Czego szukasz

Reforma edukacji – jakie będą zmiany i które roczniki obejmą?

Reforma edukacji oznaczająca likwidację gimnazjów i powrót do ośmiu lat podstawówki i czterech bądź pięciu lat szkoły średniej to tylko początek zmian zapowiedzianych przez Minister Edukacji Narodowej, Annę Zalewską. Eksperci i urzędnicy pracują nad szczegółami, a my – rodzice – głowimy się nad szkolnymi losami naszych dzieci. Który rocznik i kiedy rozpocznie edukację według nowego systemu? Specjalnie dla Was przedstawiamy mały przewodnik po meandrach nowej edukacji.

dzieci na lekcji w szkole

Reforma edukacji – od kiedy się zacznie?

 • Proces wprowadzania zmian w systemie rusza już w 2017 roku i ma zakończyć się w 2022 roku.
 • 1 września 2017 roku rozpocznie szkołę powszechną  pierwszy rocznik, który w całości zostanie objęty zreformowanym systemem edukacji.
 • Dzisiejsi absolwenci piątej klasy szkoły podstawowej, za rok nie pójdą do gimnazjum, ale rozpoczną naukę w siódmej klasie.
 • Dzisiejsi gimnazjaliści oraz absolwenci szóstej klasy dokończą swoją edukację na obowiązujących dotychczas zasadach.
 • Punkt przełomowy: wrześniu 2019/2020 roku w liceach, technikach i szkołach branżowych spotkają się absolwenci nowej ósmej klasy szkoły powszechnej oraz starego gimnazjum (rocznik 2003 i 2004*). Szkoły będą musiały poradzić sobie z pomieszczeniem dwóch nowych roczników uczniów a także z zasadami przyjęcia do szkół. Podwójny rocznik to podwójna konkurencja o miejsce w wybranym liceum. Szczegółów dotyczących zasad rekrutacji do szkół ponadpodstawowych ministerstwo na razie nie ujawniło.

Najważniejsze różnice między starym a nowym systemem

 • Zamiast 6 lat szkoły podstawowej, 3 lat gimnazjum i 3 lat liceum, czeka nas powrót do systemu sprzed 1999 roku, czyli: 8 lat szkoły powszechnej i 4 lata liceum lub 5 lat technikum.
 • Zamiast 3 lat edukacji wczesnoszkolnej, najmłodsi uczniowie przez 4 pierwsze lata będą zdobywać wiedzę pod okiem jednego nauczyciela prowadzącego. Nauka wielu przedmiotów przez różnych nauczycieli rozpocznie się dopiero od piątej klasy szkoły podstawowej.
 • W czwartej klasie szkoły podstawowej pojawi się nowy przedmiot – propedeutyka – który stopniowo będzie zapoznawał małych uczniów z takimi przedmiotami jak matematyka czy historia.
 • Szkoły zawodowe zostaną zastąpione dwuetapowymi, pięcioletnimi szkołami branżowymi, w których kształcenie w pierwszym etapie zajmie trzy, a w drugim dwa lata.
 • Zmieni się program nauczania. Nowy system całkowicie odejdzie od nauczania zintegrowanego. Z planów lekcji ma zniknąć między innymi przyroda, a powrócić biologia, chemia, geografia i fizyka. Pojawi się też więcej godzin historii i języka polskiego. Nauczyciele dostaną też konkretny program do realizowania podczas godziny wychowawczej, która dotychczas odbywała się na zasadach określanych przez samego wychowawcę.

Masz dziecko w podstawówce? Sprawdź co je czeka!

Jeśli Twoje dziecko 1 września 2016 roku rozpoczyna…

 • I KLASĘ (dzieci ur. w 2009 lub 2010*): ukończy 8-klasową szkołę powszechną (pierwszy rok edukacji przejdzie według starego, a kolejne według nowego systemu, z czteroletnim nauczaniem wczesnoszkolnym);
 • II KLASĘ (ur. 2009 lub 2008*): ukończy 8-klasową szkołę powszechną (drugą klasę zrealizuje według starego systemu, ale już z czteroletnim nauczaniem wczesnoszkolnym);
 • III KLASĘ (u. 2008 lub 2007*): ukończy 8-letnią szkołę powszechną. W 2017 roku rozpocznie IV klasę według starego systemu, ale już rok później rozpocznie klasę V na nowych zasadach edukacji;
 • IV KLASĘ (ur. 2007 lub 2006*): ukończy 8-letnią szkołę powszechną. W 2017 roku rozpocznie naukę w V klasie według nowego systemu.
 • V KLASĘ (ur. 2006 lub 2005*): ukończy 8-letnią szkołę powszechną. W 2017 roku rozpocznie naukę w VI klasie według nowego systemu.
 • VI KLASĘ (ur. 2005 lub 2004*): ukończy 8-letnią szkołę powszechną. Jako pierwszy rocznik, nie pójdzie do gimnazjum ale do VII klasy szkoły powszechnej, a po jej zakończeniu wybierze liceum, technikum bądź szkołę branżową.

Zerówka i młodsze dzieci

Jeśli Twoje dziecko dopiero za rok (bądź jeszcze później – ur. w 2010 lub później) rozpocznie edukację szkolną – już od samego początku swojej szkolnej ścieżki będzie beneficjentem nowego systemu, a jednocześnie jego najpełniejszym “testerem”: przejdzie przez wszystkie etapy nowej szkoły. Oczywiście o ile do czasu jej zakończenia nie powstanie jakaś nowa koncepcja…

Starsze dzieci (ur. 2003 lub 2004* lub starsze)

Jeśli Twoje dziecko teraz idzie do gimnazjum, liceum, lub już jest jego uczniem – dokończy edukację według starego systemu edukacji.

Uff… to dopiero początek zmian, pytań, wątpliwości. Będziemy na bieżąco aktualizować dla Ciebie nasz przewodnik. Zaglądaj na Mamo Pracuj, by dowiedzieć się co w nowej szkole piszczy. Podziel się w komentarzu, w której grupie “szczęśliwców” jesteś Ty i Twoje dziecko i jakie pytania, obawy czy refleksje budzi w Tobie nowa reforma szkolnictwa.

* zależnie czy posyłasz / posłałaś do szkoły siedmio- czy sześciolatka

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Absolwentka filmoznawstwa UJ, menadżerka kultury, współorganizatorka wydarzeń kulturalnych. Redaguje, pisze, organizuje, uczy się, działa. Czyta książki dla dzieci, a czasem nawet dla dorosłych. Zafascynowana prowadzeniem biznesu online i życia offline.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie