ZAINSPIRUJ SIĘ
Odkrywanie „Sensu życia” z Justyną Kamińską
- Ewa Moskalik - Pieper
- 19 grudnia 2023
- 6 MIN. CZYTANIA
„Sens życia” – debiutancka książka Justyny Kamińskiej
Justyno, jesteś aktywną zawodowo kobietą, mamą i autorką debiutanckiej książki „Sens życia”. Czytają nas dzisiaj tutaj głównie mamy, będące w różnych momentach swojego życia. Kobiety, które może właśnie zbierają się na odwagę, aby po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy lub dowiedziały się, że nie dostaną pracy, o której marzyły. Jak w takich chwilach znaleźć tytułowy sens życia?
W takich momentach warto zwrócić uwagę na swoje pasje, talenty i wartości. Szukajmy sensu życia nie tylko w sferze zawodowej, ale także w tym, co naprawdę nas inspiruje i sprawia radość. Odkrywanie własnych mocnych stron oraz angażowanie się w to, co kochamy, może przynieść głębsze poczucie spełnienia.
Ważne jest także otwarcie na nowe możliwości i elastyczność w adaptacji do zmian, które życie przynosi. Warto również docenić wsparcie najbliższych i szukać równowagi między różnymi obszarami życia. Dążenie do równowagi i autentycznego życia zgodnego z własnymi wartościami może być kluczem do znalezienia sensu w różnych etapach życia.
A jaka jest Twoja definicja sensu życia?
Moja definicja sensu życia to głębokie zrozumienie siebie. Przeżywanie autentycznych chwil spełnienia i radości. To także pełnienie działań zgodnych z własnymi wartościami. Sens życia dla mnie tkwi w harmonii między realizacją osobistych celów, dbaniem o relacje z bliskimi, a także w kontakcie z tym, co naprawdę mnie inspiruje. To nieustanny proces samopoznania, rozwijania się i przyczyniania do dobra zarówno własnego, jak i innych.
Czy znalezienie sensu życia jest Twoim zdaniem równoznaczne z byciem szczęśliwą?
Znalezienie sensu życia może przyczynić się do osiągnięcia szczęścia, ale nie zawsze są to identyczne pojęcia. Sens życia często wiąże się z głębokim zrozumieniem celów, wartości i przeznaczenia.
Jednak szczęście to bardziej efemeryczne uczucie, często związane z chwilowymi doświadczeniami radości, satysfakcji czy spełnienia.
Znalezienie sensu życia może stworzyć trwałe fundamenty doświadczania szczęścia. Natomiast samo w sobie nie gwarantuje stałego uczucia błogostanu. Szczęście może wynikać z wielu czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Jego definicja jest często subiektywna i indywidualna dla każdej osoby.
Odwaga do poznania siebie
Mam taką swoją teorię, że bycie szczęśliwą, szczęśliwym wymaga od nas odwagi, spojrzenia w siebie z odwagą co tam możemy odkryć? Może odkryjemy marzenia, które już nie chcą czekać na ich spełnianie…A co pomogło Tobie odważyć się i podjąć się napisania książki?
Bycie szczęśliwym zazwyczaj wymaga odwagi do samopoznania i spojrzenia w głąb siebie, Tam kryją się zarówno marzenia, wyzwania, jak i ciemna strona naszego „ja”, również domagająca się uwagi i akceptacji.
W moim przypadku, napisanie książki wymagało odwagi do wyrażenia swoich myśli i doświadczeń, a także do podzielenia się nimi z innymi. Kluczowym elementem było przekroczenie własnych ograniczeń, przezwyciężenie obaw związanych z odsłonięciem się przed światem oraz pełna akceptacja siebie. Pomogła mi też wiara w wartość treści, które chciałam przekazać, oraz wsparcie ze strony bliskich.
Odkrycie swoich marzeń i podjęcie się ich realizacji to proces wymagający odwagi, wiary w siebie, samodyscypliny i determinacji. To jak podróż, w której nie tylko dowiadujemy się, co naprawdę chcemy osiągnąć, ale także odkrywamy, jakie mamy mocne strony i zdolności. To jak szukanie skarbów w sobie. Droga do spełnienia swoich marzeń wymaga ogromnego wysiłku i czasu, ale każde działanie, każdy krok do przodu przybliża nas do celu.
W drodze do spełnienia marzeń nieuchronnie napotkamy przeszkody. To naturalna część każdej podróży testująca naszą determinację. W takich momentach kluczowe staje się nie tylko postanowienie, by iść dalej, ale przede wszystkim wiara w siebie.
Wierzyć w siebie, to znaczy zaufać własnym zdolnościom, nawet gdy wydaje się, że wszystko działa przeciwko nam.
To przekonanie, że jesteśmy w stanie przezwyciężyć każdą przeszkodę, jest siłą napędową, która pozwala nam przetrwać najtrudniejsze chwile.
Warto pamiętać, że każda trudność, którą pokonujesz, czyni nas silniejszymi. Wszystkie porażki, błędy i wyzwania są nieodłączną częścią sukcesu.
One uczą cierpliwości, wytrwałości i dają doświadczenie, które jest niezbędne, by osiągnąć to, o czym marzymy. Nie poddawajc się, gdy na drodze pojawiają się przeszkody. One są po to, by pokazać, jak bardzo pragniemy osiągnąć swoje marzenia. Każda przeszkoda pokonana dzięki własnej determinacji jest krokiem do przodu w rozwoju osobistym i realizacji własnych aspiracji.
Życzę czytelnikom odwagi i rozwinięcia swoich skrzydeł w pełni, aby mieli odwagę podążać za swoimi pragnieniami i spełniać swoje marzenia.
Zadbaj o siebie, o swoją psychikę. To (też!) ważne
To jeszcze na koniec opowiedz trochę o książce, bo pierwsze skojarzenie, które może nam przyjść na myśl po przeczytaniu tytułu książki, obejrzeniu okładki to, że mamy do czynienia z kolejnym poradnikiem. Co wyróżnia Twoją książkę spośród innych?
Z pewnością jest to głęboki zakres tematyczny i osobisty ton. Książka nie ogranicza się jedynie do udzielania praktycznych wskazówek oraz ćwiczeń, ale stara się dotknąć głębszych aspektów ludzkiego doświadczenia.
Przeplatając własne życiowe doświadczenia z faktami naukowymi, książka oferuje minimalistyczne spojrzenie na teorię i praktykę życia. Skupia się na zrozumieniu samego siebie, akceptacji własnych wad i zalet oraz dążeniu do harmonii wewnętrznej.
Dodatkowo, tematy poruszane w książce, takie jak zegar biologiczny narządów, relaksacja, uważność czy wdzięczność, są przedstawione w kontekście praktycznych i łatwo wdrożonych ćwiczeń. Połączenie głębokich refleksji z konkretnymi narzędziami do transformacji sprawia, że książka staje się inspirującym przewodnikiem, a nie tylko kolejnym poradnikiem. Jest w stanie wnieść coś nowego dla każdego czytelnika i może mu pomóc w głębszym zrozumieniu siebie oraz spojrzeniu na rzeczywistość z innej perspektywy.
Dziękuję serdecznie za rozmowę
Zdjęcia: prywatne archiwum Justyny