Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Pracujące Mamy dla Odważnych Mam, czyli jak działa program mentoringowy?

  • Anna Łabno - Kucharska
  • 8 czerwca 2020
  • 6 MIN. CZYTANIA
Monika Lis State Street Bank Polska
Skąd bierze się siła, którą kobiety czerpią od siebie wzajemnie motywując się i dzieląc swoim doświadczeniem? Z relacji i otwartości związanej z dzieleniem się wiedzą i doświadczeniem. Dlatego wierzymy w mentoring i wiemy, że ułatwia kobietom powrót na rynek pracy. O programie mentoringowym rozmawiamy z Moniką Lis, starszą specjalistką ds. projektowania szkoleń State Street Bank Polska.

Fundacja State Street Bank wspierała nas w realizacji działań związanych z projektem pn. Odważ się mamo i wróć z nami do pracy! Co ważne, dalej działamy razem. Dzięki tej współpracy realizujemy kolejny projekt dla mam „Odważ się mamo – program mentoringowy”. Piszemy o nim więcej na końcu artykułu.

W ramach działań dotyczących pierwszego projektu, byłyśmy w ścisłym kontakcie z pracownikami State Street Bank Polska. Podczas takich spotkań pojawił się pomysł związany z programem mentoringowym, czyli dodatkową formą wsparcia dla kobiet – mam, które są na etapie powrotu do pracy lub przygotowują się do tego, podnosząc swoje kwalifikacje. To kolejny już przykład na synergię działań dużej, międzynarodowej firmy i naszej Fundacji, które dają wymierne efekty.

Mentoring dla mam powracających na rynek pracy to pomysł, który realizowaliśmy wspólnie w ramach projektu Odważ się mamo i wróć z nami do pracy! Moniko, Ty koordynowałaś program mentoringowy z ramienia State Street Bank Polska. Czy trudno było zorganizować go formalnie biorąc pod uwagę Wasze procedury? Czy tu głównie chęci i czas mentorek były najważniejsze?

Jako firma aktywnie wspieramy działania różnych fundacji i angażujemy się w liczne inicjatywy, aby efektywnie wspierać lokalne społeczności. Nasze sieci pracownicze wewnątrz firmy są bardzo rozbudowane, co daje nam możliwości działania na wielu różnych polach. Ja wybrałam projekt „Odważ się mamo i wróć z nami do pracy!” Fundacji Mamo Pracuj, gdyż sama jestem pracującą mamą i temat ten jest mi szczególnie bliski.

W State Street Bank Polska pracuje wiele wspaniałych, doświadczonych i otwartych kobiet – również mam, które też chętnie się zaangażowały się. Nie miałam więc trudności z zebraniem grupy mentorek z naszej firmy, które dysponują doświadczeniem, są specjalistkami w konkretnym obszarze biznesowym i mają odpowiednią energię i chęci do pracy z innymi. Każda z nich przestawiła się uczestniczkom projektu. Stworzyłyśmy krótkie opisy – biografie wraz ze zdjęciem, tak aby przybliżyć sylwetkę i doświadczenie mentorek. Ułatwiło to dobór w pary zgodny z oczekiwaniami, wobec tego programu.

Poznaj efekty projektu Odważ się mamo i wróć z nami do pracy!

A jaki był klucz doboru mentorek do tego programu? Czyli – w skrócie – jakie cechy musi mieć mentorka?

Kryteria, które przyszła mentorka miała spełniać, to w głównej mierze otwartość, komunikatywność, doświadczenie w roli menedżerki lub liderki oraz chęć dzielenia się swoim doświadczeniem.

Równie istotny był fakt, że wszystkie nasze mentorki są nie tylko pracownikami State Street Bank Polska, ale również mamami, które rozumieją (lub nawet znają z własnego doświadczenia) pewne obawy, z którymi borykają się uczestniczki projektu z którymi pracujemy.

Moniko, a czy mentorka też czerpie dla siebie korzyści z tego programu?

Oczywiście. Jako jedna z mentorek mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że spotkania mentoringowe dały mi możliwość poznania świetnych kobiet – mam, które może tak jak ja kiedyś, stoją przed ważną decyzją lub właśnie ją podjęły i potrzebują wsparcia w jej realizacji. Podnoszenie swoich kwalifikacji, kiedy jest się mamą lub powrót do aktywności zawodowej po przerwie, szczególnie tej trwającej kilka lat może być wyzwaniem, dlatego wsparcie jest bardzo ważne. Dla mentorki z kolei to wspieranie wiąże się z rozwijaniem swoich kompetencji, czy to związanych z komunikacją, czy z przekazywaniem wiedzy. Uczy się jeszcze większej otwartości, może dzięki temu wpaść na inny pomysł na życie, niż to, które prowadzi obecnie. Mentorka nie ocenia, ale wspiera w wyborach i pokazuje swoje doświadczenie.

Chcesz wiedzieć czym jest Working Parents Club w State Street Bank? Zobacz jak firma może wspierać pracujących rodziców!

Jak taki mentoring wyglądał w praktyce?

W praktyce mentoring to są spotkania, które trwają trzy miesiące. Mentorka i mentee pracują na wspólnie ustalonym tzw. kontrakcie mentorskim, który zostaje podpisany na pierwszym spotkaniu przez obie strony.

Taki kontrakt zawiera m.in. cele, które uczestniczka chce osiągnąć podczas procesu oraz jasno sformułowane wzajemne oczekiwania. Jeszcze przed wybuchem pandemii, spotkania te odbywały się w biurze State Street Bank Polska w Krakowie, w kameralnych pokojach i przyjaznej atmosferze. Wszystko po to, aby ułatwić nowy start zawodowy.

Moniko, a jakie oczekiwania miałyście Wy – mentorki związane z programem mentoringowym? Wiem, że trudno mówić za całą grupę, ale spróbujmy. 🙂

Moje obserwacje potwierdzają, że kobiety mogą efektywnie wspierać się i motywować. Wierzymy, że ten program przyniesie najwięcej rezultatów w postaci rozwoju osobistego i zawodowego naszym mentee. Pomoże też w rozwoju konkretnych kompetencji, chociażby językowych, ponieważ mentoring mógł być prowadzony w języku angielskim.

Program rozwija również nasze mentorki i był realizowany jako forma wolontariatu pracowniczego. Liczę na to, że pewnego dnia mentee i mentorki spotkają się na gruncie zawodowym i będzie im dane pracować wspólnie. Moje obserwacje potwierdzają, że kobiety mogą efektywnie wspierać się i motywować.

Dziękuję za rozmowę 🙂

Dzięki temu doświadczeniu możemy dalej efektywnie wspierać mamy. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału bieżącego roku rozpoczęłyśmy realizację projektu „Odważ się mamo – program mentoringowy”. Wsparciem mentorskim, dofinansowaniem do kursów oraz uczestnictwem w Kursie online Mamo Pracuj zostało objęte 26 mam. Oznacza to, że na współpracę z Fundacją Mamo Pracuj zdecydowało się 26 Mentorek – kobiet, które chcą się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi kobietami. Wierzą w pracę mentorską, czyli w relację, która pomaga wzrastać i rozwija obie strony. W związku ze stanem epidemii, w którym wszyscy się znaleźliśmy, nie przerwałyśmy projektu, a przeniosłyśmy go całkowicie online. Spotkania Mentorek i Mentee odbywają się za pośrednictwem komunikatorów, a uczestniczki projektu korzystają z kursów online.

Więcej informacji o tym działaniu można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Rozmawiała: Anna Łabno-Kucharska

Zobacz profil State Street Bank Polska w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj najnowsze oferty pracy!

Zdjęcia: zdjęcie główne archiwum prywatne Moniki; pozostałe zdjęcia: Alina Gamza Fotografia

Zobacz więcej

artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content