ZAINSPIRUJ SIĘ
Pytanie:
Moje pytanie do prawnika dotyczy coraz bardziej popularnego w ostatnim czasie hand made i różnego rodzaju zabawek, które sprzedają mamy pozostające na urlopach wychowawczych. Niektóre z tych zabawek mają ponaszywane różne drobne elementy typu guziki lub koraliki, które mogą stanowić swojego rodzaju zagrożenie dla małego dziecka. Do tej pory nie słyszałam o takim przypadku, ale moje dziecko dławiło się elementem pochodzącym z nieodpowiedniej zabawki.
Jak mamy, które szyją zabawki w domu i sprzedają je na kiermaszach mogą i powinny ustrzec się przed ewentualnymi konsekwencjami takiego wypadku, kiedy nieodpowiednia zabawka trafia w ręce maluszka?
Ania
Odpowiedź:
Odpowiedź na to pytanie możliwa jest jedynie na dużym poziomie ogólności. Okoliczności konkretnego przypadku, w którym dziecko wyrządziło sobie krzywdę zabawką będą decydować o tym, jak kształtuje się odpowiedzialność osoby, która wykonała zabawkę. Jednak trzeba mieć świadomość, że wykonywanie zabawek dla dzieci niezależnie od tego, czy jest działaniem przemysłowym, na szeroką skalę, czy chodzi o kilka zabawek hand made może rodzić odpowiedzialność cywilnoprawną.
Odpowiedzialność ta może przybrać formę tzw. odpowiedzialności:
- za produkt niebezpieczny,
- deliktowej.
Odpowiedzialność deliktową ponosimy zawsze, kiedy wyrządzimy szkodę naszym działaniem. Jest to odpowiedzialność na zasadach ogólnych, więc nie będziemy w tym miejscu rozwijać tego tematu.
Odpowiedzialność za produkt
Mając na względzie ochronę konsumentów, do kodeksu cywilnego wprowadzono dodatkowo specjalny rodzaj odpowiedzialności. Ma on chronić przed szkodą, jaką wyrządzić im mogą produkty oferowane im na rynku. Ta odpowiedzialność – tzw. odpowiedzialność za produkt niebezpieczny może mieć w praktyce dużo szersze znaczenie dla osoby zajmującej się rękodziełem. Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny wiąże się z samym faktem wytwarzania w zakresie działalności gospodarczej tzw. produktu niebezpiecznego (czyli w praktyce każdego znajdującego się w obrocie przedmiotu) oferowanego właśnie konsumentom.
Krąg osób, które mogą ponosić odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przed produkt niebezpieczny jest szeroki. W pierwszej kolejności odpowiada jednak producent wyrobu mającego niebezpieczne właściwości. Producentem zgodnie z ustawą jest osoba, która w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wytworzy produkt niebezpieczny. Przy czym nie musi to być podmiot prowadzący masową produkcję danego wyrobu.
Producentem może być również osoba prowadząca działalność gospodarczą o niewielkim zasięgu. Pod warunkiem, że działalność ta ma charakter ciągły, zorganizowany i zarobkowy. A więc, że jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej). Ustawa nie wymaga, aby produkt niebezpieczny, który rodzi odpowiedzialność producenta wytwarzany był masowo, metodą przemysłową, więc zakres tej odpowiedzialności obejmuje też rękodzieło – jeśli jest ono wykonywane zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły.
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny opiera się na zasadzie ryzyka. Do pociągnięcia producenta do odpowiedzialności nie jest konieczne udowodnienie jego winy. Wystarczy wykazanie, że dany produkt (zabawka) był niebezpieczny i wyrządził szkodę użytkownikowi (dziecku). O tym, czy produkt jest bezpieczny, decydują okoliczności w chwili wprowadzenia go do obrotu. Chodzi zwłaszcza o sposób zaprezentowania go na rynku oraz o informacje na temat właściwości podane konsumentowi.
Mama z polisą OC?
Na rynku dostępne są dostępne polisy OC obejmujące swoim zakresem ubezpieczenie od odpowiedzialności za produkt niebezpieczny. Warto polecić je osobom zamierzającym na szerszą skalę zajmować się wykonywaniem i sprzedażą zabawek dla dzieci.
Zakresem odpowiedzialności za produkt niebezpieczny nie są objęte szkody o wartości poniżej 500 euro.
Przeczytaj także: Zarabiaj z domu – 20 pomysłów na pracę zdalną
Podstawa prawna:
Podstawa prawna: 449 (1) kodeksu cywilnego – 449 (10) kodeksu cywilnego.
Powyższy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i został przygotowany w oparciu o stan faktyczny opisany w opublikowanym pytaniu. Zamieszczonych w nim treści nie należy traktować jako porady prawnej w konkretnej sprawie ani źródła prawa. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji lub indywidualnej porady prawnej z gwarancją odpowiedzialności, należy skontaktować się z prawnikiem.
Zdjęcie: Canva