Czego szukasz

Polska – to nie jest kraj dla małych ludzi

Jako kraj prodziecinny (czyt. prorodzinny) w zestawieniu z resztą Europy wypadamy bardzo blado i pewnie większość Polaków dobrze to wie i nie ma niby nad czym się pochylać, ale sprawdźmy – co robią inne państwa wspierające kobiety-matki, że warto tam mieszkać?

Polska na szarym końcu…

Statystycznie w Polsce współczynnik dzietności, czyli liczba dzieci na kobietę wynosi 1,29, co plasuje nasz kraj na trzecim miejscu od końca w europejskim zestawieniu (po nas tylko pozostaje Portugalia i Hiszpania).

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze…

Z czego to wynika? „Mało kasy, mało dzieci” jak pisze Joanna Woźniczko-Czeczott w Zwierciadle (nr 6/czerwiec 2015): „Im więcej pieniędzy kraj przeznacza na dzieci, tym więcej dzieci się rodzi. Państwa, które znajdują się w czołówce rankingu największej dzietności (Norwegia, Finlandia, Szwecja, Dania, Wlk. Brytania, Francja) to jednocześnie te, które największy procent swojego PKB przeznaczają na wsparcie rodzin”. Te kraje przeznaczają prawie 3-4% PKB. A ile Polska? Tylko 1,71%. W przeliczeniu „na głowę”, czyli ile otrzymuje obywatel danego kraju na wsparcie urodzonych dzieci to wynik jest przerażający, bo jesteśmy na końcu listy z wynikiem 70 euro! Aż strach porównywać się do naszych europejskich sąsiadów, gdzie przykładowo Norwegia przeznacza na ten cel aż 1924 euro, a z tych najbliższych Niemcy 951 euro, Francja 707 euro, choć kasa to nie wszystko.

Bycie kobietą, a bycie matką…

Drugim i trzecim ważnym aspektem jest sama kobieta, do której to przecież należy decyzja, czy chce mieć w ogóle dziecko. „Mniej dzieci rodzi się tam, gdzie rolę matki stawia się przed kobietą” opisuje w swojej książce „Konflikt: kobieta i matka” francuska socjolożka Elisabeth Badinter. Państwa kuszą różnymi rozwiązaniami, z których wydłużenie urlopu macierzyńskiego jest niestety najsłabszym pomysłem i nie ma to wpływu na chęć posiadania przez kobietę dziecka. Bo co z tego, że może ona dłużej pobyć w domu, jak finansowo ciężko jej się utrzymać, bo pomoc od państwa jest zerowa, może otrzyma becikowe, zasiłek macierzyński i na tym się kończy.

Przykładowo, we Francji dostaję się 800 euro za samo urodzenie dziecka, a potem 170 euro co miesiąc do trzeciego r. ż. dziecka, 150 euro do 6 roku życia plus 100 euro na wyprawkę, w pozostałych prodziecinnych krajach podobnie około 150 euro co miesiąc póki dziecko się osiągnie wieku szkolnego.

Matka niezależna = matka szczęśliwa = szczęśliwe dziecko…

Po trzecie praca, czyli mamo pracuj, a nie rezygnuj całkowicie z tej formy utrzymania się. Bo kobieta niezależna finansowo to matka pewna, że da radę wychować dziecko, a gdy jeszcze wspiera ją przy tym państwo w postaci miejsc opieki dla jej potomka, czy wpływając na pracodawców to nad czym się zastanawiać? Prym tu wiodą Francuzki, które zapisują dzieci już w ciąży do słynnych żłobków „les creches” , aby od 2 lat pozostawić je tam pod opieką, a samej wrócić spokojnie do pracy nawet na pełen etat. Świetnie radzi sobie też Wielka Brytania organizując rządowy program „Firma przyjazna rodzinie” (w Polsce miały przez jakiś czas miejsce podobne konkursy „Dobry klimat dla rodziny” promowany przez Prezydenta RP, albo „Firma przyjazna mamie”, ale niestety brak ich kontynuacji), gdzie prawie połowa pracodawców uelastycznia czas pracy mamom oraz wprowadza inne udogodnienia: wyższy zasiłek macierzyński niż oferuje państwo, udział w kosztach nianiek, przyzakładowe żłobki i przedszkola. Również Irlandia organizuje grupy zabawowe i „drop-in-centers”, czyli punkty oferujące krótką opiekę w ciągu dnia oraz niańki domowe zajmujące się grupą do 5 maluchów u siebie w domu.

Dziecko na mieście to nie problem…

Kolejną czwartą dość istotną sprawą dla przyszłych i obecnych mam jest także przestrzeń publiczna odpowiednio przystosowana do dzieci. Ale tu na szczęście sytuacja w Polsce nieco się poprawia, choć nie wszędzie jeszcze w restauracji, banku, itp. jest przewijak w toalecie, czy kącik malucha.

Europejskie „przepisy na dziecko” wzorem dla Polski…

Dla podsumowania; państwo polskie stosuję bardzo wybiórczą politykę prorodzinną najtańszym kosztem, czyli przykładowo wydłużenie urlopu macierzyńskiego, zasiłek dla kobiet bezrobotnych i na umowach śmieciowych, aby zachęcić je do rodzenia dzieci, a co później?

Później brak żłobków i przedszkoli, brak pracy, brak alimentów, brak wsparcia społecznego, bo dzieci to tylko krzyczą i wszystkim przeszkadzają, później radź sobie sama jak „chciałaś” mieć dziecko. Polskim politykom pozostaje wzorować się na innych europejskich państwach, gdzie kobiety chętnie zostają matkami albo chociaż przeczytać cenny artykuł w czerwcowym Zwierciadle „Europejskie przepisy na dziecko”.

Krótko i na temat

Polska – wydłużanie urlopów macierzyńskich i ojcowskich, becikowe nie dla każdego dziecka, poprawa i rozwój przestrzeni publicznej pod kątem dzieci w dużych miastach.

Reszta Europy – wsparcie finansowe od urodzenia dziecka, aż do ok. 6 roku jego życia (co miesiąc!), wyprawka do szkoły, inwestycja państwa (duży procent udziału PKB) w działania prorodzinne, wsparcie kobiet w powrocie do pracy: żłobki, przedszkola, opłacane niańki, przyjazny stosunek pracodawców do matek, duża elastyczność czasu pracy, nagradzanie pracodawców przyjaznych rodzinie, odpowiednio dostosowana przestrzeń publiczna dla małych dzieci.

No i jak tu żyć i mieć dzieci?
Photo credit: Uncalno / Foter / CC BY

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Jestem mamą 4-letniego Oskara. Pracowałam w marketingu oraz w projektach unijnych. Podczas „urlopu” macierzyńskiego moją firmę zamknęli, a ja pozostałam bez pracy. Przez kilka lat spędzonych z dzieckiem miałam dużo czasu na przemyślenia i ostatecznie postanowiłam robić to, co kocham najbardziej, czyli pracując wspierać inne mamy. Dodatkowo kocham jogę, spacery, podróże i długie spanie ;)
Podyskutuj

A gdyby rekrutacja była dopasowana do potrzeb kobiet? – Talenti.pl

Wyobraź sobie, że to praca szuka Ciebie. Wyobraź sobie, że jest takie miejsce, w którym proces rekrutacyjny jest intuicyjny i pozwala poznać Twoje oczekiwania i mocne strony. Miejsce, w którym to pracodawcy potrzebujący Twoich umiejętności i wartości znajdują Ciebie… Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest nasza platforma rekrutacyjna - Talenti.pl
logo talenti na tle dwóch obejmujących się, uśmiechniętych kobiet

A gdyby rekrutacja była dopasowana do potrzeb kobiet? Czym jest Talenti?

Tworzymy platformę, która pomoże nam, kobietom, w znalezieniu odpowiedniego pracodawcy odwracając proces rekrutacji!

To miejsce stworzone z myślą o kobietach poszukujących wsparcia i wskazówek, jak aplikować skutecznie i być zauważoną na rynku pracy. Dla tych spośród nas, które nie chcą zdawać się na przypadek, na wysyłanie dziesiątek CV bez odzewu. W końcu dla tych, które chcą otrzymywać informację zwrotną na poszczególnych etapach procesu!

To również przestrzeń dla pracodawców, pozwalająca szybko i skutecznie wzbogacić swoje zespoły o świetne kandydatki!

Dlaczego tworzymy platformę dla kobiet Talenti?

Po pierwsze dlatego, że dane statystyczne dotyczące aktywności zawodowej i wskaźniki zatrudnialności kobiet w Polsce są cały czas znacząco niższe aniżeli mężczyzn (źródło: GUS, Global Gender Gap Report i wiele innych).

Po drugie, nadal nie ma równości na rynku pracy i nie będzie jej w naszej części globu jeszcze 107 lat! (link do raportu). My nie chcemy czekać!

Po trzecie, luka płacowa w Polsce pomiędzy wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn cały czas wynosi ok. 20% (lub więcej) i nie dlatego, że kobiety wybierają słabiej płatne zawody! Tu chodzi o różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, o takich samych kwalifikacjach, na tych samych stanowiskach, w tej samej firmie…

Po czwarte, stereotypy nadal mają się całkiem dobrze. Choć wiele organizacji, w tym www.mamopracuj.pl, od lat starają się przeciwdziałać stereotypowemu postrzeganiu ról kobiet i ich “powinności”, cały czas w środowisku zawodowym kobiety postrzegane są jako te, które będą brać zwolnienia na dzieci, albo te, które zaraz zajdą w ciążę. A to tylko czubek góry lodowej… (wątpiących zapraszamy do tekstu tutaj, o “karze za macierzyństwo” tutaj, i jeszcze tutaj).

Po piąte, choć i tak to nie jest pełna lista powodów, wszystkie trendy wskazują na konieczność personalizacji treści, precyzyjnego przekazu i mówienia do węższej grupy, aby docierać precyzyjniej i rzeczywiście móc pomagać swoim odbiorcom!

Jeśli z talenti.pl zdecyduje się skorzystać mężczyzna, nie ma najmniejszego problemu, znajdzie u nas świetną pracę, ale pełna komunikacja, łącznie z feminatywami, będzie prowadzona z myślą o kobietach, dla ich komfortu i poczucia akceptacji.

Jak chcemy to zrobić?

Odwrócimy proces rekrutacji i kontaktu kandydatki z pracodawcą. To my zaproponujemy pracę dla Ciebie. Nie chcemy Twojego CV na tym etapie, więc nie musisz się martwić, czy jest ono idealne, ale poprosimy Cię o odpowiedzi na szereg ważnych pytań. Masz CV? Świetnie!!! O wiele łatwiej będzie Ci podążać naszą autorską ścieżką, prowadzącą Cię do pracy, której szukasz.

10 lat doświadczenia w pracy z kobietami, sprawiło, iż doskonale wiemy, że na różnych etapach procesu szukania pracy pojawiają się wątpliwości i pytania. My pomagamy znaleźć na nie odpowiedź! A Ty, bez wychodzenia z platformy, możesz z nich skorzystać.

Odwrócony proces rekrutacji, zapewni Ci także informację, na którym z etapów procesu obecnie jesteś i ile czasu może zająć cały proces, tak abyś nie pozostawała bez odpowiedzi przez cały okres poszukiwań.

Wierzymy, że efektywny i bezpieczny proces rekrutacji opiera się na profesjonalnym wsparciu i zrozumieniu potrzeb obu stron – kobiet i pracodawców.

Do uruchomienia platformy talenti.pl mamy jeszcze chwilę! Pracujemy w pocie czoła! 😉

Ale już teraz aktywnie działamy w grupie Kobiety szukają pracy – Talenti, tworząc społeczność, do której chcemy Cię zaprosić.

To bezpieczne miejsce, w którym się wspieramy i pomagamy w odnalezieniu się na rynku pracy. Czekają tam na Ciebie porady specjalistów, cykle wiedzy, opinie i ciekawe oferty pracy. Bardzo zależy nam na tym, żebyś czuła się swobodnie i bezpiecznie.

Dołącz do grupy!

Podziel się swoją historią zawodową. Możesz zainspirować wiele innych kobiet i razem z nami tworzyć tę przestrzeń.

Testuj platformę rekrutacyjną

W tym momencie jesteśmy na etapie tworzenia i doskonalenia platformy, ale już teraz pragniemy zaprosić Cię na stronę www.talenti.pl, gdzie możesz zostawić swój adres mailowy, dzięki czemu będziesz mogła jako pierwsza testować platformę i współtworzyć z nami Talenti.pl, udzielać nam opinii o tym, co Ci się podoba, a co jeszcze możemy poprawić.

Chcemy pozytywnie namieszać na rynku pracy kobiet w Polsce!
Jak myślisz, przyda Ci się takie rozwiązanie?

Dołącz do grupy na FB!

Źródło:
Jadwiga Suchmiel, Emancypacja naukowa kobiet w uniwersytetach w Krakowie i we Lwowie do roku 1939, Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, seria: Pedagogika, 2004

Współautorką artykułu jest Joanna Przystał – studentka socjologii, współtworzy platformę Talenti, odpowiada za marketing i rozwój społeczności w grupie. Lubi pomagać ludziom i próbować nowych rzeczy. Po nocach uczy się hiszpańskiego i praktykuje jogę.

Zdjęcia: Talenti.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Podpis elektroniczny – znak współczesności

Prowadzenie biznesu wcale nie jest taką prostą sprawą. Właściciel firmy jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji, musi pracować z wieloma dokumentami oraz trzymać rękę na pulsie. Dotyczy to też spraw, gdzie ważną rolę odgrywa podpis. Mogłoby się wydawać, że podpisu nic nie zastąpi, to przecież podpis sprawia, że dokument jest ważny. Na szczęście rozwój technologii pozwolił na korzystanie z podpisu elektronicznego. Czym konkretnie jest podpis elektroniczny? Jaka jest jego geneza? Jakie ma zalety i czy to kosztowne rozwiązanie? Przekonaj się!
Komputer i telefon, które dają dostęp do podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny – znak współczesności

Jest to rozwiązanie coraz bardziej powszechne, które ciągle jeszcze zyskuje na popularności. Nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się zatrzymać, dlatego warto zainteresować się tym tematem odpowiednio wcześnie.

W czasach współczesnych, gdy bardzo dużo biznesów i przedsiębiorstw przeniosło się do Internetu, tego typu sprawy bardzo często załatwia się właśnie za jego pośrednictwem. To rozwiązanie bardzo wygodne i szybkie. W dodatku cyberbezpieczeństwo to temat traktowany niezwykle poważnie, dlatego wszystkie prowadzone w ten sposób transakcje są bardzo bezpieczne.

Czym jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to nic innego jak sposób identyfikacji osoby w cyberprzestrzeni. To takie połączenie danych, by informacja o danych danej osoby została potwierdzona. By można było z całą stanowczością sprawdzić, kim jest. To bardzo proste i potrzebne w dzisiejszych czasach. W czasach, w których duża część życia – także tego zawodowego – toczy się właśnie w Internecie.

Taki sposób potwierdzania swoich danych pozwala na przyspieszenie wielu spraw i ułatwia mnóstwo procesów. Dlatego podpis elektroniczny jest bardzo ceniony przez ludzi biznesu, wszystkich prowadzących własną działalność gospodarczą, a także osób, które zawodowo muszą podejmować decyzje i podpisywać różnego rodzaju kontrakty oraz umowy.

Dlaczego powstał podpis elektroniczny?

Jeśli istnieje jakaś potrzeba, prędzej czy później pojawi się ktoś, kto ją zaspokoi. Cała idea podpisu elektronicznego kryje się właśnie w potrzebie ludzkiej, która pojawiła się wraz z upowszechnieniem Internetu. Gdy coraz więcej biznesów zaczęło się przenosić do Internetu, a handel w Internecie zaczął kwitnąć, pojawiła się potrzeba zawierania szybkich oraz bezpiecznych potwierdzeń transakcji. To pozwalało obu stronom zaoszczędzić mnóstwo czasu i sprawić, że cały proces odbywał się sprawnie i bez żadnych zakłóceń.

Dlaczego warto mieć podpis elektroniczny?

Warto mieć podpis elektroniczny, jeśli dużo działa się w Internecie na polu zawodowym. To szybki i bezpieczny sposób na potwierdzenie swojej tożsamości oraz na szybkie domknięcie transakcji na odległość. Istnieją różne typy podpisów elektronicznych – mniej lub bardziej zaawansowanych, które pozwalają na przeprowadzanie mniej lub bardziej złożonych operacji.

Wśród różnych typów podpisów wyróżnić można, na przykład podpis elektroniczny kwalifikowany, który zapewnia pełnię bezpieczeństwa podczas jego używania. Dane szyfrowane są na wielu poziomach szeroko pojętej kryptografii. Dlatego takiego podpisu można używać w wielu, nawet bardzo zaawansowanych operacjach przez Internet.

Czy za podpis elektroniczny trzeba płacić?

W zasadzie nie – ten najprostszy możesz mieć już za darmo. Jeśli jednak zależy ci na pełnym bezpieczeństwie, warto zapłacić za kwalifikowany podpis elektroniczny, który będzie w stanie ci je zapewnić na najwyższym możliwym poziomie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×