Czego szukasz

Spotkania statusowe, czyli małżeńskie biznesplanowanie

Jak dwójka wspierających się rodziców może pomóc sobie nawzajem w realizacji planów zawodowych? Pierwszym krokiem może być dobra rozmowa! Nie ma znaczenia, czy poszukujesz pracy, czy masz jej za dużo. Kiedy jesteś rodzicem, czasu zawsze na wszystko jest za mało… I jak tu „iść do przodu” czy realizować swoje plany i zamierzenia?

  • Tomasz Kaczanowski - 10/09/2012

O co chodzi?

W tym tekście opisuję pewien zwyczaj, który od prawie roku jest stałym punktem w naszym rodzinnym kalendarzu. Mowa o spotkaniach, jak je sobie roboczo nazwaliśmy, „statusowych”, podczas których wraz z żoną omawiamy tematy dla nas ważne. Zwłaszcza te związane z naszą pracą i projektami, w które jesteśmy zaangażowani.

Nim opowiem nieco więcej o celu i formule tych spotkań, najpierw kilka słów o tym, skąd wziął się sam pomysł. Ano z tego, że mamy dwójkę dzieci, kota, prace i pasje … i o wiele za mało czasu, by realizować się na wszystkich frontach. I stąd też właśnie zaczęliśmy odczuwać potrzebę, by choć na chwilkę się zatrzymać, by nieco z góry spojrzeć na to, co robimy w życiu, by wspólnie przedyskutować nasze postępy, porażki i zamierzenia.

Idea takich spotkań pochodzi ze sposobu, w jaki obecnie prowadzi się projekty informatyczne. Bardzo dużą rolę odgrywają w nich „retrospekcje”, czyli spotkania zespołu, podczas których omawia się pewien zakończony właśnie etap projektu, by wyciągnąć z niego wniosku na przyszłość. Chodzi o znalezienie dobrych i słabych stron tego, co się zrobiło, i o wspólne przemyślenie kolejnych etapów prac, by zrobić wszystko sprawniej, lepiej i mniejszym wysiłkiem.

Ktoś w tym miejscu mógłby zapytać: „ale po co osobne spotkanie? czy codzienne rozmowy nie wystarczą?”. Z naszego doświadczenia wynika, że nie, nie wystarczą. Pośpiech, a nierzadko i zdenerwowanie, towarzyszące codziennym rozmowom prowadzonym w trakcie robienia obiadu lub zakupów, wychodzenia z dziećmi lub odbieraniem telefonów, nie pozwalają na dotarcie do sedna sprawy. W trakcie dnia można wymienić się najważniejszymi informacjami, ale nie da się na spokojnie przedyskutować ważnych życiowo/zawodowych spraw i decyzji. Stąd też idea osobnego spotkania, którego tematy mogą być bardzo różne. Kiedy jedna osoba szuka pracy i potrzebuje wsparcia albo zamierza zaangażować się w jakieś nowe działania, przygotowuje się do założenia własnej firmy czy decyduje o powrocie do pracy… Tematy spotkań pisze samo życie…

Tylko spotkanie i aż spotkanie…

Zazwyczaj na początku spotkania musimy poświęcić trochę czasu na sprawy bieżące, mniej istotne dla naszego życia zawodowego, ale ważne dla funkcjonowania rodziny. Nie da się też tak od razu rozpocząć rozmowy na poziomie strategicznym, gdy w głowie wciąż jeszcze szumią różne sprawy organizacyjne. Nie spieszymy się, dajemy sobie na to czas, jednak pilnujemy, by główny cel spotkania został zrealizowany. A głównym celem, co może warto tu powtórzyć, jest wspólne przedyskutowanie zawodowych czy osobistych, ważnych planów i zamierzeń każdego z nas.

Samo spotkanie to po prostu rozmowa. Bez pośpiechu, z nastawieniem na słuchanie, z pełnym zaangażowaniem. Nie jest to trudne, wszak oboje życzymy sobie jak najlepiej, a co więcej sukcesy lub porażki każdego z nas odbijają się przecież na naszym życiu małżeńskim i rodzinnym. Stąd też ja, wspierając Agnieszkę pomysłami lub szukając luk w jej planach, przysługuję się też i sobie. I vice versa.

Po prawie roku takich spotkań mogę je szczerze polecić. Dzięki nim udaje nam się lepiej poznać i zrozumieć swoje zamierzenia. Ja rozumiem, dlaczego Agnieszka naprawdę powinna pojechać na jakąś konferencję, a Ona, że przygotowanie danego szkolenia to dla mnie faktycznie istotna sprawa. Wiedząc to, dużo łatwiej układać plany na przyszłość – czy to urlopowe, czy to dotyczące opieki nad dziećmi. Poza tym bardzo przyjemnie jest dowiedzieć się od Tej Drugiej Osoby, czym żyje, co ją w danej chwili absorbuje, na czym skupia uwagę.

Wspólna rozmowa, pozwala też na spojrzenie z dystansu na własne plany i zamierzenia. Już sam fakt, że trzeba zwerbalizować swoje zamiary, sprawia, że pewne rzeczy, dotąd niejasne i „ukryte”, nagle stają się oczywiste. Być może jest to korzyść zwłaszcza dla mnie, jako że większość moich projektów prowadzę sam, a Agnieszka ma zazwyczaj współpracowników, z którymi podobne sprawy omawia.

Wreszcie, i tu być może dochodzimy do sedna, takie spotkanie to po prostu mile spędzony wieczór na rozmowie o rzeczach ważnych dla nas obojga.

Dobre rady

Na koniec garść (dość oczywistych) rad:

  • Staramy się zorganizować spotkanie poza domem. Po pierwsze przyjemnie jest gdzieś wyjść, po drugie łatwiej oderwać się wówczas od spraw domowych, po trzecie nie nasłuchujemy jednym uchem odgłosów z pokoju dzieci. 🙂
  • „Status” to spotkanie we dwoje. Dzieci? Pod opieką dziadków, cioć lub niani. 🙂
  • Piętnaście minut nie wystarczy; potrzebne są przynajmniej 2 godziny. U nas zazwyczaj spotkania „statusowe” wypełniają cały wieczór.
  • Postaraj się zrobić z tego przyjemność – rozmawiać można przy kolacji, winie. Zwłaszcza przy winie rozmawia się wyśmienicie. 🙂
  • Struktura? Nie narzucamy sobie żadnej, pilnujemy tylko, by każde z nas miało możliwość przedstawienia i przedyskutowania istotnych dla niego tematów.
  • Spotykamy się mniej więcej raz w miesiącu, ale nie mamy ustalonych dat. Szukamy sprzyjającego dnia, w którym możemy łatwiej zapewnić opiekę do dzieci.

Życzę udanych spotkań!

Zdjęcie: www.sxc.hu/profile/ddrccl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Tomasz Kaczanowski
Zawodowo informatyk, prywatnie mąż i tata. Prowadzi bloga poświęconego technologii. W 2012 wydał swoją własną książkę (dla hardcorowych programistów, nie polecam ;), a obecnie odpoczywa wyczerpany twórczym wysiłkiem.
Podyskutuj

Czy oferta komórkowa w aplikacji jest dla Ciebie? Przekonaj się!

Oferta komórkowa, którą można aktywować, modyfikować i zarządzać w aplikacji, to innowacyjny i wygodny pomysł, wprowadzony przez Orange Flex. Czym różni się od dotychczasowych rozwiązań i dlaczego warto z niego skorzystać? Wyjaśniamy.
  • Zofia Kowalska - 23/01/2020
dziewczyna z telefonem w ręce siedzi na bagażniku samochodu

Szybka rejestracja

Dotychczas rejestracja numeru wiązała się z wizytami w salonie lub w punktach sprzedaży. W Orange Flex wszelkie formalności związane z przeniesieniem lub zarejestrowaniem numeru załatwimy szybko i wygodnie w aplikacji, bez konieczności odrywania się od aktualnych zajęć.

Wystarczy pobrać aplikację Orange Flex, dostępną zarówno w App Store, jak i Google Play. Rejestracja jest szybka i przede wszystkim bezpieczna. Należy zrobić zdjęcie dokumentu tożsamości, a następnie selfie. Orange Flex porówna zdjęcia i potwierdzi, że Ty to Ty. Warto wspomnieć, że Twoje zdjęcia nie są przechowywane. To nowość na polskim rynku telekomunikacyjnym.

Niezależność i swoboda

Dzięki aplikacji Orange Flex możemy sami zdecydować, jak będzie wyglądała nasza oferta oraz dowolnie ją modyfikować. Do wyboru mamy jeden z 4 Planów, różniących się od siebie liczbą dostępnych GB. Wybór jest duży, bo zaczynamy od 25 zł miesięcznie za 15 GB, do 80 zł za 100 GB. W każdym z Planów otrzymujemy nielimitowane rozmowy, SMS-y oraz MMS-y na terenie Polski oraz w roamingu w Unii Europejskiej.

Dodatkowo, w Planach jest zwarty Social Pass, czyli pakiet, umożliwiający korzystanie z mediów społecznościowych oraz komunikatorów, bez zużywania dostępnego transferu danych.

W Orange Flex dostępne są również Video oraz Music Pass, pozwalające na oglądanie na smartfonie filmów i seriali oraz streamowanie muzyki bez limitu GB. Obydwa pakiety można dokupić w aplikacji jednym tapnięciem. Passy możemy swobodnie miksować ze sobą, aktywując je na dowolnie wybrany okres.

Płatności proste jak nigdy wcześniej

Orange Flex proponuje bardzo wygodną formę opłacania usług – nie jesteśmy ograniczani długoterminową umową abonamentową, nie musimy teżpamiętać o regularnych doładowaniach konta.. Płatności działają na zasadzie subskrypcji – z karty płatniczej automatycznie pobierana jest odpowiednia kwota. Jeśli natomiast chce on zrezygnować z usługi, wystarczy, że za pomocą aplikacji anuluje on subskrypcję. Jest to niezwykle proste i wygodne rozwiązanie, które pozwala na zachowanie swobody i elastyczności.

Wszystko pod ręką

Dzięki aplikacji Orange Flex (zobacz: https://flex.orange.pl/), szybko i bez problemu zarządzamy swoim kontem, możemy aktywować dodatkowe usługi i pakiety oraz wprowadzać wszelkie zmiany. Za jej pośrednictwem możemy również skontaktować się z Doradcami poprzez czat.

Obecnie, kiedy żyjemy w bardzo szybkim tempie, taka oszczędność czasu ma ogromne znaczenie. Wszystkie elementy oferty możemy kontrolować za pomocą smartfona, który każdy z nas ma pod ręką przez większą część dnia. Aplikacja Orange Flex to innowacyjne rozwiązanie, które wprowadziło na polski rynek nową jakość i znacznie usprawniło korzystanie z usług telefonii komórkowej.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska

Gdzie najtaniej kupić mleko i codzienne zakupy? Ta apka w tym pomoże

Masz dość pilnowania wydatków? Wiecznego sprawdzania promocji i pamiętania o kończących się ofertach? Zakupy przestały być przyjemnością, a stały się udręką? Mamy coś dla Ciebie! Dzięki aplikacji Blix znów polubisz codzienne zakupy – zaoszczędzisz sporo czasu i pieniędzy! To dziecinnie proste. Zobacz jak działa ta darmowa apka! Jak kupować, by zaoszczędzić?
  • Dominika Kamińska - 23/01/2020
młoda kobieta na zakupach spożywczych

Choć wynagrodzenia i dochody gospodarstw rosną, wysoka stopa inflacji sprawia, że nie odczuwamy by w naszym portfelu przybyło środków, wręcz obserwujemy niestety wzrost cen podstawowych dóbr szybkozbywalnych.

Na szczęście mądrze planując zakupy, jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić. Duże sieci handlowe organizują, zwykle cotygodniowe, akcje promocyjne, dzięki którym za pełny koszyk produktów zapłacimy rozsądną cenę. Jak zaplanować zakupy, by nie przegapić promocji? Pilnowanie ofert kilku supermarketów może nastręczać trudności. Aplikacja Blix przychodzi z pomocą. Znajdziesz tu aktualne oferty wszystkich marketów obecnych na polskim rynku.

Więcej o aplikacji dowiesz się odwiedzając stronę: https://blix.pl Jeśli chcesz przekonać się jak działa ta innowacyjna apka, pobierz ją z Google Store. Całkowicie za darmo!

W Blix nie tylko przejrzysz, ale i porównasz ceny

Blix oferuje nie tylko możliwość przejrzenia aktualnych promocji, dzięki wbudowanej wyszukiwarce możesz porównać ceny tego samego artykułu w różnych sklepach. Z tą aplikacją kupujesz zawsze w najlepszej cenie.

Wybrany produkt możesz dodać do listy zakupowej – tym sposobem nie przegapisz końca promocji. Sprawdź pełną funkcjonalność aplikacji i już dziś pobierz ją na telefon. Blix to Twój niezawodny zakupowy asystent.

Lista zakupów zawsze pod ręką

Pewnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się przygotować listę zakupów, a następnie zostawić ją w domu. Każdy pilnujący wydatków domowych wie, że zakupy bez konkretnych wytycznych zawsze kończą się wyższą kwotą do zapłacenia przy kasie. Dzięki aplikacji Blix będziesz miał listę zakupów zawsze przy sobie.

Ta sprytna aplikacja pozwala na tworzenie nawet kilku list zakupowych jednocześnie – w zależności od Twoich potrzeb. Możesz dowolnie komponować i edytować listy. Zawsze kiedy masz telefon przy sobie, możesz dodawać i skreślać produkty z listy.

Z Blixem nigdy nie przegapisz promocji. Zawsze, gdy kończy się promocja na produkt, który masz na swojej liście zakupów, aplikacja wyśle Ci powiadomienie o terminie, kiedy upływa ważność oferty.

„A karta jest?”

Każdy zakupomaniak wie, że posiadając kartę lojalnościową danej sieci handlowej może liczyć na atrakcyjne rabaty, które nie są dostępne dla pozostałych śmiertelników. Będąc wiernym klientem kilku sklepów jednocześnie, możemy zauważyć, że nasz portfel puchnie… Niestety rzadko od nadmiaru gotówki, zwykle powodem jest nadmiar plastykowych kart lojalnościowych…

Nie dość, że zajmują miejsce, to jeszcze zwykle, gdy są potrzebne okazuje się, że nie ma ich pod ręką… I na uprzejme pytanie pani kasjerki „A karta jest?”, szukamy pomocy wśród pozostałych kolejkowiczów bądź liczymy, że nasz czarujący uśmiech, zapewni nam należny rabat. Blix pozwala na przechowywanie wielu kart lojalnościowych jednocześnie w wersji elektronicznej. Z tą aplikacją zawsze masz kartę przy sobie… Oszczędzasz kasę, czas, nerwy i miejsce w portfelu…

Co to jest Blix?

Blix to Twój niezawodny asystent zakupowy. Dzięki tej innowacyjnej aplikacji zawsze trzymasz rękę na pulsie. Z Blixem zyskujesz dostęp do wszystkich aktualnych gazetek promocyjnych największych sieci handlowych. Wbudowana wyszukiwarka pozwala na porównywanie cen tego samego produktu w wielu różnych sklepach. Możesz tworzyć listy zakupów z opcją przypominania o kończącej się promocji. Z aplikacją Blix karty lojalnościowe oraz listę zakupów masz zawsze przy sobie. Zakupy z Blixem znów staną się przyjemne!

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail