ZAINSPIRUJ SIĘ
Sprawdź kiedy pracodawca może odmówić urlopu wypoczynkowego
- Izabela Kaźmierczak-Kamiennik
- 28 maja 2019
- 4 MIN. CZYTANIA
Art.152.§1. Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej „urlopem”.
§2. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.
Art.161. Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.
Art.162. Na wniosek pracownika urlop może być podzielony na części. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Harmonogram urlopów w zakładzie pracy
Coraz częściej można spotkać się z harmonogramem urlopów. Jest to roczny plan pracy z przewidzianymi przerwami na urlopy wypoczynkowe. Co więcej, kiedyś takie plany występowały tylko w dużych zakładach produkcyjnych, gdzie z góry jest przewidziana przymusowa przerwa w pracy. Czas ten jest przeznaczony nie tylko na urlopy, ale także na inwentury czy przeglądy maszyn produkcyjnych.
W tej chwili pojawiają się także w małych firmach. Pozwala to ustalić grafik pracy, a także uporządkować zastępstwa na czas urlopów, tak aby nie powstawały zaległości.
Art.163.§1. Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów. Plan urlopów ustala pracodawca, biorąc pod uwagę wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy.
§2. Plan urlopów podaje się do wiadomości pracowników w sposób przyjęty udanego pracodawcy.
Kiedy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego?
Wydawać by się mogło, że skoro pracownik ma prawo do urlopu, które gwarantuje mu prawo pracy, to pracodawca w żaden sposób, nie powinien prawa tego ograniczać. Stałoby to w sprzeczności z podstawowymi prawami i wolnościami. Poza tym jak wiadomo, wypoczęty i szczęśliwy pracownik, to dobry pracownik.
Bardziej wydajniejszy i efektywniejszy. Jednakże warto na to spojrzeć, także z perspektywy pracodawcy. Odstępstwo od prawa do urlopu, przewidział również ustawodawca:
Art.164.§1. Przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami.
§2. Przesunięcie terminu urlopu jest także dopuszczalne z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Art.167.§1. Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
§2. Pracodawca jest obowiązany pokryć koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.
Jak można wywnioskować z przytoczonych przepisów Kodeksu pracy, jeżeli wystąpią nieprzewidziane okoliczności, jak np. poważna awaria, która mogłaby zagrażać ciągłości produkcji w danym zakładzie pracy, pracodawca ma prawo odwołać pracownika z urlopu. Co więcej, nie wymaga to zgody pracownika. Jedyne co mu pozostaje to odwołanie do sądu pracy. Jednakże należy pamiętać, że to po stronie pracodawcy, leży obowiązek uzasadnienia odmowy udzielenia czy odwołania z urlopu wypoczynkowego.
Na marginesie należy również zaznaczyć, że mogą się także wydarzyć sytuacje, w których mimo ustalonego wcześniej urlopu, ujętego w harmonogramie, obecność pracownika w zakładzie pracy będzie niezbędna. Jako przykład można przytoczyć sytuację, w której zostały zapowiedziane czynności, których dokona instytucja państwowa (np. Państwowa Inspekcja Pracy). W takim wypadku, pracownik odpowiedzialny za swój dział bezpośrednio związany z tą kontrolą, będzie musiał zmienić swoje plany urlopowe. Są to oczywiście skrajne sytuacje, ale jak najbardziej możliwe i w pełni uzasadnione.
Podsumowanie
Podsumowując, pamiętajmy o tym, że w każdym zakładzie pracy jak i w naszym życiu, mogą się zdarzyć niespodziewane przypadki, które wymagają zastosowania szczególnych środków. Dlatego ustawodawca konstruując przepisy prawa pracy, wziął pod uwagę sytuacje, w której tzw. dobro wyższe jakim jest zakład pracy może zostać zagrożone. W związku z tym, zostały stworzone przepisy, dzięki którym pracodawca może skorzystać z prawa odwołania nas z urlopu wypoczynkowego.
Należy jednak mieć na względzie to, że są to sytuacje nadzwyczajne i muszą zostać w pełni uzasadnione. Nadużywanie ich, może ściągnąć na pracodawcę przykre konsekwencje. Urlop dla pracownika to jeden z nielicznych okresów w roku, kiedy może zregenerować swoje siły a także w pełni odpocząć od obowiązków jakie czekają na niego w pracy. Bez ważnych powodów, nie powinien on zostać w żaden sposób zakłócony.
Zdjęcie: 123 rf