Czego szukasz

VPN i jego możliwości

VPN, lub „Virtual Private Network” to, jak sama nazwa wskazuje, wirtualna sieć prywatna. Często porównywana do tarczy ochronnej lub tunelu, jest ona używana do zabezpieczenia połączenia między użytkownikiem i docelowym miejscem w sieci.

laptop i ręce kobiety na klawiaturze

Co kryje się za nazwą VPN?

Dzięki VPN połączenie jest szyfrowane i prywatne, więc zapewnia pozostanie anonimowym, bez narażenia na ataki ze strony hakerów lub osób chcących wykraść Twoje dane. Żaden użytkownik nie jest w stanie zobaczyć Twoich transakcji, stron, które odwiedzasz bądź skąd używasz przeglądarki.

Używanie VPN jest dość popularne w krajach z ciężką cenzurą, np. w Chinach. VPN pozwala obejść bariery i zdobyć dostęp do stron, aplikacji i niektórych serwisów, które zwykle są dostępne tylko w niektórych krajach. Na przykład, jeśli chcesz użyć aplikacji Netflix do obejrzenia programu dostępnego tylko w Ameryce, VPN Ci to umożliwi, gdyż aplikacja będzie widziała tylko adres IP serwera, a nie Twój.

Oprócz tego, niektóre serwisy VPN umożliwiają blokowanie reklam i wyskakujących okienek na różnych witrynach, podnosząc poziom bezpieczeństwa i zapobiegając wirusom. Dzięki temu, używanie serwisów typu YouTube nie musi być wypełnione reklamami!

Wiele osób używa serwisów VPN by uchronić swoje dane przed rządem, który często monitoruje zachowania użytkowników i zbiera o nich dane, bądź przed dostawcami usług internetowych, którzy również obserwują swoich klientów czujnym okiem. VPN ochroni Twoje dane również podczas korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, np. w kawiarniach lub restauracjach.

Czy używanie sieci VPN jest legalne?

W zależności, w którym kraju planujesz korzystać z serwisów VPN, może być to legalne, bądź nie.

VPN samo w sobie jest dość kwestionowane – w końcu umożliwia nam dostęp do wszelkich zablokowanych treści, jak i ukrycie naszych danych przed rządem i innymi organizacjami, którym niekoniecznie się to podoba. Na szczęście, większość krajów, jak Polska i Ameryka, nie ma nic przeciwko VPN.

Niestety, aż dwa spore kraje zadeklarowały, iż używanie VPN jest nielegalne. Mowa tu o Rosji i Chinach, gdzie wiele informacji jest ukrytych pod ciężką cenzurą. Mimo to, wiele osób w Rosji i Chinach używa VPN by umożliwić sobie kontakt z rodziną w innych krajach, dostęp do ważnych informacji, bądź używanie różnych aplikacji, które nie są tam dostępne.

Niektóre kraje mają wymogi co do używania VPN. Na przykład, jeśli chodzi o używanie serwisów VPN przez firmy, w różnych krajach jest to legalne, jeśli są zachowane informacje na temat działalności, gdyż są one wykorzystywane do przestrzegania przepisów i norm.

Jaki VPN wybrać?

Który VPN wybrać? Jak zdecydować? Zależy to od tego, czego potrzebujesz.
Kiedy firma vpnMentor recenzowała NordVPN w kwietniu, nagrodziła tę usługę pierwszą pozycją we wszystkich swoich rankingach. Swoją wysoką ocenę zawdzięcza potężnej liczbie funkcji zabezpieczających oraz ogromnej ilości serwerów. Oprócz tego, podczas rygorystycznych testów, złamał blokady krajowe dotyczące serwisów Netflix, Hulu, jak i Disney+. Analitycy byli bardzo zadowoleni ilością jaki i jakością ochrony zapewnianą przez NordVPN. Ponadto, możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy dzięki ich promocjom i wielorodności pakietów, które NordVPN oferuje. Jedyny mały problem pojawia się z płatnościami przez PayPal. Nie powinien być to jednak problem, gdyż znaczna większość użytkowników omija serwisy PayPal, tym samym umożliwiając 100% satysfakcji.

Na drugim miejscu pojawia się ExpressVPN, który również posiada dużą ilość serwerów na całym świecie. W trakcie testów prowadzonych przez vpnMentor okazało się, że mimo tego, iż nie jest tak szybki jak NordVPN, jego szybkość jest definitywnie wystarczająca nawet dla streamerów. Jedna z wielu pozytywów ExpressVPN to to, iż ich obsługa klienta jest dostępna 24/7, w formie czatu na żywo. Oprócz tego, dzięki możliwości działania używając tylko pamięci RAM, nie jest możliwe odtworzenie danych po ponownym uruchomieniu komputera. ExpressVPN, jest jednak dość drogi w porównaniu z innymi serwisami VPN – nawet do dwóch razy droższy niż niektóre popularne serwisy.

Na trzecim miejscu rankingu vpnMentor znajduje się CyberGhost VPN. Jest to zdecydowanie najtańsza opcja, zapewniająca dobrą ochronę globalnie. CyberGhost VPN jest dzięki temu bardzo popularną opcją, szczególnie dzięki bardzo dobremu szyfrowaniu i znacznej ilości serwerów. Szybki, mimo tego, że nie dorównuje ani NordVPN ani ExpressVPN – nadal wystarcza na strumieniowanie i oglądanie filmów w jakości HD. Niestety, problem z CyberGhost VPN pojawia się w momencie, gdy chcemy go używać w Chinach. Nie jest on bowiem w stanie poradzić sobie z Chińską zaporą, uniemożliwiając dostęp do jakichkolwiek serwisów.

Opiniotwórczy vpnMentor

VpnMentor to zaufana strona internetowa, poświęcona testowaniu i rekomendowaniu różnych narzędzi VPN. W słowach współzałożyciela vpnMentor i byłego pracownika Google, Ariel Hochstadt: „VpnMentor powstał z myślą o użytkownikach poszukujących uczciwego i pomocnego narzędzia do obsługi tuneli VPN i zapewnienia prywatności podczas korzystania z sieci”.

Analitycy vpnMentor nie tylko sprawdzają różne pakiety oferowane przez dostawców VPN jak i ich wartość, lecz również testują ich możliwości w różnych krajach, z różnymi aplikacjami i w różnych warunkach. Ich zespół dba o prostotę i łatwość poradników i recenzji, by pomóc użytkownikom zrozumieć, dlaczego poszczególne narzędzia VPN są lepsze lub nie.
Wiele z nich należy do grona ekspertów w dziedzinach bezpieczeństwa internetowego, mediów, zgodności i innych. Oferują uczciwe i szczere opinie, które są formowane na podstawie wyników testów, a nie sponsorowania przez firmy, dzięki czemu możecie być pewni pełnej satysfakcji i braku mydlenia oczu.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie