Czego szukasz

Skok rozwojowy w pierwszym roku życia – przeczytaj, jak zmieni się Twoje dziecko

W ciągu pierwszego roku życia dochodzi do dynamicznego rozwoju mózgu i układu nerwowego dziecka. Podczas 12 miesięcy zaobserwujesz kilka skoków rozwojowych. To momenty, w których następuje intensywny rozwój psychiczny niemowlęcia. Czym jest skok rozwojowy? Czego spodziewać się, gdy nadejdzie ten moment?

Skok rozwojowy dziecka - poznaj etapy

Jeśli twoje dziecko stało się marudne, ma problemy z zasypianiem i jest płaczliwe to znak, że nadchodzi skok rozwojowy. W pierwszym roku życia dziecka skoków rozwojowych jest siedem. Z każdym z nich maluch nabywa nowych umiejętności. Zatem skoki rozwojowe to bardzo ważne aspekty prawidłowego rozwoju niemowlęcia.

Skok rozwojowy – kliknij i dowiedz się więcej

Skoki rozwojowe – jak przebiegają w 1. roku życia

5. tydzień życia – w tym okresie pojawi się pierwszy skok rozwojowy. Świadczyć o tym będą większa czujność i wrażliwość dziecka na otoczenie. To także moment, w którym najprawdopodobniej ujrzysz pierwszy uśmiech u twojego dziecka.

7. – 9. tydzień życia niemowlęcia to czas na drugi skok rozwojowy. Dziecko zaczyna lubić codzienny rytuał i orientuje się, że każdy dzień ma określony schemat. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i dbanie o powtarzalność wszystkich czynności jak karmienie piersią, zabawy czy kąpiel niemowlęcia. To także moment, gdy dziecko zacznie częściej skupiać wzrok na osobach czy przedmiotach z najbliższego otoczenia.

11. – 12. tydzień życia dziecka przyniesie kolejne umiejętności. Trzymiesięczne niemowlę powoli opanowuje umiejętność siadania. Oczywiście, póki co dzieje się to z twoją pomocą. Trzymając niemowlę za rączki możesz stymulować go do dalszego rozwijania umiejętności siedzenia.

10 książek, które będą wspierać Twoje rodzicielstwo

14. – 19. tydzień to czas na kolejny skok rozwojowy, który będzie trwał nieco dłużej niż trzy poprzednie. W czwartym miesiącu życia niemowlę rozpoznaje swoje imię i poznaje odbicie w lustrze. Łatwiej się z nim komunikować, ponieważ reaguje na intonację głosu oraz potrafi gestem pokazać czy ma ochotę na przytulanie. Dziecko zaczyna wypowiadać samogłoski.

W 22. – 26. tygodniu na twarzy dziecka pojawi się uśmiech, zwłaszcza, gdy ujrzy bliskie mu osoby. Obcych będzie traktowało z rezerwą, a próby noszenia go na rękach przez ciocię mogą zakończyć się płaczem. Może pojawić się tzw. lęk separacyjny, czyli obawa przed rozłąką z bliską osobą. Dziecko uczy się samodzielnego przewracania i siadania. Będzie się bawić zabawkami wyjmując je z pudełka i uderzając jedną o drugą.

33.- 37. tydzień życia to czas na pierwsze książeczki z obrazkami. Ponieważ niemowlę potrafi odróżniać przedmioty. Mogą pojawić się różne emocje, np. zazdrość o mamę lub tatę, przy jednoczesnym okazywaniu troski i ciepła pluszowym zabawkom.

41. – 48. tydzień to czas na ostatni przed ukończeniem 1. roku życia moment na skok rozwojowy. Dla dziecka w tym wieku możesz kupić już drewniany sorter-zabawkę czy klocki. Maluch chętnie po nie sięgnie, zbuduje wieżę po czym ją zburzy. Jest to oznaką rozwoju i ciekawości otaczających przedmiotów i świata. Rozmawiaj z dzieckiem często i ucz nazw przedmiotów, które maluch wskaże palcem.

Co podarować maluszkowi na pierwsze urodziny?

Stymulowanie rozwoju mózgu to także odpowiednie żywienie dziecka. Karmiąc piersią dajesz maluchowi to, co najlepsze. Twój pokarm dostarcza cennych składników, miedzy innymi witamin i kwasu DHA, które są szczególnie ważne w rozwoju mózgu i układu nerwowego.

Zdjęcie: partnera

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie