Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Szkoła Programistek – pierwsza szkoła IT dla kobiet

  • Joanna Sieprawska
  • 1 września 2023
  • 11 MIN. CZYTANIA
dziewczyny_ze_szkoły_programistek_800.jpg
Co powiesz na szkołę programowania, w której kobiety uczą inne kobiety? A na dodatek, w czasie weekendowych zajęć, możesz liczyć na opiekę dla dziecka? Poznaj Arletę, Anię, Basię i ich pomysł na Szkołę Programistek, a 12 września weź udział w bezpłatnym spotkaniu w Łodzi, dla kobiet zainteresowanych wejściem do branży IT!

Tu kobiety uczą się od kobiet. Dowiedz się więcej o kursach oferowanych przez Szkołę Programistek.

Rekrutacja trwa. Start trzeciej edycji kursu już 23 września w Łodzi oraz 30 września w Warszawie! Sprawdź szczegóły!

Arleto, Aniu, Michale, Szkoła Programistek ma już za sobą dwie edycje. Opowiedzcie, proszę, o idei kursu i o tym, jak wyglądały minione edycje i jakie przyniosły efekty. 

Arleta Jędrzejczak: Idea kursu jest bardzo prosta – chodzi o to, żeby w bezpiecznej, wspierającej atmosferze ułatwić kobietom stawianie pierwszych kroków w branży IT. Warto zauważyć, że jedynie 18% programistów w Polsce to kobiety. Poprzednie edycje udowodniły nam, że takie inicjatywy są potrzebne, że warto proponować, np. opiekę na dziećmi w czasie zajęć po to, żeby młode mamy mogły spokojnie zdobywać kompetencje bardzo pożądane na rynku pracy.

Poznaj lepiej Szkołę Programistek – zobacz jakie były jej początki

Ania Zwolińska-Tomczak: Nasza szkoła działa już od 2 lat i powstała z chęci wyciągnięcia pomocnej ręki do kobiet, które są na rozdrożu zawodowych decyzji, myślą o zmianie pracy, właśnie ją straciły lub po prostu szukają nowych wyzwań. Kiedy prowadziłyśmy nasz kurs po raz pierwszy, liczba kobiet pracujących w IT była niewielka, jednak z roku na rok ta sytuacja się zmienia. Coraz więcej kobiet decyduje się na zmianę branży. Dzieje się to za sprawą licznych wydarzeń tematycznych, w których i my mamy swój udział. Nasze kursantki to osoby z różnych grup zawodowych, w każdym wieku, o zróżnicowanym poziomie zaawansowania.

Chodzi o to, żeby w bezpiecznej, wspierającej atmosferze ułatwić kobietom stawianie pierwszych kroków w branży IT.

12 września organizujecie bezpłatne spotkanie w Łodzi, dla kobiet planujących przebranżowienie do IT. Opowiedzcie, proszę, jak będzie wyglądało i dlaczego warto wziąć w nim udział.

Michał: Chcemy pokazać, jakie są możliwe ścieżki kariery w IT, bo jest ich wiele – bardziej techniczne oraz stricte managerskie. Opowiemy, jak my sami weszliśmy do branży, jakie kroki trzeba podjąć i na co zwrócić uwagę, by wejść do IT z sukcesem. Na koniec będzie sesja Q&A, aby w luźnej atmosferze porozmawiać i rozwiać wszelkie wątpliwości. Aby się z nami spotkać wystarczy zapisać się tutaj – Kobiety w IT – Wonder Woman.

A jak od strony organizacyjnej wygląda kurs?

Arleta: Przede wszystkim, kurs jest unikalną ofertą na rynku szkoleń IT, ponieważ nie jest ukierunkowany na bardzo wąski zakres wiedzy. Często trafiają do nas, np. menadżerki w IT, którym zależy na zdobyciu szerokiej wiedzy branżowej, aby lepiej komunikować się z osobami pełniącymi techniczne funkcje. Zdarza się również, że kursantki na początku nie są pewne, jaką specjalizację chciałyby wybrać. W trakcie naszego kursu uczymy więc podstaw programowania, tworzenia stron internetowych, testowania oraz zarządzania projektami.

Ania: Kurs trwa 15 weekendów, spotykamy się stacjonarnie w soboty i niedzielepo 3 godziny przed południem, zachowując life balance ;). Program naszego kursu nie jest ukierunkowany na jedną konkretną technologię, takich kursów w sieci można znaleźć wiele. Chcemy się wyróżnić, pokazać kursantkom cały wachlarz możliwości samorealizacji, jakie daje ta branża. Pokazujemy Paniom, na czym polega praca programistki, testerki, łącznie z wykorzystywanymi przy tych zawodach technologiami. Czym różnią się te dwa, przenikające się zawody. Zaznajamiamy je z branżowym słownictwem, uczymy pracy w zespole. Dzięki takiemu rozeznaniu mamy nadzieje, że będzie im łatwiej wybrać ścieżkę, która będzie dla nich odpowiednia. Otwarcie też mówimy, że nasz kurs jest pierwszym krokiem w przebranżowieniu, dającym możliwość odbycia stażu, a nie pracy za bardzo wysokie stawki.

Podczas kursu uczestniczki dzielimy w 10-osobowe grupy, tak, aby każda instruktorka miała możliwość podejścia do kursantki, porozmawiania czy zweryfikowania napisanego kodu (na początku o pomyłki nie trudno). Na każdym etapie kursu staramy się wspierać nasze kursantki przekazując im niezbędną teorię i zadając liczne zadania. Technicznych rzeczy uczy się najlepiej praktykując je. W ramach kursu realizowane są projekty. Dodatkowo, mamy tzw. grupę wsparcia stworzoną specjalnie dla naszych Pań, tak, aby swobodnie mogły się z nami kontaktować, gdy pojawią się pytania przy rozwiązywaniu zadań w domu lub jakieś wątpliwości.

Michał Eljasiewicz, twórca szkoły:

Aby ułatwić mamom dostęp do kursu, umożliwiamy rozłożenie płatności na raty oraz zapewniamy opiekę do dzieci w sali obok na czas zajęć.

Jak przez te dwa lata ewoluował kurs? Czy są nowe moduły lub tematy, które teraz są bardziej istotne w świecie programowania?

Arleta: Z edycji na edycję rozszerzamy zakres merytoryczny kursu. Zależy nam, aby wiedza i umiejętności zdobywane przez kursantki były zgodne z potrzebami rynku pracy. Z tego też powodu w kursie uczymy dwóch z najbardziej popularnych języków programowania: Pythona i JavaScript.

Michał: Nawiązaliśmy współpracę z firmą Rossmann, dzięki której, kursantki będą mogły spotkać się z kobietami pracującymi w dziale IT Rossmann. Zaplanowano dzień w trakcie kursu, by porozmawiać w biurze i zobaczyć w praktyce, na czym polega praca na różnych stanowiskach – testerki, programistki, managerki. Ponadto, po zakończeniu kursu w lutym odbędzie się specjalny proces rekrutacji na staż w firmie Rossmannw dziale IT.

Dodaliśmy więcej zajęć praktycznych na robotach edukacyjnych Edison. Dzięki temu, od razu możemy zobaczyć efekty naszej nauki. Motywuje to do dalszej pracy. Ponadto, zaprosiliśmy do współpracy więcej specjalistek IT, które dzielą się swoim doświadczeniem i pomagają skutecznie aplikować o staż czy pracę. 

Czy Szkoła Programistek to kurs dla początkujących? Jakie wymagania stawiacie kursantkom? 

Arleta: Z technicznego punktu widzenia potrzebny jest jedynie działający laptop z dostępem do Internetu. Kursantki dostają od nas materiały do pracy w domu, zatem niezbędny jest czas, aby z tych źródeł skorzystać, ugruntować umiejętności oraz zrobić prace domowe.

Program kursu został zaprojektowany z myślą o osobach zupełnie początkujących. Nie wymagamy żadnej wcześniejszej wiedzy czy doświadczenia, choć nie są one przeszkodą w rozpoczęciu nauki na naszym kursie.

Ania: Kurs skierowany jest zdecydowanie do osób początkujących, które chcą się rozeznać w branży. Na start na pewno będzie potrzebna motywacja i cierpliwość. Uwzględnienie w swoim planie dnia kawałka czasu, jaki będzie można poświęcić na naukę. Założenie, że na przyswojenie wiedzy zawartej w kursie wystarczą godziny spędzone z nami na zajęciach jest rozwojową miłą rozrywką, ale nie krokiem ku zmianie zawodu.

Poznaj program zajęć Szkoły Programistek

W dzisiejszym dynamicznym świecie technologii, jakie trendy czy nowości zauważacie w branży IT i w jaki sposób udział w kursie pomaga dostosować się do tych nowych wymagań?

Arleta: Programowanie staje się powoli umiejętnością tak kluczową, jak czytanie czy liczenie. Nie bez powodu dzieci w szkole na dość wczesnym etapie edukacji są już przygotowywane do pisania własnych programów.

Ania: Branża IT jest branżą bardzo dynamiczną i podążanie za nowymi trendami jest wyzwaniem szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają. My stawiamy na podstawy każdej nowinki. Ostatnio gorący temat, czyli sztuczna inteligencja. Kurs, co prawda nie pokazuje, jak stworzyć ją od podstaw, ale uczymy technologii języka Python, która jest stosowana w tzw. machine learningu, czyli uczeniu maszynowym.  A z tym mamy styczność niemal codziennie: wystarczy wymienić asystenta głosowego w smartfonach, chatboty ułatwiające klientom wybór produktu, a także sieci filtrujące niechciane wiadomości e-mail.

Jakie motywacje i cele przyświecają uczestniczkom, które decydują się na kurs programowania w Szkole Programistek? Czy jest jakiś wspólny mianownik, który łączy kobiety, decydujące się na przebranżowienie właśnie w dziedzinie IT?

Arleta: Każda historia jest inna, jednak dla mnie dużym zaskoczeniem była duża reprezentacja kobiet, które pracują ze specjalistami IT i chcą wiedzieć, na czym polega ich praca, aby lepiej się komunikować. 

Basia Brzozowicz: Uczestniczki naszego kursu mają za sobą bardzo zróżnicowane doświadczenia. Dlatego też, ich motywacje są skrajnie różne – od chęci rozpoczęcia kariery w innej branży, przez poszerzenie swoich kompetencji, po zwiększenie swojego wynagrodzenia czy możliwość pracy zdalnej. Niezależnie od ich motywacji, wszystkie są zdecydowane, aby poprzez rozwój zmienić istotnie coś w swoim życiu. 

Czy są takie historie uczestniczek, które szczególnie zapadły Wam w pamięć?

Michał: Ania praktycznie od zera nauczyła się podstaw programowania i poradziła sobie na rekrutacji i stażu w dużej firmie IT w Łodzi. Pogodziła to jednocześnie z opieką nad swoim malutkim 8-miesięcznym synem :).

Nasza absolwentka, Martyna, brała udział w kilku innych kursach, zanim trafiła na nas. Jednak dopiero po spotkaniu z nami zdobyła swoją pierwszą pracę jako programistka. Jesteśmy z tego bardzo dumni.

Niektóre osoby mogą obawiać się, że brak wcześniejszego doświadczenia w IT będzie stanowić przeszkodę w podjęciu nauki programowania. Jakie narzędzia i podejście stosujecie, aby uczestniczki poczuły się pewniej, nawet jeśli są zupełnie początkujące w świecie IT?

Arleta: Proces wchodzenia do branży IT bez wcześniejszego doświadczenia oraz bez kierunkowego wykształcenia nie jest nam obcy :). Potrafimy zatem bardzo przystępnym językiem opowiedzieć o trudniejszych zagadnieniach. Na naszych zajęciach panuje swobodna atmosfera, każda osoba ma świadomość, że można popełnić błąd i nie ma w tym nic złego.

Michał: Na zajęciach zapewniamy praktyczne ćwiczenia na robotach edukacyjnych Edison. Są one zaprojektowane dla młodzieży szkolnej, dzięki temu bardzo łatwo zacząć przygodę z programowaniem i od razu widać postęp nauki.

Ania: Prosty język, dużo przykładów, kameralne grupy.

Basia: Zaczynamy od podstaw, ograniczając teorię do niezbędnego minimum i skupiając się głównie na ćwiczeniach praktycznych. Dzięki pracy w małych grupach jesteśmy z stanie odwzorować środowisko pracy zespołu programistycznego, ponadto umożliwia nam to indywidualne podejście do każdej kursantki.

Nasza szkoła powstała z chęci wyciągnięcia pomocnej ręki do kobiet, które są na rozdrożu zawodowych decyzji, myślą o zmianie pracy, właśnie ją straciły lub po prostu szukają nowych wyzwań.

Co chcielibyście przekazać kobietom, które jeszcze wahają się, czy podjąć wyzwanie nauki programowania i związać się z branżą IT? Jakie zachęty lub rady możecie dać tym, które stoją na początku swojej przygody z programowaniem?

Arleta: Przede wszystkim, sprawdzić czy programowanie albo testowanie sprawia nam frajdę. Jeśli tak, to nie będziemy potrzebować zewnętrznej motywacji do nauki, będziemy się świetnie bawić przy realizacji kolejnych projektów, a w pracy będziemy robić to, co sprawia nam przyjemność.

Ania: Nie poddawać się i nie bać się pytać. W branży IT, tak, jak wszędzie można spotkać różnych ludzi, ale to, czego się od nich dowiesz, to Twoja wartość dodana.

Basia: Nikt nie mówi, że będzie łatwo, ale na pewno będzie warto ;). Trzeba liczyć się z tym, że branża IT wymaga ciągłego doszkalania się, ale nowo zdobyte umiejętności zawsze wspomagają rozwój kariery. Należy pamiętać, że popełnianie błędów jest rzeczą ludzką, ważne, żeby z tych błędów płynęła nauka. 

Ponadto, branża IT daje szerokie możliwości wyboru: preferowanego języka programowania, projektu czy ścieżki rozwoju kariery. Wybierać można również wśród pracodawców, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Dziękuję Wam za rozmowę.

Artykuł powstał w ramach współpracy ze Szkołą Programistek.

Zdjęcia: Szkoła Programistek

Zobacz więcej

artykuł
Program Destination IT edycja trzecia Roche
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Młoda kobieta home office
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Magda Ciechanowska, Managerka z Avanade.
  • Magdalena Ciechanowska
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
ulgi i świadczenia dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 13 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content