Czego szukasz

Świętuj z nami 11 Urodziny Mamo Pracuj. Zapraszamy!

Gdybyśmy były starym dobrym małżeństwem, a na co dzień tak się właściwie czujemy…, świętowałybyśmy właśnie rocznicę stalową. Za nami dekada z okładem, naprawdę wiemy już o sobie wszystko, a przynajmniej wszystko, co najważniejsze. Lata wspólnej pracy, niemniej dla nas ważnej niż przyjaźń i macierzyństwo, od których wszystko się zaczęło, sprawiły, że mamy już nerwy ze stali. Podobno stal hartuje się w ogniu, a człowiek – w walce z trudnościami. Jeśli to prawda, to jesteśmy najbardziej zahartowanymi kobietami na świecie!

Mamo Pracuj ma już 11 lat!

Kiedy patrzymy dziś z perspektywy tych jedenastu lat, bliskie wydają nam się słowa Arthura Ashe’a –

Rozpocznij tam, gdzie jesteś. Wykorzystaj to, co masz. Zrób to, co możesz.

Rozpoczynałyśmy we dwie w 2010 albo 2011 roku: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska i Asia Gotfryd. Zastanawiałyśmy się jak to jest, że Agnieszka ma pracę zdalną, elastyczną i że to takie rewelacyjne rozwiązanie, a tak mało kobiet, zwłaszcza mam, może z niego korzystać. Przypadkiem znalazłyśmy w Londynie organizację workingmums.co.uk i to było to – pomysł genialny w swojej prostocie! Agnieszka wysłała mail do Asi:

Zobacz to! To Ty rób, a ja Ci pomogę!

W Polsce nikt nie prowadził wtedy Bazy Pracodawców Przyjaznych Rodzicom. I nikt też nie mówił mamom, że dadzą radę. Że macierzyństwo nie tylko można, ale i warto (by nie rzec – dla własnego dobra i bezpieczeństwa po prostu trzeba!) połączyć z pracą zarobkową.

Krótko mówiąc: Agnieszka i Asia rozpoczęły tam, gdzie były, wykorzystały to, co miały, zrobiły to, co mogły i… stworzyły portal Mamo Pracuj. A potem przez kilka ładnych lat prowadziły go same, powoli, ale skutecznie stając się trampoliną umożliwiającą wszystkim kobietom, które znalazły się w ich orbicie, skok w nowe życie. Ile tych skoków się odbyło? Któż to dzisiaj zliczy! Dziewczyny działały w myśl zasady głoszonej przez Earla Nightingale’a (i zapewne także twórczynie brytyjskiego portalu, który zainspirował Agnieszkę):

Don’t let the fear of the time it will take to accomplish something stand in the way of your doing it. The time will pass anyway; we might just as well put that passing time to the best possible use.

Nie pozwól, by strach przed czasem, który upłynie, zanim coś osiągniesz, przeszkodził ci w zrobieniu tego. Czas i tak upłynie, można więc równie dobrze wykorzystać go w najlepszy możliwy sposób.

Słowem: bój się i rób!

Dziś zespół Mamo Pracuj to 19 osób, w tym dwie studentki. Od kilku lat dzielnie wspiera nas też jeden wolontariusz, czyli mąż Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej – Tomasz.

Nie jesteśmy statystycznymi prestidigitatorkami, jak Janina Bąk aka Janina Daily, ale pokusimy się o garść atrakcyjnych danych statystycznych. Otóż:

  • Mamy Mamo Pracuj mają aż 34 dzieci – bardzo “zawyżają nam średnią” Agnieszka Wadecka i Krysia Skrytska – obie mają po cztery pociechy. Czasem tracimy rachubę, ile tych dzieci jest…
  • Najstarsze dziecko Mamo Pracuj ma 19 lat. To syn Krysi. Najmłodsze są bliźnięta Sylwii – chłopcy urodzili się w maju 2022 roku.
  • Mamy w zespole aż 5 Agnieszek i 3 Joanny. Kiedyś śmiałyśmy się, że już żadnej Asi i Agnieszki nie przyjmujemy 🙂
  • Zespół nasz dzieli się także na dwie frakcje: górską i morską. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Asia Gotfryd po przejściu na emeryturę przeniesie się w Bieszczady. Natomiast Ania Łabno-Kucharska i Ewa Moskalik Pieper stworzą nadmorski oddział Mamo Pracuj.
  • Mamy doświadczenie w pracy zdalnej. Jak już wiecie, to ten właśnie sposób elastycznego łączenia zajęć domowych i zarobkowych legł u podstaw naszego pomysłu na portal Mamo Pracuj, także tej międzypaństwowej i międzykontynentalnej! Śmiejemy się, że Mamo Pracuj miewa swoje oddziały w różnych miejscach świata. Zaczęło się w Szwajcarii. To właśnie stamtąd Agnieszka Kumorek zaczęła swoją pracę w Fundacji. Były Indie – to tu na trzy miesiące przeniosła się Agnieszka Czmyr -Kaczanowska. Był Zanzibar, gdzie później testowała workation. Były też Tajlandia i Portugalia – nasze zespołowe studentki testowały symultaniczne studiowanie, pracowanie i zwiedzanie. Wszystko się pięknie złożyło w całość, zatem – odległości nam nie straszne.

A tak było rok temu – Mamo Pracuj kończy 10 lat!

Ponieważ pracujemy ze swoich domów od zawsze, a z dziećmi również od zawsze w każde wakacje, pandemia nie zbiła nas z nóg i nie pokrzyżowała nam planów.

Przez wiele lat raz w tygodniu pracowałyśmy offline w coworku. To były nasze święte środy. Potem, kiedy miałyśmy nasze pierwsze biuro i bardzo się z tego cieszyłyśmy, pandemia wygoniła nas do domów, ale byłyśmy już uodpornione.

Żeby się całkiem nie zakręcić w świecie on-line, od czasu do czasu integrujemy się w realu. Była już piesza wycieczka w góry z noclegiem w schronisku i majowy, weekendowy pobyt w przytulnym hotelu w Bukowinie Tatrzańskiej, kiedy to wyjechałyśmy wiosną, a wróciłyśmy zimą (w czasie naszego pobytu, 12 maja, nagle spadła tona śniegu, a opony w samochodach miałyśmy, oczywiście letnie). Jak łatwo zauważyć, za dotychczasową integrację odpowiadała sekcja górska, teraz pora, aby wykazała się sekcja morska….

Dziś mamy nowe, piękne biuro z tarasem, w modnej ostatnio dzielnicy Krakowa – Zabłociu. Hipsterską kawę i herbatę 😉 no i świetne biznesowe „sąsiadki” z HRM Institute i Simply Say! Rzut beretem do Handelka (?) czy mekki startupów – hubraum.

Mamo Pracuj, jeśli chcesz

Choć nazwa Mamo Pracuj okrzepła i jest doskonale rozpoznawalna, wciąż bywa przekręcana. Najzabawniejszy “przekręt” to… MAŁO Pracuj. To kwiatek przyniesiony przez Asię Gotfryd ze spotkania, na którym przedstawiała się komuś i podała nazwę Fundacji Mamo Pracuj. MAŁO… w naszym przypadku to raczej ZA DUŻO, choć dziś już umiemy łapać równowagę i wcielać w życie zasady work-life-balance.

W naszej historii jest także miejsce na internetowe wpadki. Niedawno zamieściłyśmy w naszych social mediach cytat: “Chcemy więcej i częściej, by uwierzyć w siebie i nosić głowę wysoko”, a nieco wcześniej inspirującą historię pewnej kobiety wraz z jej zdjęciem – oba posty wzbudziły niezwykły entuzjazm męskiej części naszych obserwatorów, a jeden post wpadł nawet w te internetowe rewiry, w które nigdy żadne nasze posty nie docierały….

I jeszcze jedno: lubimy sesje zdjęciowe – która kobieta nie lubi? Co jakiś czas odświeżamy nasz wizerunek w social mediach i nie tylko i zamawiamy sesję zdjęciową. Mamy swoją ulubioną fotografkę, która nas zna i wie, jak wydobyć kobiece piękno na zdjęciach. To dla nas też taki czas integracji, trochę zabawy, trochę stresu (bo z roku na rok na zdjęciach widać coraz więcej zmarszczek….), ale zawsze dobrze się przy tym bawimy i ciepło wspominamy kolejne spotkania z obiektywem.

Na koniec pytanie do Czytelniczek i Czytelników:

Czy wiecie, dlaczego w logo MAMO PRACUJ znajduje się graficzny element składający się z kolorowych kropek, tworzących okrąg? Nie, nie oczekujemy “interpretacji symbolu” – chcemy wiedzieć, czy pamiętacie pierwsze kroki portalu i wiecie do jakiego przedmiotu nawiązują te kropki? Ja wiem! Dostałam TO COŚ w nagrodę za komentarz pod postem na FB.

Post był taki:

Dzisiaj świętujemy! Skoro 500 wybiło… Mamy dla Was nasz autorski gadżet, unikalny, bo tylko dwa takie istnieją. Napiszcie w formie komentarza: do czego przydaje się Wam serwis www.mamopracuj.pl?

Najciekawszy komentarz nagrodzimy … [tu była nazwa TEGO CZEGOŚ!]

A komentarz brzmiał:

Jestem kobietą na zakręcie…albo wszystko się po…y albo wszystko się polepszy. Dzięki Wam znalazłam dodatkową pracę zdalną i wszystko wygląda na to, że kierunek zmian, który obrałam jest dobry. Jesteście pierwszym „promamowym” portalem, który okazał się dla mnie czymś więcej, niż tylko spisem dobrych rad – jeszcze ruszę z posad bryłę świata. Także dzięki wam:)

Co mogę dodać: ta “dodatkowa praca zdalna” miała być na chwilę, żeby wydobyć się z czarnej dziury. I jak wszystkie prowizorki okazała się bardzo trwała! Pracuję w zawodzie, który krystalizował się na moich oczach do dziś. TO COŚ okazało się nie tylko nagrodą za króciutki komentarz, ale w ogóle pierwszą w moim życiu nagrodą za słowo pisane. Uwierzyłam, upewniłam się, że pisanie jest mi pisane i piszę, choć już się nie popisuję….

Zapraszamy do wspólnej zabawy, URODZINOWEGO konkursu z nagrodami

Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na nasze konkursowe pytanie, bo znasz nas krótko lub nie pamiętasz do jakiego przedmiotu nawiązują kolorowe kropki w naszym logo, to może napiszesz dla nas/o nas wierszyk/limeryk lub inną rymowankę,

My swoją już mamy:

„Dwie mamy z Krakowa rozbolała głowa, gdy odkryły, że jedna zdalnie pracuje i dobrze się z tym każdy czuje, a drugiej powiedzieli, że o takich cudach nie słyszeli. Wzięły się zatem do roboty i dawaj wyrzucać ludziom z głowy te głupoty. Wszem i wobec do dziś głoszą, że mamy do firm samo dobro wnoszą, zdalnie pracują żwawo i o rodzinę dbają klawo.”

Zajrzyj dzisiaj wieczorem na naszego Facebooka i Instagram. Weź udział w konkursie i wygraj firmowe upominki od Mamo Pracuj. ZAPRASZAMY!


Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Nałogowa czytelniczka, która kocha pisać i pisarka, która nie umie żyć bez czytania. Autorka powieści "Oaza spokoju" i "Pustostan". Copywriterka, webwriterka, blogerka. Matka, żona i kociara z tytułem naukowym.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie