Czego szukasz

Praca w Wielkiej Brytanii – jak musisz się przygotować?

Wyjazdowi do pracy za granicę często towarzyszą myśli o większych zarobkach i zapewnienie bytu nie tylko sobie, ale przede wszystkim rodzinie. Z pozoru sam wyjazd wygląda na bardzo prosty. Pakujemy się, kupujemy bilety lotnicze, a na miejscu szukamy noclegu i pracy. W praktyce wyjazdowi w celach zarobkowych do Wielkiej Brytanii trzeba poświęcić nieco więcej uwagi.

ulica miasta nocą w Wielkiej Brytanii

Praca – zacznij jej szukać przed wyjazdem

Szukanie pracy na Wyspach powinno rozpocząć się na długo przed zaplanowanym wyjazdem do Wielkiej Brytanii. Niezbędne do tego będzie przygotowanie życiorysu. Koniecznie w języku angielskim i koniecznie bez żadnych błędów i niepoprawnych konstrukcji. Dobrze napisane i pomysłowo wykonane CV z pewnością pozwoli nam się wyróżnić na tle konkurencji na rynku pracy. Zatrudnienia za granicą można szukać na własną rękę w internecie bądź za pośrednictwem specjalistycznych agencji rekrutacyjnych. Warto pamiętać, że w Wielkiej Brytanii bardzo cenione są referencje.

W większości przypadków wyjazd zarobkowy do Wielkiej Brytanii wiąże się z koniecznością regularnego przesyłania gotówki. Jeszcze przed podróżą na Wyspy warto zorientować się, jaki sposób przelewu pieniędzy będzie dla nas najbardziej odpowiedni. Przelew bankowy, a może firma pośrednicząca? Skorzystanie z usług portalu EasySend gwarantuje szybkie i tanie operacje za granicę.

Rozpocznij naukę języka angielskiego

Podobnie jak szukanie pracy, tak i również szlifowanie języka obcego powinno odbywać się na jakiś czas przed wylotem na Wyspy. Można usłyszeć wiele historii ludzi, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii, kompletnie nie znając języka i w obcym kraju bardzo dobrze sobie poradzili.

Warto pamiętać, że podczas wyjazdu zarobkowego będziemy całkowicie sami, zdani na własny los. Ważne jest, aby emigrant potrafił dogadać się w języku angielskim w podstawowych sytuacjach życiowych.

Zadbaj o dach nad głową i bezpieczeństwo

Opanowaliśmy podstawowe zwroty w języku angielskim, rozeznaliśmy się na rynku pracy i wiemy, w jaki sposób będziemy transferowali gotówkę. Czas znaleźć mieszkanie. Nocowanie w hostelach bądź u znajomych na dłuższą metę nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie od razu będzie Cię stać na wynajem całego mieszkania, więc w początkowej fazie pobytu w Wielkiej Brytanii warto zainteresować się wynajmem wolnych pokoi. Z pomocną dłonią w tej kwestii może nam przyjść internet.

Istnieje wiele stron, na których znajdziemy ogłoszenia dotyczące wynajmu. Jeśli wcześniej szukaliśmy pracy za pomocą agencji, to również w poszukiwaniach mieszkania taka instytucja może nam pomóc.

Zaopatrzenie się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego NFZ pozwoli nam na skorzystanie z bezpłatnej opieki medycznej na terenie Wielkiej Brytanii w przypadku, gdy nie mamy jeszcze wyrobionego numeru NIN. Warto przed wyjazdem dokładnie przestudiować numery alarmowe obowiązujące na Wyspach. Z tym podstawowym nie powinno być problemu. 112, podobnie jak w Polsce, umożliwia szybkie zgłoszenie przez centralę sytuacji alarmowej do odpowiednich służb.

Wyjazd zarobkowy do Wielkiej Brytanii może okazać się przełomowym wydarzeniem w Twoim życiu. Warto być do niego odpowiednio przygotowanym. Załatwienie kilku spraw jeszcze przed planowanym wylotem na Wyspy w znaczący sposób ułatwi życie, funkcjonowanie i pracę w obcym kraju.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie