Czego szukasz

Przedświąteczne porządki bez zadyszki

Możesz ruszyć z bloków i zacząć zbierać kurz z drzwi i lamp, myć okna i podłogi, czyścić sprzęty, odgracać szafę z ubraniami i półki w kuchni. W tym samym czasie pewnie zaczniesz odliczać dni do świąt, sprawdzając czy zdążysz z porządkami, bo lista zadań wydaje się nie mieć końca. Pojawi się napięcie, pośpiech i zmęczenie, a to będzie droga do tego, by w święta towarzyszyły Ci wyrzuty sumienia i myśl „Nigdy więcej takiego maratonu sprzątania!”.

Kobieta myjąca podłogę

Przedświąteczne porządki

Porządkowanie to sztuka planowania i dokonywania wyborów. Czasem to czego nie zrobisz, wpływa na to, czego się podejmiesz, z jaką uważnością i skutkiem. Im w większym stopniu plan przedświątecznych porządków będzie odpowiadał Twoim potrzebom, możliwościom oraz przekonaniom, tym bliżej będziesz porządkowania spokojnego i na własnych zasadach.

Jak zatem porządkować i sprzątać przed świętami, by nie pojawiły się zadyszka, stres i presja mijającego czasu? Zanim zaczniesz działać poszukaj odpowiedzi na 5 pytań.

Pytanie 1: uporządkowanie których obszarów w domu podniesie poziom Twojego komfortu w czasie przygotowywania do świąt i spędzania ich?

Przywykliśmy do dokładnego sprzątania i porządkowania całego domu. Najczęściej to właśnie taki wzorzec wynieśliśmy z domów, gdyż tak sprzątali nasi dziadkowie i rodzice.

Jednak czy to konieczne? Czy każdy uporządkowany obszar ma takie samo znaczenie dla naszej wygodnej pracy przy przygotowywaniu potraw oraz komfortowego wypoczynku w świątecznym czasie? Być może warto nadać obszarom domu wagę, a tym samym przypisać priorytety sprzątaniu. Inaczej bowiem w czasie świąt odczujemy odświeżoną i funkcjonalnie zorganizowaną kuchnię, a zupełnie w odmienny sposób wyczyszczony na błysk gabinet.

Pytanie 2: co warto w tych kluczowych obszarach uporządkować, by mieć spokojniejsze i przyjemniejsze święta?

Jeśli masz już ustalone kluczowe obszary domu, możesz przejść do ustalania zakresu prac. Jeśli Twoim wybranym obszarem jest przykładowo kuchnia, to czy konieczne jest jej całościowe czyszczenie i odgracenie czy wystarczające będzie częściowe. W kuchni przydatne mogą być czyste sprzęty i akcesoria do pieczenia i gotowania, odświeżona zastawa świąteczna czy wygospodarowane miejsce w lodówce i szafce do przechowywania więcej ilości jedzenia. Być może reszta prac może poczekać na realizację w wolniejszym poświątecznym czasie.

Innym wyborem może być szafa lub garderoba. Porządkując to miejsce możesz skompletować zestawy ubrań, przygotować dodatki, upewnić się, że ubrania nie mają plam ani zagnieceń. Tym samym w święta przed szafą spędzisz tylko kilka minut.

Pytanie 3: czy uwzględniasz odpoczynek w planie porządkowania?

To, jak odpoczniesz przed rozpoczęciem porządkowania oraz czy będziesz regenerować siły w jego przerwach, wpłynie na Twoją efektywność porządkowania. Odpocząć potrzebują zarówno Twoje ręce, jak i głowa.

Może Ci się teraz wydaje, że do świąt pozostało mało czasu i nie zdążysz wszystkiego zrobić. Czujesz, że potrzebujesz działać, a odpoczywać będziesz w święta. Na ile to jednak będzie efektywny odpoczynek, a na ile próba szybkiego odzyskania sił po sprincie sprzątania?

Zrywy w sprzątaniu i porządkowaniu są bardzo obciążające fizycznie i psychicznie. Jeśli zdecydujesz się na taki styl pracy pamiętaj, by szczególnie zadbać o siebie. Czasem wystarczy, by na dzień sprzątania zamówić obiad z dostawą, przygotować do termosu zapas herbaty, a pod ręką mieć ulubioną książkę, po którą sięgniesz w przerwach.

Pytanie 4: czy wszystko robisz sama?

Możesz stworzyć najlepszy plan sprzątania i porządkowania. Gdy jednak będzie on zapisany tylko w Twoim notesie i wszystko weźmiesz na swoje barki, są nikłe szanse, że porządkowanie ukończysz bez zadyszki i napięcia. Niech ten plan ujrzy światło dzienne i zostanie rozdzielony pomiędzy domowników. Wspólne sprzątanie to może być doskonałą okazją do spędzenia czasu na rozmowach o szkole, planach wakacyjnych czy wspominaniu rodzinnych historii.

Pytanie 5: czy Twój plan porządków przewiduje rewolucyjne zmiany w organizacji?

Jeśli zdecydujesz się na gruntowne porządkowanie i organizację przestrzeni potrzebujesz w planie uwzględnić jeszcze jeden etap, jakim jest nauka wprowadzonych przez Ciebie zmian we wnętrzu. Jeśli bowiem przy odgracaniu kuchni poprzestawiasz akcesoria, nic bardziej nie będzie Cię w święta drażniło niż pytania „A gdzie teraz stoi..?”. I będzie to naturalne zachowanie, gdyż nowej organizacji potrzebujemy się nauczyć, a do tego wymagany jest czas. Rozważ, ile go masz i zaplanuj działania uwzględniając w nim „przerwę” również na zdarzenia losowe.

Przedświąteczny czas to z jednej strony wyczekiwanie na moment spowolnienia i odpoczynku, a z drugiej większa ilość obowiązków wynikająca z przygotowania domu i potraw, przerwy w przedszkolach i szkołach czy pakowaniem na wyjazd zimowy. Czasem w tym szybkim tempie życia i pracy z trybem zadaniowym zapominamy pomyśleć o sobie w kontekście porządków. Porządkujmy z głową, zatroszczmy się o siebie w ich czasie równie dobrze (i lepiej!), jak dbamy o dom.

Przeczytaj także: 10 kroków, aby przygotować wyjątkowe Święta

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Trenerka mentalna i declutterka. Uczy jak zrobić porządek raz a dobrze, pokazuje jak go sprytnie utrzymać, by później móc zająć się tym, co najważniejsze. Od kolekcjonowania przedmiotów zdecydowanie bardziej woli tworzyć albumy wspomnień. Twórczyni bloga www.spokojnemomenty.pl

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie