ZAINSPIRUJ SIĘ
Video: Webinary Play Your Power. Zobacz nagrania
- Edyta Kapanowska
- 8 lipca 2024
- 6 MIN. CZYTANIA
Webinary Play Your Power
Idea cyklu webinarów Play your power przygotowanych we współpracy z ekspertami firmy Play była jedna: zainspirować Cię do zainwestowania w siebie i swoje samopoczucie oraz dostarczyć Ci wiedzy i narzędzi, które pozwolą z pewnością siebie i spokojem realizować cele na gruncie zawodowym i prywatnym. Czy nam się udało? Zobaczmy.
Myśli destrukcyjne zastąp wzmacniającymi
Pierwszy webinar, podczas którego gościliśmy Sylwię Wrzodak pracującą jako trener biznesu w firmie Play, poświęcony był tematom związanym z budowaniem pewności siebie.
W trakcie spotkania Sylwia podkreśliła, że pewność siebie nie polega na zadzieraniu nosa i uważaniu się za lepszego od innych. To oznacza, że jest się sobą, bez potrzeby porównywania się z innymi. Myślenie, uczucia i zachowania są ze sobą powiązane, a destrukcyjne myśli osłabiają naszą pewność siebie.
Destrukcyjne myśli to m.in. zniekształcenia poznawcze, takie jak etykietowanie (myślenie w kategoriach “wszystko albo nic”), nadmierne uogólnienia (“nigdy mi się nie uda”, “nikt mnie nie lubi”) oraz nieuzasadnione wnioski (“na pewno pomyślą, że jestem nudna”, “wiem, że nie zrobię tego dobrze”). Ważne jest unikanie pesymistycznego myślenia, czyli “czarnych okularów”.
Ekspertka podkreśliła, że przy wzmacnianiu pewności siebie warto pamiętać o konstruktywnych myślach wzmacniających oraz o pięciu prawach asertywności. Jak one brzmią? Sięgnij do nagrania.
Asertywna reakcja na krytykę to akceptowanie konstruktywnej uwagi, nie pozwalając, by zniszczyła twoją pewność siebie.
Po zakończeniu spotkania Sylwia przygotowała listę książek, po które warto sięgnąć:
- Maria Król – Fijewska „Stanowczo, łagodnie, bez lęku”,
- Nathaniel Branden „6 filarów poczucia własnej wartości”,
- Dorota Gromnicka „Poczucie własnej wartości”,
- Artur Król „Pewność siebie”.
Podała też kilka tytułów dla dzieci: „Jesteś ważny, Pinku”, „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku”,, „Odwagi, Pinku”, „Bądź sobą, Pinku”.
Zadbaj o emocjonalną równowagę
W drugim webinarze prowadzonym przez Magdę Prusak (starszy trener w firmie Play) tematem przewodnim były emocje i ich wpływ na nasze życie.
Ekspertka odwołała się do psychologii pozytywnej, zdefiniowanej przez Martina Seligmana, która skupia się na dobrostanie i szczęściu. Składniki szczęścia to pozytywne emocje, zaangażowanie, relacje, sens życia i osiągnięcia.
Magda wskazała na trzy kluczowe elementy zbliżające nas do szczęścia:
- Bycie uważnym – pozwala odczuwać przyjemność głębiej.
- Stan flow – to uczucie, gdy jesteśmy w czymś dobrym i jesteśmy wciągnięci.
- Znaczące życie – poczucie, że nasze działania mają znaczenie.
Ekspertka odwołała się do teorii emocji Roberta Plutchika. Opiera się ona na ośmiu podstawowych emocjach, z których wynikają wszystkie inne stany. Z tego wynika, że nasze emocje to tak naprawdę mieszanka pierwotnych emocji, które łączą się ze sobą, tworząc bardziej złożone emocje. Czy potrafisz je zidentyfikować?
Jak w takim razie osiągnąć równowagę emocjonalną? To pytanie, które niejednokrotnie sobie zadajemy w obliczu różnych sytuacji życiowych. Niektóre z nich mogą być naprawdę dużymi stresorami, zatem warto je zidentyfikować (np. sięgając po skalę stresu Holmesa i Rahe’a), bo tylko wtedy będzie możliwość wypracowania sposobów radzenia sobie ze stresem, który bardzo duży wpływ na nasze emocje. Dlatego warto ocenić, na co mamy wpływ i jak możemy uspokoić swoje emocje. Dobrą metodą jest zadawanie sobie pytań: Czy mam na to wpływ? Kogo mogę poprosić o wsparcie? Jakie kroki mogę podjąć? Co mogę zrobić dla siebie?
Ekspertka podzieliła się kilkoma inspiracjami, które można wprowadzić od zaraz – znajdziesz je w drugiej części nagrania.
Zacznij od tyci-nawyków
Trzecie – ostatnie spotkanie poświęcone było nawykom.
Ze spotkania z Damianem Sobczykiem, trenerem biznesu w firmie Play, mieliśmy okazję dowiedzieć się, że nawyk składa się z 4 elementów: wyzwalacza, pragnienia, reakcji i nagrody. Aby wprowadzenie nawyku zakończyło się sukcesem, ważne, aby pojawiły się te wszystkie elementy.
Ekspert przedstawił przegląd badań na temat czasu, jaki jest potrzebny do wprowadzenia nawyku. Okazuję się, że rozpiętość czasowa jest bardzo duża i uzależniona od stopnia trudności i skomplikowania nawyku. Wprowadzenie prostego nawyku może nam zająć kilka tygodni, ale są też takie, których wprowadzenie w życie może nam zająć 254 dni (!) Ile dni potrzebujemy średnio na zbudowanie nawyku? Odpowiedź znajdziesz w nagraniu.
Ekspert pokazał, niejednokrotnie dzieląc się swoim własnym doświadczeniem, jak krok po kroku wprowadzać nawyki i co nam może w tym pomóc. Okazuje się, że ważnymi czynnikami są: oczywistość wskazówki (np. konkretna godzina, dźwięk, przedmiot, który będzie nam przypominał) , atrakcyjność nawyku, prostota odpowiedzi i satysfakcjonująca nagroda. Co się pod tym kryje?
Zajrzyj do nagrania!
Ale to nie wszystko – okazuje się, że nawyki możemy ze sobą łączyć wg wzoru: “Po zrobieniu zrobię ” Jak to przełożyć na praktykę? „Po nalaniu kawy każdego dnia rano będę medytował przez minutę.”
Damian zachęca też do wprowadzania mini nawyków (takich, które zajmą nam nie więcej niż 2 minuty), które mogą być początkiem większych (i oczywiście pozytywnych) zmian w życiu (np. jedno słówko dziennie przy nauce języka obcego, 1 pompka po wstaniu rano itp.)
Mamy nadzieję, że nasze wiosenne webinary dostarczyły Ci nie tylko wiedzy na temat emocji, pewności siebie i nawyków, ale też wielu ciekawych i praktycznych wskazówek, które można wykorzystać w życiu – zarówno prywatnym, jak i zawodowym.
Dziękujemy za Twój aktywny udział. Daj znać, co dla Ciebie było najbardziej wartościowe i co zabierasz ze sobą.
Zobacz nagranie webinaru 1 Budowanie pewności siebie z Sylwią Wrzodak
Zobacz nagranie webinaru 2 Ja i moje emocje z Magdą Prusak
Zobacz nagranie webinaru 3 Siła nawyków z Damianem Sobczykiem
A jeśli zastanawiasz się, jak to jest pracować w Play – odsyłamy do profilu tego pracodawcy w naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom.