Czego szukasz

„Wiele kroków naprzód” – podsumowanie 3 edycji programu mentoringowego Mother Empower

Za nami trzecia edycja programu mentoringowego Mother Empower, realizowanego wspólnie z firmą Bosch Polska. Program rośnie w siłę! Tym razem do udziału zgłosiło się ponad 260 kobiet, gotowych stawić czoła wyzwaniom, związanym z powrotem na rynek pracy. Z tej grupy, do projektu zostały wybrane 32 uczestniczki, które przez 3,5 miesiąca spotkały się indywidualnie z Mentorkami i Mentorami z Bosch Polska. Blisko połowa z nich, już znalazła pracę!

Mother Empower wsparcie i wymiana doświadczeń

“Wiele kroków naprzód” – podsumowanie 3 edycji programu mentoringowego Mother Empower

W tym roku, w projekcie pracowało aż 10 par więcej niż w ubiegłym, a to daje nam łącznie ponad 280 godzin spotkań mentoringowych, w dość krótkim okresie.

„Każda nowa edycja #MotherEmpower jest bogatsza i jeszcze lepsza od poprzedniej. 😉 Nagroda dla Najlepszego Programu Mentoringowego w 2021 po prostu zobowiązuje! Każda edycja programu jest poddawana ewaluacji, badamy opinie i doświadczenia wszystkich zaangażowanych, wyciągamy wnioski i działamy jeszcze lepiej!” – mówi Agnieszka Czmyr-Kaczanowska, koordynatorka programu, Fundacja Mamo Pracuj.

Co się działo w programie?

Uczestniczki pracowały nad weryfikacją swoich kompetencji i doświadczeń zawodowych, budowały portfolio, CV. Wspólnie z Mentorami i Mentorkami analizowały rynek pracy, uczyły się szukać ofert, które odpowiadają ich potrzebom. Niektóre z nich ćwiczyły rozmowy rekrutacyjne. Część spotkań dotyczyła też konkretnych tematów branżowych, np. rozwinięcia kompetencji UX lub pracy w zawodzie programisty.

Poza “twardymi” umiejętnościami ćwiczyły również pewność siebie, umiejętności komunikacyjne, kreatywność.

Mentoring ma niewątpliwe walory edukacyjne, ale jedną z kluczowych wartości tej formy rozwoju, jest budowanie relacji pomiędzy stronami, wsparcie, bycie obok w kluczowym momencie zawodowym. „Bardzo się cieszę, że nie będę w tym procesie sama.” – powiedziała nam jedna z Mentee na początku programu.

W ramach spotkań dodatkowych z ekspertami takimi, jak Dominik Juszczyk, Katarzyna Kalinowska, Malwina Faliszewska, Marta Iwanowska-Polkowska i Hanna Żurek, uczestniczki programu uczyły się produktywności w pracy i w życiu prywatnym. Słuchały, jak uwalniać talenty i czerpać z życia to, co najlepsze. Dodatkowo wzmacniały swój Personal Branding. Działo się bardzo dużo i intensywnie!

„Program sprawił, że poczułam się ważna. Zostałam zaopiekowana, wysłuchana. Poświęcono mi szczególną uwagę. Rozmowy z mentorem, ale również pozostałe spotkania, w tym również „kawa” z innymi mentee pełne były ciekawych historii, uwag, przemyśleń, które zabieram ze sobą. Czuję, że wiem czego unikać na rozmowach o pracę, jak się do nich przygotować.” Cytat Mentee

„Odbudowałam pewność siebie, ponieważ znam już swoje mocne strony i wiem, że jestem kandydatką, która posiada niespotykaną kombinację cech pożądanych przez pracodawców. Nakreśliłam kilka ścieżek rozwoju i zrezygnowałam z koncepcji, która nie byłaby dla mnie dobra. Przeszłam przez proces rekrutacyjny krok po kroku i czuję się gotowa do aplikowania. Najważniejsza jednak była więź, jaką nawiązałyśmy. Moja mentorka okazała się być prawdziwym przyjacielem.” Cytat Mentee

Konkurs stypendialny

Jak w ubiegłych latach, ważnym etapem programu był konkurs stypendialny dla uczestniczek. Wybrane w drodze konkursu 12 uczestniczek otrzymało również od firmy Bosch stypendia, które przyznane zostały jako dofinansowanie kursu zawodowego, umożliwiającego zdobycie lub rozwój nowych kompetencji zawodowych.

Dodatkowym, mniej formalnym atutem projektu jest aspekt integracyjny. Już na samym początku pracy mentoringowej, powstała grupa dla Mentees na Facebooku. To jak zawsze przestrzeń na wymianę doświadczeń, wzajemne wsparcie, zadawanie pytań i szukanie odpowiedzi, live’y eksperckie. Grupa, jak te w I i II edycji, działa również po zakończeniu projektu i zostaje do dyspozycji Mentees.

Program Mother Empower, również w 2022 r. przyniósł realne efekty. Po udziale w programie uczestniczki oceniają swoje szanse na rynku pracy dużo lepiej – żadna z nich nie ocenia ich negatywnie, a ocen pozytywnych jest więcej. W tym roku aż 15 uczestniczek (47%) w trakcie programu lub bezpośrednio po nim zdobyło nową pracę.

„Dowiedziałam się, że pozytywnie przeszłam rozmowę kwalifikacyjną i dostałam swoją pierwszą pracę w IT! Jak wysłałam swoje zgłoszenie do mentoringu to wtedy nie było to takie pewne ani oczywiste, że w najbliższym czasie uda mi się tę pracę zdobyć, dlatego zdecydowałam się zgłosić, aby zwiększyć swoje szanse na przebranżowienie.” Cytat Mentee

„Dziękuję jeszcze raz od całego serca za ten czas! Właśnie dostałam ofertę pracy od 01.08. Na pół etatu, czyli dokładnie to, czego potrzebowałam 🙂 .” Cytat Mentee

„Chciałam bardzo podziękować za Wasz program, za spotkania z moim mentorem!! Naprawdę fantastyczny człowiek!! Przeszliśmy wiele kroków naprzód w kierunku odnalezienia się na rynku pracy.” Cytat Mentee

Odwiedź profil firmy Bosch w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Mother Empower to też szansa rozwoju dla Mentorów i Mentorek. Wielu z nich podkreśla, jak ważny jest dla ich ten czas i że dzięki niemu również widzą również zmianę w sobie.

„Miałam okazję do ćwiczenia aktywnego słuchania i poświęcenia w pełni całej godziny w tygodniu na wysłuchanie Mentee, poznania nowej osoby, wymiany doświadczeń na przeróżne tematy, otworzyłam się na nowe punkty widzenia, przy okazji tego mentoringu miałam również okazję przyjrzeć się swoim planom, wartościom i przekonaniom. Była to dla mnie niesamowicie wartościowa przygoda.” Cytat Mentorki

„Współpraca z mentee pozwoliła mi rozwinąć w sobie empatię, zwłaszcza pod kątem rekrutacji. Oprócz tego uświadomiła mi jak wiele można mieć nieuświadomionych kompetencji.” Cytat Mentorki

Mentorzy i Mentorki najbardziej cenią sobie w relacjach mentorskich odwagę swoich Mentee, gotowość do rozmowy o trudnych tematach i emocjach, otwartość, zaufanie, wymianę myśli, szczerość i autentyczność. Nieocenioną satysfakcję daje również zaangażowanie podopiecznych i radość z ich postępów, których trudno nie zauważyć!

„Trzecia edycja programu Mamo Pracuj była dla nas z kilku powodów wyjątkowa. Po raz pierwszy do pełnienia roli mentorów zaprosiliśmy naszych kolegów z zespołu i ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Pobity został rekord zgłoszeń do programu, a ostatecznie udało nam się stworzyć aż 32 pary mentorskie. To co pozostało bez zmian to atmosfera i energia tego programu, w którym wiele zyskują zarówno mentee, jak i mentorzy.” – mówi Magdalena Kołomańska, kierownik komunikacji korporacyjnej i Public Affairs z Bosch Polska.

Dziękujemy za ten rok i czekamy na to, co nam przyniesie kolejna edycja!

Mother Empower w liczbach

  • 260 zgłoszeń do udziału w programie
  • 32 pary mentorskie, czyli 64 Mentorki, Mentorzy i Mentees
  • 24 Mentorki, 8 Mentorów
  • 3,5 miesiąca pracy w parach mentoringowych
  • 280 godzin spotkań
  • 10 warsztatów
  • 12 Mentees aplikowało o stypendia na kursy wzmacniające ich kompetencje zawodowe, wszystkie uzyskały wsparcie finansowe ufundowane przez firmę Bosch Polska.

Odwiedź profil firmy Bosch w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie