Czego szukasz

Work Life Balance – dobre przykłady cz.2.

Work-life balance to idea zakładająca równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Szeroko wykorzystywana w krajach zachodnich, w Polsce dopiero raczkuje. Trend? Konieczność? Wydaje się, że z niedawnego trendu staje się koniecznością, po to, by przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników na rynku. Jak powinna wyglądać? Prezentujemy dobre przykłady z Wysp Brytyjskich.

 • Weronika Pomin - 25/03/2013
Ręce kobiety przy laptopie, kawa, drewniany stół

Tematem szczegółowo zajął się portal www.wynagrodzenia.pl, tutaj prezentujemy drugą część skróconego opracowania. W pierwszej części artykułu tajemnicze firmy A i B pokazały jak to się robi w wielkiej korporacji. Jednak pytanie jak to się robi w mniejszej firmie pozostało bez odpowiedzi. Tym razem więc przyjrzymy się staraniom o równowagę w mniejszych firmach rodem ze Szkocji.

Urlopy i pomoc w sytuacjach losowych

The Scottish Court Services to organizacja odpowiedzialna za szkocki system sądowniczy. Wprowadzenie work-life balance było odpowiedzią na dużą rotacją wśród kobiet, które nie mogły pogodzić pracy z SCS z życiem rodzinnym. Powodowało to duże koszty i problemy z rekrutacją, wdrażaniem i szkoleniem nowych osób.

SCS wprowadziło spójny system work-life balance:

 • elastyczne godziny pracy (wymagane tylko przepracowanie określonej liczby godzin w tygodniu)
 • praca w domu przez część tygodnia – za zgodą przełożonego
 • podział pracy – job sharing;
 • urlop edukacyjny, przeznaczony na przygotowanie się do egzaminów poszerzających kwalifikacje zawodowe (przypis: w Polsce wg kodeksu pracy przysługuje każdej osobie szkolącej się za przyzwoleniem firmy);
 • urlop awaryjny na sytuacje losowe;
 • wolontariat – urlop na uczestnictwo w akcjach społecznych lub charytatywnych;
 • urlop opiekuńczy – dla osób, które mają w najbliższej rodzinie osobę wymagającą dodatkowej opieki;
 • urlop rodzicielski – dodatkowo do urlopów obowiązujących prawnie pracodawca zapewnia dni wolne na specjalne okazje związane z rodzicielstwem (przykładowo ukończenie przez dziecko szkoły);
 • dofinansowanie opieki – dodatek pieniężny refundujący część kosztów związanych z wysłaniem dziecka do żłobka.

„Firma SCS pomogła małżeństwu pracowników, których trzecie dziecko urodziło się z wrodzoną wadą sera i było poddane serii operacji. Czas jego leczenia trwał 18 miesięcy, przez które SCS zapewniło rodzicom wsparcie finansowe, wsparcie indywidualnego konsultanta ubezpieczeniowego oraz urlopy awaryjne. Rozwiązania te wpłynęły na zmniejszenia stresu oraz umożliwiały koncentrację na efektywnej pracy.” [1]

Dyrektor personalny SCS podkreśla, że do efektywnego stosowania work-life balance konieczne jest odpowiednie podejście managerów liniowych. W przypadku problemów konfliktowych – np. zazdrości nieuprawnionych do ulg podwładnych, powinni oni potrafić wytłumaczyć decyzje, załagodzić sytuacje i utrzymać pozytywną atmosferę w swoim zespole.

Rok na marzenia? – sabbatical

Lothian and Borders Police jest szkocką organizacją policyjną. Motorem zastosowania elastycznego podejścia do pracy było wiele czynników, zarówno ze strony pracodawcy: oczekiwanie poszerzenia kwalifikacji oraz większego zaangażowania pracowników w pracę, potrzeba ułatwiania życia pracownikom i upraszczania procedur wewnętrznych w celu uniknięcia konsekwencji skarg pracowniczych, jak również ze strony pracowników: oczekiwanie elastycznych procedur w miejscy pracy.

W ramach work-life balance stosuje się wszystkie narzędzia stosowane w The Scottish Court Services, a ponadto:

 • możliwość pracy na część etatu (oprócz job sharingu);
 • możliwość dostosowania czasu pracy do swoich oczekiwań (np. dłuższe godziny pracy, ale przez to mniej dni w tygodniu);
 • dobrowolne skrócenie czasu pracy, polegające na tym, że zatrudniony pracuje mniej niż wynikałoby to z jego umowy (z proporcjonalnym pomniejszeniem pensji);
 • przerwy w karierze polegające na tym, iż pracownik bierze długi bezpłatny urlop (sabbatical);
 • przerwy w wykonywaniu obowiązków – pracownik ma możliwość czasowej rezygnacji z wykonywania niektórych obowiązków standardowo przypisanych do jego stanowiska;
 • urlopy związane z osiągnięciami sportowymi

„Louise, pracowniczka LBP, wzięła roczny bezpłatny urlop, aby zrealizować swoje marzenie zwiedzenia Antypodów oraz Południowo-Wschodniej Azji. W tym czasie jej obowiązki pełnił zastępca, a pracodawca nie ponosił żadnych kosztów związanych z jej nieobecnością. Dla Louise powrót wiązał się z pewną reorganizacją życia i potrzebą dostosowania się do zmienionych obowiązków na stanowisku, tym niemniej chętnie by go powtórzyła.” [2]

Sabbatical ma wiele zalet w oczach pracownika, a do pracodawcy może wrócić osoba pełna nowych sił i motywacji do pracy. Z drugiej strony roczny bezpłatny urlop generuje koszty znalezienia i wyszkolenia zastępstwa dla urlopowicza, a pracownik, bogaty o nowe doświadczenia, może przestać identyfikować się z firmą. Warto jednak rozważyć stosowanie tej opcji w przypadku najwartościowszych pracowników.

Work-life balance pozwala pracownikowi cieszyć się zarówno pracą zawodową, jak i życiem rodzinnym. Nie zmusza do poświęceń i rezygnacji. Daje wolność wyboru. Koszty wdrożenia strategii work-life balance nie są duże i wymagają tylko odrobiny elastyczności i zaufania do pracownika ze strony Zarządu. Firmy je stosujące zyskują znaczną przewagę konkurencyjną oraz oddanych i zadowolonych pracowników. A zadowolony pracownik, to dobry pracownik.

[1] Grzegorz Spólnik Work – life balance w praktyce – 4 przykłady

[2] tamże

Powyższy tekst powstał na podstawie artykułu Grzegorza Spólnika Work – life balance w praktyce – 4 przykłady, opublikowanego na portalu www.wynagrodzenia.pl. Dziękujemy redakcji portalu za udostępnienie treści i zgodę na publikację

Interesuje Cię jak wprowadzić work-life balance do swojego życia? Dołącz do naszej grupy na Facebooku „Jak łączyć życie rodzinne i zawodowe?” 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Weronika Pomin
Żona Piotra, mama Michałka. Ukończyła szkołę trenerów biznesu i próbuje swych trenerskich sił prowadząc zajęcia na kursach harcerskich. W wolnych chwilach prowadzi bloga o usypianiu niemowląt (http://spijmalenstwo.blogspot.com/).
Podyskutuj

Dlaczego warto pracować w State Street Bank? Relacja z Dnia Otwartego dla Mam w Krakowie

25 marca spotkaliśmy się na Dniu Otwartym dla Mam w krakowskiej siedzibie State Street Bank. Dowiedz się kogo do pracy szuka State Street w Krakowie i co najbardziej podobało się uczestniczkom spotkania?
 • Joanna Gotfryd - 24/06/2019
Dzień otwarty dla Mam w State Street w Krakowie

Dlaczego warto pracować w State Street Bank?

State Street Bank to światowy lider wśród dostawców usług finansowych i jeden z największych banków powierniczych z centralą w Bostonie. Działa na 100 rynkach finansowych i zatrudnia ponad 35 000 pracowników. W Polsce jest od 2007 roku, a jego biura znajdują się między innymi w Krakowie i Gdańsku.

Firma wspiera rodziców w godzeniu ról, oferując im bogaty pakiet benefitów.

Zapoznaj się z profilem State Street w Bazie Pracodawców Przyjaznych Mamie >>>

Dzień Otwarty dla Mam w Krakowie

Spotkanie w Krakowie odbyło się 25 marca 2019 r. w biurze State Street przy ul. Podgórskiej. Mamy licznie przybyły na spotkanie, nie zabrakło również dzieci.

Dzień otwarty dla Mam w State Street w Krakowie

State Street Bank, czyli przyjazna firma

Dzień Otwarty dla Mam rozpoczął się od powitania uczestniczek przez Annę Germugę – Specjalistę ds. Relacji z Uczelniami.

Uczestniczki miały okazję dowiedzieć się, czym zajmuje się firma State Street i jaki zakres wsparcia oferuje swoim pracownikom oraz jak można dołączyć do grona pracowników State Street – prezentację prowadziła Magdalena Mardosz – Manager ds. Marketingu.

Dzień otwarty w State Street Kraków

Rozmowa panelowa i networking

Kolejnym punktem programu była rozmowa panelowa pt: „Poznaj mamy pracujące w State Street Bank”.

O swojej pracy w firmie i wsparciu, na jakie mogą liczyć od pracodawcy z Anią Łabno-Kucharską z Mamo Pracuj rozmawiały panie:

 • Renata Szostak – Dyrektor ds. Personalnych
 • Agnieszka Langer-Krol – Dyrektor ds. Wsparcia Zarządu
 • Anna Ciężadło – Starszy Menedżer Zespołu ds. Obsługi Klienta
 • Monika Lis – Trener i twórca szkoleń technicznych w firmie

Dziewczyny uczestniczące w rozmowie wspominały o różnych benefitach, które oferuje im firma a które bardzo cenią sobie jako pracujące zawodowo mamy. Są to w szczególności elastyczne godziny pracy, praca zdalna lub zatrudnienie na część etatu. Dodatkowo dofinansowanie do żłóbków i przedszkoli czy pakiet medyczny VIP z możliwością wizyt w domu oraz wsparcie innych rodziców w ramach działającego w firmie Working Parents Club, to tylko kilka przykładów z bogatej listy wsparcia.

Następnie nadeszła pora na networking – mamy chętnie pytały zatrudnione panie o możliwości pracy, o to, jak wygląda rekrutacja oraz praca na co dzień w międzynarodowej korporacji.

Zainteresowane osoby mogły również wziąć udział w krótkiej wycieczce po biurze.

State Street Kraków - Dzień otwarty dla Mam

Hit – warsztat rekrutacyjny

Ostatnim punktem programu był warsztat rekrutacyjny – czyli kilka słów o procesie rekrutacyjnym i sesja Q&A – który bardzo ciekawie poprowadziła Anna Germuga.

Praktyczne wskazówki, bardzo przydatne w procesie rekrutacji do State Street Bank bardzo spodobały się mamom. Z sali padło bardzo wiele pytań, a uczestniczące w spotkaniu mamy doceniły praktyczne porady i gotowe wskazówki.

Tutaj możesz przeczytać relację ze spotkania w Gdańsku, które odbyło się kilka dni wcześniej. >>>

Dowiedz się więcej jakie wsparcie oferuje State Street swoim pracownikom i na jakie oferty pracy w Krakowie oraz w Gdańsku możesz aplikować już teraz!

Logo firmy State Street

Zdjęcia: własność State Street Bank w Polsce

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Jak prawidłowo wypełnić JEDZ?

Błąd polegający na wpisaniu w wymaganym polu numeru identyfikacji podatkowej „Numer VAT” numeru niepoprzedzonego prefiksem PL nie musi być w żaden sposób konwalidowany. Jest to brak natury formalnej. W obrocie krajowym polski wykonawca w ogóle nie ma obowiązku wskazywania prefiksu PL.
 • Zofia Kowalska - 21/06/2019

Problem

Zgodnie z instrukcją wypełniania jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia z 14 lutego 2018 r. zamieszczoną na stronie UZP w części II „Informacje dotyczące wykonawcy” w przypadku wykonawców posługujących się numerem VAT należy wpisać NIP poprzedzony symbolem PL.

Jak prawidłowo postąpić, jeśli ofertę złożył wykonawca, który posługuje się numerem VAT i który wpisał w wyznaczonym miejscu numer identyfikacji podatkowej, ale niepoprzedzony symbolem PL, tak jak nakazuje Instrukcja. Czy w związku z tym zamawiający może uznać, że miejsce „Numer VAT” zostało prawidłowo wypełnione, czy powinien wezwać wykonawcę do uzupełnienia JEDZ w powyższym zakresie?

Rozwiązanie

Wykonawca w postępowaniach o wartości powyżej progów unijnych zgodnie z art. 25a ust. 2 Prawo zamówień publicznych jest zobowiązany złożyć oświadczenie w postaci jednolitego dokumentu. Zgodnie z formularzem stanowiącym załącznik do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2016/7 z 5 stycznia 2016 r. (Dz. Urz. UE nr L 3 z 6 stycznia 2016 r.) w sprawie Jednolitego Europejskiego Dokumentu Zamówienia (JEDZ), wykonawcy wypełniają odpowiednio część II:

 • A (informacje ogólne),
 • B (informacje dotyczące osób reprezentujących),
 • C (informacje dotyczące podmiotów trzecich),
 • D (informacje dotyczące podwykonawców), oraz części od III do VI formularza.

W części I A (JEDZ) wykonawca jest zobowiązany uzupełnić informacje dotyczące numeru VAT. W formularzu należy wpisać „Numer VAT, jeżeli dotyczy” lub alternatywnie: „Jeżeli numer VAT nie ma zastosowania, proszę podać inny krajowy numer identyfikacyjny, jeżeli jest wymagany i ma zastosowanie”.

Co zrobić z niekompletnym JEDZ? Sprawdź >>

To oznacza, zgodnie z zamieszczonym komentarzem do wypełniania JEDZ dostępnym na stronie UZP, że wykonawcy posługujący się numerem VAT powinni wpisać ten numer (numer identyfikacji podatkowej poprzedzony symbolem PL). Zatem wykonawca jest zobowiązany uzupełnić JEDZ o informacje w zakresie numeru identyfikacji podatkowej poprzedzonego symbolem PL (gdy posługuje się numerem VAT) bądź numeru, którym posługuje się w związku z prowadzoną działalnością (np. REGON).

Natomiast osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej będące wykonawcami zamieszczają numer ewidencyjny PESEL, jeżeli posługują się nim do celów podatkowych.

Zauważyć należy, że przedsiębiorcy nadawany jest unikatowy numer identyfikacji podatkowej – NIP. Jest to dziesięciocyfrowy numer identyfikacji podatkowej. Jeśli do numeru NIP dodamy symbol (prefiks) PL, stanie się on jednocześnie numerem identyfikacji podatkowej VAT UE.

W obrocie krajowym NIP z prefiksem PL nie jest obowiązkowy, aby zaś móc używać prefiksu PL, konieczna jest osobna rejestracja. Podmioty zarejestrowane w kraju jako podatnicy VAT czynni, będący równocześnie zarejestrowanymi podatnikami VAT UE, nie powinny tym samym w transakcjach krajowych posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej zawierającym prefiks PL.

Zgodnie z art. 97 ust. 10 ustawy o VAT krajowi podatnicy VAT są zobowiązani do posługiwania się NIP z przedrostkiem PL w przypadku dokonywania wewnątrzwspólnotowego nabycia, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub przy nabywaniu usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy o VAT. Wobec powyższego można stwierdzić, iż ujęcie w treści JEDZ prefiksu PL ma charakter wyłącznie informacyjny i dotyczy wyłącznie sytuacji wskazanych powyżej.
Jego brak zaś nie będzie stanowił błędu w rozumieniu art. 26 ust. 3 ustawy Pzp, który prowadziłby do konieczności wezwania wykonawcy do złożenia ponownie formularza JEDZ poprawionego o wpis w postaci prefiksu PL.

Więcej o jednolitym europejskim dokumencie zamówienia na www.portalzp.pl

Andrzej Łukaszewicz – konsultant Polskiego Związku Rzeczoznawców Zamówień Publicznych, prowadzi szkolenia zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców, reprezentuje przed KIO, ekspert Portalu Zamówień Publicznych i Prywatnych www.portalzp.pl

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail