Czego szukasz

Umorusane dzieci: niechlujne czy twórcze?

O tym, że dzieci dzielą się na czyste i szczęśliwe wiemy od dawna, a jednak wszechobecny kult czystości często przesłania to znane przysłowie. Ubieranie dzieciaków w śliczne, markowe ubranka często sprawia, że maluch nie może się bawić swobodnie – musi uważać żeby się nie pobrudzić, nie wychodzi na spacer kiedy jest plucha, nie może zjeść bułki, która spadła nawet na czystą, dopiero co umytą podłogę. Tymczasem najwięcej radości dzieciom przynoszą zabawy, które w oczach rodziców są po prostu brudne.

  • Alicja Zielińska - 20/03/2018
dzieci w trakcie zabawy

Piasek i patyk to najlepsza zabawka

Chociaż dzieci często mają w swoich zbiorach niezwykle skomplikowane zabawki, wykonane z kolorowego tworzywa, które świecą, jeżdżą, piszczą, śpiewają i grają, to właśnie nie one są dla dzieci najbardziej pociągające. Maluchy uwielbiają bawić się piaskiem, błotem czy wskakiwać w sam środek kałuży.

Zabawy takie są niezwykle radosne, odbywają się na świeżym powietrzu, pozytywnie wpływają na rozwój wszystkich zmysłów i motorykę dziecka, a nawet zapobiegają otyłości i wadom postawy. Skakanie, taplanie się w błocie i przesypywanie piasku to także bodziec dla rozwoju układu nerwowego.

Sypki piasek, grudki gliny, przelewające się między palcami błoto to coś, co zwykle dzieciom kojarzy się pozytywnie, a co ważne, reakcje na takie bodźce mogą pomóc w zdiagnozowaniu potencjalnych problemów rozwojowych.

Maluch, który unika takich zabaw, powinien znaleźć się pod czujnym okiem psychologa, który sprawdzi, czy nie ma on żadnych zaburzeń, na przykład SI.

Dowolne kreowanie

Zabawa w piasku czy w błocie to nie tylko zwykłe przesypywanie i brudzenie się, ale także pewna forma sztuki plastycznej. Piasek świetnie może zastąpić farbki czy plastelinę, chociaż i zabawy takimi materiałami plastycznymi są niezwykle ważne.

Kiedy pogoda nie pozwala wyjść na spacer, jest późno lub maluch jest chory, warto dać mu do zabawy właśnie takie tworzywo, dzięki któremu stworzy niepowtarzalne dzieło sztuki. Czasami wiąże się to z brudzeniem, zwłaszcza że dzieci uwielbiają malować paluszkami, odciskać je w masie solnej czy gipsie. I wtedy także się brudzą.

Można jednak zminimalizować skutki niesfornego tworzenia dzieł sztuki i zamiast sukienki czy eleganckiej koszuli założyć dziecku fartuszek, stolik wyłożyć ceratką, a ścianę przetrzeć gąbką, która usuwa zabrudzenia z różnych powierzchni. Współczesne farby, plasteliny, modeliny, ciastoliny i inne produkty do tworzenia są nietoksyczne i antyalergiczne, dlatego przy zetknięciu ze skórą malucha, a nawet jeśli zostaną połknięte, nie będą szkodliwe i nie podrażnią skóry.

Cała zaleta tej zabawy będzie więc polegać na dużej swobodzie – dziecko nie musi uważać, by się nie pobrudzić, ale skupia się tylko i wyłącznie na tym, by stworzyć coś ciekawego.

Brudaski mają głos

Zabawy, które brudzą, są niezwykle pociągające, nic więc dziwnego, że dzieci chętnie z nich korzystają. Nie oznacza to wcale, że maluch jest brudaskiem. On po prostu czerpie radość z nowych bodźców, nie boi się pobrudzić i nie zaprząta sobie tym głowy.

Kiedy zaprowadzamy dziecko do przedszkola, w pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na to, by ubrane było praktycznie, a nie ładnie. Maluch musi mieć poczucie, że gdy się wybrudzi, nie zostanie zmierzony przez mamę wymownym spojrzeniem. Poza tym w przedszkolu dzieją się różne rzeczy… zupa z buraczków czy nadzienie z pierogów z jagodami bardzo często ląduje na bluzeczkach, sukienkach i spodenkach.

Jednocześnie dzieci szybko uczą się, że zaplamione ubranko można przemyć wodą z mydłem, a mokre podsuszyć na kaloryferze. Coraz większym powodzeniem cieszą się przedszkola leśne albo takie, w których kadra pedagogiczna zachęca dzieci do spacerów po podwórku i spędza z nimi długie godziny na zabawach w kałużach i błocie. W krajach skandynawskich takie zachowanie jest zupełnie normalne i rodzice nie mają nic przeciwko temu, kiedy ich pociechy po zajęciach wracają nieco umorusane.

Zdrowy balans między czystością, a zabawą

Kontakt z brudem i drobnoustrojami ma także niezwykle korzystny wpływ na budowanie silnego układu odpornościowego u dzieci. Maluchy wychowane w sterylnych warunkach częściej cierpią z powodu alergii, szybciej się przeziębiają.

Oczywiście nie wolno przesadzać w żadną stronę – dziecięce ubranka warto prać w wysokich temperaturach oraz nauczyć maluchy (nawet żłobkowiczów), że przed posiłkiem należy starannie umyć rączki.

Tutaj zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nawet te dzieci, które mają problemy z suchą skórą, mogą bez obaw myć się kilka razy dziennie, zwłaszcza gdy stosują emolienty https://www.emolium.pl/baza-wiedzy/porady-dla-mam/czym-sa-emolienty/.

Emolienty dla dzieci świetnie oczyszczają skórę, ale jednocześnie nawilżają ją, natłuszczają i sprawiają, że jest ona odporniejsza na czynniki zewnętrzne. Przedszkolak, który ma wyjątkowo wrażliwą skórę, może dzięki ich użyciu bawić się razem z rówieśnikami i nie narzekać na podrażnienia czy swędzenie skóry.

Przed nami wiosna, więc maluchy znowu opanują podwórka, place zabaw, zaczną wychodzić na zewnątrz przedszkola i szkoły w towarzystwie opiekunów.

Ubierajmy je więc ciepło i schludnie, ale nie przesadzajmy z nadgorliwym pilnowaniem czystości i nie bawmy się w urzędników Sanepidu. Niech nasze dzieci mają ubranka, które można bez obaw pobrudzić – przypomnijmy sobie własne dzieciństwo i od czasu do czasu pozwólmy się im wyszaleć w błocie i piasku.

Po cudownych godzinach spędzonych na podwórku dzieci wystarczy wykąpać, a ubranka i buciki wyczyścić. Wyjdzie to dzieciakom na zdrowie a ich uśmiech zrekompensuje czas, poświęcony na doprowadzenie do porządku garderoby!

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Podyskutuj

Co wpływa na opóźnienie mowy u dziecka?

To kiedy dziecko zacznie mówić jest kwestią indywidualną. Wiadomo jednak, że proces, którym jest rozwój mowy, zaczyna się bardzo wcześnie. Jeszcze w życiu płodowym.
  • Dominika Kamińska - 19/06/2019
małe dziecko ogląda książeczkę

Opóźnienie mowy u dziecka

Rozwój mowy nie ogranicza się tylko do poznawania słów i artykulacji za pośrednictwem aparatu mowy. To proces bardzo złożony. W pierwszym etapie dziecko uczy się rozróżniać ludzką mowę spośród wszystkich innych dźwięków i co niesamowite, potrafi to zrobić będąc jeszcze w łonie matki.

Okres niemowlęcy to czas, w którym dziecko chłonie dźwięki, melodykę ludzkiej mowy, obserwuje mimikę, zmianę wyrazu twarzy mówiących do niego osób. Już wtedy po intonacji, wysokości głosu potrafi rozpoznać emocje, które stoją za danym komunikatem.

Pierwsze ćwiczenia z mówienia

Również w okresie niemowlęcym mały człowiek zaczyna ćwiczyć w zauważalny sposób swój aparat mowy. Kwili, głuży, a w końcu gaworzy, ale wcześniej grucha, wydyma usta, pluje, bada buzię paluszkami. Pierwszym ćwiczeniem aparatu mowy jest już połykanie płynu owodniowego w macicy, a następnie oczywiście ssanie piersi. Natura tak to wymyśliła, aby podczas karmienia naturalnego wzmacniała się ogromna ilość mięśni. I są to mięśnie nie tylko w buzi! Karmienie naturalne to również doskonałe ćwiczenie układu oddechowego, którego rola w mówieniu jest ogromna.

Kiedy dziecko zaczyna mówić

Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa? Zwykle pierwsze słowo rodzice słyszą w okolicach 12 miesiąca życia. Słowo to powtarzalny dźwięk, który dotyczy zawsze tego samego desygnatu (przedmiotu). Jeśli więc dziecko zawsze widząc kota woła “cici”, to uznajemy to za słowo. Podobnie zwykłe “da”, które oznacza “daj” i inne podobne sylaby, które mają dla dziecka konkretne znaczenie. Przyjmuje się, że w okolicach drugich narodzin maluch powinien już składać zdania. Zdanie musi mieć podmiot lub orzeczenie, może więc składać się z dwóch słów, na przykład “cici mniam”, czyli “kotek je”.

Co opóźnia rozwój mowy

Jak wspomagać rozwój mowy u dziecka? To proste, mówić do niego! Normalnym, codziennym językiem, bez zdrabniania, zmieniania słów. Opisujemy dziecku rzeczywistość wokół nas. A co opóźnia rozwój mowy? Brak rozmowy, brak wspólnej zabawy, nieużywanie książeczek i nadmierna ekspozycja na ekrany: zarówno telewizora, jak i urządzeń mobilnych.

Wielu specjalistów uważa, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny wcale korzystać z telewizora, telefonu i tabletu. Dobroczynne dla rozwoju mowy są także wszelkie zabawy w dmuchanie, wytykanie języka, gimnastyka buzi, podawanie pokarmów i zróżnicowanej konsystencji. Szybka nauka picia z otwartego kubka. Dla rozwoju mowy warto ograniczyć używanie butelek, kubków niekapków oraz smoczka uspokajacza.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

101 pomysłów na wakacje dla każdego

Wakacje czas zacząć! Na wypadek gdyby dopadła Was nuda mamy gotową listę 101 pomysłów na wakacje - co robić, dokąd pojechać, czego się nauczyć. Pomysły mniej lub bardziej szalone. Dla dzieci i dla dorosłych. Do zrealizowania całą rodziną, we dwójkę, albo całkiem samodzielnie. Przygoda i świetna zabawa czekają na Was za rogiem. Przyłączycie się?
  • Joanna Gotfryd - 19/06/2019

101 pomysłów na wakacje

Czas na sport

1. Wybierz się na nordic walking

2. Sprawdź jak ćwiczy się aquaaerobic

3. Zorganizuj pieszą wyprawę dookoła Twojego miasta

4. Idź na odkryty basen

5. Zagraj w tenisa

6. Weź lekcję jazdy konnej

7. Zamiast iść na spacer – pojedź na spacer na hulajnodze

8. Naucz się jeździć na rolkach

9. Zapisz się na zajęcia taneczne, na przykład taniec brzucha

10. Idź na mecz

Odrobina kultury

11. Zorganizuj letnie kino pod chmurką, na przykład we własnym ogrodzie

12. Namaluj obraz

13. Przygotuj galerię zdjęć z wakacji

14. Zorganizuj festiwal piosenki domowej

15. Oglądaj teatrzyk kukiełkowy przygotowany przez dzieci

16. Zaproś znajomych na wernisaż prac plastycznych (Twoich albo dzieci)

17. Odwiedź 3 muzea

18. Kiedy ostatnio byłaś na koncercie muzyki klasycznej? Idź teraz!

Obcowanie z przyrodą 

19. Idź na owocobranie

20. Upleć wianki

21. Zasadź wakacyjne drzewo w ogrodzie, co rok rób zdjęcie dziecka przy drzewie – kto szybciej rośnie?

22. Załóż / pielęgnuj przydomowy ogródek

23. Zrób zielnik z kwiatów lata

Wariacje kulinarne

24. Upiecz ciasto z owocami

25. Zaserwuj (albo daj sobie podać) śniadanie do łóżka

26. Zrób pierogi (tak, tak, wyrabianie ciasta, wykrawanie i lepienie)

27. Zrób naleśniki z borówkami

28. Zrób przetwory na zimę

29. Kup największe lody ever

30. Zrób nową sałatkę

31. Zostań weganką na 1 dzień

32. Jedz potrawy w 1 kolorze przez 1 dzień

33. Zaproś przyjaciół na grilla

34. Zjedz obiad w restauracji

Czas na sen

35. Śpij w namiocie

36. Zaproś przyjaciółkę na noc

37. Nocuj u przyjaciółki

38. Zamieszkaj w hotelu w swoim mieście

39. Nocuj na balkonie

40. Zamień się z dziećmi / dzieci pokojami

Wycieczki

41. Wybierz się na rejs statkiem albo popłyń kajakiem

42. Odwiedź zoo

43. Odwiedź wszystkie miasta powiatowe w twoim województwie

44. Zorganizuj wyprawę do lasu

45. Wybierz się na targ staroci

46. Odwiedź 3 nowe parki w mieście

47. Pojedź tramwajem na drugi koniec miasta – dla przyjemności 🙂

48. Wyrusz na camping

49. Pojedź do ulubionego sklepu

50. Zorganizuj wyprawę rowerową

Pisanie & czytanie & nauka

51. Prowadź dziennik wakacyjny

52. Przeczytaj 5 książek

53. Załóż konto na Pintereście/ Instagramie

54. Zrób mapę miejsc w których byłaś

55. Zrób 5 doświadczeń fizycznych

56. Naucz się 5 słówek w egzotycznym języku

57. Pożycz książki z biblioteki

Zabawa totalna

58. Skacz po kałużach

59. Uszyj ubranka dla lalek

60. Zrób podchody

61. Puszczaj bańki mydlane

62. Zagraj w klasy

63. Zagraj w gumę

64. Zagraj w kalambury

65. Baw się masą solną

66. Oglądaj nocą gwiazdy

67. Zrób przyjęcie dla lalek i misiów

68. Zrób domek pod stołem

69. Skacz na trampolinie

Jeśli te 101 pomysłów to nadal dla Was za mało, to mamy jeszcze wakacyjną listę przyjemności >>>

Moda i uroda

70. Zapleć warkoczyki

71. Idź na manicure i pedicure

72. Uszyj sobie sukienkę

73. Zrób fantazyjny kapelusz

74. Zrób nową fryzurę

75. Przekłuj uszy

76. Zrób sobie domowe SPA

Majsterkowanie

77. Pomaluj szafę w pokoju

78. Zrób domek dla lalek z tekturowego pudła

79. Zbuduj domek na drzewie

80. Ozdób swój rower

Relacje

81. Zaproś do siebie nowopoznaną koleżankę

82. Uśmiechaj się do wszystkich napotkanych ludzi

83. Idź na spacer z psem sąsiadów

84. Zrób przyjęcie w ogrodzie

85. Wyślij pocztówkę do ulubionej sąsiadki

86. Wyślij tradycyjny list do mamy /babci/ koleżanki

87. Zrób sesję foto – dzień z życia rodziny

88. Zorganizuj dzień u mamy / taty w pracy

Szalone pomysły na koniec

89. Ufarbuj włosy na różowo

90. Ubierz całą rodzinę w 1 kolor

91. Uszyj „suknię ślubną” z prześcieradła

92. Pisz pismem lustrzanym

93. Idź na spacer w deszczu bez  parasola

94. Policz ślimaki po deszczu

95. Oglądaj śmieszne filmiki na youtube

96. Zrób domową sesję foto w przebraniach

97. Chodź na szczudłach

98. Idź na ślub nieznajomych i złóż im życzenia

99. Kup śmieszne ciuchy w lumpeksie i zrób pokaz mody

100. Zrób drzewo dobrych wydarzeń – codziennie powieś karteczkę z czymś miłym co się wydarzyło

101. Kup los na loterii

Zdjęcie: Magda Trebert

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Joanna Gotfryd
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail