Czego szukasz

Ulga na start – pół roku bez płacenia ZUS – nowe przepisy

Już wkrótce w życie wejdzie Konstytucja Biznesu, a wraz z nią projekt „Ulga na start”. Oznacza to między innymi wprowadzenie działalności nierejestrowanej dla początkujących przedsiębiorców, a nowe firmy przez pół roku nie będę musiały płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Wprowadzone zmiany wejdą w życie już od marca 2018 roku.

młoda kobieta pracuje w biurze coworkingowym

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Na możliwości prowadzenia działalności nierejestrowanej skorzystają osoby, które zajmują się prowadzeniem małych, jednoosobowych biznesów takich jak: drobny handel, rękodzielnictwo, okazyjne pieczenie tortów, świadczenie usług typu sprzątanie, naprawy domowe albo dorywcza opieka nad dzieckiem.

Działalność nierejestrowa nawet nie będzie uznawana za działalność gospodarczą, a w praktyce oznacza to brak konieczności rejestracji takiej małej firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Próg dochodowy

Aby prowadzić działalność nierejestrowaną miesięczny dochód nie może przekroczyć 50% minimalnego wynagrodzenia (czyli 1050zł).

Dzięki zmianom firmy nie trzeba rejestrować w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, nie trzeba będzie też płacić składek na ZUS, a dochody będą rozliczane na zasadach ogólnych.

Ulga na start

Dzięki „Uldze na start” przez pierwsze pół roku firma będzie zwolniona z opłaty zusowskiej na ubezpieczenie społeczne. Z tego ułatwienia skorzystają osoby fizyczne, zakładające działalność po raz pierwszy lub po upływie minimum 5 lat od zawieszenia działalności. To pomocne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem i potrzebują trochę czasu, aby rozwinąć skrzydła i osiągać pierwsze dochody.

Po upływie pół roku przedsiębiorca będzie mógł opłacać tzw. mały ZUS.

Przypomnijmy, że Konstytucja Biznesu będzie obowiązywać od 1 marca 2018 r., natomiast „Ulga na start” od 31 marca 2018 r.

Źródło:

infor.pl

infor.pl

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie