Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Przedświąteczne porządki bez zadyszki

  • Agnieszka Krawczuk
  • 13 grudnia 2022
  • 5 MIN. CZYTANIA
kobieta_myjąca_podłogę_800.jpg
Możesz ruszyć z bloków i zacząć zbierać kurz z drzwi i lamp, myć okna i podłogi, czyścić sprzęty, odgracać szafę z ubraniami i półki w kuchni. W tym samym czasie pewnie zaczniesz odliczać dni do świąt, sprawdzając czy zdążysz z porządkami, bo lista zadań wydaje się nie mieć końca. Pojawi się napięcie, pośpiech i zmęczenie, a to będzie droga do tego, by w święta towarzyszyły Ci wyrzuty sumienia i myśl „Nigdy więcej takiego maratonu sprzątania!”.

Przedświąteczne porządki

Porządkowanie to sztuka planowania i dokonywania wyborów. Czasem to czego nie zrobisz, wpływa na to, czego się podejmiesz, z jaką uważnością i skutkiem. Im w większym stopniu plan przedświątecznych porządków będzie odpowiadał Twoim potrzebom, możliwościom oraz przekonaniom, tym bliżej będziesz porządkowania spokojnego i na własnych zasadach.

Jak zatem porządkować i sprzątać przed świętami, by nie pojawiły się zadyszka, stres i presja mijającego czasu? Zanim zaczniesz działać poszukaj odpowiedzi na 5 pytań.

Pytanie 1: uporządkowanie których obszarów w domu podniesie poziom Twojego komfortu w czasie przygotowywania do świąt i spędzania ich?

Przywykliśmy do dokładnego sprzątania i porządkowania całego domu. Najczęściej to właśnie taki wzorzec wynieśliśmy z domów, gdyż tak sprzątali nasi dziadkowie i rodzice.

Jednak czy to konieczne? Czy każdy uporządkowany obszar ma takie samo znaczenie dla naszej wygodnej pracy przy przygotowywaniu potraw oraz komfortowego wypoczynku w świątecznym czasie? Być może warto nadać obszarom domu wagę, a tym samym przypisać priorytety sprzątaniu. Inaczej bowiem w czasie świąt odczujemy odświeżoną i funkcjonalnie zorganizowaną kuchnię, a zupełnie w odmienny sposób wyczyszczony na błysk gabinet.

Pytanie 2: co warto w tych kluczowych obszarach uporządkować, by mieć spokojniejsze i przyjemniejsze święta?

Jeśli masz już ustalone kluczowe obszary domu, możesz przejść do ustalania zakresu prac. Jeśli Twoim wybranym obszarem jest przykładowo kuchnia, to czy konieczne jest jej całościowe czyszczenie i odgracenie czy wystarczające będzie częściowe. W kuchni przydatne mogą być czyste sprzęty i akcesoria do pieczenia i gotowania, odświeżona zastawa świąteczna czy wygospodarowane miejsce w lodówce i szafce do przechowywania więcej ilości jedzenia. Być może reszta prac może poczekać na realizację w wolniejszym poświątecznym czasie.

Innym wyborem może być szafa lub garderoba. Porządkując to miejsce możesz skompletować zestawy ubrań, przygotować dodatki, upewnić się, że ubrania nie mają plam ani zagnieceń. Tym samym w święta przed szafą spędzisz tylko kilka minut.

Pytanie 3: czy uwzględniasz odpoczynek w planie porządkowania?

To, jak odpoczniesz przed rozpoczęciem porządkowania oraz czy będziesz regenerować siły w jego przerwach, wpłynie na Twoją efektywność porządkowania. Odpocząć potrzebują zarówno Twoje ręce, jak i głowa.

Może Ci się teraz wydaje, że do świąt pozostało mało czasu i nie zdążysz wszystkiego zrobić. Czujesz, że potrzebujesz działać, a odpoczywać będziesz w święta. Na ile to jednak będzie efektywny odpoczynek, a na ile próba szybkiego odzyskania sił po sprincie sprzątania?

Zrywy w sprzątaniu i porządkowaniu są bardzo obciążające fizycznie i psychicznie. Jeśli zdecydujesz się na taki styl pracy pamiętaj, by szczególnie zadbać o siebie. Czasem wystarczy, by na dzień sprzątania zamówić obiad z dostawą, przygotować do termosu zapas herbaty, a pod ręką mieć ulubioną książkę, po którą sięgniesz w przerwach.

Pytanie 4: czy wszystko robisz sama?

Możesz stworzyć najlepszy plan sprzątania i porządkowania. Gdy jednak będzie on zapisany tylko w Twoim notesie i wszystko weźmiesz na swoje barki, są nikłe szanse, że porządkowanie ukończysz bez zadyszki i napięcia. Niech ten plan ujrzy światło dzienne i zostanie rozdzielony pomiędzy domowników. Wspólne sprzątanie to może być doskonałą okazją do spędzenia czasu na rozmowach o szkole, planach wakacyjnych czy wspominaniu rodzinnych historii.

Pytanie 5: czy Twój plan porządków przewiduje rewolucyjne zmiany w organizacji?

Jeśli zdecydujesz się na gruntowne porządkowanie i organizację przestrzeni potrzebujesz w planie uwzględnić jeszcze jeden etap, jakim jest nauka wprowadzonych przez Ciebie zmian we wnętrzu. Jeśli bowiem przy odgracaniu kuchni poprzestawiasz akcesoria, nic bardziej nie będzie Cię w święta drażniło niż pytania „A gdzie teraz stoi..?”. I będzie to naturalne zachowanie, gdyż nowej organizacji potrzebujemy się nauczyć, a do tego wymagany jest czas. Rozważ, ile go masz i zaplanuj działania uwzględniając w nim „przerwę” również na zdarzenia losowe.

Przedświąteczny czas to z jednej strony wyczekiwanie na moment spowolnienia i odpoczynku, a z drugiej większa ilość obowiązków wynikająca z przygotowania domu i potraw, przerwy w przedszkolach i szkołach czy pakowaniem na wyjazd zimowy. Czasem w tym szybkim tempie życia i pracy z trybem zadaniowym zapominamy pomyśleć o sobie w kontekście porządków. Porządkujmy z głową, zatroszczmy się o siebie w ich czasie równie dobrze (i lepiej!), jak dbamy o dom.

Przeczytaj także: 10 kroków, aby przygotować wyjątkowe Święta

Zdjęcie: Canva

Zobacz więcej

artykuł
dwie dziewczynki finanse bez tajemnic
  • Sylwia Schlegel
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
dieta dla nastolatków
  • Dominika Kamińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
styl business casual
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
zdjęcie okładki książki
  • Dominika Kamińska
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta w IT
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 9 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Przejdź do treści