Czego szukasz

Trudności szkolne ucznia zdolnego

Niezależnie od tego, jakie wyniki osiągają zdolni uczniowie, zawsze w jakiś sposób odstają od pozostałych. Są inni i trudno im się odnaleźć w rzeczywistości szkolnej.

  • Jagoda Jasińska - 10/05/2019

Do typowych trudności ucznia zdolnego należą m.in.:

  • problemy z integracją – uczeń nie potrafi się skutecznie komunikować: unika kontaktu lub popada w konflikty z grupą rówieśniczą,
  • poczucie wyjątkowości – uważa się za lepszego, mądrzejszego i bardziej błyskotliwego niż inni; wywyższa się, wymądrza, jest egocentryczny,
  • zakłócanie lekcji – uczeń potrzebuje uwagi nauczyciela, szuka partnera do dyskusji, więc zadaje dużo pytań, przerywa, jest dociekliwy;
  • niestabilność emocjonalna – uczeń rozwija się intelektualnie zbyt szybko w stosunku do rozwoju emocjonalnego; przeżywa stany lękowe, bywa nadpobudliwy i agresywny; może być perfekcjonistą, który nie potrafi radzić sobie z niepowodzeniami,
  • problem z systematyczną pracą – uczeń na początku roku otrzymuje dobre oceny, ale stopniowo coraz mniej pracuje (bo się nudzi, materiał jest zbyt łatwy, nie lubi czynności rutynowych) i pod koniec semestru jego wyniki są niższe.

Brak wsparcia w rozwijaniu swojego potencjału

Wymienione trudności w funkcjonowaniu ucznia zdolnego sugerują, że może on być odrzucany przez grupę rówieśniczą. Trudno kogoś takiego polubić. Trudno mu zaufać. Jak on się czuje? Przede wszystkim inny – lepszy lub gorszy, ale zawsze inny. Jeśli w domu od najmłodszych lat słyszy, że jest wyjątkowy i mądrzejszy od rówieśników, zaczyna wierzyć, że istotnie tak jest.

Myśli przez pryzmat swoich zdolności i wydolności intelektualnej. Nie dostrzega wartości kolegów z klasy (np. umiejętności społecznych, poczucia humoru, empatii), bo sam posiada je w niewielkim stopniu. Jego rodzice inwestują przede wszystkim w rozwój intelektualny, a nie w kompetencje społeczne. Jeśli dziecko pragnie uznania, realizuje się poprzez naukę. Pełni wtedy w grupie niezaszczytną rolę kujona.

A jak reagują nauczyciele? Prymusem nie muszą się zajmować, więc nie zwracają na niego uwagi. Nie zdają sobie sprawy z tego, ile wysiłku kosztuje go bycie najlepszym ani w jakim napięciu żyje. Nie dostrzegają jego samotności i lęku przed porażką. Nie widzą potrzeby udzielania mu wsparcia. Uwagę nauczyciela otrzymują ci, którzy są uciążliwi, irytujący i przeszkadzają w prowadzeniu lekcji. A także ci, którzy są niesystematyczni i niezmotywowani. Oni również pragną uwagi i uznania.

W odróżnieniu od kujona nie mają jasno wytyczonych celów, bo nie znają swoich możliwości. Uwaga nauczycieli i rodziców jest bowiem skupiona na ich niepożądanych zachowaniach i obniżonych wynikach nauczania. W uczniach narastają frustracja, lęk i złość, które muszą gdzieś znaleźć ujście.

Co może się wydarzyć? Przejawiają zachowania agresywne, naruszają normy klasowe i szkolne lub wchodzą w konflikty z nauczycielami/innymi członkami klasy. Gdy dojdzie do eskalacji problemu, sięgają po używki, wagarują, powtarzają klasę lub uciekają z domu.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

Łóżko w kształcie domku – idealne miejsce do snu i zabawy

Pokój młodego człowieka jest całym jego światem. To salon, sypialnia, pokój do nauki i zabawy w jednym. Dlatego niezwykle ważne jest, by urządzić go w taki sposób, by zarówno dziecko, jak i nastolatek czuli się w swojej przestrzeni komfortowo. Wybór łóżka, jako jednego z kluczowych elementów wyposażenia odgrywa więc bardzo ważną rolę.
  • Jagoda Jasińska - 16/05/2019
drewniane łóżko w kształcie domku

Dziecięce łóżko domek – magiczne miejsce do spania i zabawy

Łóżka w formie domku to trend, który przebojem zdobywa pokoje dziecięce w polskich domach. Wykonane z solidnego drewna, estetyczne i wygodne łóżka w formie domków, dają dziecku poczucie komfortu i bezpieczeństwa w czasie snu. Po złożeniu pościeli, stają się świetnym miejscem zabawy dla kilkulatków.

Kto z nas w dzieciństwie nie próbował budować domku z koca i krzeseł? Domek jest doskonałym, ulubionym miejscem zabawy w pewnym etapie życia dziecka, a dzięki solidnym i estetycznym łóżkom w formie domków, dzieci potrzebują bardzo niewiele, by urządzić sobie mały świat.

Idealne do niewielkiego pokoju

Łóżka w kształcie domków, które posiadają miejsce do spania na piętrze, to idealny mebel do niewielkiego pomieszczenia. Wiele dzieci marzy o piętrowym łóżku, a dzięki takiej konstrukcji, dziecięce łóżko domek daje młodemu człowiekowi dodatkową przestrzeń do zabawy, spełniając jednocześnie pragnienie spania na górze.

Pod miejscem do spania, można umieścić zarówno kącik do zabawy, jak i niewielkie biurko, czy stolik do rysowania. Sposób wykorzystania dodatkowej przestrzeni zależy od wieku, potrzeb i upodobań dziecka.

Nie tylko dla najmłodszych

Łóżka – domki wykonywane są w różnych kształtach i rozmiarach. Solidna, drewniana rama w pokoju nastolatka, może być podstawą interesującej aranżacji tematycznej. Nastolatki czują silną potrzebę podkreślenia swojego indywidualizmu, również przez wyjątkowy wystrój pokoju. Elementy minimalistycznego łóżka w kształcie domku, mogą być przestrzenią do umieszczenia wybranych dekoracji, dodatkowego oświetlenia lub czegokolwiek, co pozwoli dorastającemu chłopcu, lub dziewczynie poczuć się w swoim pokoju jeszcze lepiej i bardziej „u siebie”.

Solidne wykonanie i uniwersalna forma

Łóżka dziecięce i młodzieżowe w formie domków dostępne w sklepie Edinos.pl, to nie tylko solidne wykonanie i wygoda. To również uniwersalne wzornictwo – idealne zarówno do pokoju chłopca, jak i dziewczynki.

Dla wszystkich wiernych czytelników portalu  zainteresowanych zakupem łóżko domków oraz innych oryginalnych mebli, internetowy sklep Edinos.pl przygotował kody rabatowe o wartości 15 zł – 73ccaedi.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jagoda Jasińska

Praca tymczasowa za granicą sposobem na podreperowanie budżetu

Każdy z nas lubi posiadać oszczędności. Mając dodatkową gotówkę nie tylko czujemy się pewniej, ale również możemy realizować swoje plany i marzenia. Niestety, wysokość pensji w naszym kraju często nie pozwala na odłożenie gotówki. Czy oznacza to, że musimy rezygnować ze swoich planów? Niekoniecznie.
  • Dominika Kamińska - 16/05/2019
kobieta szuka ofert pracy przez internet

Zbliża się okres roku, w którym możemy zarobić nieco więcej. Wraz z nadejściem lata rozpoczyna się bowiem sezon na pracę tymczasową – w tym także za granicą. Wielu Polaków decyduje się na wyjazd w trakcie letnich miesięcy, ponieważ jest to prosty sposób na to, by zarobić naprawdę sporo.

Do jakich krajów wyjechać na tymczasowy zarobek?

Otwarte granice Unii Europejskiej sprawiają, że możliwości podjęcia pracy tymczasowej poza Polską jest naprawdę sporo. Wśród krajów, w których znajdziemy sporą liczbę ofert wymienić możemy między innymi Niemcy, Wielką Brytanię czy Holandię.

Sporo ofert pracy pojawia się również we Włoszech oraz w Hiszpanii, a także we Francji. W zależności od kraju są one zróżnicowane. W Niemczech najczęściej znajdziemy oferty pracy przy zbiorach lub na budowie, zaś Hiszpania i Włochy chętnie poszukują pracowników gastronomii. Dzięki temu każdy z nas może znaleźć kraj, który chciałby poznać przy okazji wykonywanej pracy.

Jakie prace wykonują Polacy?

Prace sezonowe za granicą są bardzo różnorodne. Sporo ofert dotyczy pracy w gastronomii – zarówno w charakterze kucharza, pomocnika jak i kelnera. Na zatrudnienie mogą liczyć również osoby, które chciałyby pracować w turystyce – hotele chętnie zatrudniają pokojówki, kelnerów oraz sprzątaczki by w sezonie wakacyjnym zapewnić gościom najwyższy standard.

Prace sezonowe nieodłącznie związane są również z rolnictwem. Możemy znaleźć zatrudnienie przy zbiorze truskawek, ogórków, wiśni, jabłoni czy winogron. W Holandii możemy liczyć na liczne ogłoszenia związane z plantacjami kwiatów.

Co ważne, o ile w przypadku pracy w restauracjach i hotelach znajomość języka może okazać się koniecznie o tyle na plantacjach i uprawach z powodzeniem możemy pracować również jeśli nie znamy języka. Stawki w przypadku prac sezonowych są zróżnicowane i zależą zarówno od kraju, jak i wykonywanego stanowiska, niemniej jednak pracując przy zbiorze warzyw możemy liczyć nawet na 10 Euro za godzinę.

Gdzie szukać ofert pracy za granicą?

Wiemy już, że możliwości podjęcia pracy tymczasowej za granicami naszego kraju jest naprawdę sporo. Co więcej, możemy sporo zarobić. Gdzie jednak znaleźć ofertę pracy, która będzie spełniała nasze oczekiwania? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wystarczy wykorzystać możliwości, które daje nam internet.

Obecnie na portalach takich jak http://www.jober.pl/ możemy znaleźć naprawdę sporo ofert pracy za granicami kraju. Co więcej, portal daje możliwość wyszukiwania ofert nie tylko pod kątem rodzaju stanowiska, ale również dodatkowych informacji takich jak: zapewnienie zakwaterowania czy konieczność znajomości języka obcego.

Podsumowując, kilkumiesięczny wyjazd za granicę może być bardzo dobrym sposobem na podreperowanie domowego budżetu. Co więcej, to również szansa na poznanie nowych miejsc, zdobycie nowych kwalifikacji i przeżycie ciekawej przygody. Nic więc dziwnego, że każdego roku sporo osób decyduje się na taki wyjazd.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail