Czego szukasz

Program dał mi wiarę w siebie. Podsumowanie czwartej edycji #MotherEmpower

Mentoring to relacja między mentee a mentorką/mentorem. Jest ona oparta na zaufaniu oraz zaangażowaniu. Mentoring umożliwia wymianę wiedzy i doświadczeń. Program Mother Empower, realizowany z Bosch Polska, jasno pokazuje, że mentoring daje przestrzeń, w której można wzrastać i wzmacniać poczucie wartości. Zapraszamy do podsumowania!

grafika programu Mother Empower

Program dał mi wiarę w siebie. Podsumowanie czwartej edycji programu mentorskiego #MotherEmpower

Za nami kolejna, czwarta już edycja programu mentoringowego Mother Empower, realizowanego wspólnie z firmą Bosch Polska. W tym roku w program zaangażowało się 30 Mentorek i Mentorów, którzy przez trzy i pół miesiąca pomagali w wyzwaniach zawodowych 30 uczestniczkom – kobietom, które po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym szukają na nowo swojego miejsca na rynku pracy.

Program z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nie jest łatwo się dostać do grupy Mentees – w 2023 r. w odpowiedzi na ogłoszenie aplikowało prawie 400 osób. Jest o co walczyć – na ten moment już ⅓ uczestniczek znalazła nową pracę.

Najtrudniejszym elementem programu jest wybór ostatecznej grupy wspaniałych kobiet, które będą pracować nad swoim rozwojem, jednocześnie nie wybierając całej rzeszy wspaniałych kobiet, które chciały pracować nad swoim rozwojem z pomocą mentora czy mentorki – mówi Anna Łabno, koordynatorka programu, Fundacja Mamo Pracuj.

O czym były spotkania mentoringowe?

W trakcie programu Mentorki i Mentorzy poświęcili Mentees łącznie ponad 280 godzin na spotkania i rozmowy, w trakcie których dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, wspierali je w zdobywaniu nowych kompetencji, inspirowali, przede wszystkim jednak budowali niesamowitą relację. Mentees wielokrotnie czerpały z doświadczenia swoich rozmówców i rozmówczyń, również w zakresie kwestii rodzicielskich i godzenia życia prywatnego z zawodowym oraz utrzymania work-life balance.

“Mentor nie jest kimś, kto idzie przed nami, aby pokazać nam jak on coś zrobił. Mentor idzie obok nas, aby pokazać nam, co możemy zrobić.” – Simon Sinek

Grupa Mentees jest z każdą edycją coraz bardziej świadoma swoich potrzeb. W wielu przypadkach uczestniczki miały już za sobą różnorodne kursy, programy rozwojowe, próby zmiany pracy lub przebranżowienia. Mogły więc czerpać ze swoich doświadczeń, analizując je w trakcie spotkań mentoringowych.

Grafika Mother Empower

„Wierzymy w potencjał kobiet i moc ich wkładu w rozwój społeczny i gospodarczy. Okres wychowywania dzieci nie jest wyrwą w życiorysie – to czas, w którym realizujemy się na innej płaszczyźnie i szlifujemy umiejętności miękkie, tak cenne w codziennej pracy zawodowej. Niestety w tym czasie kobiety często tracą wiarę w siebie, a do powrotu na dobre tory czasem potrzeba naprawdę niewiele – rozmowy, rady czy inspirującej historii. Program Mother Empower jest cegiełką, którą dokładamy do zapewnienia wsparcia dla matek w ich drodze do sukcesu zawodowego. Jesteśmy niezmiernie dumni z wyników czwartej edycji, siły, jaką wykazują uczestniczki programu oraz zaangażowania mentorów, czyli pracowników firmy Bosch” – powiedziała Katarzyna Nieroda, koordynatorka czwartej edycji programu oraz Senior HR Business Partner w firmie Bosch.

Uczestniczki podczas projektu pracowały nad swoim CV, analizowały rynek pracy i oferty dostępne na rynku. Dopasowywały je do swoich potrzeb. Ćwiczyły również rozmowy rekrutacyjne. Część spotkań była ukierunkowana na tematy branżowe, związane z np. z programowaniem, testowaniem czy pracą scrum masterki.

Co mówią same mentees?

„Kluczowe było dla mnie doświadczenie i wiedza Mentorki z dziedziny, w której chcę się rozwijać. Dostałam mnóstwo praktycznych porad i inspiracji, jakie duże i małe kroki mogę zrobić, by zmierzać do celu. Dodatkowo Mentorka pomogła mi zobaczyć i znaleźć możliwości tam, gdzie sama nie umiałam znaleźć lub w ogóle nie szukałam. Magia!” /Cytat Mentee/

„Zapisałam się na program zupełnie nie wiedząc czego się spodziewać. Nie miałam żadnych wyobrażeń, jak mogłoby to wyglądać. Korzyści jakie widzę to: ogrom wsparcia dla mnie, pomoc w niby prostej czynności jak stworzenie CV, ale po przerwie w pracy nie jest to takie łatwe. Pomoc w dopracowaniu profilu na LinkedIn. Sam czas poświęcony mi, cały proces przygotowywania się do rozmów o pracę. (…) Nawiązałam kilka obiecujących kontaktów i jestem dobrej myśli.” /Cytat Mentee/

Szkolenia dla Mentees

„Dodatkowym bonusem była możliwość udziału w szkoleniach z zakresu przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej, radzenia sobie z blokującymi przekonaniami, wykorzystania talentów i mocnych stron w procesie rozwoju kariery zawodowej.
Program dał mi wiarę w siebie, informacje jaką ścieżka iść, jak dojść do celu. Był mi bardzo potrzebny. Bez niego nie byłabym w tym miejscu, w którym jestem teraz, a uważam, że zrobiłam krok milowy.” /Cytat Mentee/

„Było wiele ważnych kwestii i program dał mi bardzo dużo, zwłaszcza, że po raz pierwszy uczestniczyłam w mentoringu. Szczególnie ważna okazała się praca nad „głową”, mimo, że czasem działo się to jakby przy okazji pracy nad umiejętnościami „twardymi”. Podbudowanie poczucia własnej wartości, uwierzenie we własne możliwości, danie sobie więcej przestrzeni i czasu na zastanowienie się, co dalej, na szukanie pracy, zdystansowanie się i spojrzenie na sprawę w szerszej perspektywie. Ważne dla mnie było także poczucie wspólnoty, spotkania on-line i na żywo, wysłuchanie historii innych osób i wiedza, że inni „też tak mają”, że mierzyli lub mierzą się z podobnymi problemami, zapoznanie się z możliwymi rozwiązaniami.” /Cytat Mentee/

Konkurs stypendialny

Uczestniczki mogły wziąć udział w konkursie stypendialnym, sponsorowanym przez Bosch. Stypendia otrzymało 15 uczestniczek, które mogły w ramach przyznanych środków skorzystać z kursów rozwojowych, wspierających je w osiągnięciu celu zawodowego.

Efekty programu

Jak co roku można zauważyć wyraźne efekty programu. Według deklaracji uczestniczek zebranych z ankiet, po udziale w programie uczestniczki oceniają swoje szanse na rynku pracy dużo lepiej.

Przed wzięciem udziału w #MotherEmpower: 59% oceniło je średnio, 26% lepiej niż przeciętnie a 15% słabo i bardzo słabo.
Po programie 52% uczestniczek oceniło swoje szanse wysoko i bardzo wysoko, 38% lepiej niż przeciętnie, 10% średnio, żadna osoba nie oceniła swoich szans słabo i bardzo słabo.

Przeczytaj też podsumowanie trzeciej edycji #MotherEmpower!

Mother Empower okiem Bosch Polska

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że #MotherEmpower to już marka, która niesie za sobą wysoki standard organizacji działań oraz wkładu merytorycznego. Ten ostatni nie byłby możliwy, gdyby nie ogromne zaangażowanie mentorek oraz mentorów i przedstawicielek Bosch Polska.

Co roku w programie bierze udział nowa grupa Mentorek i Mentorów, którzy zwracają uwagę na to, że dla nich to również duża szansa na rozwój i wzmacnianie kompetencji, związanych z komunikacją, przekazywaniem wiedzy, budowaniem relacji.
Program pokazuje, że każdy może mieć istotny wkład w to działanie. Ważne jest zaangażowanie, chęć towarzyszenia innym w zmianie i uczenia się, np. korzystając z nowych narzędzi mentoringowych i wskazówek, przekazywanych w trakcie programu podczas indywidualnych spotkań superwizyjnych czy szkoleń.

„Ogromną wartością dla mnie była obustronna korzyść. Towarzyszyłam mentee w procesie szukania nowej ścieżki zawodowej i jednocześnie sama zweryfikowałam swoje umiejętności, wracałam do znanych mi, ale zapomnianych narzędzi, rozwijałam swoje umiejętności komunikacyjne, uważne i empatyczne słuchanie. Gdy dwie strony są w pełni zaangażowane w proces i uważne na siebie, czerpią od siebie wzajemnie. Początkowo ustalony cel może się zmienić, gdyż zachodzi synergia między osobami, które pozwoliły sobie na pełną zaufania współpracę.” /Cytat Mentorki/

„Udział w procesie mentorskim był dla mnie bardzo rozwijający. Poszerzył moją wiedzę z zakresu narzędzi mentorskich, pozwolił odkryć nowe zainteresowania, był szansą na networking z koleżankami i kolegami, stał się ciekawym i bardzo satysfakcjonującym uzupełnieniem codziennej pracy, dał mi szansę otworzyć się na inną perspektywę i spełnił moje podstawowe oczekiwanie – bycia wsparciem i towarzyszem dla innej mamy wracającej do pracy.” /Cytat Mentorki/

„To była wspaniała przygoda móc realizować Waszą misję wspierania kobiet! Mam nadzieję, że do zobaczenia / do usłyszenia! Wyrazy szacunku dla całego zespołu Mamo Pracuj! Z chęcią zaangażuję się ponownie w mentoring lub inną działalność dla mam :).” /Cytat Mentorki/

„Pamiętam słowa Kasi Kalinowskiej z jednego naszego spotkania. Powiedziała wtedy, że mamy są tak samo ważne jak dzieci. Nie mniej. Nie więcej. Tak samo. Mam poczucie, że ten program, poprzez ogromne zaangażowanie mentorek i mentorów, bardzo często pozwala mentess skupić się na nich samych, na rozwoju, na zasobach. Dzięki uczestnictwu w #MotherEmpower mentees dają sobie szansę na zobaczenie tego, że są ważne.” – podsumowuje Anna Łabno – Kucharska.

Mother Empower w liczbach

  • 394 zgłoszenia do udziału w programie
  • 30 par mentorskich, czyli 60 Mentorek, Mentorów i Mentees
  • 22 Mentorki, 8 Mentorów
  • 3,5 miesiąca pracy w parach mentoringowych
  • ponad 280 godzin spotkań
  • 6 warsztatów
  • 17 Mentees aplikowało o stypendia na kursy wzmacniające ich kompetencje zawodowe, wszystkie aplikacje uzyskały wsparcie finansowe ufundowane przez firmę Bosch Polska.

Czekamy na kolejną edycję programu! A Ty?

Podczas czekania zachęcamy do zapoznania się z profilem Bosch Polska w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom oraz ofertami pracy.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie