Czego szukasz

Pomysł na biznes w dobie kryzysu – jak sobie radzić w trudnych czasach?

Czasy są trudne – zarówno dla pracowników, jak i przedsiębiorców, właścicieli sklepów i ich klientów. Rosnące koszty życia dotykają wszystkich. Wiele osób zastanawia się nad zamknięciem swoich biznesów, by chronić siebie i swoje rodziny przed potencjalnie tragicznymi skutkami bankructwa. Zanim to jednak nastąpi, warto wypróbować kilka metod, które mogą pomóc w ratowaniu firmy.

Wnętrze restauracji

Rosnąca inflacja

Kryzysy są naturalną częścią rozwoju. Pojawiają się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Obecnie mniejsze lub większe wątpliwości dotykają większości z nas. Czasy są obiektywnie trudne – rosnąca inflacja nie sprzyja rozwijaniu firm. Ludzie mniej kupują i rzadziej korzystają z rozrywek. Mamy mniej pieniędzy, mniej jesteśmy w stanie oszczędzić, staramy się ograniczać wydatki.

Z drugiej strony rosnące ceny dotykają nie tylko konsumentów, ale też wytwórców i dystrybutorów. Drożeje wszystko – od energii elektrycznej, po surowce. Błędne koło się zamyka – wyższe ceny nie sprzyjają napędzaniu rynku. Jak więc poradzić sobie w tej trudnej dla wszystkich sytuacji?

Strategie w obliczu kryzysu

Po pierwsze, należy sobie uświadomić, że kryzys jest nieunikniony. Im szybciej się z nim zmierzymy, tym sprawniej w przyszłości będziemy zarządzać trudnymi sytuacjami. Eksperci radzą, by w obliczu problemów nie panikować i, przede wszystkim, nie podejmować żadnych istotnych decyzji pod wpływem stresu czy emocji. Warto powołać w firmie coś na kształt sztabu zarządzania kryzysowego.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jaki typ biznesu prowadzimy, jaki zespół zatrudniamy i jak duże jest nasze przedsiębiorstwo. Istotne jest jednak, by opanowaniem problemów zajęli się najbardziej doświadczeni, zaufani ludzie.

Troska o zespół

Mówiąc o ludziach, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak istotny dla sprawnego prowadzenia firmy jest zespół pracowników. W kryzysie należy zadbać o nich szczególnie. Jeśli to tylko możliwe, zapewnijmy ich o naszych dobrych intencjach. Doceniajmy ich starania, pokażmy, że są dla nas ważni. W takim momencie musimy zmobilizować wszystkich do jeszcze bardziej wzmożonego wysiłku, który – koniec końców – powinien opłacić się wszystkim.

Zmiany, zmiany, zmiany

Trzeba ustalić też plan działania – sprawdzić, jakie drogi są dostępne i wybrać te, które są dla naszej organizacji najmniej szkodliwe. Być może dobrym pomysłem będzie zmiana lokalizacji firmy – jeśli prowadzimy sklep lub punkt usługowy warto wybrać lokal użytkowy np. na warszawskiej Woli (sprawdź tutaj) – w miejscu gęsto zaludnionym, uczęszczanym, zamieszkanym przez naszych potencjalnych klientów.

Warto pamiętać, by w planie działania znalazło się miejsce zarówno na zmiany na lepsze, jak i bezpieczne strategie „przeczekania”. Tylko od nas zależy, którą drogą pójdziemy. Wybierajmy tę, która przyniesie nam mniej szkód. Później natomiast skupmy się na rozwoju i korzyściach.

Specjalistyczna pomoc

Jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z kłopotami, zwróćmy się o pomoc do specjalistów. Istnieją eksperckie firmy, które zajmują się doradztwem biznesowym. Dzięki takiemu wsparciu będziemy w stanie skupić się na tym, co najważniejsze – komunikacji z zespołem. Natomiast zarządzanie kryzysowe oddamy w ręce specjalistów.

Przeczytaj także: Jak wykorzystać kryzys w rozwoju firmy?

Artykuł powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie