Czego szukasz

Tych składników w kosmetykach dla dzieci unikaj

Skóra małego dziecka jest cienka, a jej ochrona nie jest tak skuteczna, jak w przypadku skóry dorosłej osoby. Lipidowy płaszcz ochronny dopiero się buduje, dlatego jest niezwykle ważne, aby kosmetyki dla dzieci nie podrażniały skóry. Aby dobrze wybrać trzeba umiejętnie czytać etykiety. Zobacz, jakich składników w kosmetykach dla dzieci unikać.

młoda mama pielęgnuje niemowlę

Pieniące się SLS i ALS

SLS to skrót od angielskiej nazwy laurylosiarczanu sodu (sodium laureth sulfate). Ten składnik sprawia, że kosmetyki, takie jak mydła i szampony bardzo ładnie się pienią. Jednak w dużym stężeniu, powyżej 10% składnik ten może uszkadzać i podrażniać skórę.

ALS to również pianotwórczy ingredient. Ammonium lauryl sulfate sprawia, że produkty dobrze się pienią i dokładnie oczyszczają skórę lub włosy. Trzeba pamiętać przy tym, że ALS jest siarczanem, który może podrażniać delikatną skórę dziecka.

Gładkie i podstępne silikony

Silikony wpływają na konsystencję kosmetyków, sprawiając, że produkty są jedwabiste i gładkie. Silikony są dodawane do wielu odżywek i szamponów, w tym skierowanych dla dzieci. Zmiękczają bowiem włosy – zwykle występują pod nazwami z członami -thiconol lub -thicon, np. dimethiconol i phenyl trimethicon.

Najpopularniejsze związki z grupy silikonów to PPG i PEG. Wpływają na konsystencję, umożliwiając połączenie substancji wodnistych z oleistymi. Do ich produkcji używa się trujących gazów, dlatego są uważane za szkodliwe – mają uszkadzać barierę lipidową skóry, która u małego dziecka jest szczególnie wrażliwa i cienka. Na etykiecie znajdziesz te składniki po przedrostku PEG lub PPG, np. PEG-6. Czasem producenci celowo starają się ukryć PEG-i w składzie – wówczas ukrywają je pod pełnymi nazwami, np. ceteareth. Rozpoznasz je jednak po końcówce -eth.

Wszechobecne parabeny

Parabeny stosowane są w kosmetyce bardzo powszechnie. Są konserwantami odpowiedzialnymi za przedłużanie trwałości kosmetyków. Nie wszystkie uchodzą za drażniące. Jak rozpoznać, które parabeny są bardzo szkodliwe? Najlepiej wygooglować nazwę w internecie. To bardzo szeroka grupa składników kosmetycznych – rozpoznasz je po członie -paraben występującej w nazwie, np. etyloparaben czy butyloparaben.

Silny konserwant – formaldehyd

Nazywany inaczej aldehydem mrówkowym formaldehyd jest silnym konserwantem. Badania wskazują, że jest rakotwórczy. Może występować na przykład w szamponach i balsamach! Jeśli zobaczysz jego nazwę na butelce kosmetyku dla dzieci, lepiej go odstaw z powrotem na półkę. Może występować pod wieloma „pseudonimami”, np. bronopol, benzylhemiformal, DMDM hydantoin, MDM hydantoin.

Które kosmetyki dla dzieci wybierać

Nie wszyscy producenci kosmetyków dla najmłodszych dodają do swoich produktów niebezpieczne składniki. Niektórzy stawiają na naturę – jeśli chcesz, aby skóra dziecka była bezpieczna, wybieraj kosmetyki organiczne, których jakość jest potwierdzona certyfikatami. W artykule Mamo, tato, poznaj bezpieczne kosmetyki dla dzieci znajdziesz przykłady marek kosmetycznych, w tym polskich firm, które produkują naturalne i godne zaufania rodziców produkty pielęgnacyjne dla dzieci.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.
<

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie