Czego szukasz

Nowe horyzonty i drogi do przebranżowienia. Podsumowanie Cisco Open Day

O procesie rekrutacyjnym, Linkedin, rozmowie kwalifikacyjnej, programach wsparcia, przebranżowienia i edukacji oraz o tym, o co trzeba zadbać, by z sukcesem wejść do świata IT. To tematy, o których dyskutowaliśmy podczas Cisco Open Day w Krakowie. Było merytorycznie i inspirująco. Ale po kolei. Zapraszamy do podsumowania.

zdjęcie uczestniczek Cisco Open Day

Nowe horyzonty i drogi do przebranżowienia

Kilka tygodni temu razem z Cisco zaprosiłyśmy 25 kobiet naszej społeczności, by razem z nimi rozmawiać o tym, jak wrócić albo wejść po raz pierwszy na rynek pracy w branży IT. 100%-owa frekwencja uczestniczek dowiodła, że takich spotkań nigdy dość i że zainteresowanie tym obszarem nie mija.

Only relevant info

Spotkanie otworzyła Anna Łabno-Kucharska (Fundacja Mamo Pracuj), a zaraz po niej o tajnikach rekrutacji z punktu widzenia doświadczonej rekruterki opowiadała Maria Klimova, Talent Advisor w Cisco.

Zastanawiasz się, jak napisać CV, aby przejść pierwszy etap selekcji? Kluczem okazuje się „only relevant info”. A relevant oznacza w tym kontekście „odpowiedni” wobec konkretnego opisu stanowiska – o czym zapewniała Maria.

„Pisz CV jako odpowiedź na ogłoszenie i zawarte w nim wymagania i oczekiwania. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na to, że ktoś po drugiej stronie uzna Twoje CV za warte rozważenia na określoną rolę”.

Rozmawiałyśmy też o ograniczonym czasie, jaki rekruter, rekruterka ma na przeczytanie jednego CV oraz o nieograniczonym czasie, jaki warto sobie dać, pisząc CV, by ostatecznie było „uszyte na miarę”.

grafika key points to remember
grafika key points continued

Anatomia dobrze napisanego profilu na LinkedIn

Podobnie Maria opowiadała o profilu na LinkedIn. „To Twoje miejsce i Ty decydujesz, co chcesz o sobie opowiedzieć za pomocą tego narzędzia”. Warto jednak pamiętać, że ten profil czyta ktoś po drugiej stronie i szuka w nim określonych informacji. Jakich?

Na pewno dobrze, by w profilu znalazły się:

 • profesjonalne podsumowanie i nagłówek,
 • doświadczenie z umiejętnościami,
 • certyfikaty,
 • sprawdzone umiejętności,
 • spójny język w profilu,
 • recenzje.

Ciekawą informacją była też ta, że profile, które zawierają zdjęcie profilowe, są 21 x częściej wyświetlane niż te bez zdjęcia oraz że mają 9 x więcej połączeń!

S.T.A.R.

Równie pomocne były wszelkie wskazówki dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej, szczególnie metody S.T.A.R. I nie o gwiazdorstwie mowa, a o sposobie odpowiadania na tzw. pytania kompetencyjne. To znakomita technika ułatwiająca konstruowanie odpowiedzi na pytania, wymagające mówienia o przyczynach i rezultatach swoich działań i decyzji. Maria przybliżała uczestniczkom wartość tej metody właśnie w odniesieniu do rozmowy kwalifikacyjnej.

grafika metoda S.T.A.R.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na panel dyskusyjny prowadzony przez Annę Łabno – Kucharską. Była to inspirująca wymiana doświadczeń, wypełniona przykładami dobrych praktyk i historii, nie zawsze oczywistych. O tym wszystkim opowiadali:

 • Lucyna Łapka, z wykształcenia prawniczka, która w trakcie urlopu macierzyńskiego postanowiła spróbować swoich sił w całkowicie innej branży. Wzięła udział w bootcampie Java i dziś pracuje w Cisco jako Software Engineer.
 • Valeriya Merkulova, która za sprawą programu „New Horizon” zmieniła swoją ścieżkę kariery i teraz pracuje jako Software Consulting Engineer w Cisco.
 • Jacek Kępka, Manager, od 20 lat związany z branżą przekonywał, że nie tylko są różne drogi wejścia do świata IT, ale i świat IT, a na pewno Cisco jest miejscem, gdzie różnorodność doświadczeń jest mile widziana.
 • Anna Czacharowska – Rybkowska – Corporate Social Responsibility Program Manager, która opowiadała o swojej 20-letniej już przygodzie z Cisco, i o tym co można znaleźć na platformie Skills for All by Cisco: Free Online Tech Courses For All.
 • Ewa Zuba – Leader, Customer Delivery, zapewniała, że w jej przypadku szczerość i otwartość w rozmowach z pracodawcą na tematy rodzicielskich obowiązków, swoich potrzeb rozwojowych, ale też ograniczeń było kluczem budowania jej ścieżki kariery.
zdjęcie panelistów

Ważnym elementem spotkania była opowieść o programie Cisco New Horizon, o którym opowiadały Valeriya Merkulova i Ania Czachorowska – Rybkowska. To program, który jest jedną ze ścieżek wejścia do branży IT jaką proponuje Cisco. Wypatrujcie nowej edycji programu!

Po oficjalnej części eventu Magdalena Woźniczka-Mleczko, EMEA CX (Services) and Operations Talent Acquisition Leader, zaprosiła uczestniczki na część networkingową, podczas której można było porozmawiać z rekruterkami, bohaterami panelu, oraz innymi uczestnikami spotkania.

uczestniczki Open Day Cisco

To było wartościowe i bardzo merytoryczne spotkanie. Gdybym miała podsumować je w kilku słowach, pierwszym byłoby – PRACOWITOŚĆ. Każda zmiana tak jak każdy początek wymaga wysiłku, czasu i cierpliwości. Dziewczyny opowiadały o wielu porankach, które poświęcały uczeniu się narzędzi IT po to, by mieć podstawowe zaplecze potrzebne do odnalezienia się w tej branży.

Kolejnym słowem byłaby ODWAGA. Bo trzeba ją w sobie odnaleźć, by wyjść ze strefy komfortu. Ważne też, aby znać swój CEL zawodowy – w jakiej konkretnej dziedzinie IT chcesz pracować? Czy to programowanie, analiza danych, cyberbezpieczeństwo czy może zarządzanie projektami IT? Określenie celu pomoże skierować swoje wysiłki w odpowiednim kierunku. Ułatwi też wybór tych działań, które ostatecznie stworzą PORTFOLIO projektów, będących dowodem pożądanych zdolności i doświadczenia.
I last but not least – zadbanie o SIEĆ KONTAKTÓW. Udział w konferencjach, uczestnictwo w grupach dyskusyjnych online lub korzystanie z platform społecznościowych czy też spotkaniach takich jak Cisco Open Day, mogą okazać się kluczem, by być we właściwym miejscu o właściwym czasie.

Poznaj Cisco i oferty pracy. Zajrzyj do profilu firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom

logotyp Cisco
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z wykształcenia psycholożka, trenerka umiejętności miękkich, absolwentka Szkoły Trenerów Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys w Krakowie, specjalistka HR. Mama 4 synów. Pasjonatka zmiany, rozwoju osobistego i rodzicielstwa w duchu idei Jespera Julla, związana z FamilyLab Polska. Razem z Mamo Pracuj uwrażliwia pracodawców na potrzeby swoich pracowników.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie