Czego szukasz

Work Life Balance – dobre przykłady cz.2.

Work-life balance to idea zakładająca równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Szeroko wykorzystywana w krajach zachodnich, w Polsce dopiero raczkuje. Trend? Konieczność? Wydaje się, że z niedawnego trendu staje się koniecznością, po to, by przyciągnąć i utrzymać najlepszych pracowników na rynku. Jak powinna wyglądać? Prezentujemy dobre przykłady z Wysp Brytyjskich.

 • Weronika Pomin - 25/03/2013
Ręce kobiety przy laptopie, kawa, drewniany stół

Tematem szczegółowo zajął się portal www.wynagrodzenia.pl, tutaj prezentujemy drugą część skróconego opracowania. W pierwszej części artykułu tajemnicze firmy A i B pokazały jak to się robi w wielkiej korporacji. Jednak pytanie jak to się robi w mniejszej firmie pozostało bez odpowiedzi. Tym razem więc przyjrzymy się staraniom o równowagę w mniejszych firmach rodem ze Szkocji.

Urlopy i pomoc w sytuacjach losowych

The Scottish Court Services to organizacja odpowiedzialna za szkocki system sądowniczy. Wprowadzenie work-life balance było odpowiedzią na dużą rotacją wśród kobiet, które nie mogły pogodzić pracy z SCS z życiem rodzinnym. Powodowało to duże koszty i problemy z rekrutacją, wdrażaniem i szkoleniem nowych osób.

SCS wprowadziło spójny system work-life balance:

 • elastyczne godziny pracy (wymagane tylko przepracowanie określonej liczby godzin w tygodniu)
 • praca w domu przez część tygodnia – za zgodą przełożonego
 • podział pracy – job sharing;
 • urlop edukacyjny, przeznaczony na przygotowanie się do egzaminów poszerzających kwalifikacje zawodowe (przypis: w Polsce wg kodeksu pracy przysługuje każdej osobie szkolącej się za przyzwoleniem firmy);
 • urlop awaryjny na sytuacje losowe;
 • wolontariat – urlop na uczestnictwo w akcjach społecznych lub charytatywnych;
 • urlop opiekuńczy – dla osób, które mają w najbliższej rodzinie osobę wymagającą dodatkowej opieki;
 • urlop rodzicielski – dodatkowo do urlopów obowiązujących prawnie pracodawca zapewnia dni wolne na specjalne okazje związane z rodzicielstwem (przykładowo ukończenie przez dziecko szkoły);
 • dofinansowanie opieki – dodatek pieniężny refundujący część kosztów związanych z wysłaniem dziecka do żłobka.

„Firma SCS pomogła małżeństwu pracowników, których trzecie dziecko urodziło się z wrodzoną wadą sera i było poddane serii operacji. Czas jego leczenia trwał 18 miesięcy, przez które SCS zapewniło rodzicom wsparcie finansowe, wsparcie indywidualnego konsultanta ubezpieczeniowego oraz urlopy awaryjne. Rozwiązania te wpłynęły na zmniejszenia stresu oraz umożliwiały koncentrację na efektywnej pracy.” [1]

Dyrektor personalny SCS podkreśla, że do efektywnego stosowania work-life balance konieczne jest odpowiednie podejście managerów liniowych. W przypadku problemów konfliktowych – np. zazdrości nieuprawnionych do ulg podwładnych, powinni oni potrafić wytłumaczyć decyzje, załagodzić sytuacje i utrzymać pozytywną atmosferę w swoim zespole.

Rok na marzenia? – sabbatical

Lothian and Borders Police jest szkocką organizacją policyjną. Motorem zastosowania elastycznego podejścia do pracy było wiele czynników, zarówno ze strony pracodawcy: oczekiwanie poszerzenia kwalifikacji oraz większego zaangażowania pracowników w pracę, potrzeba ułatwiania życia pracownikom i upraszczania procedur wewnętrznych w celu uniknięcia konsekwencji skarg pracowniczych, jak również ze strony pracowników: oczekiwanie elastycznych procedur w miejscy pracy.

W ramach work-life balance stosuje się wszystkie narzędzia stosowane w The Scottish Court Services, a ponadto:

 • możliwość pracy na część etatu (oprócz job sharingu);
 • możliwość dostosowania czasu pracy do swoich oczekiwań (np. dłuższe godziny pracy, ale przez to mniej dni w tygodniu);
 • dobrowolne skrócenie czasu pracy, polegające na tym, że zatrudniony pracuje mniej niż wynikałoby to z jego umowy (z proporcjonalnym pomniejszeniem pensji);
 • przerwy w karierze polegające na tym, iż pracownik bierze długi bezpłatny urlop (sabbatical);
 • przerwy w wykonywaniu obowiązków – pracownik ma możliwość czasowej rezygnacji z wykonywania niektórych obowiązków standardowo przypisanych do jego stanowiska;
 • urlopy związane z osiągnięciami sportowymi

„Louise, pracowniczka LBP, wzięła roczny bezpłatny urlop, aby zrealizować swoje marzenie zwiedzenia Antypodów oraz Południowo-Wschodniej Azji. W tym czasie jej obowiązki pełnił zastępca, a pracodawca nie ponosił żadnych kosztów związanych z jej nieobecnością. Dla Louise powrót wiązał się z pewną reorganizacją życia i potrzebą dostosowania się do zmienionych obowiązków na stanowisku, tym niemniej chętnie by go powtórzyła.” [2]

Sabbatical ma wiele zalet w oczach pracownika, a do pracodawcy może wrócić osoba pełna nowych sił i motywacji do pracy. Z drugiej strony roczny bezpłatny urlop generuje koszty znalezienia i wyszkolenia zastępstwa dla urlopowicza, a pracownik, bogaty o nowe doświadczenia, może przestać identyfikować się z firmą. Warto jednak rozważyć stosowanie tej opcji w przypadku najwartościowszych pracowników.

Work-life balance pozwala pracownikowi cieszyć się zarówno pracą zawodową, jak i życiem rodzinnym. Nie zmusza do poświęceń i rezygnacji. Daje wolność wyboru. Koszty wdrożenia strategii work-life balance nie są duże i wymagają tylko odrobiny elastyczności i zaufania do pracownika ze strony Zarządu. Firmy je stosujące zyskują znaczną przewagę konkurencyjną oraz oddanych i zadowolonych pracowników. A zadowolony pracownik, to dobry pracownik.

[1] Grzegorz Spólnik Work – life balance w praktyce – 4 przykłady

[2] tamże

Powyższy tekst powstał na podstawie artykułu Grzegorza Spólnika Work – life balance w praktyce – 4 przykłady, opublikowanego na portalu www.wynagrodzenia.pl. Dziękujemy redakcji portalu za udostępnienie treści i zgodę na publikację

Interesuje Cię jak wprowadzić work-life balance do swojego życia? Dołącz do naszej grupy na Facebooku „Jak łączyć życie rodzinne i zawodowe?” 

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Weronika Pomin
Żona Piotra, mama Michałka. Ukończyła szkołę trenerów biznesu i próbuje swych trenerskich sił prowadząc zajęcia na kursach harcerskich. W wolnych chwilach prowadzi bloga o usypianiu niemowląt (http://spijmalenstwo.blogspot.com/).
Podyskutuj

Powrót do biura! Szukamy idealnej sukienki do pracy

Niezależnie od tego, gdzie wychodzimy, chcemy pięknie i kobieco wyglądać. A co może być bardziej kobiecą częścią garderoby, niż doskonale skrojona sukienka? Sprawdźmy, jakie sukienki będą najlepsze, kiedy szykujemy stylizację biurową.
 • Zofia Kowalska - 28/05/2020
młoda kobieta w sukience w drodze do biura

Nie jest tajemnicą, że w pracy musimy przestrzegać pewnych zasad dotyczących stroju. Nie oznacza to jednak, że musimy wyglądać nudno i bezbarwnie. Jest wiele pięknych sukienek, nawet tych klasycznych, w których będziemy prezentować się wspaniale.

Zasady stroju w biurze

W pracy zawsze musimy wyglądać profesjonalnie i elegancko. Absolutnie nie wchodzą w grę głębokie wycięcia i mini. Postawiłybyśmy siebie w złym świetle i nawet jeśli wyglądamy w sukience świetnie, w pracy będzie ona nietaktem i narażamy się na nieprzyjemności.

Nasz strój ma szczególne znaczenie, jeśli nasze stanowisko pracy wiąże się z bezpośrednimi kontaktami z klientami lub partnerami biznesowymi.

W wielu firmach panuje sztywny dress code, co oznacza, że wolno nam nosić tylko gładkie ubrania lub z bardzo delikatnym wzorem w takich kolorach jak czarny, szary, czy granatowy. W części firm nieco się od tego odchodzi, co nie znaczy, że wolno nam nosić to, co chcemy. Jaskrawe kolorowy, błyszczące zdobienia i wycięcia powinnyśmy odłożyć na bok.

Wybierając sukienki do pracy, musimy również pamiętać o wygodzie. Każdego dnia w pracy spędzamy wiele godzin, warto więc postawić na coś, co nie będzie nas uwierać, czy drapać nawet po dłuższym czasie.

Jakie sukienki będą idealne?

Wiemy już, czego unikać, teraz pora pokazać, co będzie warte uwagi. Zastanawiając się nad długością, z pewnością bezpiecznym wyborem będzie sukienka o długości midi lub za kolana. Przykładem odpowiednich strojów o tej długości są sukienki do pracy Quiosque. Powinnyśmy pamiętać, że o ile sukienka do kolan lub za kolana będzie raczej uniwersalnym wyborem, po który każda z nas może sięgnąć bez obaw, o tyle midi już niekoniecznie. Midi jest specyficzną długością, która optycznie skraca nogi. Jeśli jesteśmy niskie, musimy uważać, by nie zaburzyć swoich proporcji.

Drugim elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest obecność rękawów i dekolt. Sukienki na ramiączkach niech zostaną w szafie i czekają na wyjście z przyjaciółmi. Do pracy sięgajmy po sukienki z krótkim lub długim rękawem i z dekoltem w łódkę albo mniej wyciętym okrągłym, lub w serek. Jeżeli natomiast chodzi o krój, mamy dość spory wybór. Bez obaw możemy włożyć sukienkę rozkloszowaną, trapezową i ołówkową.

Oczywiście to, że sukienki te są w pracy dozwolone, nie znaczy jeszcze, że możemy od razu ruszyć szturmem do sklepów. Najpierw zastanówmy się, jaki posiadamy typ figury, bo nie każda sylwetka wygląda dobrze w każdym fasonie.

Gdzie kupić sukienkę do pracy?

To, że na pierwszy rzut oka sukienka spełnia wymogi formalne względem stroju służbowego, nie znaczy jeszcze, że będzie idealna. Nie zapominajmy o tym, że w pracy musimy wyglądać elegancko i profesjonalnie, a już szczególnie podczas ważnych spotkań biznesowych. Co za tym idzie, musimy wybierać tylko te modele, które są z wysokiej jakości tkanin, które podniosą nasz prestiż.

Sukienki biznesowe powinny być z materiałów dobrej klasy, dzięki czemu będą ładnie się prezentować przez długi czas. Wystarczy do nich dodać buty na obcasie i skromną biżuterię i będziemy wyglądać doskonale. Mało tego to za pomocą zmiany dodatków możemy uzyskać stylizację, która będzie odpowiednia również na rodzinne przyjęcie lub kolację.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska

Szykuj formę na 2021 – czyli jak odnaleźć się na nowym rynku pracy?

Pandemia weszła w gospodarkę z impetem tarana. Kryzys stał się faktem. Co będzie dalej? Tego nikt nie wie na pewno... Jeśli jednak nie chcesz czekać z założonymi rękami i już teraz zacząć przygotowania się do ponownego wejścia na rynek pracy, skorzystaj z tych podpowiedzi!
 • Joanna Wojdan – Liszewska - 27/05/2020

Pandemia weszła w gospodarkę z impetem tarana. Aby opisać jej wpływ na gospodarkę, analitycy stosują wykresy odpowiadające kształtem trzem literom: V, U oraz L.

Model V przypomina ślad, jak zostawiłaby za sobą kauczukowa piłka, która upuszczona odbija się i osiąga nieco niższą wysokość (gwałtowny spadek i gwałtowny wzrost).

Model U można zobrazować jako pływaka na brzegu basenu, który po skoku na główkę wynurza się – tutaj krach wytraca swój impet by powoli przerodzić się we wzrost gospodarczy.

I na koniec model L, upadek gospodarki bez odbicia. Na szczęście większość prognostów mówi o modelu V i U, a wzrost prognozuje już w 2021 roku (Spring 2020 Economic Forecast).

A jak znaleźć wspólny język z rekruterem? Weź udział w naszym webinarze już 2 czerwca br. Zapisy już trwają!

Rynek pracodawcy

Żeby zrozumieć kryzys gospodarczy powróćmy wspomnieniami do uczuć, jakie towarzyszyły nam na przełomie kwietnia i marca. Przypomnijmy sobie obawy, które odczuwaliśmy (lub wciąż odczuwamy) z ludźmi, za których jesteśmy odpowiedzialni. Lęk towarzyszył nam, gdy myśleliśmy o członkach naszej rodziny, o naszych zobowiązaniach i planach. A teraz pomyślimy o prezesach małych i średnich przedsiębiorstw, o osobach stojących na czele wielkich korporacji i o tych, którzy decydują o prawodawstwie.

Ciążąca na nich odpowiedzialność wymusza ostrożność i powściągliwość w podejmowanych decyzjach. Ostatnie lata wzrostu gospodarczego nauczyły nas „chcenia”, teraz musimy zweryfikować nasze oczekiwania, gdyż rynek pracownika w ciągu kilku tygodniu zamienił się w rynek pracodawcy.

Zobaczmy jak funkcjonuje teraz biznes

Firmy przyglądają się dokładnie każdej złotówce i ograniczają wydatki. Ale też dokładnie analizują plany inwestycyjne, (a co za tym idzie zatrudnienia) w kluczowych dla siebie obszarach. Zdają sobie sprawę z tego, że planowany na 2021 rok wzrost, to okazja na prześcignięcie konkurencji. Zakładając, że spełni się scenariusz U lub V, firmy staną przed ogromną szansą. To, jak dynamicznie firma odbije się, zdecyduje o jej miejscu na nowym, post-pandemicznym rynku. Chcę zachęcić kandydatów, by myśleli podobnie. Teraz nabierajmy nowych kompetencji, by odpowiedzieć na potrzeby pracodawców niecierpliwie czekających na biznesowe „zielone światło”.

Biuro firmy Bosch w Warszawie

Przeczytaj także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!

Co teraz możemy zrobić, żeby być atrakcyjnym kandydatem?

To bardzo trudne pytanie, bo szykujemy się na nieznane. Na rynku może nastąpić przetasowanie. Giganci z 2020 roku mogą stracić na znaczeniu, a wśród pracodawców mogą pojawić się nowi gracze, polscy lub zagraniczni.

Ucz się języków

Dlatego niezwykle ważne jest szlifowanie języków obcych. Wystarczy zmienić swoje przyzwyczajenia. Książki do poduszki czytaj po angielsku, spróbuj wykonywać trening z anglojęzyczną gwiazdą fitnessu, a seriale oglądaj z angielskimi napisami. Jeśli kiedyś uczyłaś się drugiego języka, ściągnij na telefon aplikację, która, dzięki fiszkom lub quizom, pozwoli Ci odświeżyć słownictwo. Umiejętność dobrego posługiwania się językiem obcym, jak również wyłapywania znaczenia, ma ogromne znaczenie w międzynarodowych korporacjach.

Zadbaj o swój profil na LinkedIn

Jak mantrę będę powtarzać, że LinkedIn i inne media społecznościowe ułatwiają znalezienie pracy. To dobry moment, żeby odnowić stare znajomości i zapisać się do branżowych grup dyskusyjnych. Dzięki Facebookowi możemy dowiedzieć się o ciekawych wydarzeniach, takich jak webinary czy spotkania, które wcześniej były dla nas niedostępne, bo np. organizowane w innym mieście.

Spójrz na swój profil na LinkedIn i sprawdź, czy nie wymaga uzupełnienia lub uaktualnienia. Poproś swoich znajomych o potwierdzenie umiejętności lub wypisanie rekomendacji. Wybierz jedną lub dwie osoby, które pracują
w wymarzonej przez Ciebie branży i śledź ich na social media tak, by zrozumieć ich perspektywę.

Chcesz prowadzić swój profil na LinkedIn. Poznaj 4 najważniejsze kroki na początek

Jak poruszać się na nowym rynku pracy?

Na początku artykułu pisałam o rewolucji w gospodarce, a teraz powtórzę to w odniesieniu do naszych osobistych celów i wartości. Czas kwarantanny pokazał, że dla ważnego celu jesteśmy w stanie wiele poświęcić: swój komfort, oszczędności, plany. Być może dla niektórych z nas ruszyło domino, które wywoła szereg zmian w naszym życiu.

Zanim zaczniemy aplikować na stanowiska, o których wcześniej marzyliśmy, warto przyjrzeć się samemu sobie i sprawdzić, czy nasze aspiracje pozostają bez zmian. Warto też pamiętać, że jeśli wszystkich nas czeka nieznane, to zmieniając teraz swoją ścieżkę kariery, nie ryzykujemy wcale znacznie bardziej niż inni.

Zobacz także: Jak firma Bosch wspiera wspiera swoich pracowników na co dzień i w tych trudnych czasach!

Poznaj także nasz projekt mentoringowy #MotherEmopower, który realizujemy od marca br., wspólnie z Fundajcją Mamo Pracuj, wspierając 13 mam wracających do pracy!

Zdjęcie: główne Istock, zdjęcie biura Robert Bosch

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Wojdan – Liszewska
Employer Branding Expert w Robert Bosch Sp. z o.o., absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Wizerunkiem Pracodawcy na Akademii Leona Koźmińskiego. Od 2011 roku pracuje w dziale HR w firmach zajmujących się nowymi technologiami. Jako doświadczony employer brandingowiec kieruje się zasadą mówiącą, że sukcesy biznesowe firmy i sukcesy osobiste jej pracowników są ze sobą silnie powiązane. Od lat z sukcesem wdraża inicjatywy mające na celu wsparcie pracowników – rodziców.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail