Czego szukasz

Rekruter RPO – jakie możliwości oferuje taki model pracy

Na czym polega praca rekrutera RPO? Jakie możliwości i korzyści RPO daje osobom chcącym rozwijać się w HR? Dlaczego jest to atrakcyjna forma współpracy dla mam? Na te i inne pytania opowiedziały Katarzyna Dyrda i Ewelina Pouboczko-Sokal, rekruterki RPO w Talent Place.

rekruter RPO

Jak praca RPO wpływa na Twoje życie?

Katarzyna Dyrda: Pracę w Talent Place rozpoczęłam jeszcze podczas urlopu macierzyńskiego. Wykorzystałam ten czas na przebranżowienie się. Praktycznie tylko dzięki temu, że w Talent Place jest możliwość elastycznej pracy i dopasowania godzin, mogłam to zrobić. Sama decydowałam kiedy i w jakich godzinach będę pracować, a kiedy zajmować się dzieckiem. Dla mnie, w tym momencie, jako dla młodej mamy, wartość, jaką wnosi kultura pracy work-life fit jest bardzo ważna. Możliwość elastycznej pracy to jest w moim przypadku podstawa. A także poczucie bezpieczeństwa. Nawet, jeśli wydarzy się coś nieoczekiwanego, w Talent Place nie ma z tym problemu. Jesteśmy ludźmi, komunikujemy się i wiemy, że różne sytuacje się zdarzają i zawsze można coś przełożyć.

Ewelina Pouboczko-Sokal: Gdy rezygnowałam z pracy w agencji rekrutacyjnej po 15 latach, szukałam wyciszenia, ustabilizowania. Moja poprzednia praca wiązała się z wieloma wyjazdami i cierpiało na tym moje życie rodzinne. Szukałam miejsca, gdzie mogłabym pracować zdalnie. W Talent Place praca jest całkowicie zdalna, mogę połączyć różne wyzwania związane z projektami rekrutacyjnymi, ale też z rolą mamy.

Praca rekrutera RPO daje dużą elastyczność, możemy zająć się naszymi pociechami, na przykład gdy są chore, ale nie ma też problemów, by zawieźć jedno dziecko na piłkę, a drugie na basen w ciągu dnia. Jest intensywnie, to prawda, ale w końcu mam poczucie, że „mama jest w domu” (śmiech). Oszczędzamy też ogromną ilość czasu – u mnie jest to około trzy godziny dziennie i mogę ten czas wykorzystać na rozwój, pasję, zabawę z dziećmi.

Na czym polega praca rekrutera RPO? Z jakimi wyzwaniami się wiąże?

Ewelina: RPO daje mi dużo radości. Dlaczego? Dla mnie to też był eksperyment. Gdy zrezygnowałam z pracy w agencji, chciałam działać po tej drugiej stronie mocy, czyli w strukturach wewnętrznych danej firmy. W momencie, kiedy pojawiła się propozycja współpracy z Talent Place, było to dla mnie olśnienie, coś “wow”. Z jednej strony nadal mogę być doradcą zewnętrznym, ale z drugiej, dzięki RPO, mam możliwość pracowania w wewnętrznych strukturach firm.

Dzięki RPO możemy, w zależności od potrzeb klienta, pracować na pełen bądź też część etatu i wspierać firmę w wewnętrznych procesach. Czuję się członkiem zespołu mojego klienta, tak jakbym była po prostu wewnętrznym rekruterem. I w ten sposób traktują mnie zarówno kandydaci, jak i menedżerowie, z którymi na co dzień współpracuję w ramach rekrutacji. Czuję się więc częścią firmy mojego klienta, a z drugiej strony jestem związana z Talent Place, ponieważ firma daje mi duże poczucie bezpieczeństwa i jest źródłem olbrzymiego wsparcia merytorycznego.

Sprawdź aktualne oferty pracy od Talent Place w naszej Bazie!

Rekrutacja RPO daje poczucie, że możesz pracować zarówno w strukturach wewnętrznych klienta i tam się realizować, poznawać kulturę organizacyjną, procesy wewnętrzne, narzędzia, ale jesteś też w kontakcie z Talent Place i Społecznością rekruterów i to jest naprawdę super.

Katarzyna: My, jako rekruterzy RPO, stajemy się ogniwem teamu klienta, u którego pracujemy. Projekty trwają minimum 6 miesięcy, więc naprawdę przez ten czas stajemy się członkami wewnętrznych zespołów, wdrażamy się w pełni w całą strategię działania firmy czy tego departamentu, do którego rekrutujemy. Wchodzimy w cały ten proces rekrutacyjny, poznajemy nowe metody, nowe narzędzia pracy. Z perspektywy rekrutera RPO jest to bardzo rozwojowe stanowisko, bo każdy klient daje nam możliwość poznania nowych narzędzi i nowych metod pracy. Spotykamy również wspaniałych ludzi, którzy wchodzą do naszej sieci kontaktów zawodowych.

Jeśli chodzi o dzień pracy rekrutera RPO, to zaczynamy od krótkich spotkań online, gdzie ustalamy priorytety, rozmawiamy o celach i o tym, jakie mamy plany na następny dzień albo czy są jakieś case’y, które wymagają szczegółowego omówienia itp. Mamy stały kontakt z Hiring Managerami, z Team Leaderami, z rekruterami technicznymi, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą. To ogromne źródło informacji i cennego doświadczenia. Ja jestem w stanie w stu procentach stwierdzić, że polecam pracę na tym stanowisku. Jest to fantastyczna możliwość rozwoju.

Czujecie się bardziej częścią klienta czy bardziej częścią Talent Place?

Ewelina: Moje serce jest podzielone na pół (śmiech). Bardzo doceniam Talent Place, jako pracodawcę, partnera w biznesie. I doceniam możliwości, jakie daje mi zatrudnienie RPO u klienta. Nasi klienci otoczyli nas zaufaniem, pomimo że jesteśm” “z zewnątrz”. Widzę, jak moja współpraca z klientem ewoluuje, jak otrzymuję dodatkowe uprawnienia, nowe możliwości. A też nasi klienci mogą uczyć się od nas. Często spotykam się z menedżerami, dla których prowadzę procesy rekrutacyjne, i słyszę na przykład „wpadnij kiedyś na kawę!”. To bardzo miłe.

A jak długie są projekty, w których bierzecie udział?

Kasia: Kiedyś projekty RPO trwały trzy miesiące. Teraz przeszliśmy w formę współpracy minimum sześciomiesięcznej. I jeżeli współpraca przebiega prawidłowo, klient jest zadowolony i nadal ma wzmożone zapotrzebowanie rekrutacyjne i chce naszego wsparcia, to możemy przedłużyć ten projekt do 9 do 12 miesięcy. Wszystko zależy od potrzeb klienta, my jesteśmy w stanie elastycznie się dopasować.

Jakie widzicie plusy bycia RPO rekruterem?

Katarzyna: RPO daje poczucie stabilizacji, bezpieczeństwa. Z drugiej strony elastyczność i możliwość dopasowywania pracy do swojego życia prywatnego. I myślę że to są najważniejsze dla mnie w tym momencie rzeczy. Cenię sobie również wsparcie społeczności. Daje się je odczuć zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

Chciałam jeszcze dodać, że moje wcześniejsze zawodowe doświadczenie nie było związane w ogóle z rekrutacją. Byłam ekspertem ds. żywienia zwierząt. Jestem doktorem zootechniki, więc rozpoczęcie pracy w HR było dla mnie wkroczeniem na głęboką wodę. Zawsze mogłam liczyć na pomoc społeczności i doświadczonych rekruterów, którzy dzielili się ze mną swoją wiedzą. Mogłam uczestniczyć w rozmowach jako wolny słuchacz i mogę śmiało powiedzieć, że dzięki temu jestem dzisiaj na takim poziomie i osiągnęłam pewne już zawodowe cele. Zaczęłam od projektów non-IT, a później dołączyłam do procesu rekrutacji programistów. Po pewnym czasie rozpoczęłam już procedowanie kandydatów samodzielnie.

Ewelina: Jeżeli chodzi o mnie, to mogę powiedzieć, że ze względu na to, że jako rekruter RPO wspieram dużą, międzynarodową organizację, to ta praca daje mi również naprawdę wiele ciekawych projektów, bardzo zróżnicowanych. Miałam okazję brać udział w procesach, których wcześniej nie realizowałam. Ja na przykład, nie zajmowałam się w przeszłości procesami IT. Dlatego, gdy dostałam pierwszy projekt rekrutacji programistów, poczułam, co to znaczy wsparcie społeczności Talent Place. Ludzie są gotowi na dzielenie się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Tutaj jest możliwość skorzystania z Knowlegde Sharing. Kasia mówiła o przebranżowieniu się. Ja akurat wywodzę się z tej branży i rekrutacje zawsze były mi bliskie. Ale wierzę, że jeżeli ktoś jest tak otwarty na ludzi, to ma świetną podstawę, by w rekrutacji spróbować i Talent Place może w tym pomóc.

Jakie umiejętności powinien posiadać rekruter RPO?

Katarzyna: Na pewno trzeba przygotować się na szybkie wdrożenie się w struktury firmy klienta. Tak jak mówiłam, jesteśmy ogniwem pomiędzy Talent Place a klientem, ramię w ramię bierzemy udział w realizacji procesów i im szybciej poznamy specyfikę firmy, branży, im szybciej poznamy w pełni proces, tym lepiej jest nam kontaktować się z menedżerami i z resztą teamu rekrutacyjnego. Tym efektywniejsza też będzie nasza praca rekrutera RPO.

Ewelina: W pracy rekrutera trzeba postawić na dociekliwość. Dla tych ludzi, którzy są w danej organizacji pewne rzeczy są oczywiste, a dla nas, rekruterów RPO, jeszcze nie. Trzeba więc wykazywać się dużą otwartością i cierpliwością, dopytywać o to, czego nie wiemy. Firmę tworzą ludzie, a każdy jest inny. Każdy dział, zespół, ma swoją specyfikę.

Czy wasz czas pracy różni się w zależności od klienta? Macie określone godziny pracy?

Katarzyna: Jeżeli współpracujemy z klientem europejskim, to godziny pracy są, powiedziałabym, standardowe. Oczywiście mamy spotkania, na których wymagana jest obecność, do których trzeba być merytorycznie bardzo dobrze przygotowanym. Natomiast są pewne cele czy zadania, które możemy robić w dowolnych godzinach. Jeżeli potrafimy dobrze rozplanować swój dzień pracy, umiemy priorytetyzować te zadania, to doskonale udaje się to wszystko spiąć.

Ewelina: Już na etapie zawierania kontraktu mamy określone, w jakich godzinach powinniśmy być dyspozycyjni, natomiast nie są to sztywne ramy. Oczywiście, musimy dostosować się do spotkań wewnętrznych w firmie. Jednak czas pracy jest elastyczny. Często jest tak, że dostosowujemy nasze godziny do dostępności kandydatów, a ona bywa różna. Więc jeżeli na przykład, mamy spotkania popołudniowe, to nie ma problemu, żeby zrobić sobie przerwę w środku dnia. Nasza praca jest bardziej zadaniowa: wiemy, co mamy wykonać, mamy na to określony czas i z tego jesteśmy rozliczani.

Trzy powody, dla których polecasz pracę RPO?

Katarzyna: Jeżeli chcesz mieć poczucie stabilizacji, to jest to praca dla Ciebie. Jeżeli liczy się dla Ciebie możliwość realizowania nowych wyzwań i jesteś osobą otwartą na wiedzę, nowe znajomości i wdrażanie się w mnóstwo nowych sytuacji, to jak najbardziej odnajdziesz się w roli rekrutera RPO. Również polecam ze względu na bezpieczeństwo oraz możliwość pracy zdalnej i elastycznej.

Ewelina: Jeśli lubisz mieć dużo samodzielności w pracy, to tak, polecam. To Ty jesteś tutaj panią swojego czasu. Dodałabym jeszcze, że wynagrodzenie, które otrzymujemy, jest atrakcyjne oraz motywuje do działania. No i też dodatkowe benefity, które oferuje Talent Place. Warto o tym wspomnieć, bo są unikatowe – na przykład mieszkanie w Hiszpanii, gdzie można pojechać na urlop lub do pracy.

Chcesz dołączyć do Talent Place i podobnie jak Kasia i Ewelina pracować dla najlepszych klientów z całego świata jako rekruterka RPO? Dowiedz się więcej!

Grafika: Talent Place

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie