ZAINSPIRUJ SIĘ
Przebranżowienie w CV – co napisać, aby znaleźć pracę?
- Anna Lisowska
- 20 marca 2017
- 7 MIN. CZYTANIA
Pytania od czytelniczek:
możecie je nadal zadawać – zobaczcie szczegóły
Karolina pyta:
Właśnie, co pisać w CV jak zamierzam się całkowicie przebranżowić. Co z przeszłości ma sens, a co nie ma?
A Magda zadała takie pytanie:
Czy warto mieć dwie wersje CV, jedną prostą, a drugą z wyszczególnionym zakresem obowiązków na danym stanowisku. Która bardziej pasuje, jeżeli chciałabym wysłać CV na stanowisko nie związane z moim dotychczasowym doświadczeniem?
Nie mam żadnego doświadczenia odnośnie stanowiska, na jakie chciałabym rekrutować, ale brałam udział w webinariach, robiłam darmowe kursy on line bez certyfikatu, czytałam blogi na ten temat. Czy mogę to jakoś zawrzeć w CV, żeby rekruter wiedział, że działałam coś w kierunku nauczenia się zawodu i chciałabym rozwijać się dalej?
CV to wizytówka
CV jest wizytówką i ma pokazać Twoją wartość dla przyszłego pracodawcy. Warto mieć dwie wersje językowe – polską i angielską (obie w formacie PDF – łatwo go otworzyć i nie można wprowadzać w nim zmian przez osoby postronne tak łatwo, jak w Wordzie). Obie konkretne, przygotowane pod wymarzone stanowisko. Stworzenie takiego CV należy więc zacząć od sprecyzowania, jaka praca nas interesuje.
Następnie możesz pobawić się w detektywa. Mam tu na myśli zebranie informacji na temat danego zawodu z różnych źródeł. Znajdziesz je na portalach branżowych, targach kariery, forach tematycznych, w social mediach, ogłoszeniach o pracę (tutaj pracodawcy bardzo konkretnie precyzują swoje oczekiwania i ofertę) oraz dzięki bezpośredniej rozmowie z osobami pracującymi już na określonym stanowisku. Jest to niezwykle ważny moment, ponieważ od niego zależy, jakie umiejętności, doświadczenie, kwalifikacje powinnaś zawrzeć w swojej aplikacji.
[FM_form id=”5″]
Skills CV
Jeśli już wiesz, czego szukasz, wówczas zastanów się, jakie kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie udało Ci się zdobyć do tej pory, a które mogą przydać się na nowym stanowisku. Co osiągnęłaś, jakie odniosłaś sukcesy, które są zbieżne z nowym stanowiskiem i czego nauczyłaś się w dotychczasowej pracy lub w wolnym czasie, co może też się przydać. Na pewno robiłaś już coś, co zbliżyło Cię do pracy w nowym zawodzie, bo pewnie nie bez powodu odkryłaś w pewnym momencie, że pragniesz zmiany i chcesz robić akurat TO, a nie coś innego.
Takie CV to tzw. skills CV. Polega ono na opisaniu swojego dotychczasowego doświadczenia w formie umiejętności, które udało nam się nabyć, wykonując poszczególne zadania. Należy skupić się więc na atutach. Możesz zrobić sobie taką listę i ją modyfikować/wybierać z niej konkretne umiejętności, jeśli interesuje Cię kilka nowych stanowisk.
Bardzo mile widziane jest również używanie w CV słownictwa, które pasuje do branży i będzie zrozumiałe przez rekruterów czytających dokument. Należy pisać tak, aby wszystko było zrozumiałe i sprawiało wrażenie, że wiesz, o czym piszesz 🙂 Sprawdź koniecznie wszelkie literówki i inne ewentualne błędy.
Istotne fakty
CV powinno zawierać konkretne informacje. Chciałabym jednak podkreślić, że mitem jest tworzenie jednostronicowego CV. Ale też nie powinno się przesadzać i tworzyć dokumentu na kilka stron – dwie będą OK, jeśli rzeczywiście masz się czym pochwalić.
Jeśli posiadasz wcześniejsze wieloletnie doświadczenie w jednej lub kilku dziedzinach, wybierz starannie to, co będzie promować Twoją kandydaturę. Logiczne uargumentowanie, dlaczego dotychczasowe doświadczenie w innym zawodzie może się przydać na zupełnie nowym stanowisku, będzie działało na Twoją korzyść.
Pod danymi osobowymi możesz zamieścić i podkreślić swój cel zawodowy oraz korzyści, jakie firma osiągnie, jeśli Cię zatrudni. Wystarczy, że dużo czytasz i jesteś na bieżąco ze wszystkimi nowościami z interesującej Cię dziedziny. Dzięki temu zdobywasz wiedzę, mimo braku doświadczenia. Wpisz do CV wszystko, co jest związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, a zyskasz przewagę.
Pamiętaj o swoich atutach
W zależności od Twoich kwalifikacji zacznij od informacji najbardziej istotnych. Jeśli to certyfikaty są Twoim atutem – wpisz je wysoko! A może skończyłaś atrakcyjne dla pracodawcy studia podyplomowe? Albo pracowałaś nad ciekawym projektem?
To od Ciebie zależy, co pracodawca przeczyta jako pierwsze… i czy będzie czytał dalej 🙂
Pamiętaj, że w „pierwszym rzucie” rekruter tak naprawdę poświęca niewiele czasu na analizę CV. Aplikacja musi być zatem czytelna, a informacje, które pokazują Ciebie jako dobrego kandydata zawarte na pierwszej stronie, najlepiej na początku dokumentu.
Wspomnij w swoim CV, że brałaś udział w webinariach, darmowych kursach online (z certyfikatem lub bez), czytałaś blogi tematyczne, książki, chodziłaś na spotkania specjalistyczne itd. Możesz nawet określić tygodniową ilość godzin poświęcaną na samodoskonalenie.
Pokaż zatem dodatkowe aktywności, które wykonywałaś poza pracą. Jednym słowem chwal się! 🙂 Wybierz jednak tylko takie, które pasują do określonego przez Ciebie stanowiska. Jeśli brałaś udział w niekomercyjnych projektach możesz stworzyć specjalną rubrykę i opisać w kilku punktach, co to było.
Wolontariat, praktyki i staże to też cenne doświadczenie. W końcu to sprawdzian dla Twoich praktycznych umiejętności. Jeśli cokolwiek z tego było zbieżne z nowym stanowiskiem, możesz śmiało wspomnieć o tym w CV.
Można to przedstawić w formie opisowej lub za pomocą cyfr w ustalonej przez siebie skali. Z kolei w rubryce hobby/zainteresowania wpisz branżę, która Cię interesuje. Zwiększy to na pewno Twoją wiarygodność i potwierdzi, że poważnie myślisz o nowej ścieżce kariery.
List motywacyjny
Jeśli nie zmieścisz wszystkiego w CV, jego rozszerzeniem może być list motywacyjny. W nim uzasadnij swoją decyzję o zmianie ścieżki zawodowej. W takim dokumencie zawrzyj informacje dotyczące Twojej motywacji do zmiany zawodu oraz co robisz i/lub co już zrobiłaś, aby ten cel osiągnąć. Napisz, w czym czujesz się najlepiej. Jaki rodzaj zadań sprawia Ci najwięcej satysfakcji (zakładam, że zmieniasz pracę na taką, która przyniesie Ci więcej radości).
Rekruter chętnie z Tobą porozmawia, jeśli w sposób przekonujący opowiesz mu w liście o swoich chęciach. Zwłaszcza jeśli aplikujesz początkowo na niższe stanowisko. Dobrym pomysłem jest taż przygotowanie portfolio z Twoimi pracami, jeśli stanowisko na to pozwala (np. grafik lub programista). Mogą to być jak najbardziej projekty stworzone dla własnych potrzeb w wolnym czasie.
Na koniec polecam wysłanie takiego CV do organizacji, która niekoniecznie oficjalnie ogłasza się z naborem na wolny wakat. Idealnie jeśli wyślesz wiadomość na skrzynkę rekrutacyjną interesującej Cię firmy lub nawet do konkretnej osoby z działu HR. W takiej sytuacji Twoje CV nie zgubi się w stosie innych aplikacji. Masz większe szanse, że rekruter poświęci mu swoją uwagę, a i może doceni też Twoją determinację 🙂
Pamiętaj, Twoja aplikacja jest pierwszym wrażeniem, jakie wywrzesz na pracodawcy. Im więcej poświęcisz czasu na przygotowanie dokumentu pod konkretne stanowisko do konkretnej firmy, tym większe są szanse, że zostaniesz zaproszona na spotkanie.
Powodzenia!
Zdjęcie: Pixabay