Czego szukasz

Soki, nektary i napoje – czy wiesz, co pije Twoje dziecko?

Półki sklepowe uginają się od kolorowych opakowań soków, nektarów i napojów. Czy potrafisz je rozróżnić? Czy wiesz, że czytanie etykiet artykułów spożywczych może uchronić przed nad konsumpcją cukru nie tylko Ciebie, ale przede wszystkim Twoje dziecko? Sprawdź, czym różnią się soki, nektary i napoje oraz jak zadbać o zdrowszą dietę swojej pociechy.

Drugie śniadanie

Nektary, napoje i tajemnica ich składu 

Choć mianem “soku” określamy potocznie każdy napój z warzyw i/lub owoców, tak naprawdę sok sokowi nierówny. Z pomocą w rozróżnianiu nektarów, napojów i soków przychodzą przepisy prawa, które jasno definiują, jaki produkt można zaliczyć do danej kategorii.

Nektar to produkt wytworzony z rozcieńczonego wodą soku z warzyw i/lub owoców. Sklepowe nektary zazwyczaj są dosładzane cukrem lub miodem. Minimalna zawartość soku w nektarze zależy od rodzaju owoców/warzyw, z których wytworzono sok.

Napój to produkt, który nie jest ani sokiem, ani nektarem. W napoju zawartość surowca (owocu lub warzywa) może być śladowa, a może nie być go wcale! Jaki jest więc skład napoju? Głównie woda, cukier, aromaty, barwniki i substancje konserwujące. Zanim więc sięgniesz po tani, kolorowy “napój o smaku jabłkowym”, uważnie przeczytaj jego etykietę. 

Soki naturalne – najlepszy wybór dla Ciebie i Twojego dziecka 

Najzdrowszym wyborem są soki naturalne, które otrzymuje się z jadalnych części dojrzałych owoców. Zgodnie z obowiązującym prawem do soków zabroniono dodawanie cukru, substancji słodzących, barwników i konserwantów (są dwa wyjątki: sok limonkowy i cytrynowy).

Komponując zdrową dietę, najlepiej sięgać po soki NFC. NFC to skrót od angielskiego “not from concentrate” – nie z koncentratu. Soki tłoczone NFC wytwarza się jak soki domowe. Starannie wyselekcjonowane i umyte warzywa/owoce są wyciskane, a otrzymany sok przelany do naczynia. Jedynym, co odróżnia soki robione samodzielnie w domu od soków naturalnych ze sklepu, jest proces pasteryzacji. Soki sklepowe są pasteryzowane, aby zachowywać dłuższą datę przydatności do spożycia przed otwarciem. 

Soki tłoczone z dostawą do domu

Sok naturalny to porcja warzyw i owoców, czyli kluczowych elementów każdej zdrowej diety. Warzywa i owoce są źródłem błonnika pokarmowego oraz wielu cennych witamin i składników mineralnych. Gdzie kupować soki naturalne?

Warto zapoznać się z ofertą lokalnych dostawców – w pobliskich małych sklepach spożywczych lub na bazarkach. Soki NFC można zamawiać również przez Internet. Soki tłoczone z dostawą do domu od sprawdzonego dostawcy to duża wygoda, a do tego gwarancja wysokiej jakości.

Przeczytaj także: 3 przepisy na szybkie domowe ciastka dla dzieci

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie