Czego szukasz

Cyfrowi rodzice wiedzą, co robić!

Twoje dziecko klika? Masz wrażenie, że nic innego nie robi? Przeraża Cię to i masz ochotę zamknąć w szafie jego laptop i komórkę. Nie rób tego! Yalda T. Uhls, psycholog, z doświadczeniem medialnym i matka nastoletnich dzieci, napisała książkę „Cyfrowi Rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym”, w której, krok po kroku, rozbraja nasze obawy i lęki wobec internetu oraz innych nowości technologicznych.

  • Marta Młodawska - 18/05/2016
Fragmnet okładki ksiżki

Prosta i przejrzysta

Informacje zawarte w książce są nam podane w sposób jasny i czytelny, a na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie oraz zbiór interesujących i ważnych porad do wprowadzenia w życie. Te wskazówki są jeszcze cenniejsze, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że autorka sama, jako matka, zmaga się z podobnymi problemami, co większość rodziców.

Rozbrajanie lęków

Oprócz porad, jak postępować z dziećmi, w książce znajduje się omówienie ważnych badań dotyczących obcowania dzieci z szeroko pojętymi mediami oraz samych dzieci w ogóle. Bardzo interesujące jest to, że nasze dzieci są, w porównaniu z ich rówieśnikami funkcjonującymi w latach siedemdziesiątych, zdrowsze i mniej podatne na wszelkie używki, mniej palą, piją i narkotyzują się. Jak wykazały badania, są też bardziej otwarci i tolerancyjni. Dodatkowo udowodniono, że nie ma bezpośredniego wpływu na ich zachowanie to, co złego zobaczą w Internecie. Nasze dzieci potrafią myśleć i wyciągać wnioski, a strach przed mitycznym złem sprawia, że o tym zapominamy. Nasze obawy biorą się również z tego, że w czasach, kiedy dorastaliśmy media dopiero raczkowały, a nasze dzieci dorastają w chwili, kiedy przeżywają one prawdziwy rozkwit. Dla nich są niemalże naturalnym środowiskiem.

Wspólne działanie to podstawa sukcesu

Podstawą wszystkiego jest dobra i trwała więź z dzieckiem. Wspólne rozmowy i zabawy, a także wspólne korzystanie z internetu, oglądanie programów telewizyjnych, czy użytkowanie tabletu. Autorka radzi nam, byśmy towarzyszyli dziecku w medialnej rzeczywistości, tym samym dzieląc z nim jego spostrzeżenia i reakcje, by móc włączyć w to swoje doświadczenia oraz pomóc dziecku w wyrobieniu sobie własnego zdania.

Czy istnieje „złoty środek”?

Nie ma idealnego sposobu na to, jak dziecko ma korzystać z internetu czy komputera. Każde dziecko jest inne i musimy podejść do tego indywidualnie, ale możemy trzymać się z góry założonych ram, takich jak: określony czas korzystania z mediów, wspólne korzystanie z mediów, kontrola tego, co robi dziecko, ale nie na zasadzie szperania mu w poczcie mailowej. Jeśli dziecko ogląda jakiś program, spróbujmy przenieść wiedzę z programu do rzeczywistości, tak by dziecko w konfrontacji z tym, wyrobiło sobie pogląd na daną kwestię.

Ty jesteś przykładem

Pamiętaj, że dziecko Cię obserwuje. To, jak Ty korzystasz z mediów i internetu będzie dla niego wzorcem do naśladowania. Od najmłodszych lat pokaż mu granicę. Wyznaczaj czas i miejsce na wspólną zabawę oraz czas na oglądanie bajek i bądź konsekwentny. Filtruj treści, które ogląda, tłumacz mu, co ogląda, tak by umiało wyciągać wnioski. Czytaj mu papierowe książki i baw się z nim, by wchodziło w interakcje, dzięki temu będzie umiało się odnaleźć zarówno w społeczeństwie, jak i w świecie wirtualnym.

Od internetu nie uciekniesz

Yalda T. Uhls uświadamia nam, że internet jest już częścią, naszego i naszych dzieci życia, czy tego chcemy czy nie. Kluczem do równowagi jest opanowanie, otwartość i uświadomienie sobie, co chcemy osiągnąć w relacji: dziecko – ja – Internet. Jej książka jest świetnym przewodnikiem i początkiem w budowaniu tych relacji. Jej porady pomogą Wam pokonać lęk, ale też usystematyzować Wasze spojrzenie na media i Wasze dziecko w tym wszystkim. Gorąco polecam wszystkim bez wyjątku. Rodzicom tych małych i tych dużych, a nawet babciom i dziadkom.

CYFROWI-RODZICE-recenzja

Tytuł: Cyfrowi Rodzice. Dzieci w sieci. Jak być czujnym, a nie przeczulonym.

Autor: Yalda T. Uhls

Wydawnictwo: IUVI

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Młodawska
Książki są dla niej jak oddychanie. Z księgarni nigdy nie wychodzi z pustymi rękami. Zaraziła pasją do książek swoje małe dziecko. Bloguje, oczywiście o książkach! Wciąż szuka pomysłu na swoją drogę zawodową i snuje plany o własnej firmie.
Podyskutuj

Jak dobrze spędzać czas z dzieckiem po pracy?

Praca na pełny etat, a dziecko w żłobku/przedszkolu/z nianią/z babcią w czasie Twojej pracy. Po południu zostaje od 2 do 5 godzin wspólnego czasu – Twojego i dziecka. A trzeba też zrobić zakupy, ugotować obiad i posprzątać mieszkanie. Jak dobrze spędzić ten czas razem?

  • Kasia Skóra - 15/10/2019
dziecko stoi swoimi stopami na stopach taty, zabawa

Praca na bok

Przede wszystkim od momentu odebrania dziecka ze żłobka lub przedszkola albo powrotu do domu zapomnij o tym, co było w pracy. Teraz jesteś z dzieckiem! Teraz zajmujesz się sprawami rodzinnymi! Teraz tworzysz wspomnienia! Nie pozwól, aby Twoje dziecko odczuło stres jaki towarzyszy Ci w pracy, albo zmęczenie po całym dniu. Dla dziecka to bardzo ważna część dnia – ma Ciebie tylko dla siebie!

Po prostu bądź!

Zaangażuj się wobec tego w zabawę z nim – idźcie razem na długi spacer, pobiegajcie po trawie, pohuśtajcie się na placu zabaw. A może policzycie biedronki? Albo kasztany? Możecie też przeskakiwać płytki chodnikowe.

Poznaj jeszcze pomysły na zabawy z tatą, które pokocha Twoje dziecko!

Zobacz na co Twoje dziecko ma ochotę i podążaj za nim. To nie czas na strofowanie, że się pobrudzi lub komunikaty, żeby się pospieszyło. A gdy pogoda nie sprzyja, poukładajcie klocki w domu, zabawcie się w teatrzyk, albo zbudujcie namiot z koców. Ważne jest to, aby stuprocentowo być wtedy z dzieckiem – nie obok niego. Nie chodzi o to, aby robić obiad i tylko doglądać jak dziecko układa klocki. Dziecko potrzebuje BYCIA.

Domowe obowiązki

Nie zawsze jest jednak tak, że całe popołudnie możesz się tylko bawić z dzieckiem, ale czas od momentu wyjścia z pracy, do momentu zaśnięcia dziecka można mądrze zagospodarować. Zarówno obowiązkami domowymi, jak i opieką nad dzieckiem możesz podzielić się z partnerem.

Dogadajcie się, w które dni kto zajmuje się dzieckiem, kto jest odpowiedzialny za sprzątanie, czy zrobienie zakupów. Dziecko powinno doświadczać zarówno zabawy z obojgiem z Was, jak i każdym z osobna. Jest to możliwe – wystarczy tylko dobrze to rozplanować.

Możliwe, że teraz nie zdajesz sobie sprawy z tego, ale chwile spędzone z dzieckiem zaprocentują w przyszłości relacją jaka się między Wami utworzy.

To dziś tworzysz wspomnienia swojemu dziecku!

Sprawdź naszych 10 pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi!

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kasia Skóra
Socjolog i pedagog. Poza studiami ukończyła Letnią Akademię Montessori i Szkołę dla Rodziców i Wychowawców. Jest założycielką Klubu Malucha Tup-Tup w Krakowie zapewniającego opiekę dla dzieci w wieku do lat 3. Prywatnie mama małej Ani.
Podyskutuj

14 największych niespodzianek kiedy mama wraca do pracy

Doskonale znane mi jest uczucie paniki związane z powrotem do pracy. W głowie pojawia się mnóstwo skrajnych emocji. Strach, niepewność, ekscytacja, radość. Czy sobie poradzę? Dlaczego pozbawiam dziecko siebie? Czy wdrożę się w obowiązki? Może tak jak ja i wiele innych mam będziecie zaskoczone, że jest zupełnie inaczej niż myślałyście.
  • Agnieszka Wadecka - 14/10/2019

1. Podwójne życie

Mnóstwo kobiet dzieli swoje życie na dwie sfery – zawodową i prywatną. Trochę jakby miały alter ego. W domu są mamą, w pracy kobietą, tą samą sprzed macierzyństwa. W ten sposób wręcz ich życie staje się ciekawsze.

2. Poczucie winy?

To, co najczęściej spędza mamom sen z powiek, gdy wracają do pracy, to wyrzuty sumienia, że dziecko zostaje bez nich i może się poczuć odtrącone. Zaskoczenie przychodzi, gdy widzą samodzielnego malucha, który radzi sobie świetnie w przedszkolu.

3. Zdrowy egoizm

Mamy zdradzają, że jak powróciły do zawodowej aktywności, to poczuły się świetnie. Zauważyły, że to co robią jest dobre dla rodziny. Dodatkowo celebrują ten czas, który spędzają poza domem. Niektóre mówią otwarcie, że kariera jest dla nich na pierwszym miejscu i wcale nie czują się winne z tego powodu.

4. Wszystko jak trzeba

Zaskakująca jest akceptacja myśli, że dziecko ma wszystko czego mu potrzeba: jest nakarmione, umyte, spokojnie idzie spać, ma miłość rodziców, którzy nie robią nic przeciwko niemu. Praca nie jest niczym, co miałoby wpływać na szkodę dziecka.

5. Podział obowiązków

Kobiety, które dotychczas przyzwyczajone były do stałej opieki nad dzieckiem i brały na siebie większość domowych obowiązków są zachwycone, że sytuacja się bardzo zmieniła. Obowiązki dzielą z mężami na pół. Mogą na nich polegać, widzą, że na początku mężowie okazują duże wsparcie poprzez branie na siebie więcej domowych prac.

6. O co chodzi z tymi chorobami?

Przykrych niespodzianek nie brakuje. Bardzo często dzieci w pierwszym roku przedszkola chorują więcej niż dotychczas. Gdy cały czas trzeba zostawać z chorym maluchem w domu pojawia się uczucie paniki czy nie spowoduje to problemów w pracy.

7. Planowanie

Zmiana dnia z luźnego na pełen zasad i harmonogramów bywa szokująca. Spędzając czas z dzieckiem w domu, można było zorganizować dzień po swojemu. Po powrocie do pracy na wszystko brakuje czasu, by się nie pogubić, trzeba trzymać się ustalonego planu.

8. Powrót po urlopie?

Każda bezdzietna osoba w pracy myśli, że mama wraca po długich i przyjemnych wakacjach. Ciężko jej wytłumaczyć komuś, kto nie posiada dziecka, że wcale nie leżała na plaży z drinkiem w dłoni.

9. Grupa wsparcia

Miło jest, gdy okazuje się, że jest więcej rodziców, którzy wrócili po urlopie. W takiej grupie można powymieniać się doświadczeniami, podzielić historią porodu i zwyczajnie poczuć wsparcie kogoś, kto jest w takiej samej sytuacji.

10. Nadgodziny

Przez to, że często trzeba wyjść z pracy wcześniej by odebrać dzieci ma się mniej czasu na służbowe obowiązki niż współpracownicy. Ta refleksja nadchodzi mamy, gdy późną nocą nadrabiają swoje zadania.

11. Pora wyjść

Dla mam szokujące bywa to, że biuro trzeba opuścić o określonej godzinie. Przy dziecku nie było takiego godzinowego rygoru. Do tego czasem, po prostu wcale nie chce się wychodzić.

12. Kocham swoją pracę

Kobiety, które wróciły do tej samej pracy, którą wykonywały przed urodzeniem dziecka uświadamiają sobie, że ją uwielbiają. Przygotowywały się do tego zawodu, wdrażały się w obowiązki powoli.

Rola rodzica zaskoczyła je tym, że wchodzi się w nią nagle i dostaje się masę nowych zadań, do których nie było się przygotowanym. W tym zestawieniu praca wygrywa.

13. Nieoczekiwana zmiana

Część mam opowiada, że w pewnym momencie zdecydowały, że nie będą już wracać do pracy, ale codzienność doprowadziła do tego, że stanowczo zmieniły zdanie. Każda z nich była ogromnie zdziwiona tym, jak łatwo przyszło im podjąć tę decyzję.

14. Niespodziewany sukces

Wszystkie mamy, w tym i ja, cieszą się, że powróciły do zawodowej aktywności. Dzielenie pracy z macierzyństwem motywuje i buduje poczucie dumy z samej siebie. Każda z nas wie, że w ten sposób pomoże wzmocnić domowy budżet i zrobi coś dobrego dla swojego rozwoju.

Żródło: www.workingmother.com

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Wadecka
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Podyskutuj
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail