Czego szukasz

Pandemia – jak wpłynęła na sytuację zawodową kobiet?

Choć w ostatnich latach dużo mówi się o wyrównywaniu szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy, epidemia koronawirusa wyraźnie pokazała, że do celu jeszcze naprawdę długa droga. To właśnie na kobiety najczęściej spada ciężar organizowania życia rodzinnego w przypadku home office i edukacji zdalnej, ponadto to kobiety są pierwszymi na liście „do zwolnienia” w przypadku trudności finansowych firmy.

kobieta siedzi przy biurku plecami do nas

Sytuacja zawodowa kobiet w czasie trwania pandemii


W kwietniu zeszłego roku fundacja „Sukces Pisany Szminką” postanowiła sprawdzić, jak w czasie pandemii kobiety radzą sobie na rynku pracy. Okazało się, że aż niemal 12% straciło źródło utrzymania, a aż 36,5% otrzymuje niższe wynagrodzenie. Jednocześnie aż ponad 40% kobiet przyznało, że pracuje więcej niż przed wybuchem pandemii – niemal 34% zajmuje się obowiązkami zawodowymi przez ponad 11 godzin na dobę. Należy też dodać, że aż co piąta ankietowana przyznała, że boi się utraty pracy.

Oczywiście w tym miejscu można by zadać pytanie, czy przypadkiem nie jest tak, że koronawirus ma negatywny wpływ na sytuację zawodową większości ludzi – bez podziału na płeć. Niestety dane pozyskane przez GUS temu przeczą. W trzecim kwartale 2020 roku, w porównaniu do drugiego kwartału, wzrost liczby bezrobotnych (o 20,9%) zaobserwowano tylko w grupie kobiet. Odsetek bezrobotnych mężczyzn zmniejszył się o 4,1%.

Przeczytaj także: Rynek pracy. Jakie są prognozy przyszłości?


Nie tylko w Polsce kobietom jest trudniej

Okazuje się, że trudności na polu zawodowym odczuwane są nie tylko przez Polki. Z raportu McKinsey & Company zatytułowanego „Women in the Workplace” wynika na przykład, że aż jedna czwarta pracownic z USA oraz Kanady rozważa odejście z pracy albo znaczne jej ograniczenie właśnie z powodu obciążeń związanych z pandemią (za: qz.com).

W raporcie zwrócono uwagę na fakt na dwie rzeczy. Po pierwsze – niezależnie od zajmowanego stanowiska kobiety częściej wykonują większość obowiązków rodzicielskich oraz domowych, co w oczywisty sposób wpływa na jakość ich pracy, bądź zmusza do rezygnowania z wolnego czasu. Po drugie, kobiety piastujące wysokie stanowiska są w większym stopniu narażone na wypalenie zawodowe – więcej się od nich wymaga, a i one wymagają więcej od siebie.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.


Kobiety nauki także zostają w tyle

Negatywny wpływ pandemii można zauważyć również w świecie naukowym. Już niemal od pierwszych jej tygodni zastanawiano się, w jaki sposób konieczność przejęcia części obowiązków nauczycieli w przypadku edukacji zdalnej oraz przejście na home office wpłynie na produktywność kobiet wykonujących badania naukowe oraz tworzenie artykułów na ich bazie.

W końcu powstał COVID G.A.P. (COVID Gendered Academic Productivity), którego celem było sprawdzenie produktywności kobiet nauki w tym trudnym czasie. COVID G.A.P. tworzyło 16 naukowczyń z Wielkiej Brytanii, USA, Kataru, a także z Polski.

W badaniu ankietowym wzięło udział ponad 100 kobiet z różnych środowisk naukowych. Część z nich przyznała, że w okresie pandemii jest im łatwiej pod kątem zawodowym, ponieważ przymusowy lock down sprzyjał skupieniu na pracy. Jednak większość ankietowanych przyznała, że połączenie życia zawodowego z domowym i zaburzenie harmonogramu dnia miało fatalny wpływ na ich produktywność.

Przeczytaj także: Niepewna przyszłość. W jakie umiejętności warto inwestować?

Koronawirus nie pomaga w likwidowaniu nierówności na rynku pracy
Do tej pory sytuacja Polek na rynku pracy powoli, ale systematycznie się poprawiała, czego dowodzi między innymi badanie przeprowadzone przez pracuj.pl. Wynika z niego, że chociaż 70% Polek wciąż ocenia swoje szanse zawodowe jako mniejsze niż szanse mężczyzn, to aż 60% uważa, że jest lepiej niż dziesięć lat wcześniej.

Niestety wiele wskazuje na to, że epidemia koronawirusa przyhamowała proces dobrej zmiany. O tym, jak bardzo, dowiemy się dopiero za jakiś czas.

Źródło: Wysokie Obcasy

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie