Czego szukasz

Trójka małych dzieci i nowa kariera w branży IT – poznaj historię Natalii!

„Aplikowałam na to samo stanowisko do dwóch różnych firm. Te same argumenty były podane jako powody akceptacji bądź odrzucenia mojej kandydatury. To, że się nie dostanie pracy w jednym miejscu nie musi znaczyć, że nie dostanie się jej w innym.” – mówi Natalia, mama trójki dzieci, która realizując kolejne zadania w pracy biologa, zawędrowała aż do branży IT! Zapraszamy do lektury!

 • Klaudia Urban - 14/12/2020
Natalia Cholewa

Natalio serdecznie dziękuję, że zdecydowałaś się opowiedzieć o tym, jak wyglądała Twoja droga zawodowa! Z wykształcenia jesteś biologiem, ale obecnie pracujesz w branży IT. Opowiedz proszę, jak to się stało, że całkowicie zmieniłaś obszar swoich zawodowych zainteresowań?

Cześć, mnie również jest miło. Nie było jednego decydującego momentu, w którym mogłabym powiedzieć, że “podjęłam decyzję o wejściu do IT”. Był to raczej szereg małych decyzji, które można podsumować jako korzystanie ze świetnej okazji na rozwój.

Po studiach rozpoczęłam pracę w gospodarstwie ogrodniczym i tam zaczęłam zastanawiać się nad możliwością stworzenia systemu usprawniającego procesy związane z hodowlą i sprzedażą pomidorów.

Pracowałam też przy projektach unijnych i przygotowywałam dokumentację do rozliczeń. Wymyślając rozwiązanie dla innych firm, musiałam dogadać się z programistami i zaczęłam uczyć się narzędzi do tworzenia makiet produktów software’owych. Tak doszłam do poziomu, w którym byłam współwłaścicielem małej firmy wytwarzającej oprogramowanie. Pełniłam rolę analityka biznesowego, product ownera, designera i testera. Generalnie, jedyne czego nie robiłam to pisanie kodu.

Czułam jednak niedosyt i bardzo chciałam się specjalizować, dlatego postanowiłam aplikować do dużej firmy IT, żeby uczyć się od ludzi lepszych od siebie. Zrobiłam to i tak rozpoczęła się moja kariera analityka biznesowego. Dziś jestem Lead Product Ownerem oraz Head of Engineering w Code&Pepper. Zarządzam prawie 40 osobowym zespołem.

Jak zaplanowałaś działania i zorganizowałaś czas? Byłaś już wtedy mamą 3 dzieci. Jak udało Ci się połączyć naukę nowego zawodu z życiem rodzinnym?

Na początku mi się nie udało! (śmiech). Moje pierwsze podejście skończyło się tak, że nie przeszłam testu językowego! Okazało się, że po 10 latach nieużywania języka, nie można tak po prostu do niego wrócić.

Przebranżowienie się to jest duży projekt w życiu i tak też to potraktowałam.

Rozpisałam sobie wszystkie kompetencje, które muszę posiadać, aby dostać wymarzoną pracę. Określiłam gdzie i w jaki sposób mogę je zdobyć. Określiłam termin, w którym chciałam to zrealizować, ale mając trójkę małych dzieci (wtedy w wieku 4, 2 lata i 4 miesiące), miałam do tych terminów spory dystans.

Zaczęłam oczywiście od angielskiego. Na początek były to rozmowy z Native Speakerem, żeby wrócić do płynnego mówienia, a później z polską lektorką, żeby popracować nad gramatyką. W międzyczasie uczyłam się wszystkiego co znalazłam na temat analizy biznesowej w Internecie i z książek. Wymyślałam sobie klientów i projekty, żeby przećwiczyć to, czego się uczyłam.

Uczyłam się głównie późnym popołudniem i wieczorami, kiedy mój mąż “przejmował” dzieci na kąpanie, kolację i proces usypiania. Świadomie odpuściłam w tamtym czasie sporo zajęć i okazało się, że można żyć bez umytych okien i wyprasowanych ręczników (śmiech).

Czy od początku wiedziałaś czym konkretnie chcesz się zajmować po przebranżowieniu?

Tak. Na tyle liznęłam różnych zajęć, że nie było mi ciężko zdecydować. Dodatkowo, żeby się upewnić, otrzymałam od koleżanki kontakt do jednego z analityków u niej w firmie. Wymieniliśmy parę maili, w których opisał czym się zajmuje i miałam już pewność, że to coś dla mnie.

Na czym polega praca Analityka Biznesowego? Jakie cechy i umiejętności są ważne na tym stanowisku?

Najogólniej rzecz biorąc zajmuję się tłumaczeniem języka biznesu na język developerów. To oczywiście bardzo ogólne stwierdzenie, ponieważ w praktyce, nie jest to takie proste. Najczęściej staram się z biznesem ustalić, jakie są potrzeby i zaprojektować z zespołem sposób ich zaspokojenia. Żeby to było możliwe, trzeba poznać biznes, specyfikę branży tego biznesu, szanse i ograniczenia jakie się z nim wiążą. Trzeba też zidentyfikować wszystkich zainteresowanych (stakeholderów), aby nic nie umknęło i na końcu nie okazało się, że jednak nie o takie rozwiązanie chodziło. Wszystkie wymagania muszą tworzyć całość i wspierać cel biznesowy. Jest to skomplikowany proces do zorganizowania.

A jak wyglądał Twój proces poszukiwania pracy? Wiele osób wspomina, że na tym etapie nauczyli się bardzo dużo. Dzięki rozmowom kwalifikacyjnym byli w stanie dostrzec te obszary, które wymagają poprawy, a potem nad nimi pracować. Jak było u Ciebie?

Jak wspomniałam, za pierwszym podejściem pracy nie dostałam. Bardzo zależało mi na konkretnym profilu firmy – chciałam iść do dużej firmy, gdzie analiza biznesowa będzie rozwinięta i będę miała od kogo się uczyć. Dodatkowo, mając takie małe dzieci, nie chciałam pracować z dala od domu i dojeżdżać do pracy np. godzinę. Oznaczałoby to aż o 2h mniej z nimi każdego dnia i była to cena, której nie byłam gotowa płacić. Wtedy nie było mowy o pracy 100% zdalnie.

Zacisnęłam zęby, uczyłam się i po kolejnych 3 miesiącach zrobiłam drugie podejście do rekrutacji. CV wysłałam tylko do 2 firm, które spełniały moje warunki. W jednej otrzymałam odpowiedź pozytywną, a w drugiej negatywną. Co ciekawe te same powody były podane jako powody akceptacji bądź odrzucenia mojej kandydatury!

Pierwsza z nich doceniła moje samodzielne myślenie i potrzebę niezależności, druga wyraziła zaniepokojenie tym faktem. Pierwsza doceniła, że mam tak różnorodne doświadczenie zawodowe, z którego mogę czerpać w przyszłości, druga skupiła się na braku znajomości procesów.

To, czego się nauczyłam na całe życie: nie jestem zupą pomidorową, nie wszyscy muszą mnie lubić (śmiech). To, że się nie dostanie pracy w jednym miejscu nie musi znaczyć, że nie dostanie się jej w innym.

Czy na koniec chciałabyś przekazać coś wszystkim, którzy myślą o zmianie zawodu?

Tak. Jak już się zdecydujesz, to po prostu weź się do roboty. Będziesz się potykać, mylić się i popełniać błędy. I dobrze! Tylko tak człowiek się uczy i rozwija. Nie bój się nowych wyzwań. Raz wszystko pójdzie po Twojej myśli, a innym razem po prostu czegoś się nauczysz.

Dziękuję za rozmowę!

Zdjęcia: archiwum Natalii

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Klaudia Urban
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Jak mądrze porównywać się z innymi? Poznaj nasze podpowiedzi!

Pamiętam jak dziś, gdy koleżanki z klasy chwaląc się wyższą oceną z kartkówki dotyczącej lektury ośmieszały mnie mówiąc, że jestem zapominalska i głupia. To uczucie niższości, bycia słabszą długo we mnie było. Pamiętam, gdy dostałam 5 z kolejnego sprawdzianu i czułam się najlepsza na świecie. I być może dostrzegasz, że ani jedna, ani druga sytuacja nie była zdrowa dla mnie i mojej samooceny.
 • Kamila Kozioł - 13/01/2021
młoda zadowolona kobieta

Poczucie wyższości lub niższości to duży problem naszego społeczeństwa. Wiedz, że porównania nie unikniesz. Zawsze było, jest i będzie.
Jednak gorąco wierzę, że nie warto tłumić w sobie chęci porównywania się z innymi. Kiedy dwoje ludzi się spotyka, to naturalne, że porównują się ze sobą. Natychmiast zauważają swoje zalety i wady. Jednak cierpieć zaczynasz wtedy, gdy skupisz się tylko na swoich wadach.

Samoocena i pewność siebie

Zwykle schemat jest taki: dostrzegasz mocne strony innej osoby i porównujesz je ze swoimi słabościami. Czy myślisz, że to sprawi, że poczujesz się dobrze? Z doświadczenia wiem, że jedyne co Ci to gwarantuje, to obniżenie swojej samooceny i pewności siebie.

Być może interesuje Cię praca w IT, lubisz technologię odnajdujesz się w nowościach, nowinkach IT. Jestem przekonana, że znasz osoby, które tworzą niesamowite oprogramowania, a metodykę Agile stosują nawet w projektach domowych. I patrzysz na swoje i ich umiejętności, zdając sobie sprawę jak daleka jesteś w osiągnięciu tego samego pułapu. To demotywuje, być może poniża i w rzeczywistości wypadasz słabo na tle tych osób.

Uczciwe porównanie

Ale poczekaj chwilę: to nie jest uczciwe porównanie. To, że nie sięgasz jej poziomu, nie oznacza, że powinnaś wyjść z branży IT, że powinnaś popadać w zazdrość lub żywić urazę do niej. Zamiast tego, gdy spojrzysz na swoje mocne strony zobaczysz, że masz wiele do zaoferowania, na tym etapie, na którym jesteś, bo jest wystarczająco.

Mocne strony

A to bardzo ważne – móc spojrzeć na swoje mocne strony i zobaczyć swoją prawdziwą moc. W rzeczywistości, jest to jeden z kluczy do sukcesu, ponieważ bez tej umiejętności nie będziesz zmotywowana i nie uwierzysz w siebie.

Kiedyś jedna kobieta napisała do mnie krótką wiadomość na Instagramie:

„Pochodzę z małego miasta. Należę do rodziny z klasy średniej. Moja mama pracuje na kasie po 12 godzin, a mój tato ima się wszystkiego – od budowlanki po sadzenie drzewek w lasach. Moja praca jest także taka, że jeśli wyjdę za mąż i założę nową rodzinę nie będę w stanie i pracować i wychowywać dzieci.
Problem polega na tym, że moje koleżanki z pracy pochodzą z zamożnych rodzin lub mają zamożnych partnerów. Nie mogę się powstrzymać od porównywania mojego stylu życia z ich stylem życia. Wiem, że nie jest właściwe porównywanie się z nimi na podstawie tego, co posiadają. Ale jednak… Widzę, że moja umiejętność planowania finansów jest na tyle dobra, że mogłabym być przez rok na macierzyńskim, nawet jeśli straciłabym przez to pracę. Ale ilekroć widzę lub słyszę, jak wydają pieniądze, zaczynam porównywać. Jak mogę to powstrzymać bez zmiany pracy i zmiany znajomych?”

Jak odkryć swoje mocne strony?

To pytanie wybrzmiewało w mojej głowie kilka dni, bo to bardzo trudne pytanie. Bowiem porównywanie się z innymi jest naturalne, ale jak zauważyła ta kobieta, często sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi, nawet jeśli mamy dość i powinniśmy być zadowoleni z tego, co mamy.

Porównania z innymi

Gorąco wierzę, że pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić to być świadomą tego, że dokonujesz porównania. Być może w tym porównaniu nie wypadniesz dobrze, a może wręcz przeciwnie. Jeśli jednak odczuwasz smutek miej świadomość tego co posiadasz, jakimi ludźmi kochającymi się otaczasz, czego doświadczyłaś i jak Cię to ukształtowało. Dostrzeż w swoim życiu progres. Przypomnij sobie swój punkt zerowy, od którego zaczynałaś i zobacz, gdzie teraz jesteś. Co już wiesz, co masz, co planujesz.

Doceniaj swoje działania i zmiany na lepsze

Szczerze polecam Ci regularnie praktykować dostrzeganie swoich działań i zmian w swoim życiu na lepsze. Zaczniesz odczuwać większą satysfakcję z życia. Sama będąc w jedną z osób w systemie szkolnym, gdzie na podstawie ocen porównuje się przyrost wiedzy, chciałam przełamać nawyk z czasów szkolnych i nie porównywać się bezmyślnie z innymi.

Jak porównywać się z innymi?

 • Bądź świadoma. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy, że to robisz. Przypuszczam, że jest to naturalny akt, w wyniku czego dzieje się to bez świadomości. Zatem świadomie zarządzam swoimi myślami – jeśli już się porównujesz skup się na tym porównaniu. Niech będzie to zadanie numer jeden. Jeśli skupisz się na tych myślach przez kilka dni, praktyka stanie się znacznie łatwiejsza, a wkrótce trudno będzie tego nie zauważyć.
 • Nie pędź – kiedy już zdajesz sobie sprawę z porównania pozwól sobie na chwilę oceny i zaakceptuj, że tego porównania dokonujesz. Najgorszym wyjściem jest się jeszcze skarcić za to, że chcesz się porównać.
 • Skoncentruj się na byciu obiektywną – skoro dostrzegasz słabości, dostrzeż również mocne strony, swoje predyspozycje. Co więcej, dostrzeż progres jakiego ty dokonałaś. Oceń swoje przejście z punktu 0 do punktu B lub C. Doceń się za z starania i motywację dojścia do kolejnego punktu.
 • Zaakceptuj niedoskonałości. Nie ma ludzi doskonałych. Nawet Ci najwyżej mają swoje słabości i czarne cechy, które im nie pomogły dojścia na szczyt. Nie jesteś idealna i nigdy nie będzie w opinii obiektywnej. Natomiast w opinii subiektywnej jesteś doskonała, bo jesteś sobą, wyjątkowa i wystarczalna. Ta świadomość nie zwalnia Cię z osiągania więcej, jeśli tego pragniesz, ale pozwala doceniać Ci już włożony trud i jego efekty.
 • Skup się na sobie – wiem, że łatwo kopać leżącego i bez problemu potrafimy krytykować innych, aby czuć się lepiej. Zamiast tego staraj się wspierać innych w ich sukcesie – to doprowadzi do większego zadowolenia z twojej strony i dumy z samej siebie.
 • Życie to podróż – wiedz, że każdy wystartował z innego miejsca, dąży do innego miejsca i realizuje inne punkty swojej podróży. Życie to ciąga zmiana i sinusoida. Ta podróż nie ma nic wspólnego z tym, jak dobrze sobie radzą inni ludzie ani co mają. Bo dla Ciebie ma liczyć się Twoja podróż. Liczy się to, co Ty chcesz robić i dokąd chcesz iść. To wszystko, o co potrzebujesz się zatroszczyć.
 • Naucz się doceniać swoje „wystarczająco”. Jeśli zawsze chcesz tego, co mają inni, nigdy nie będziesz mieć tego wystarczająco dużo. Z pewnością pojawi się ochota na więcej. To niekończący się cykl i nigdy nie doprowadzi do zadowolenia z życia. Bez względu na to, ile kupisz ubrań, bez względu na to, ile posiadasz samochodów, bez względu na to, ile kupisz fantazyjnych butów… nigdy nie będziesz mieć ich dość.

Jesteś wystarczająca

Skoncentruj się na tym, co możesz osiągnąć, używając porównania się z innymi, aby zmotywować się do poprawy do ulepszeń procesów. Czyli do zmiany zachowania. Nie pozwól jednak, aby porównanie obniżyło Twoją samoocenę. Pamiętaj, aby być wdzięczną za to, co osiągnęłaś i motywować się do osiągania swoich celów i marzeń.

Tylko 7 kroków Cię dzieli od zbudowania pewności siebie!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kamila Kozioł
Kobieta, która pragnie zrozumieć ludzką psychikę. Rozumie emocje i wie, jak wzmacniać moc i wewnętrzną siłę. Ukończyła studia z psychologii oraz akredytacyjne i certyfikujące kursy coachingowe. W zawodzie psychologa i coacha od 9 lat. Współautorka „Dziennika coachingowego. 365 pytań od Twojego coacha”, napisanego wspólnie z Kamilą Rowińską oraz współautorka książki „W poczuciu własnej wartości. Zbuduj swoją wewnętrzną siłę”.

Kluczowe momenty 2020 roku w doświadczeniu pracujących rodziców

Trudno tradycyjnie podsumować rok 2020. Noworoczne postanowienia tym bardziej wymykają się z kontrolowalnych ram, a raporty pracy zdalnej podkreślają, jak bardzo na rynku pracy pandemia dotknęła kobiety, co w praktyce oznacza więcej balansowania między pracą a domem po załamaniu się praco-domoprzestrzeni. Poznajcie wyniki badania z maja 2020 r. nt. doświadczenia rodziców podczas lockdownu.
 • Monika Sońta - 10/01/2021
mama z dzieckiem pochylona nad pracą domową

Kluczowe momenty 2020 roku w doświadczeniu pracujących rodziców

Czas na chwilę refleksji nad tym, co było dla Ciebie trudne. Sięgając do wyników badania, które było przeprowadzone w maju 2020* we współpracy studentów studiów podyplomowych Employer Branding z portalem MamoPracuj.pl, którego celem było zidentyfikowanie „kluczowych momentów’” w doświadczeniach rodziców podczas lockdownu, dowiadujemy się, że:

Najtrudniejsze momenty to:

 • przygotowywanie posiłków,
 • fektywne skupienie się na pracy („to życie w ciągłym kołowrotku”, „wyrywanie momentów na pracę”),
 • konieczność wsparcia dzieci w zajęciach szkolnych,
 • poczucie winy związane z dawaniem dzieciom niskojakościowych wypełniaczy czasu, żeby móc pracować („bajka”).

Pozytywne zaskoczenia:

 • samodzielność dzieci, ich zrozumienie sytuacji,
 • zacieśnienie więzi rodzinnych,
 • przyzwyczajenie się do pracy zdalnej (brak dojazdów),
 • wolniejsze poranki.

A jaka jest Twoja refleksja? To moment na zastanowienie się:

 • Co było dla Ciebie najtrudniejszym momentem?
 • Co Cię pozytywnie zaskoczyło?
 • Z czym sobie poradziłaś do takiego stopnia, że jesteś dumna ze swojego działania?
 • Co wymaga zmian w organizacji Twojego dnia w 2021 roku, niezależnie od rozporządzeń, izolacji, decyzji o nauczaniu zdalnym i skuteczności szczepionki?

Nowe stresory** dotykają wszystkich. Jak bardzo wpłynęły na Ciebie?

Ten rok wytrącił nas z równowagi. Niektórymi wstrząsnął, innych wypchnął z życiowej strefy komfortu, a jeszcze innym jedynie nieznacznie zmienił ramy życiowego działania. Niezależnie od grupy, w której się znalazłaś, warto zastanowić się, w jaki sposób dotykają Ciebie „nowe stresory”:

 • Zmiana w postrzeganiu bezpieczeństwa fizycznego – obawa przed zarażeniem się.
 • Nadmiar informacji (infobesity), w większości negatywnych w stosunku do braku szans na przewidzenia przyszłości ogólnie np. nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy i jak się to skończy, czyli jesteśmy w strefie ciągłej, długoterminowej niepewności.
 • Ciągłe poczucie zagrożenia kwarantanną i ograniczeniem możliwości fizycznego poruszania się.
 • Stygma społeczna związana z chorobą, co jest potęgowane przez poczucie, że choroba jednej osoby może stworzyć zagrożenie dla jej najbliższych oraz, że złamanie przez jedną osobę zasad i zaleceń może stanowić zagrożenie dla osób z naszego otoczenia
 • Straty na poziomie finansowym, poczucie niepewności w obszarze zarobków i utrzymania pracy czy źródła dochodów.

Siła tego, jak bardzo dotknie nas psychicznie pandemia, zależała między innymi od naszego przedpandemicznego stylu pracy. Im bardziej oddzielaliśmy wcześniej strefę prywatną, rodzinną od zawodowej, profesjonalnej, tym bardziej dostrzegamy zmianę w stylu życia (lifestyle) i pracy (workstyle).

A jaki jest „nowy stresor”, który najbardziej wpłynął na Twój styl życia i pracy w 2020?

Autonomia, adaptacja, elastyczność

Wracając do wyników badania z MamoPracuj, ponad 73% badanych wskazało elastyczny czas pracy jako największe udogodnienie dla pracujących rodziców. Po raz kolejny potwierdziła się siła poczucia autonomii, a nawet job-craftingu w miejscu pracy.

Opisując najlepsze doświadczenia, szczególnie docenianie były gesty pracodawców sugerujące, że rozumieją sytuację i ich próba ułatwienia pracy np. ustalenie, że mamy dwugodzinną przerwę bez spotkań na przygotowanie posiłków, a do pracy wracamy wieczorem; ogólne przyzwolenie na obecność dzieci w tle rozmowy; ludzka atmosfera i poczucie „że wszyscy jesteśmy w podobnej sytuacji”. I wszyscy w tej sytuacji potrzebujemy nowych ram działania.

Zastanów się, czego potrzebowałabyś teraz od swojego pracodawcy, żeby lepiej pracowało Ci się w 2021 roku?

Źródło:

*Ankieta online przeprowadzona 1-21 maja 2020, n=153, wnioski opracowano na podstawie dwóch pytań otwartych: o najlepszy i najgorszy moment pracy z domu podczas izolacji, opracowano na podstawie kodowania tematycznego według schematu Saldana (2009)

**https://emeraldopenresearch.com/articles/2-15

Zdjęcie: 123 rf

Grafika: autorka

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Monika Sońta
Mama wielowymiarowo aktywna: biznesowo - ekspert komunikacji korporacyjnej; naukowo – doktorantka zarządzania; życiowo – promotorka uważnego spędzania czasu z dzieckiem, co widać po wpisach na blogu http://zmianaperspektywy.pl/ Mama małej Marceliny.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×