Czego szukasz

Przestrzeń wolna od matki – warto wracać do pracy?

Matka zła czy mądra? Ten tekst w Wysokich Obcasach Extra skłonił mnie do małego podsumowania. Co o powrocie do pracy lub pozostaniu w domu mówi 5 mam, łącznie 18 dzieci? Dlaczego zdecydowały tak a nie inaczej i czego my możemy nauczyć się od nich?

Dziecko łapie bańkę mydlaną

Wszystko czytam ostatnio z dużym opóźnieniem. Magazyny, które leżą na mojej szafce nocnej nie są już dostępne w sprzedaży, a książki dawno zeszły z list nowości w księgarniach.
Temat z okładki wrześniowych Wysokich Obcasów Extra to pracujące matki. Czy matka wracająca do pracy jest mądra czy zła? Która decyzja jest tą właściwą?
Na pytania o życiowe wybory, decyzje i ich koszty odpowiedziało 5 mam. Kobiet w różnym wieku, z różną ilością dzieci i zarówno te, które pracują, jak i te „siedzące w domu”.
Na co szczególnie zwróciłam uwagę? Przytaczam kilka subiektywnie wybranych przeze mnie fragmentów odpowiedzi każdej z nich.

Aktywność

Modelka Kamila Szczawińska, mama dwójki dzieci:

Sądzę, że moja aktywność inspiruje Julka i Kalinę. Moje koleżanki, które zostały z dziećmi w domu i porzuciły pracę zawodową, mają problem, gdy raz na jakiś czas chcą iść pobiegać albo zrobić coś dla siebie. Nierzadko tak jest, że mąż się oburza, a dziecko wpada w histerię. Powinnyśmy uczyć dzieci, że rodzice też są ważni.
I co można robić jak kariera modelki przemija, a mama ma chęć uczenia się.

Pieniądze

Magdalena Kus, mama trójki małych dzieci, która chce być z nimi w domu:

Ciągle zmagam się z etykietą nieroba. […] Miałam oczywiście trudne momenty, zwłaszcza przy pierwszym dziecku. Czułam się poniekąd ograbiona ze swojego życia, mimo, że sama podjęłam decyzję o zostaniu w domu. Uważam jednak, że nie ma życia bez poczucia straty, a moją wynagradzają mi dzieci. […] Chociaż moment, kiedy skończyły mi się własne pieniądze z mojej ostatniej pensji, był trudny.

Magdalena świetnie mówi o tym, dlaczego nie czeka na przyszłą emeryturę i o tym, jak rozwija się „siedząc w domu”.

Organizacja i przestrzeń wolna od matki

Monika Woźniak, bizneswoman i mama oczekująca narodzin siódmego dziecka:

… nie każda kobieta jest w stanie łączyć dom z pracą zawodową, to zależy od osobowości, organizacji, pragnień. Ja miałam zawsze jakieś wolne moce. Kiedy mieszkaliśmy na Wybrzeżu, potrafiłam położyć dzieci spać, zostawić je z mężem i jechać na narty do Wieżycy. Pojeździłam godzinę i o 23.30 byłam z powrotem w domu. Działamy na wysokich obrotach i to nam pasuje.

Praca zawodowa matki dobrze wpływa na dzieci. Przede wszystkim taki model daje dzieciom przestrzeń wolną od matki, co jest bardzo ważne. I pozwala działać ojcu.

Niezależność

Joanna Scheuring-Wielgus, mama trójki dzieci:

Zawsze byłam szalenie niezależna. Tak jak moja mama. Miała nas czworo […]. Nie umiem sobie wyobrazić, że proszę męża o pieniądze na buty. Ani nawet – że muszę takie zakupy z nim konsultować. Zawsze miałam radość i satysfakcję z bycia odpowiedzialną za siebie.

Joanna, zanim doszła do miejsca, w którym jest teraz straciła męża w wypadku i dom w wyniku wybuchu gazu. Praca pozwoliła jej nie oszaleć i odbudować zniszczenia.

Refleksja na koniec

Joanna Pięta, mama trójki dorosłych dzieci:

Młodym kobietom radziłabym, żeby – jeśli mają pasję, talent, powołanie – realizowały się zawodowo, choć nie warto tego robić za wszelką cenę. Ja wciąż realizuję się jako matka, pielęgnuję ogród i mam z tego radość, Ale jeśli pojawiłaby się szansa powrotu do handlu, konkurs na dotację na biznes czy coś w tym stylu, myślę, że bym z niej skorzystała.

I chociaż nie ma jednej właściwej odpowiedzi – wracać czy nie wracać, to zachęcam Was do przeczytania w całości tych 5 historii. Mnie skłoniły do kilku ważnych przemyśleń.

Cytaty pochodzą z artykułu: Zła czy mądra matka? Natalii Waloch-Matlakiewicz. WOE, wrzesień 2015.

Zdjęcie: flickr.com/Child Bubble Photography

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka portalu Mamo Pracuj, absolwentka UEK, z doświadczeniem zawodowym w dużym biznesie. Mama dwóch rozbrykanych dziewczynek. Pasjonatka górskich wycieczek i Italii w każdej postaci. Marzy o dalekich podróżach i zdobyciu Korony Gór Polski.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie