Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy? 5 kluczowych elementów

  • Edyta Kapanowska
  • 20 stycznia 2022
  • 6 MIN. CZYTANIA
Wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy
Czy menopauza to temat, którym powinni zainteresować się pracodawcy? Jak najbardziej. Ale aby tak się stało, niezbędne jest odczarowanie tego tematu i potraktowanie menopauzy jako naturalnego etapu w życiu kobiety, który nie powinien być utożsamiany z końcem jej kariery zawodowej. Jakie elementy wsparcia są najważniejsze?

Wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy?

Pracodawcy w swoich działaniach wychodzą naprzeciw oczekiwaniom różnych grup pracowników, skupiając się na tych, którzy stanowią najliczniejszą ich reprezentację. I to całkowicie zrozumiałe. Są programy dla studentów, dla kobiet spodziewających się dziecka, inicjatywy dla mam wracających do pracy po przerwie lub tatusiów decydujących się na pozostanie w domu. Benefity dla rodziców i ich dzieci, udogodnienia dla posiadaczy zwierzaków, posiadaczy rowerów i wiele, wiele innych.

Weźmy jednak pod uwagę, że w 2037 r. osoby 50+ będą stanowić blisko połowę mieszkańców Europy. To wiele zmienia. Bo osoby w wieku 50 lat będą de facto w szczycie swojej kariery zawodowej!

Kobiety będące w tym przedziale wiekowym to grupa, która – na równi z każdą inną grupą – potrzebuje mądrego i empatycznego wsparcia ze strony pracodawców, aby móc pozostać na rynku pracy. Dlatego właśnie menopauza w kontekście zawodowym to temat, którym należy zająć się jak najszybciej.

Posłuchaj podcastu: Menopauza i jej wpływ na życie zawodowe. Przełamujemy tabu

Dlaczego warto zatrzymywać kobiety w swoich zespołach?

Nie należy zapominać, że menopauza to okres życia kobiety, w którym zmienia się równowaga hormonalna. W związku z tym, wraz ze spadkiem estrogenów w organizmie kobiety zaczyna dominować testosteron, który odpowiada za decyzyjność, pewność siebie i asertywność. Postmenopauzalny wzlot, o którym już w latach 50. pisała Margaret Mead, charakteryzuje się również wzrostem motywacji i radości życia. A skoro „nie ma większej siły na świecie niż zapał kobiety po menopauzie”, może warto wykorzystać ten naturalny potencjał i pod tym właśnie kątem patrzeć na dojrzałe kobiety, ich rolę i znaczenie w zespołach.

Od czego zacząć?

Priorytetem są tu z pewnością rozwiązania, które kobietom doświadczającym niedogodności związanych z menopauzą ułatwią wykonywanie obowiązków zawodowych. Możemy je podzielić na 5 obszarów:

1. Niezbędna wiedza i świadomość

Niestety menopauza w miejscu pracy to wciąż temat tabu. Tylko nieliczni pracodawcy mogą pochwalić się jasno sformułowaną polityką zachowania i komunikacji w stosunku do pracownic z menopauzą. Stąd nacisk na uświadamianie i szerzenie wiedzy dotyczącej tego obszaru tematycznego, zwłaszcza wśród kadry managerskiej. Jako dobre praktyki mogą tu być wskazane wszelkie szkolenia dla managerów, materiały edukacyjne, a także przewodniki zawierające najważniejsze informacje na ten temat.

Jedną z firm, która tworzy już rozwiązania związane ze wsparciem dla kobiet w okresie menopauzy jest BNY Mellon. Mając na uwadze dobrostan psychiczny pracowników firma wprowadziła rozwiązania narzędziowo-systemowe w postaci specjalnych aplikacji, które m.in. zarządzają stresem, monitorują aktywność fizyczną czy propagują dobre nawyki. W ramach popularyzowania wiedzy o menopauzie firma stworzyła przewodnik dla managerów, który pozwala na zapoznanie się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi tej tematyki

2. Elastyczność

Mówimy o rozwiązaniach, które umożliwią elastyczne zarządzanie czasem pracy. Ułatwią więc kobiecie dostosowanie godzin pracy do możliwości swojego organizmu i regenerację w czasie, kiedy tego najbardziej potrzebuje. To na przykład późniejsze rozpoczęcie pracy, opcja pracy zdalnej, urlop menopauzalny. O elastyczności możemy też mówić w zakresie zmiany stanowiska pracy. Zwłaszcza kiedy niedogodności związane z menopauzą uniemożliwiają skuteczne wykonywanie obowiązków na dotychczasowym stanowisku (ze względu na zakres obowiązków lub warunki, w jakich świadczona jest praca).

3. Mądra opieka medyczna

Dostęp do dobrych specjalistów to podstawa. Według sondażu BBC, który przeprowadzono na 1009 kobietach w wieku 50-60 lat, 70% zapytanych nie informowało pracodawców o symptomach. Około jedna trzecia nawet nie konsultowała sprawy z lekarzami. Z tego wynika, że wielu pracodawców nawet nie zdaje sobie sprawy, z czego wynikają absencje w pracy w obrębie tej grupy wiekowej.

Badania wskazują również, że kobiety nie zawsze mają dostateczną wiedzę na temat biologicznego mechanizmu menopauzy, a także jej następstw zdrowotnych. Dotyczy to zarówno mieszkanek krajów europejskich, jak i krajów pozaeuropejskich. Dlatego zapewnienie dobrej opieki medycznej jest tu bardzo ważnym aspektem, o który należy zadbać.

4. Przyjazne miejsce pracy

Kolejną ważną kwestią jeśli chodzi o wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy, jest stworzenie przyjaznego, odpowiedniego środowiska pracy, w którym symptomy zachodzących procesów hormonalnych nie będą aż tak bardzo uciążliwe. I nie są to jakieś inicjatywy wymagające wielkiego nakładu sił ze strony pracodawcy. Zaoferowanie miejsca do odpoczynku, klimatyzacji, wentylacji w pomieszczeniu to rozwiązania, które mogłoby się wydawać są na porządku dziennym. A jednak nie wszędzie.

5. Empatia

Empatia jako składowa kultury organizacyjnej uwzględniającej potrzeby wszystkich grup pracowników to chyba najważniejszy filar, bez którego nie da się mówić o czterech poprzednich. To warunek otwartości na potrzeby i problemy kobiet w miejscach pracy. Otwartości, która pozwoli bez poczucia wstydu i zażenowania zwrócić się do przełożonego z prośbą o zastępstwo podczas spotkania, o dzień wolnego, o możliwość późniejszego rozpoczęcia pracy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do wysłuchania podcastu, w którym Agnieszka Czmyr Kaczanowska (Fundacja Mamo Pracuj) i Małgorzata Kledzik (BNY Mellon) rozmawiają o menopauzie i jej wpływie na pracę zawodową kobiet.

Czego dowiesz się z tego podcastu?

  • Czym jest menopauza, jakie są jej objawy oraz jakiej grupy dotyczy?
  • W jaki sposób menopauza wpływa na życie zawodowe kobiet?
  • Dlaczego w Polsce menopauza jest tak rzadko poruszanym tematem?
  • Jakie są dane statystyczne i prognozy demograficzne?
  • Jak zagadnienie menopauzy jest badane w Wielkiej Brytanii i dlaczego to bardzo ważny obszar zainteresowań tamtejszych korporacji?
  • W jaki sposób pracodawcy mogą mądrze wspierać i jak adresować swoje działania?

Zapraszamy!

Odwiedź profil BNY Mellon w naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i sprawdź najnowsze oferty pracy.

Zdjęcie: Canva

Zobacz więcej

wywiad
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 21 MIN. CZYTANIA
artykuł
rodzina, ulgi dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
korespondencja seryjna
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kartka z życzeniami z okazji Bożego Narodzenia
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 1 MIN. CZYTANIA
artykuł
grafika zapraszająca do 10. edycji Tech Leadres
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content