Czego szukasz

Przekonałam się, że jestem niesamowita!

Zostać jednocześnie mamą i przedsiębiorcą będąc w dodatku osobą niepełnosprawną i studentką kończącą drugi fakultet? Renata Piątkowska udowodniła, że jest to możliwe.

  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 30/07/2012

Jak Renata Piątkowska stała się bizneswoman? O projekcie „Przedsiębiorcze Mazowsze”, realizowanym przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Warszawie we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy, dowiedziała się praktycznie w ostatniej chwili – na cztery dni przed końcem terminu składania zgłoszeń. Błyskawicznie podjęła decyzję, przygotowała aplikację, wystartowała i… zdobyła 40 000 zł dotacji na założenie działalności gospodarczej plus udział w bezpłatnych szkoleniach, konsultacjach z ekspertami oraz do 1126 zł miesięcznie na pokrycie kosztów prowadzenia firmy przez pierwsze 6 miesięcy!

Dlaczego zdecydowała się pani na udział w projekcie, na zostanie przedsiębiorcą?

Po studiach – zootechnice na SGGW – pracowałam w korporacjach, m.in. w dziale zakupów. Widziałam się nie tylko w roli etatowego pracownika, ale również przedsiębiorcy – jestem pełna energii, ambitna, nie boję się pracy, wyzwań. Kiedy więc dowiedziałam się o „Przedsiębiorczym Mazowszu” postanowiłam zawalczyć o pieniądze na założenie firmy, choć czasu na przygotowanie zgłoszenia było mało. Udało się!

Projekt ruszył…

Zaczęły się szkolenia, które bardzo dużo mi dały. Na warsztatach z pisania biznesplanu poukładałam sobie wszystko w głowie, dotarło do mnie „na dobre”, czego się podejmuję zakładając firmę – salon zoologiczny „PetAgro”. Wątpliwości ogarnęły mnie, kiedy dowiedziałam się, że zostanę mamą. Zaczęłam się obawiać, czy uda mi się wszystko pogodzić, czy podołam, czy w ogóle dostanę dotację – spośród 60 osób uczestniczących w szkoleniach, 40 000 zł mogły zdobyć tylko 42 najlepsze. Eksperci oceniali, które pomysły zasługują na wsparcie. Mimo momentów załamania wytrwałam! Od połowy marca w Grodzisku Mazowieckim działa mój sklep stacjonarny, a w lipcu otwieram dodatkowo internetowy (głównie artykuły dla zwierząt gospodarskich).

Jak się pani czuje jako bizneswoman?

Robię to co lubię, w czym czuję się dobra, realizuję swoją pasję. Oczywiście, życie przedsiębiorcy nie jest wolne od trudności. Muszę dbać o płynność finansową, walczyć o klienta, radzić sobie z innymi problemami, nagłymi awariami. Skrzydeł dodają sukcesy – cieszy mnie kiedy ludzie przychodzą do mojego „PetAgro”, mimo konkurencji. Ogromną satysfakcję dają sukcesy w negocjacjach np. z dostawcami. Czuję wtedy, że procentuje czas poświęcony na treningi ze specjalistą w tym zakresie, na które chodziłam w ramach projektu „Przedsiębiorcze Mazowsze”. Niełatwo było uczestniczyć w szkoleniach z ogromnym brzuchem. Opłaciło się jednak!

Jak sobie pani radzi ze wszystkimi obowiązkami – czynny 6 dni w tygodniu sklep stacjonarny, sklep internetowy, studia, maleńkie dziecko?

Pomaga mi mąż, np. kiedy ja „stoję za ladą” to on zajmuje się córeczką. Niedawno zdecydowałam się też zatrudnić pracownika do pomocy w sklepie. Teraz mogę spędzać więcej czasu w domu.

Czy to oznacza, że pracuje pani teraz mniej? Ile godzin poświęca pani na pracę?

Trudno to dokładnie policzyć – wprawdzie kończę po 22, jednak w międzyczasie karmię maleństwo, zajmuję się nim. Na pewno pracuję więcej niż 8 godzin dziennie.

Czy poleciłaby pani innym mamom zamianę etatu na własną firmę?

Myślę, że jeśli kobieta chce robić to co lubi, po swojemu, powinna spróbować. Ja przekonałam się ostatnio, że jestem w stanie naprawdę dużo znieść, że jestem zdolna do wielu rzeczy, mimo, że jestem osobą niedosłyszącą (noszę jednak aparat słuchowy i pokonuję dzięki temu wiele barier)! Przekonałam się, że jestem niesamowita! Prowadzenie firmy pozwala na większą elastyczność czasową, na łatwiejsze godzenie pracy z życiem rodzinnym. Wprawdzie kiedy dziecko jest obok, nie da się usiąść i zrobić wszystkiego od początku do końca, nie da się uniknąć przerw. Jednak poczucie spełnienia w rolach matki i bizneswoman jednocześnie, znakomicie to wynagradza. Dla mnie prowadzenie firmy to źródło satysfakcji. Znajomi już jakiś czas temu, jeszcze zanim zostałam mamą, namawiali mnie, żebym zaczęła pracować na własne konto – słyszałam od nich: „Ty to powinnaś jakiś biznes otworzyć! Może restaurację!?”. Cieszę się, że się w końcu udało. Założyłam firmę o profilu zgodnym z moją wielką pasją – zwierzętami. A że jednocześnie urodziłam dziecko? Miałam i mam chyba jeszcze większą motywację do działania!

Co można kupić w pani sklepie?

Moja oferta jest kompleksowa – artykuły dla zwierząt domowych (polecam karmy, smakołyki, akcesoria, środki pielęgnacyjne i higieniczne, odżywki, witaminy i oczywiście zabawki), artykuły dla zwierząt gospodarskich łącznie z wyposażeniem budynków inwentarskich a także artykuły dla konia i jeźdźca. Ostatnio ogromnym powodzeniem cieszą się preparaty przeciw pchłom i kleszczom dla psów i kotów. Zapraszam, do „PetAgro”!

Dziękuję za rozmowę!

Tekst nadesłany przez Wydział Prasowy Centrum Komunikacji Społecznej (CK) Urzędu M. St. Warszawy

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Jeśli nie własna firma, to co? 4 pomysły dla aktywnej mamy

Wiele z nas ma w sobie mniejszą lub większą potrzebę realizowania niezawodowych projektów. Nie ma znaczenia, czy chodzi o prowadzenie schroniska dla zwierząt, wspieranie osób wracających na rynek pracy, prowadzenie zajęć sportowych „pod chmurką”, czy organizację incydentalnego wydarzenia - ciekawego koncertu, wykładu czy warsztatu. Wszystkie te pomysły da się zrealizować i to często nie tak dużym kosztem. Jakie możliwości daje w tym zakresie polskie prawo?
  • Daria Milewska - 07/10/2019
kobieta pracuje laptop biurko

Stowarzyszenie

Stowarzyszenie w swojej najpopularniejszej formie (czyli tzw. stowarzyszenie rejestrowe – podlegające obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i posiadające osobowość prawną) jest organizacją zakładaną przez co najmniej 7 osób fizycznych.

Musi posiadać statut, władze i może zatrudniać pracowników. Jego najważniejszym organem jest walne zebranie członków, czyli wszystkich osób, które do stowarzyszenia przystąpiły.

Cel działania stowarzyszenia może być dowolny, natomiast nie może ono działać w celach zarobkowych. Prawo dopuszcza jednak, aby stowarzyszenie gromadziło majątek ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz z ofiarności publicznej. Środki te mogą być jednak przeznaczane wyłącznie na działalność statutową stowarzyszenia (czyli innymi słowy – do realizacji celów, do których dane stowarzyszenie zostało powołane).

Fundacja

Fundacja może być założona przez tzw. fundatora, czyli osobę fizyczną lub prawną, która określa cel fundacji i składniki majątkowe przeznaczone na jego realizację (czyli wyposaża fundację w majątek w momencie jej powstania).

Fundacje powoływane są przede wszystkim w celu ochrony zdrowia, rozwoju gospodarki i nauki, oświaty i wychowania, kultury i sztuki, opieki i pomocy społecznej, ochrony środowiska oraz opieki nad zabytkami.

W statucie fundacji można określić w jakim zakresie fundacja będzie prowadziła działalność gospodarczą. Ustawa nie ogranicza przedmiotu prowadzonej przez fundację działalności gospodarczej – warunkiem jest jedynie, aby była ona prowadzona w rozmiarach służących celom fundacji.

Fundacja, w przeciwieństwie do stowarzyszenia, jest tworzona wyłącznie przez fundatora, tj. jej założyciela i nie posiada członków, a jedynie zarząd fundacji. Nadany przez fundatora statut określa sposób powołania i kompetencje zarządu fundacji oraz ewentualnie innych władz. W statucie określa się także cel fundacji i jej majątek – w tym majątek przeznaczony na prowadzenie działalności gospodarczej.

Inicjatywa lokalna

Inicjatywa lokalna jest nadal niestety mało znaną, ale bardzo użyteczną formą realizacji projektów. Opiera się ona na umowie pomiędzy wnioskodawcą (mieszkańcem danej gminy/miasta, który złożył wniosek w trybie inicjatywy lokalnej), a wójtem/ burmistrzem/ prezydentem miasta.

Na podstawie umowy wnioskodawca przy pomocy swojej gminy realizuje pomysł z zakresu m.in. edukacji, ochrony przyrody, turystyki, kultury fizycznej, czy budowy lub remontu dróg.

Kluczowa w inicjatywie lokalnej jest współpraca – każda ze stron (wnioskodawca z jednej strony, a gmina/miasto z drugiej) daje coś od siebie: pracę społeczną, środki finansowe albo rzeczowe. W ramach inicjatywy lokalnej można np. zasadzić gminny ogródek warzywny czy zorganizować koncert plenerowy dla mieszkańców albo cykl zajęć plastycznych dla dzieci.

Istotne jest, aby realizowany projekt nie był nastawiony na zysk oraz był ogólnodostępny dla mieszkańców danej gminy. Szczegółowe warunki realizowania projektów w ramach inicjatywy lokalnej określa indywidualnie każda gmina.

Budżet obywatelski (partycypacyjny)

Budżet obywatelski jest dosyć nową formą realizacji przez obywateli własnych projektów. Dopiero od kilku lat istnieje prawny obowiązek jego tworzenia w miastach na prawach powiatu (w mniejszych miastach i gminach decyzja o jego utworzeniu nadal jest dobrowolna).

Czym jest budżet obywatelski? W dużym skrócie – budżet obywatelski jest pewną pulą środków, którą corocznie gmina/miasto wyodrębnia w swoim budżecie w celu realizacji projektów zgłaszanych bezpośrednio przez mieszkańców.

A projekty mogą być bardzo różne – od typowo inwestycyjnych (np. budowa chodnika, czy remont drogi), po sportowe (np. cotygodniowy nordic walking dla seniorów), czy kulturalne (np. doposażenie biblioteki). Zatem w ramach budżetu obywatelskiego można zrealizować zarówno projekt długoterminowy, jak i jednorazowe wydarzenie.

Terminy zgłaszania projektów i zasady ich oceny oraz kwalifikacji do realizacji każda gmina określa indywidualnie.

Polskie prawo umożliwia realizowanie pozazawodowych pomysłów i projektów w bardzo różny sposób – chociażby w jednej z czterech opisanych powyżej form. To, która z nich będzie najbardziej adekwatna w określonym przypadku, zależy przede wszystkim od rodzaju pomysłu, długości trwania ewentualnego projektu oraz planowanego budżetu.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Daria Milewska
Adwokat oraz mama kilkunastomiesięcznej Basi – absolutnego wulkanu energii. Prowadzi kancelarię adwokacką w Warszawie pod marką Milewska Legal. Wspiera od strony prawnej polskich i zagranicznych przedsiębiorców, a także fundacje i stowarzyszenia. Prywatnie miłośniczka podróży, zumby i języków obcych.

Kto może dostać dotację w 2019 i 2020 roku?

Dotacje na własny biznes to temat, o który często pytacie. Z jakich programów można skorzystać w 2019 i 2020 roku i jakie będą możliwości uzyskania dotacji od 2021 roku? Sprawdź!
  • Agnieszka Pierzak - 02/10/2019
trzy_stosy_monet_z_ktorych_wyrastaja_rosliny

Dotacje 2021-2027 – nowa perspektywa finansowa UE

Prace w sprawie nowej perspektywy budżetowej UE (tj. 2021-2027) rozpoczęły się już w 2018 roku. W maju 2019 Komisja Europejska przedstawiła propozycję podziału środków. Do Polski mają trafić około 64 mld euro – to 20 proc. mniej niż w obecnej perspektywie (2014-2020).

Tak znaczne cięcia nie będą jednak dotyczyć obszaru związanego z rynkiem pracy i wyłączaniem społecznym. Zdaniem Komisji Europejskiej obywatele są najważniejszym kapitałem Unii i to wokół nich powinien rozwijać się proces integracji.

Zgodnie z przedstawionymi przez Komisję dokumentami – na wspieranie mobilności, podnoszenie kompetencji i poprawę zatrudnienia, ale także na włączenie społeczne i rozwijanie postaw aktywnego obywatelstwa i partycypacji w życiu UE przewidziano nawet 8% wzrost środków.

O tym jakie konkretnie działania aktywizacyjne będą finansowane dowiemy się dopiero najwcześniej w 2020 roku, kiedy powstaną dokumenty szczegółowe na szczeblu krajowym.

Dotacje 2014-2020 – kto może dostać dotację?

Obecnie obowiązuje perspektywa finansowa 2014-2020. O tym jakie działania były finansowane obecnie pisaliśmy już szczegółowo w artykułach

Dotacje na opiekę nad dziećmi do lat 3

Dotacje na tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech

Kobiety posiadające dzieci do 3 roku życia oprócz działań aktywizacyjnych (tj. kursy szkolenia podnoszące kwalifikacje, staże, pośrednictwo pracy czy dotacje na rozpoczęcie działalności) mogły liczyć na zapewnienie opieki nad dziećmi w czasie kursów/szkoleń/staży.

Ze środków unijnych zostały również dofinansowane żłobki, w których ceny za opiekę nad dzieckiem (z racji częściowego dofinansowania z UE) kształtowały się na poziomie cen w żłobkach samorządowych.

Wiele z tych projektów realizowanych jest nadal, gdyż do końca tej perspektywy finansowej mamy jeszcze cały rok.

Aktualne projekty unijne 2019 i 2020

Informację o realizowanych projektach w danym województwie można uzyskać w punktach informacyjnych funduszy europejskich.

Wiele instytucji prowadzi nawet swoje kanały na You Tube oraz kampanie informacyjne na temat funduszy w mediach społecznościowych. Przykładem tego jest WUP w Krakowie, który do promocji działań aktywizacyjnych dla osób do 29 roku życia prowadzi kampanię #jestespowerful

Program POWER

Działania w ramach programu POWER są realizowane nie tylko w Małopolsce, ale w każdym województwie, zatem osoby młode z innych województw również mogą korzystać z programu POWER.

Dowiedz się więcej: Inwestuj w rozwój krok po kroku – jak dostać dofinansowanie z programu POWER

Dotacje dla osób bez pracy – czy na macierzyńskim i wychowawczym dostanę dotację?

Projekty aktywizacyjne, a zwłaszcza te nastawione na dotacje przeznaczone są dla osób bez pracy (nie muszą być one zarejestrowane w urzędzie pracy). Kobiety przebywające na urlopach macierzyńskich, które myślą o swojej działalności niestety nie mogą skorzystać z tych funduszy, gdyż w okresie urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego de facto pozostają związane z pracodawcą, a wiec nie są osobą bezrobotną.

Dowiedz się więcej: Czy na macierzyńskim mogę dostać dotację na rozwój biznesu?

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Pierzak
Z funduszami europejskimi związana jestem od 2006 r. Najpierw jako pracownik instytucji odpowiedzialnej za wdrażanie środków europejskich, a od momentu kiedy zostałam mamą prowadzę wspólnie z mężem firmę pomagającą pozyskiwać fundusze unijne i rozliczać projekty finansowane ze środków UE. Taki model pracy bardzo mi odpowiada i pozwala łączyć miłość do dzieci i rodziny z pasją pracy - www.pierzak.pl
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail