ZAINSPIRUJ SIĘ
Wszystko co warto sprawdzić zanim wyślesz dziecko do przedszkola
- Klaudia Ozimek
- 20 sierpnia 2018
- 5 MIN. CZYTANIA
Przed wysłaniem dziecka po raz pierwszy do przedszkola, rodzic wielokrotnie zastanawia się, czy to jest ten odpowiedni moment. I często tu nie chodzi nawet o gotowość dziecka, ale rodzica, który obawia się rozłąki z maluchem i tego jak on się odnajdzie w nowej rzeczywistości.
To wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Z jednej strony rodzice są podekscytowani i dumni z tego, że ich dziecko jest już na tyle duże, by nauczyć się samodzielności, by wkroczyć w nowy etap swojego życia, a z drugiej strony pojawiają się obawy przed rzeczami, na które nie będą mieli teraz wpływu.
Dlatego tak ważne jest, by przed wysłaniem dziecka do przedszkola dobrze się przygotować do tego wydarzenia. Jest kilka spraw, którymi powinien zająć się rodzic zanim dziecko pójdzie do przedszkola.
Jak sprawdzić, czy dziecko jest przygotowane na przedszkole?
Przed wysłaniem dziecka do przedszkola najpierw trzeba sprawdzić, czy jest ono gotowe na takie wyzwanie. Lista umiejętności, które są niezbędne do pójścia do przedszkola jest długa i różni się w należności od zasad panujących w danej placówce. Jednak istnieją pewne rzeczy, które maluch koniecznie musi umieć zrobić, zanim rozpocznie swoją przygodę z przedszkolem. Oczywiście znajdą się placówki, w których przyjmowane jest dziecko w pieluszce i nie umiejące komunikować swoich potrzeb, jednak to zdarza się wyjątkowo rzadko. Przed rozpoczęciem nowego etapu w życiu dziecka, istotne jest, by umiało:
- przedstawiać się imieniem i nazwiskiem.
- samodzielnie jeść i pić.
- samodzielnie korzystać z toalety.
- komunikować opiekunom swoje potrzeby fizjologiczne.
- wyrażać swoje inne potrzeby.
Jeśli jednak dziecko nie umie zrobić jednej lub nawet kilku z wyżej wymienionych rzeczy, to nie należy panikować. Dzień, a nawet tydzień przed rozpoczęciem zajęć w przedszkolu nie należy na siłę uczyć czegoś dziecka. To wprowadzi tylko nerwową atmosferę pomiędzy dzieckiem a rodzicem i niepotrzebnie zestresuje malucha. Lepiej opanować nerwy i zadać o pozytywne nastawienie malucha przed pierwszym dniem w przedszkolu.
Jak wybrać odpowiedni strój?
Zamiast stawiać na elegancję stroju, trzeba pamiętać o wygodzie. Przecież dziecko w przedszkolu nie spędza czasu na scenie i przedstawieniach. Jest tam, by uczyć się czegoś nowego, ale podczas zabawy, więc to wygoda i swoboda ruchu są dla niego najważniejsze.
Wato wybierać łatwe z zdejmowaniu spodenki i buty. Dzięki temu maluch z łatwością będzie się przebierać, co podniesie jego wiarę w siebie, a to jest niezwykle ważne w życiu przedszkolaka.
Warto też podpisywać odzież do przedszkola. Wiele marek oferuje swoim małym klientom naszywki wewnątrz ubrań. A w buty można wpisać literki, które podpowiadają, który but trzeba założyć na lewą nogę, a który na prawą. Warto zadbać o dodatkowe ubranka na wypadek, gdyby dziecko bardzo się zabrudziło w przedszkolu lub w przypadku nagłej zmiany pogody.
Informacje o alergiach i nietolerancjach pokarmowych
Coraz więcej placówek przedszkolnych jest przygotowanych na przyjęcie alergika. Wydawać, by się mogło, że nawet maluch z alergiami jest bezpieczny w przedszkolu, jednak w takich przypadkach często dochodzi do pomyłek i zaniedbań. Podanie dziecku dania ze składnikiem, na które ma alergie może nie jest zagrożeniem dla życia i wiąże się zazwyczaj występowaniem lekkiej wysypki, biegunki, czy bólów brzucha, ale jednak istnieją przypadki, kiedy alergen może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.
Należy więc zadbać o to, by i pracownicy przedszkola i dziecko wiedzieli co jest alergenem i w jakim stopniu może zaszkodzić maluchowi. Warto uświadomić dziecko na co jest uczulone i w przypadku jedzenia, pokazać mu jak dany składnik wygląda. Dzięki temu rodzic zyska pewność, że maluch wie jak postępować w przypadku narażenia na alergen. Jednak to przede wszystkim rodzic ma obowiązek poformować dyrekcję, opiekunów i kucharki w przedszkolu o alergii malucha.
Sprawy papierkowe w przedszkolu
Przed wysłaniem dziecka do przedszkola rodzic koniecznie powinien upewnić się, że w placówce jest podany aktualny numer telefonu do rodziców. Najlepiej podać numery telefonów do dwóch opiekunów i na przykład dziadków. Konieczne jest również, by do przedszkola trafiło oświadczenie o upoważnieniu dziadków, opiekunki lub starszego rodzeństwa do odebrania malucha z przedszkola. To bardzo ważne rzeczy, które dbają o bezpieczeństwo dziecka.
Komfort psychiczny i fizyczny dziecka
W pierwszych tygodniach w przedszkolu dziecko może mieć problemy z aklimatyzacją w nowym miejscu. Mogą się pojawiać problemy ze snem, bunt przed wyjściem do przedszkola, a nawet symulowanie choroby. W tym czasie rodzic nie może wywierać presji na dziecku, ponieważ to go tylko zniechęci i wywoła niepotrzebny stres.
Przedszkole dla maluchów to bardzo ciężki czas i mimo, że na zajęciach poza domem mogą radzić sobie świetnie i nie dawać oznak przygnębienia i stresu, to po zobaczeniu rodzica po kilku godzinach rozłąki może płakać i pokazywać swoje trudności i niepewności w nowej sytuacji w życiu. To ważne, by rodzic zadbał o to, by dziecko czuło się potrzebne, kochane i doceniane, co zwiększy jego pewność siebie i ułatwi kontakty z innymi.
Warto również zadbać, by po zajęciach w przedszkolu maluch miał czas na odpoczynek. Nowe zajęcia i codzienne poranne wstawanie mogą być na początku bardzo wyczerpujące dla dziecka.
Zdjęcie: Storyblocks.com