Czego szukasz

Cyfrowi rodzice wiedzą, co robić!

Twoje dziecko klika? Masz wrażenie, że nic innego nie robi? Przeraża Cię to i masz ochotę zamknąć w szafie jego laptop i komórkę. Nie rób tego! Yalda T. Uhls, psycholog, z doświadczeniem medialnym i matka nastoletnich dzieci, napisała książkę „Cyfrowi Rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym”, w której, krok po kroku, rozbraja nasze obawy i lęki wobec internetu oraz innych nowości technologicznych.

  • Marta Młodawska - 18/05/2016
Fragmnet okładki ksiżki

Prosta i przejrzysta

Informacje zawarte w książce są nam podane w sposób jasny i czytelny, a na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie oraz zbiór interesujących i ważnych porad do wprowadzenia w życie. Te wskazówki są jeszcze cenniejsze, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że autorka sama, jako matka, zmaga się z podobnymi problemami, co większość rodziców.

Rozbrajanie lęków

Oprócz porad, jak postępować z dziećmi, w książce znajduje się omówienie ważnych badań dotyczących obcowania dzieci z szeroko pojętymi mediami oraz samych dzieci w ogóle. Bardzo interesujące jest to, że nasze dzieci są, w porównaniu z ich rówieśnikami funkcjonującymi w latach siedemdziesiątych, zdrowsze i mniej podatne na wszelkie używki, mniej palą, piją i narkotyzują się. Jak wykazały badania, są też bardziej otwarci i tolerancyjni. Dodatkowo udowodniono, że nie ma bezpośredniego wpływu na ich zachowanie to, co złego zobaczą w Internecie. Nasze dzieci potrafią myśleć i wyciągać wnioski, a strach przed mitycznym złem sprawia, że o tym zapominamy. Nasze obawy biorą się również z tego, że w czasach, kiedy dorastaliśmy media dopiero raczkowały, a nasze dzieci dorastają w chwili, kiedy przeżywają one prawdziwy rozkwit. Dla nich są niemalże naturalnym środowiskiem.

Wspólne działanie to podstawa sukcesu

Podstawą wszystkiego jest dobra i trwała więź z dzieckiem. Wspólne rozmowy i zabawy, a także wspólne korzystanie z internetu, oglądanie programów telewizyjnych, czy użytkowanie tabletu. Autorka radzi nam, byśmy towarzyszyli dziecku w medialnej rzeczywistości, tym samym dzieląc z nim jego spostrzeżenia i reakcje, by móc włączyć w to swoje doświadczenia oraz pomóc dziecku w wyrobieniu sobie własnego zdania.

Czy istnieje „złoty środek”?

Nie ma idealnego sposobu na to, jak dziecko ma korzystać z internetu czy komputera. Każde dziecko jest inne i musimy podejść do tego indywidualnie, ale możemy trzymać się z góry założonych ram, takich jak: określony czas korzystania z mediów, wspólne korzystanie z mediów, kontrola tego, co robi dziecko, ale nie na zasadzie szperania mu w poczcie mailowej. Jeśli dziecko ogląda jakiś program, spróbujmy przenieść wiedzę z programu do rzeczywistości, tak by dziecko w konfrontacji z tym, wyrobiło sobie pogląd na daną kwestię.

Ty jesteś przykładem

Pamiętaj, że dziecko Cię obserwuje. To, jak Ty korzystasz z mediów i internetu będzie dla niego wzorcem do naśladowania. Od najmłodszych lat pokaż mu granicę. Wyznaczaj czas i miejsce na wspólną zabawę oraz czas na oglądanie bajek i bądź konsekwentny. Filtruj treści, które ogląda, tłumacz mu, co ogląda, tak by umiało wyciągać wnioski. Czytaj mu papierowe książki i baw się z nim, by wchodziło w interakcje, dzięki temu będzie umiało się odnaleźć zarówno w społeczeństwie, jak i w świecie wirtualnym.

Od internetu nie uciekniesz

Yalda T. Uhls uświadamia nam, że internet jest już częścią, naszego i naszych dzieci życia, czy tego chcemy czy nie. Kluczem do równowagi jest opanowanie, otwartość i uświadomienie sobie, co chcemy osiągnąć w relacji: dziecko – ja – Internet. Jej książka jest świetnym przewodnikiem i początkiem w budowaniu tych relacji. Jej porady pomogą Wam pokonać lęk, ale też usystematyzować Wasze spojrzenie na media i Wasze dziecko w tym wszystkim. Gorąco polecam wszystkim bez wyjątku. Rodzicom tych małych i tych dużych, a nawet babciom i dziadkom.

CYFROWI-RODZICE-recenzja

Tytuł: Cyfrowi Rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym.

Autor: Yalda T. Uhls

Wydawnictwo: IUVI

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Młodawska
Książki są dla niej jak oddychanie. Z księgarni nigdy nie wychodzi z pustymi rękami. Zaraziła pasją do książek swoje małe dziecko. Bloguje, oczywiście o książkach! Wciąż szuka pomysłu na swoją drogę zawodową i snuje plany o własnej firmie.
Podyskutuj

10 pomysłów na super prezenty dla Babci i Dziadka

Co roku w styczniu szukamy pomysłów na piękne prezenty. Co prawda Święta już minęły i wszyscy zostali obdarowani, jednak przed nami bardzo ważne daty. 21 i 22 stycznia, czyli Dzień Babci i Dzień Dziadka. Podrzucamy Wam parę pomysłów!
  • Agnieszka Wadecka - 14/01/2020
wnuczka rozdaje prezenty dla babci i dziadka

Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowy czas. Możemy w szczególny sposób docenić obecność najstarszych członków rodziny. Przygotowując dla Was pomysły na prezenty dla Babci i Dziadka podzieliłam je na grupy.

10 pomysłów na super prezenty dla Babci i Dziadka

1. Fotograficzne

Chyba wszyscy dziadkowie uwielbiają oglądać zdjęcia swoich wnuków, a cyfryzacja doprowadza do tego, że zdjęć robimy tysiące i przechowujemy je na multimedialnych nośnikach.

Próba oglądania zdjęć na komputerze nudzi po dziesięciu minutach, gdy patrzymy na dziesiąte ujęcie tej samej fotografii. Aby dodać magii warto wybrać fotoksiążkę – to nowocześniejsza forma albumu ze zdjęciami. Dzięki starannej selekcji fotografii i przystępnej dla starszego pokolenia formie, może stać się cudownym prezentem.

Druga propozycja to wspólna sesja zdjęciowa dla dziadków i wnuków. To opcja dla odważnych dziadków, którzy nie boją się pozowania przed aparatem obcej osoby, jednak pamiątka jaka pozostanie jest tego warta.

2. Kulinarne

Doskonały pomysł dla smakoszy. Znając gusta kulinarne babci i dziadka mamy duże pole do popisu. Możemy wyczarować coś pysznego w domu. Jeśli dzieci są na tyle duże, że pierwsze próby gotowania mają za sobą, to samodzielnie coś ugotują lub upieką ciasto. Jeśli nie macie czasu to zarezerwujcie stolik w ulubionej restauracji dziadków. Stare przysłowie mówi: przez żołądek do serca. Wierzę, że pyszne jedzonko potrafi rozgrzać każde serce.

3. Aktywne

Bycie dziadkiem wcale nie oznacza chodzenia o laseczce czy siedzenia przed telewizorem całe dnie. Starsze pokolenie pomimo pełnionej poważnej funkcji w rodzinie często prowadzi aktywny tryb życia i właśnie dla nich najlepszą atrakcją będzie udanie się na narty, basen lub termy. Możemy sprezentować im taki wyjazd we dwoje lub jeśli zechcą, razem z wnukami.

4. Ekskluzywne

W dzień swojego święta każdy zasługuje na odrobinę luksusu. Miłą niespodzianką dla zmęczonych będzie wyjazd do SPA, wizyta u kosmetyczki, karnet na masaże albo zabiegi dla zdrowia czy urody.

Zadbaj nie tylko o prezenty dla Babci i Dziadka, ale też o wspólnie spędzony czas!

5. Własnoręczne

Prezenty, w których robienie oddaje się całe serce cieszą każdego. Takie są te, wykonane przez dzieci.

Może to być piękna praca z gliny, samodzielnie pomalowana filiżanka, zestaw mydełek (w sieci można znaleźć całą masę filmików jak je zrobić), albo korale dla babci. Zdajcie się na inwencję twórczą lub zajrzyjcie na Pinterest, który jest skarbnicą pomysłów DIY.

6. Pełne przyjemności

Powodzeniem cieszą się kosze wypełnione smakołykami, kawą, herbatą lub alkoholem. Taki zestaw można przygotować samodzielnie lub kupić gotowy. Może nie jest to prezent szczególnie spersonalizowany, ale za to elegancki, praktyczny i raczej nie będzie się kurzył na szafie.

7. Drogocenne

Na pewno są takie rzeczy, o których dziadkowie marzą, a nie mogą sobie z jakichś względów na nie pozwolić.

Może łatwy w obsłudze ekspres do kawy na kapsułki, jeżdżący odkurzacz lub zestaw kina domowego. Jeśli dysponujemy środkami finansowymi warto spełnić marzenie. Można też zrobić zrzutkę z rodzeństwem albo kuzynostwem. Łzy wzruszenia gwarantowane.

8. Tradycyjne

Jeżeli z jakichś względów zapomnieliśmy o tym wydarzeniu i nie zdążyliśmy kupić prezentu to postawmy na tradycję. Bombonierka, kawa, narysowana przez dziecko laurka, czy wyrecytowany wierszyk uratują sytuację i pomogą w tym, by dziadkowie nie poczuli się zapomniani.

9. Pomocne

Czasem babcia czy dziadek zarzekają się, że niczego nie potrzebują a sytuacja finansowa nie pozwala na kupno drogiego upominku. Będzie miło jeśli przyjdziemy na pomoc – umyjemy okna, zmienimy zasłony, wysprzątamy mieszkanie. Zrobimy coś na co im brakuje sił a dla nas nie będzie żadnym problemem

10. Emocjonalne

Dla niektórych dziadków najlepszym prezentem będzie czas wspólnie spędzony z dziećmi – to, że mogą przyjść na przedstawienie w szkole czy przedszkolu, zabrać dziecko na spacer lub na weekend. Duma, jaką będą mogli poczuć pokazując światu „jestem babcią”, „jestem dziadkiem”.

Gdy moi rodzice powitali na świecie pierwszą wnuczkę, to w swoje święto najbardziej wzruszyło ich, że mogli ją zabrać sami na spacer.

Do Dnia Babci i Dnia Dziadka zostało jeszcze trochę czasu, pomyślcie już dziś jak można sprawić im przyjemność i podziękować za obecność w życiu wnuków oraz wkład w ich wychowanie. Mam nadzieję, że moje pomysły Wam w tym pomogą.

Czy już wiesz jakie prezenty dla Babci i Dziadka wybierzesz w tym roku?

Zdjęcia: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży – nowe przepisy

Rząd znowelizował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej i wprowadza listę darmowych leków dla kobiet spodziewających się dziecka. Sprawdź jakie farmaceutyki będą dostępne za darmo!
  • Dominika Wassermann - 13/01/2020
kobieta trzymająca dziecięce buciki na brzuchu

Nowe przepisy

Tuż przed świętami Rząd przyjął nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Według nowych przepisów zostanie sporządzona lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 roku.

Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży

Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Zdrowia leki, które będą w całości finansowane ze środków publicznych to:

  • leki podtrzymujące ciążę,
  • leki od których zależy zdrowie matki,
  • leki od których zależy prawidłowy przebieg ciąży.

Jak wiadomo stosowanie specjalnych leków podczas ciąży często jest nieuniknione. Jest też wiele schorzeń typowych właśnie dla tego dziewięciomiesięcznego okresu, jak np. cukrzyca ciążowa.

Sprawdź też wszystko co powinnaś wiedzieć o L4 w ciąży!

Z bezpłatnych leków będzie mogła skorzystać każda ciężarna już od pierwszego trymestru ciąży do porodu, bez względu na sposób poczęcia.

Kto wystawi receptę na bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?

Według tego co podaje Ministerstwo, recepty wystawiać będą mogli ginekolodzy i położne, którzy stwierdzili ciążę. Na podstawie zaświadczenia stwierdzającego ciążę z takich uprawnień będą mogli skorzystać również lekarze innych specjalności.

Ocenia się, że z dostępu do bezpłatnych leków skorzysta około 400 tysięcy kobiet rocznie.

Szacuje się również, że pierwszego roku obowiązywania nowe przepisy obciążą budżet Państwa na 14,5 miliona złotych.

Źródła: RMF24 , M jak Mama

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Wassermann
Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, oraz Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu , która po dziesięciu latach postanowiła powrócić do zajmowania się grafiką komputerową. Prywatnie "zwierzolub", opiekunka 3 kotów, miłośniczka kuchni roślinnej, spędzająca wolny czas na rowerowych wycieczkach.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail