Czego szukasz

Przekonałam się, że jestem niesamowita!

Zostać jednocześnie mamą i przedsiębiorcą będąc w dodatku osobą niepełnosprawną i studentką kończącą drugi fakultet? Renata Piątkowska udowodniła, że jest to możliwe.

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 30/07/2012

Jak Renata Piątkowska stała się bizneswoman? O projekcie „Przedsiębiorcze Mazowsze”, realizowanym przez Wyższą Szkołę Finansów i Zarządzania w Warszawie we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy, dowiedziała się praktycznie w ostatniej chwili – na cztery dni przed końcem terminu składania zgłoszeń. Błyskawicznie podjęła decyzję, przygotowała aplikację, wystartowała i… zdobyła 40 000 zł dotacji na założenie działalności gospodarczej plus udział w bezpłatnych szkoleniach, konsultacjach z ekspertami oraz do 1126 zł miesięcznie na pokrycie kosztów prowadzenia firmy przez pierwsze 6 miesięcy!

Dlaczego zdecydowała się pani na udział w projekcie, na zostanie przedsiębiorcą?

Po studiach – zootechnice na SGGW – pracowałam w korporacjach, m.in. w dziale zakupów. Widziałam się nie tylko w roli etatowego pracownika, ale również przedsiębiorcy – jestem pełna energii, ambitna, nie boję się pracy, wyzwań. Kiedy więc dowiedziałam się o „Przedsiębiorczym Mazowszu” postanowiłam zawalczyć o pieniądze na założenie firmy, choć czasu na przygotowanie zgłoszenia było mało. Udało się!

Projekt ruszył…

Zaczęły się szkolenia, które bardzo dużo mi dały. Na warsztatach z pisania biznesplanu poukładałam sobie wszystko w głowie, dotarło do mnie „na dobre”, czego się podejmuję zakładając firmę – salon zoologiczny „PetAgro”. Wątpliwości ogarnęły mnie, kiedy dowiedziałam się, że zostanę mamą. Zaczęłam się obawiać, czy uda mi się wszystko pogodzić, czy podołam, czy w ogóle dostanę dotację – spośród 60 osób uczestniczących w szkoleniach, 40 000 zł mogły zdobyć tylko 42 najlepsze. Eksperci oceniali, które pomysły zasługują na wsparcie. Mimo momentów załamania wytrwałam! Od połowy marca w Grodzisku Mazowieckim działa mój sklep stacjonarny, a w lipcu otwieram dodatkowo internetowy (głównie artykuły dla zwierząt gospodarskich).

Jak się pani czuje jako bizneswoman?

Robię to co lubię, w czym czuję się dobra, realizuję swoją pasję. Oczywiście, życie przedsiębiorcy nie jest wolne od trudności. Muszę dbać o płynność finansową, walczyć o klienta, radzić sobie z innymi problemami, nagłymi awariami. Skrzydeł dodają sukcesy – cieszy mnie kiedy ludzie przychodzą do mojego „PetAgro”, mimo konkurencji. Ogromną satysfakcję dają sukcesy w negocjacjach np. z dostawcami. Czuję wtedy, że procentuje czas poświęcony na treningi ze specjalistą w tym zakresie, na które chodziłam w ramach projektu „Przedsiębiorcze Mazowsze”. Niełatwo było uczestniczyć w szkoleniach z ogromnym brzuchem. Opłaciło się jednak!

Jak sobie pani radzi ze wszystkimi obowiązkami – czynny 6 dni w tygodniu sklep stacjonarny, sklep internetowy, studia, maleńkie dziecko?

Pomaga mi mąż, np. kiedy ja „stoję za ladą” to on zajmuje się córeczką. Niedawno zdecydowałam się też zatrudnić pracownika do pomocy w sklepie. Teraz mogę spędzać więcej czasu w domu.

Czy to oznacza, że pracuje pani teraz mniej? Ile godzin poświęca pani na pracę?

Trudno to dokładnie policzyć – wprawdzie kończę po 22, jednak w międzyczasie karmię maleństwo, zajmuję się nim. Na pewno pracuję więcej niż 8 godzin dziennie.

Czy poleciłaby pani innym mamom zamianę etatu na własną firmę?

Myślę, że jeśli kobieta chce robić to co lubi, po swojemu, powinna spróbować. Ja przekonałam się ostatnio, że jestem w stanie naprawdę dużo znieść, że jestem zdolna do wielu rzeczy, mimo, że jestem osobą niedosłyszącą (noszę jednak aparat słuchowy i pokonuję dzięki temu wiele barier)! Przekonałam się, że jestem niesamowita! Prowadzenie firmy pozwala na większą elastyczność czasową, na łatwiejsze godzenie pracy z życiem rodzinnym. Wprawdzie kiedy dziecko jest obok, nie da się usiąść i zrobić wszystkiego od początku do końca, nie da się uniknąć przerw. Jednak poczucie spełnienia w rolach matki i bizneswoman jednocześnie, znakomicie to wynagradza. Dla mnie prowadzenie firmy to źródło satysfakcji. Znajomi już jakiś czas temu, jeszcze zanim zostałam mamą, namawiali mnie, żebym zaczęła pracować na własne konto – słyszałam od nich: „Ty to powinnaś jakiś biznes otworzyć! Może restaurację!?”. Cieszę się, że się w końcu udało. Założyłam firmę o profilu zgodnym z moją wielką pasją – zwierzętami. A że jednocześnie urodziłam dziecko? Miałam i mam chyba jeszcze większą motywację do działania!

Co można kupić w pani sklepie?

Moja oferta jest kompleksowa – artykuły dla zwierząt domowych (polecam karmy, smakołyki, akcesoria, środki pielęgnacyjne i higieniczne, odżywki, witaminy i oczywiście zabawki), artykuły dla zwierząt gospodarskich łącznie z wyposażeniem budynków inwentarskich a także artykuły dla konia i jeźdźca. Ostatnio ogromnym powodzeniem cieszą się preparaty przeciw pchłom i kleszczom dla psów i kotów. Zapraszam, do „PetAgro”!

Dziękuję za rozmowę!

Tekst nadesłany przez Wydział Prasowy Centrum Komunikacji Społecznej (CK) Urzędu M. St. Warszawy

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Strategia biznesowa. Dlaczego warto ją mieć?

Co to jest strategia biznesowa, czym różni się od biznes planu i kto powinien ją przygotować? W 3 prostych krokach pokażę Ci jak przygotować strategię rozwoju Twojego biznesu, również franczyzowego.
 • Agnieszka Słowik - 12/06/2019

Co to jest strategia biznesowa?

Strategia biznesowa to przemyślany plan działania, dzięki któremu firma będzie się dynamicznie rozwijać, decyzje przez nas podejmowane będą spójne, a proces zarządzania przedsiębiorstwem przyniesie spodziewane rezultaty.

W odróżnieniu od biznes planu strategia biznesowa ma charakter długookresowy (3-5 letni). Biznes Plan tworzy się przede wszystkim dla startupów przed rozpoczęciem ich działalności. Jest on skierowany głównie do banków i inwestorów w celu przekonania ich, że warto zainwestować środki w nowe przedsięwzięcie. Strategia biznesowa tworzona jest w celu określenia priorytetów, dzięki którym firma będzie się rozwijać. Jest to więc plan rozwoju zarówno dla nowych, jak i istniejących podmiotów gospodarczych, w tym dynamicznie rozwijających się sieci franczyzowych.

Analiza w 3 krokach

Jednym z prostszych sposobów opracowania strategii biznesowej jest przeprowadzenie krok po kroku perspektywicznej analizy potrzeb potencjalnych klientów, partnerów biznesowych oraz określenie własnych celów i priorytetów. Podstawą takiej analizy są odpowiedzi na postawione niżej pytania.

Krok 1 – Określenie własnych celów i ambicji

Dlaczego chcesz zaangażować się w to przedsięwzięcie?

Jakie są Twoje pasje, ambicje i cele życiowe? Czy ich realizacja wiąże się chociaż pośrednio z zakresem usług/produktów sieci franczyzowej, która Cię zainteresowała?

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Realizacja własnych pasji czy maksymalizacja dochodu?

Co łączy Cię z Twoimi partnerami biznesowymi, w tym ze współpracownikami, dostawcami i klientami (np. więzy rodzinne, przyjaźń)?

Spójrz na Twój biznes z perspektywy klienta. Zastanów się nad tym, co faktycznie chcesz mu sprzedać. Skup się nie na Twoim produkcie lub usłudze, ale na tym co Ty sama możesz mu zaoferować.

Krok 2 –  Określenie celów biznesowych

Aby wskazać cele biznesowe należy przede wszystkim zdefiniować misję przedsiębiorstwa. Misja określa sens istnienia firmy, wskazuje najważniejsze zadania oraz wartości oferowane klientom. Należy się również zastanowić nad tym, gdzie chcielibyśmy, aby nasza firma znajdowała się za 3-5 lat, a następnie wyznaczyć mierzalne cele, które będziemy realizować w drodze do sukcesu.

Również franczyzodawca powinien okreslić swoją misję, dlatego warto zapytać go o szczegóły. Obie misje, a więc wizje naszego wspólnego biznesu, powinny być spójne.

Krok 3 – Analiza rynku

Na początku należy wskazać 10 najważniejszych potencjalnych klientów, a następnie określić ich oczekiwania. Warto zastanowić się również nad tym, co my chcemy, aby zrobił nasz potencjalny klient oraz nad tym co my chcemy, aby myślał nasz potencjalny klient. Na koniec trzeba sprecyzować to, co odróżnia nas od konkurencji oraz to, w czym jesteśmy od niej lepsi.

Czy strategia jest potrzebna we franczyzie?

Mimo tego że franczyza to sprawdzony model biznesowy, strategia w tym przypadku również jest koniecznością. Powodów jest kilka. Przede wszystkim nasz biznes będziemy rozwijać w innej lokalizacji. W związku z tym struktura populacji może różnić się od tej, w której działa franczyzodawca. Warto zastanowić się i przeanalizaować nasz rynek lokalny. Podobieństwa i różnice wykazane względem rynku, na którym działa franczyzodawca, mogą być zarówno nasżą mocną jak i słabą stroną. Najważniejsze jest to, aby mieć ich świadomość.

Sprawdź jakie pomysły na franczyzę przygotowaliśmy dla Ciebie:

 

 

Edukido

Logo MathRiders

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Słowik
Ekonomista, pasjonuje ją aktywny rozwój biznesu, szczególnie franczyza, dlatego kilka miesięcy temu założyła portal biznesowy www.RynekFranczyzy.pl i została pierwszym w Polsce brokerem franczyzowym. Asertywna idealistka, która lubi łamać stereotypy i zachęcać do działania innych. Z jej inicjatywy powstał także serwis dla mam www.MamaSprzeda.pl. Szczęśliwa mama 6-letniej Hani.
Podyskutuj

Co powinnaś wiedzieć o zakładaniu własnej firmy?

W końcu w wolnej chwili zastanawiasz się, czy może zacząć coś swojego? Analizujesz co Cię interesuje, jakie masz talenty i w czym tak naprawdę chciałabyś się realizować? To już bliska droga do zmonetyzowania swoich zainteresowań, czyli założenia własnej firmy. Jak to zrobić krok po kroku?
 • Grzegorz Zieliński - 10/06/2019
młoda kobieta przy biurku marzy o własnej firmie

Zakładanie własnej firmy

Poranny pośpiech jak co dzień nie robi już większego wrażenia, bo cóż zamiast tego może zaoferować nam poranek. Pośpiech jak zawsze związany z wyjściem do pracy i porannym ogarnięciem domu. W drodze do pracy pojawiają się kolejne dręczące myśli – „w jakim humorze będzie szef, czego jeszcze nie zdążyłam zrobić wczoraj”. Wtedy to jeszcze akceptujesz w końcu liczy się każda sekunda. Nie ma czasu na myślenie.

Jakie dokumenty musisz wypełnić ?

Gdy podejmiesz już swoją decyzję o założeniu firmy i zdecydujesz się jednoosobową działalność gospodarczą to masz 75% drogi pokonane! Teraz pozostaje udać się do najbliższego urzędu i dokonać rejestracji.

Jednak zanim to zrobisz przygotuj się wcześniej. Ustawodawca wymaga już na etapie składania wniosku pewnych informacji, po których ponosimy konsekwencje. Nie pozostawiaj ich ślepemu losowi.

Dobre przygotowanie do rejestracji pozwala na sprawne przeprowadzenie jej w urzędzie. W zależności jaką podejmiesz decyzje takie będziesz płacić podatki. Istotna jest także sprawa wyboru ubezpieczyciela.

Wypełnianie formularza

Zabierz do urzędu dowód osobisty, a dodatkowo musisz znać swój numer NIP (jeśli nie posiadasz zostanie Ci nadany elektronicznie).

Wymyśl nazwę firmy. Powinna być związana z prowadzoną działalnością i pamiętaj kiedy działalność się rozwinie będziesz dzięki niej rozpoznawana na rynku. Lepiej od razu wymyśleć ciekawą nazwę niż potem narażać się na niepotrzebne koszty. Jeśli nie chcesz żadnego pseudonimu to wiedz, że imię i nazwisko jest obowiązkowe i to ono stanie się Twoją nazwą.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć:

Nie każdą firmę należy rejestrować

PKD

To nic innego jak Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to spis wszystkich rodzajów działalności. Wybierz sobie te, które Cię interesują. Klasyfikują one działalność według ścisłych kryteriów. Po przeanalizowaniu wypisz je sobie na kartce, aby niepotrzebnie nie szukać ich ponownie. Nie ma też potrzeby wypisywać zbyt wielu punktów PKD, ponieważ aktualnie wszystkie wpisy do działalności są zwolnione z opłat.

Wybór ubezpieczyciela

W zależności od sytuacji w jakiej się znajdujesz możesz być ubezpieczona w KRUS lub ZUS.

Natomiast osoba, która będzie podlegać ubezpieczeniu w ZUS powinna wiedzieć jakie spełnia warunki, aby wybrać dla siebie odpowiednie ubezpieczenie.

Formularze jakie składa osoba przy rejestracji do ubezpieczeń:

 • ZUS ZUA – jeśli zgłaszasz się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (i dobrowolnie – chorobowego)
 • ZUS ZZA – jeśli zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, np. przy uldze na start
 • ZUS ZCNA – jeśli zgłaszasz do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny.

Do wyboru masz:

 • ulgę na start przez 6 miesięcy nie płacisz składek na ubezpieczenia społeczne (składasz formularz ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 40)
 • preferencyjne składki „mały ZUS” – składki obniżone przez 24 miesiące (składasz formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70)
 • jeśli będziesz opłacać standardowe składki ponieważ nie spełniasz warunków do skorzystania z wymienionych ulg (składasz formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10)

Dokumenty składasz w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia (możesz złożyć już przy rejestracji firmy w urzędzie za pośrednictwem CEIDG.)

Sposób rozliczania z urzędem skarbowym

Przedsiębiorca we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1 wybiera formę płatności podatku dochodowego. Do wyboru masz:

 • na zasadach ogólnych;
 • podatek liniowy;
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
 • karta podatkowa;

Przemyśl tę decyzję ponieważ według wybranej formy płatności będziesz się rozliczać z Urzędem Skarbowym.

Profil Zaufany

Jeśli nie chcesz przychodzić do urzędu, możesz zrobić wszystko sama w domu, a następnie podpisujesz profilem zaufanym po wysłaniu dokumentów w Internecie. To darmowe narzędzie, którym potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie (PESEL). Działa jak podpis elektroniczny i jest alternatywą dla płatnego podpisu kwalifikowanego.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Grzegorz Zieliński
Nauczyciel z powołania; zawodowo - wieloletni pracownik samorządowy; prywatnie - mąż i tata dwójki wspaniałych i mądrych dzieci.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail