnej aromatycznej piany; godzinne wpatrywanie się w bawiącego się na dywanie kota… Tyle ich jest. Z tylu niepotrzebnie rezygnowałam…

Agnieszka Nietresta-Zatoń – mama dwójki dzieci, autorka powieści Pustostan

Z wielu rzeczy, oprócz jednej

Myślę, że tak naprawdę żeby nie zwariować, można zrezygnować z wielu rzeczy, tylko nie z „siebie”, z własnych małych przyjemności i krótkich chwil samotności. To mi daje siłę i pozwala poukładać wszystko na swoim miejscu.

Magda – mama dwójki dzieci, pracuje na etacie, a nawet na dwóch

Życie bez telewizora

Zrezygnowałam z telewizora, który pochłaniał mi i całej naszej rodzinie mnóstwo czasu.

Gosia Krzyworączka – mama dwójki dzieci, prowadzi sklep z naturalnymi kosmetykami www.fasja.pl

Rysunek: specjalnie na potrzeby akcji #OgarnęTo – Matka Po Godzinach

Jak lepiej zarządzać czasem?

Książka Pani Swojego Czasu i Planer Pełen Czasu pomogą Ci w tym idealnie.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

10 pomysłów na super prezenty dla Babci i Dziadka

Co roku w styczniu szukamy pomysłów na piękne prezenty. Co prawda Święta już minęły i wszyscy zostali obdarowani, jednak przed nami bardzo ważne daty. 21 i 22 stycznia, czyli Dzień Babci i Dzień Dziadka. Podrzucamy Wam parę pomysłów!
  • Agnieszka Wadecka - 14/01/2020
wnuczka rozdaje prezenty dla babci i dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowy czas. Możemy w szczególny sposób docenić obecność najstarszych członków rodziny. Przygotowując dla Was pomysły na prezenty dla Babci i Dziadka podzieliłam je na grupy.

10 pomysłów na super prezenty dla Babci i Dziadka

1. Fotograficzne

Chyba wszyscy dziadkowie uwielbiają oglądać zdjęcia swoich wnuków, a cyfryzacja doprowadza do tego, że zdjęć robimy tysiące i przechowujemy je na multimedialnych nośnikach.

Próba oglądania zdjęć na komputerze nudzi po dziesięciu minutach, gdy patrzymy na dziesiąte ujęcie tej samej fotografii. Aby dodać magii warto wybrać fotoksiążkę – to nowocześniejsza forma albumu ze zdjęciami. Dzięki starannej selekcji fotografii i przystępnej dla starszego pokolenia formie, może stać się cudownym prezentem.

Druga propozycja to wspólna sesja zdjęciowa dla dziadków i wnuków. To opcja dla odważnych dziadków, którzy nie boją się pozowania przed aparatem obcej osoby, jednak pamiątka jaka pozostanie jest tego warta.

2. Kulinarne

Doskonały pomysł dla smakoszy. Znając gusta kulinarne babci i dziadka mamy duże pole do popisu. Możemy wyczarować coś pysznego w domu. Jeśli dzieci są na tyle duże, że pierwsze próby gotowania mają za sobą, to samodzielnie coś ugotują lub upieką ciasto. Jeśli nie macie czasu to zarezerwujcie stolik w ulubionej restauracji dziadków. Stare przysłowie mówi: przez żołądek do serca. Wierzę, że pyszne jedzonko potrafi rozgrzać każde serce.

3. Aktywne

Bycie dziadkiem wcale nie oznacza chodzenia o laseczce czy siedzenia przed telewizorem całe dnie. Starsze pokolenie pomimo pełnionej poważnej funkcji w rodzinie często prowadzi aktywny tryb życia i właśnie dla nich najlepszą atrakcją będzie udanie się na narty, basen lub termy. Możemy sprezentować im taki wyjazd we dwoje lub jeśli zechcą, razem z wnukami.

4. Ekskluzywne

W dzień swojego święta każdy zasługuje na odrobinę luksusu. Miłą niespodzianką dla zmęczonych będzie wyjazd do SPA, wizyta u kosmetyczki, karnet na masaże albo zabiegi dla zdrowia czy urody.

Zadbaj nie tylko o prezenty dla Babci i Dziadka, ale też o wspólnie spędzony czas!

5. Własnoręczne

Prezenty, w których robienie oddaje się całe serce cieszą każdego. Takie są te, wykonane przez dzieci.

Może to być piękna praca z gliny, samodzielnie pomalowana filiżanka, zestaw mydełek (w sieci można znaleźć całą masę filmików jak je zrobić), albo korale dla babci. Zdajcie się na inwencję twórczą lub zajrzyjcie na Pinterest, który jest skarbnicą pomysłów DIY.

6. Pełne przyjemności

Powodzeniem cieszą się kosze wypełnione smakołykami, kawą, herbatą lub alkoholem. Taki zestaw można przygotować samodzielnie lub kupić gotowy. Może nie jest to prezent szczególnie spersonalizowany, ale za to elegancki, praktyczny i raczej nie będzie się kurzył na szafie.

7. Drogocenne

Na pewno są takie rzeczy, o których dziadkowie marzą, a nie mogą sobie z jakichś względów na nie pozwolić.

Może łatwy w obsłudze ekspres do kawy na kapsułki, jeżdżący odkurzacz lub zestaw kina domowego. Jeśli dysponujemy środkami finansowymi warto spełnić marzenie. Można też zrobić zrzutkę z rodzeństwem albo kuzynostwem. Łzy wzruszenia gwarantowane.

8. Tradycyjne

Jeżeli z jakichś względów zapomnieliśmy o tym wydarzeniu i nie zdążyliśmy kupić prezentu to postawmy na tradycję. Bombonierka, kawa, narysowana przez dziecko laurka, czy wyrecytowany wierszyk uratują sytuację i pomogą w tym, by dziadkowie nie poczuli się zapomniani.

9. Pomocne

Czasem babcia czy dziadek zarzekają się, że niczego nie potrzebują a sytuacja finansowa nie pozwala na kupno drogiego upominku. Będzie miło jeśli przyjdziemy na pomoc – umyjemy okna, zmienimy zasłony, wysprzątamy mieszkanie. Zrobimy coś na co im brakuje sił a dla nas nie będzie żadnym problemem

10. Emocjonalne

Dla niektórych dziadków najlepszym prezentem będzie czas wspólnie spędzony z dziećmi – to, że mogą przyjść na przedstawienie w szkole czy przedszkolu, zabrać dziecko na spacer lub na weekend. Duma, jaką będą mogli poczuć pokazując światu „jestem babcią”, „jestem dziadkiem”.

Gdy moi rodzice powitali na świecie pierwszą wnuczkę, to w swoje święto najbardziej wzruszyło ich, że mogli ją zabrać sami na spacer.

Do Dnia Babci i Dnia Dziadka zostało jeszcze trochę czasu, pomyślcie już dziś jak można sprawić im przyjemność i podziękować za obecność w życiu wnuków oraz wkład w ich wychowanie. Mam nadzieję, że moje pomysły Wam w tym pomogą.

Czy już wiesz jakie prezenty dla Babci i Dziadka wybierzesz w tym roku?

Zdjęcia: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – nowe przepisy

Rząd znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej i wprowadza listę darmowych leków dla kobiet spodziewających się dziecka. Sprawdź jakie farmaceutyki będą dostępne za darmo!
  • Dominika Wassermann - 13/01/2020
kobieta trzymająca dziecięce buciki na brzuchu

Nowe przepisy

Tuż przed świętami Rząd przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Według nowych przepisów zostanie sporządzona lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia leki, które będą w całości finansowane ze środków publicznych to:

  • leki podtrzymujące ciążę,
  • leki od których zależy zdrowie matki,
  • leki od których zależy prawidłowy przebieg ciąży.

Jak wiadomo stosowanie specjalnych leków podczas ciąży często jest nieuniknione. Jest też wiele schorzeń typowych właśnie dla tego dziewięciomiesięcznego okresu, jak np. cukrzyca ciążowa.

Sprawdź też wszystko co powinnaś wiedzieć o L4 w ciąży!

Z bezpłatnych leków będzie mogła skorzystać każda ciężarna już od pierwszego trymestru ciąży do porodu, bez względu na sposób poczęcia.

Kto wystawi receptę na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?

Według tego co podaje Ministerstwo, recepty wystawiać będą mogli ginekolodzy i położne, którzy stwierdzili ciążę. Na podstawie zaświadczenia stwierdzającego ciążę z takich uprawnień będą mogli skorzystać również lekarze innych specjalności.

Ocenia się, że z dostępu do bezpłatnych leków skorzysta około 400 tysięcy kobiet rocznie.

Szacuje się również, że pierwszego roku obowiązywania nowe przepisy obciążą budżet Państwa na 14,5 miliona złotych.

Źródła: RMF24 , M jak Mama

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail