Czego szukasz

Urlop mamy, a działalność bez rejestracji

Mama przebywająca na urlopie macierzyńskim zastanawia się nad tym, czy w tym czasie może dorobić w ramach działalności bez rejestracji. Jakie przywileje czekają na przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność bez rejestracji i jakie warunki muszą spełniać?

  • Aneta Socha - Jaworska - 07/05/2018

Czym jest działalność bez rejestracji?

Prowadzenie działalności bez rejestracji, czyli de facto wykonywanie drobnych czynności będzie możliwe od 30 kwietnia 2018 roku. Osoba która chciałaby dorobić sobie w ten sposób, musi spełniać dwa warunki:

  1. Pierwszy wskazuje na to, że przychód z tej działalności nie może przekroczyć w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2018 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2100 zł, czyli miesięczny przychód nie może przekroczyć kwoty 1050 zł. Limitu przychodu należy uważnie pilnować, gdyż po jego przekroczeniu trzeba założyć działalność gospodarczą.
  2. Drugi warunek dotyczący działalności bez rejestracji mówi o tym, że dana osoba w okresie ostatnich 60 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności nieewidencjonowanej nie wykonywała działalności gospodarczej. W przepisach nie ma określonego momentu rozpoczęcia działalności bez rejestracji, ale w mojej opinii za datę początkową można uznać datę uzyskania pierwszego przychodu.

Obowiązki podatnika

Przy działalności bez rejestracji podatnik nie ma wielu obowiązków, nie płaci składek ZUS i nie składa w trakcie roku żadnych deklaracji.

Jeśli chodzi o uzyskane przychody, to można, ale nie trzeba w trakcie roku płacić zaliczek na podatek dochodowy.

Jeśli podatnik nie ureguluje ani jednej zaliczki w trakcie roku, to zapłaci podatek bez odsetek wraz ze składanym zeznaniem rocznym. Deklaracja na której trzeba będzie wykazać te przychody, to będzie PIT-36.

Czy w czasie urlopu macierzyńskiego, a potem wychowawczego mama będzie mogła sobie dorabiać w ramach działalności bez rejestracji?

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mama przebywająca na urlopie macierzyńskim, czy wychowawczym dorobiła sobie w ramach działalności bez rejestracji.

Co bardzo ważne, przebywając na urlopach związanych z rodzicielstwem za mamę opłacane są składki, czyli ma ubezpieczenie i spokojnie zarówno ona, jak i dziecko mogą korzystać z opieki medycznej. Oznacza to, że brak składek z działalności bez rejestracji dla mamy nie stanowi żadnego problemu.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Aneta Socha - Jaworska
InFakt łączy obsługę księgową przez biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji www oraz mobile. Firma specjalizuje się w obsłudze branż: IT, Internet, reklama, media. Osoby, które nie prowadzą jeszcze działalności, mogą skorzystać z pomocy i usługi Zakładania Firmy (specjalna oferta dla Mamopracuj). Więcej na: www.infakt.pl
Podyskutuj

Zatrudnij matkę! Jak 10 lat bycia w domu z dziećmi pomogło mi w karierze?

Czy w wieku 44 lat, po 10 latach spędzonych na wychowywaniu trójki dzieci, można z sukcesem wrócić do pracy? Dlaczego czas spędzony z dziećmi to nie tylko świetna inwestycja w rodzinę, ale także fantastyczny czas dla Twojej przyszłej kariery? Zobacz wystąpienie Marthy Ivester na TEDx Nahsville.
  • Joanna Gotfryd - 08/08/2018
Martha Ivester podczas TEDx Nashville

Czy po 10 latach bycia w domu z dziećmi można pójść do pracy i odnaleźć się w środowisku ambitnych 20-kilkulatków, będąc jedyną (!) matką w zespole?

Martha Ivester, City Manager w Google Fiber Nashville pokazuje, że jest to możliwe, a czas spędzony z dziećmi to nie tylko inwestycja w rodzinę, ale także świetna inwestycja w Twoją pracę zawodową.

Czas z dziećmi to również inwestycja w karierę

Jaką wartość dla Twojej kariery może mieć „siedzenie w domu”?

Jakie cechy mają odnoszący sukcesy menadżerowie i jakie są cechy efektywnych zespołów?

I jak Twój czas z dziećmi może być fundamentem udanej kariery w późniejszych latach?

Posłuchaj wystąpienia Marthy Ivester, menadżera w Google Fiber i matki 3 dzieci i nie bój się wrócić do pracy po długiej przerwie.

Zdjęcie tytułowe: Screen z Youtube.com

Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.

Jak można zarabiać przy okazji?

Zarabianie przy okazji – czyż to nie brzmi świetnie? Kto z nas nie chciałby zarabiać bez większego wysiłku, ale za to efektywnie i dużo? No właśnie! Choć mogłoby się wydawać, że osiągnięcie takiego stanu rzeczy jest praktyczne niemożliwe, tak naprawdę da się to zrobić – przy pewnym nakładzie czasu, przy minimalnym zaangażowaniu, przy sprzyjających cechach osobowości i przede wszystkim… przy dobrych chęciach, bo chcieć to móc!
  • Alicja Zielińska - 02/08/2018
młoda kobieta pracuje przy laptopie

Zarabianie przy okazji

Zarobić od niechcenia, mimowolnie, bez wyraźnego wysiłku. Tak zarabia się na dochodach pasywnych, na funduszach inwestycyjnych i prywatnych firmach, które zaczynają generować niezłe zyski.

Co zrobić w sytuacji, kiedy nie masz ani oszczędności na inwestycje, ani pomysłu na działalność gospodarczą, która trafi w gusta klientów i szybko odniesie sukces? Jednym z najprostszych rozwiązań, które dość szybko pozwoli Ci cieszyć się pierwszymi efektami, jest podjęcie pracy w charakterze konsultanta marki kosmetycznej AVON.

Dlaczego to taka dobra opcja?

Przede wszystkim dlatego, że nawiązując współpracę jako konsultantka z AVON, nic nie podpisujesz, nie masz żadnych zobowiązań, nie musisz wyrabiać norm. Nikt Cię nie sprawdza, nic Cię nie ogranicza – z taką świadomością pracuje się dużo lepiej!

Ponadto, konsultant AVON nie ma praktycznie żadnych obowiązków – zajmuje się sprzedażą kosmetyków i markowych produktów, które sprzedaje w cenach katalogowych, a sam zarabia na prowizji.

Jego zarobki rosną wraz z wielkością zamówienia składanego w bazie – im więcej zamówi, tym większy rabat dostanie. W ten sposób szybko można wyrobić sobie „markę” i zacząć zarabiać przy okazji – bo w pewnym momencie zamówienia zaczną spływać same!

Więcej informacji przeczytasz na stronie https://avon.avkonto.pl/ – i dowiesz się jak zarejestrować konto w AVON.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.